Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

17 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Revizii Kadjar, toate motorizarile

Massor
post 24 Nov 2016, 20:15
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 11 December 06




Am cateodata senzatia ca Renault aplica cam aceeasi politica pe care o urmeaza si unii fabricanti de imprimante: iti vand aparatul la un pret (mai) mic pentru ca apoi sa recupereze la consumabile si piese de schimb. S-ar putea sa fie fortata comparatia, dar cam asta imi lasa impresia.

P.S. Saptamana viitoare imi ajunge si mie "imprimanta".


--------------------
Kadjar Zen 1.2 TCe EDC 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dethave
post 24 Nov 2016, 22:13
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 557
Joined: 11 April 09




@Massor
Cam asa procedeaza majoritatea producătorilor ,dar francezii exagerează. Si cu Reno,si cu Pejo si cu mizeria de Sitroe"n. Asta e, după cum zicea un coleg intr-un post anterior, iti asumi...
P.S.Asa am vrut sa scriu(fonetic).

This post has been edited by dethave: 24 Nov 2016, 22:18


--------------------
renault espace the race,2002 - vl-19-ran
Nu masina e vinovata...rombul de pe capota.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 24 Nov 2016, 22:31
Post #33


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Asa fac toti, inclusiv producatorii de imprimante.
Doar ca la VW compari pretul reducerii cu pretul masinii, si ti se pare ca ai dat putin, pt ca ai dat mult pe masina, iar la reno ti se pare ca ai dat mult, pt ca ai dat putin pe masina, chiar daca sumele sunt foarte apropiate.
Si la Samsung dai 50e pe un cartus, dar imprimanta e 100e, pe cand la Xerox dai 200e pe un cartus de imprimanta de 400e...


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hectic
post 25 Nov 2016, 00:18
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 8 September 16




Eu unul nu am de gand sa platesc 1100 lei pe prima revizie. Voi renunta la "garantia Renault" din primul an si-mi voi face revizia in regie proprie. La prima revizie probabil o sa vorbesc cu un mecanic de la Reanult ca sa-mi arate pe unde sunt filtrele, cum se schimba. Si pe urma poate o sa fac si un tutorial ca sa-i ajut si pe altii. Masina e noua. Daca s-o strica ceva in primii 2 ani, asta e ... o sa platesc. Imi asum riscul asta si nu sunt la prima abatere. Pana acum am mai avut 6 masini: Dacii, Skode, Daewoo si in primii 3, 4 ani nu am avut probleme tehnice serioase cu ele, doar chestii minore (un rulment, un vas de expansiune crapat, jiglere Dacie infundate ...). I'll keep you posted!


--------------------
Renault Kadjar 2016 Life 1.5 dci 4x2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 25 Nov 2016, 00:55
Post #35


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Sau, daca mai citesti pe la colegii de forum, motoare schimbate in garantie, cutii de viteze... lucruri d-astea marunte, sub 1100ron.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 25 Nov 2016, 08:12
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




Nu neaparat costul reviziei este mare ca in general acelias preturi sunt si la altii pentru o revizie complecta . Problemele sunt intervalele de timp si km putini la care esti obligat sa faci revizia . Cel mai saritor in ochi este schimbatul filtrului de motorina . Daca cumperi motorina de la statii de firma nu ai probleme cu el sunt producatori care au in planul de service schimbarea filtrului de motorina la 90.000 de km si revizii din 2 in 2 ani sau 30.000 de km .

This post has been edited by s_j_teo: 25 Nov 2016, 11:19


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 25 Nov 2016, 08:22
Post #37


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Foarte posibil sa fie asa cum spui tu, dar intr-o tara in care si ownerul de S klasse pune motorina "de la baietii"... reno tre' sa se apere. Poate ca pentru tine si pentru mine e de neconceput sa pui motorina din bidoane, da' mai sunt si altii care nu concep sa dea 5 lei pe litru...


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reddog76
post 25 Nov 2016, 08:55
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 28 January 09




QUOTE(s_j_teo @ 25 Nov 2016, 08:12)
... sunt producatori care au in planul de service schimbarea filtrului de motorina la 90.000 de km si revizii din 2 in 2 ani sau 30.000 de km  .
*


Poti sa imi dai niste exemple de masini la care revizia se face din 2 in 2 ani. Masini comercializate pentru piata din Romania si pe care le cumperi in Romania. Este interesant de aflat.


--------------------
Renault Kadjar 2015 Intense 1.6 130 CP 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 25 Nov 2016, 09:24
Post #39


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(Hectic @ 25 Nov 2016, 01:18)
Eu unul nu am de gand sa platesc 1100 lei pe prima revizie. Voi renunta la "garantia Renault" din primul an si-mi voi face revizia in regie proprie.


