Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Amortizoare Trafic

danman
post 3 Nov 2009, 11:01
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 23 October 08




Problema mare cu amortizoarele spate: M-am saturat de cate ori le-am schimbat. In garantie mi s-a scurs unul si a fost schimbat, pe urma am mers peste 100mii km cu cele originale pana s-au scurs; apoi am pus Monro si au tinut doar 40mii km, dupa care Bilstein (made in Romania) si m-au tinut sub 15 mii pana s-au scurs si mai si bat ingrozitor la cele mai mici trepidatii ale masinii. Nu prea mai stiu ce sa iau... ma gandesc sa incerc Kayaba acum. Faptul ca unul din cele originale a picat si el la 40mii nu ma incurajeaza sa pun originale... Concluzie: Bilstein - cele mai proaste, iar daca aveti batai, zgomote pe spate - poate fi de la amortizoare.


--------------------
Renault Trafic & Laguna Sport tourer Combi 8+1 / 2006 & Laguna 2007
Trafic 1,9 dci 2006 500.000 km - fara probleme majore
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diag
post 25 Nov 2009, 20:59
Post #2


Membru simplu


Group: Members
Posts: 133
Joined: 22 November 09




"danman"
Din cele scrise reiese ca originalele au fost cele mai fiabile "am mers peste 100mii km cu cele originale pana s-au scurs" Din cite cunosc eu amortizoarele se verifica dupa 20000km dupa montarea ca noi,din reclamele vazute de mine in legatura cu diferiti producatori de amortizoare acestia garantau 30000 km.Avind in vedere importanta amortizoarelor in suspensia masinilor si a efectului lor asupra distantelor de frinare pe drum rau cu deniveleri,eu zic ca m-as multumi si cu folosirea amortizoarelor pe parcursul a 50000 km. Ex.un amortizor scurs recent nu este bun de multi km,chiar daca a fost ulei in el,viscozitatea uleiului s-a modificat,supapele din amortizor pot ceda la socuri.Daca la acele amortizoare care au mers 100000 km, s-ar fi facut un test pe banc la 50000 km,eu cred ca rezultatul nu ar fi iesit chiar pozitiv.Deci recomand verificare periodica pe banc a amortizoarelor la fiecare 20000 km,in ateliere care au asemenea bancuri de test,pentru comfort si siguranta celor din masina,mai ales ca avem drumuri cum avem.


--------------------
Suzuki GSX R 1000 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danman
post 13 Jan 2010, 17:54
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 23 October 08




Ba, da. Chiar au fost testate periodic amortizoarele, pt ca sunt un obsedat... Si cel mai ciudat e ca ultimele Bilstein, le-am testat dupa 5 mii de km de la montare si erau la 50% iar dupa alte 30 mii km (pe acelasi tester) sunt la 60% dar bat de ma scot din minti si prezinta si scursuri. Iar cele originale au fost intr-adevar fiabile, mai putin unul care l-am schimbat in garantie dupa 30-40 mii km, deci.....nu prea ma stimuleaza sa consider ca merita diferenta de pret de 100%.

This post has been edited by danman: 13 Jan 2010, 17:56


--------------------
Renault Trafic & Laguna Sport tourer Combi 8+1 / 2006 & Laguna 2007
Trafic 1,9 dci 2006 500.000 km - fara probleme majore
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R25_GTS
post 14 Jan 2010, 11:45
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 260
Joined: 4 June 06




Salut

Incearca KAYABA, KONI daca face pentru modelul asta, BOGE sau SACHS. Ordinea enumerata nu reprezinta un clasament. Restu is jucarii.


--------------------
Old Romb Fan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danman
post 28 Jan 2010, 19:53
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 23 October 08




Mersi. Kayaba am gasit la 200 ron buc si cred ca voi incerca.


--------------------
Renault Trafic & Laguna Sport tourer Combi 8+1 / 2006 & Laguna 2007
Trafic 1,9 dci 2006 500.000 km - fara probleme majore
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 22:26
Dacia