Deci lasa-ma sa inteleg, piesele oricum le vei cumpara si tu vrei sa economisesti doar manopera la un service Renault, adica vreo 150 lei, ca sa renunti la garantie. Deci dai pe masina 20.000 de euro, dar pentru 30 de euro renunti la garantie. Ce misto ar fi daca s-ar putea vinde garantia. Ti-as cumpara-o eu, pentru 30 de euro.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragd
post 25 Nov 2016, 09:52
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 26 September 16




Pe langa consumabilele care intra la o revizie, mai sunt si verificarile calculatoarelor masinii, precum si resetarea perioadei de service de pe calculatorul de bord. Dupa revizie am primit o fisa cu rezultatul testelor pe toate calculatoarele, din fericire nu au detectat nici o eroare pe niciunul din calculatoare. Deci despre o revizie in regie proprie nu poate fi vorba atata timp cat nu ai posibilitatea sa verifici calculatoarele plus sa resetezi eventualele erori. De-asta spuneam ca intr-un fel esti obligat sa faci reviziile in reteaua reno la preturile lor sau in cel mai bun caz cu piesele tale intr-un service care sa aiba softurile de verificare/resetare a calculatoarelor.


--------------------
Renault Kadjar 2015
Renault Kadjar Intens 2015 4x4 1.6 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 25 Nov 2016, 09:56
Post #41


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Oameni buni, ati dat 20.000 de euro pe o masina si va ambalati ca e revizia scumpa? Cand o poti face cu 100 de euro, la reprezentata cu piesele voastra, fara sa pierdeti nici garantia? Ce voiati mai ieftin de atat? Gratis?


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 25 Nov 2016, 10:16
Post #42


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Eu sunt curios de o treaba...voi care va plangeti de preturile reviziei la Reno, sunteti cumva la prima masina noua? Ati mai avut masini noi de la altii? Nu de alta, dar la toate reprezentantele e aceeasi situatie. Preturile sunt mai mari decat la GOGU SRL care iti face schimb de ulei si atat, si ia piesele de la magazinele on-line. La Renault preturile nu sunt nici mai mari nici mai mici decat la concurenta, sunt perfect comparabile.

Poate ca vi se pare mare adaosul sau poate vi se pare scumpa ora de manopera, dar v-ati gandit ca echipamentele alea pe care le au ei (si pe care nu orice service de cartier le are) costa o gramada de bani si trebuie amortizate? Trainingurile angajatilor la fel...trebuie amortizate. Si nu sunt putine cazurile in care doar reprezentanta reuseste sa dea de cap unor defecte...

Eu nu fac aici lobby pentru reprezentante, fiecare e liber sa isi duca masina unde vrea. Si faptul ca sunt scumpe nu garanteaza intotdeauna ca iti ofera si servicii de calitate. Dar sa ai masina noua de peste 20k de euro si sa iti pui problema sa renunti la garantie fiindca te fura aia de la reprezentanta cu preturile lor mari e ceva de vise rele...romanism tipic rolleyes.gif

This post has been edited by AndreiMR: 25 Nov 2016, 10:18


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reddog76
post 25 Nov 2016, 10:29
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 28 January 09




QUOTE(Hectic @ 25 Nov 2016, 00:18)
Eu unul nu am de gand sa platesc 1100 lei pe prima revizie. Voi renunta la "garantia Renault" din primul an si-mi voi face revizia in regie proprie. La prima revizie probabil o sa vorbesc cu un mecanic de la Reanult ca sa-mi arate pe unde sunt filtrele, cum se schimba. Si pe urma poate o sa fac si un tutorial ca sa-i ajut si pe altii. Masina e noua. Daca s-o strica ceva in primii 2 ani, asta e ... o sa platesc. Imi asum riscul asta si nu sunt la prima abatere. Pana acum am mai avut 6 masini: Dacii, Skode, Daewoo si in primii 3, 4 ani nu am avut probleme tehnice serioase cu ele, doar chestii minore (un rulment, un vas de expansiune crapat, jiglere Dacie infundate ...). I'll keep you posted!
*



Parerea mea este sa nu o faci. Cu atat mai mult cu cat banuiesc ca cei 16000-17000 EUR pe care i-ai dat pe Kadjarul tau, imi inchipui ca inseamna ceva bani pentru tine.

Eu pe Fluence-ul meu vechi aveam montat un powerbox. Aveam putere mai multa, consum putin mai scazut, totul super OK. Insa pe la 55000 KM am inceput sa am probleme cu ambreiajul, incepuse sa patineze. Si mi-au schimbat pe garantie volanta si ambreiajul, fara sa comenteze. Bineinteles ca am scos inainte powerbox-ul. Daca nu aveam garantie, toata distractia aia ma ducea undeva pe la 2000-2500 RON.

Sincer nu cred ca e bine sa arunci pe geam o garantie de 3 ani, pentru o economie de maxim 400-500 RON pe an.

This post has been edited by reddog76: 25 Nov 2016, 10:31


--------------------
Renault Kadjar 2015 Intense 1.6 130 CP 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
krusher
post 25 Nov 2016, 10:37
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 27 April 07




Romanism e sa stii ca esti furat si sa intorci si buzunaru celalalt. Normal ca renunti la garantie stiind ca in 99% din cazuri oricum nu te ajuta la nimic decat sa le dai aproape triplu pe o revizie.
PS: Daca te lasa cu piesele tale e ok sa dai ~600 ron pe o revizie, dar ramane de vazut daca o sa gasesc service renault in zona care sa accepte piesele mele...


--------------------
Renault Kadjar 2016 / Full Zen 1.6dci 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 25 Nov 2016, 10:43
Post #45


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Mda, fiindca singurul scop al reprezentantelor e sa fure clientii. Nu stiu cum de n-au dat faliment pana acum, inseamna ca nu se prea prinde lumea cum sta treaba radmasa.gif Acum serios, pentru 100-200 de euro in aia 3-4 ani cat are garantie masina si faci reviziile la ei, e un risc cam mare sa renunti la ea...e suficient sa pice o piesa mai scumpa si esti deja in gaura. La Clio mi-au schimbat pe garantie alternatorul, o macara de geam si cilindrul de la ambreiaj. Cu tot cu manopera, in mod sigur a fost mai scump decat daca renuntam la garantie si faceam revizia la un service oarecare.

Pe vremea cand aveam Clio, nu de putine ori interventia in reprezentanta era cu doar 20, maxim 30% mai scumpa decat daca o faceam in alta parte. Cu piesele de origine cumparate de la ei. Ma refer la chestii uzuale, gen placute de frane, consumabile...eu am preferat sa dau banii aia in plus si sa stiu ca am masina facuta cum trebuie, cu piese de calitate, n-am avut niciodata probleme si cand am vandut-o era in stare exceptionala.

Cand iei piese din magazine si umbli pe la diverse service-uri pentru reparatii sau intretinerea masinii exista riscul sa ai probleme, si daca vrei sa apelezi la garantia pentru piese sau manopera te plimba de la unii la altii pana ti se acreste. Plus ca daca e vorba de piese care tin masina imobilizata ramai si fara ea pana se lamureste problema...

This post has been edited by AndreiMR: 25 Nov 2016, 10:51


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 25 Nov 2016, 10:52
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




QUOTE(krusher @ 25 Nov 2016, 10:37)
Romanism e sa stii ca esti furat si sa intorci si buzunaru celalalt. Normal ca renunti la garantie stiind ca in 99% din cazuri oricum nu te ajuta la nimic decat sa le dai aproape triplu pe o revizie.
*



Adevarul ca in Germania e plin de nemti care schimba uleiul la Kadjar in fata casei si refuza sa fie furati de reprezentante. Noi fraieri.


--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
krusher
post 25 Nov 2016, 10:54
Post #47


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 27 April 07




E acelasi lucru si cu Casco eu 10 ani nu am avut la megane casco deci am economisit 10k euro la revizie la fel ~150E pe an * 10 = 1500E deci un 11.5k in 10 ani; doar daca o faceam dauna totala si asta in primii 3 ani imi scoteam banii astia.
Deci fiecare isi asuma riscul cum vrea.
Si da scopul reprezentantelor e sa fure clientii sau asa lasa de inteles; am avut o problema la o macara la megane la autocobalcescu mi-au cerut 1100 ron sa o repare la un service normal a fost 250ron.


--------------------
Renault Kadjar 2016 / Full Zen 1.6dci 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reddog76
post 25 Nov 2016, 10:54
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 28 January 09




Si inca un argument ca asa mari sau mici cum sunt reviziile Renault, buni sau rai cum sunt dealer-ii Renault, insa partea de Customer Care (si aici nu vorbesc de Vocea Clientului din Romania) este una foarte buna. Si am sa va dau exemple clare.

La Megan-ul 2 pe care l-am avut din Ianuarie 2009 pana ianuarie 2012, era bine stiuta problema manerelor de la portierele masinii, manare care dupa cateva luni incepeau sa scorojeasca, sa se zgarie si sa se duca vopseaua de pe ele. Era o problem ultra si mega cunoscuta. In iarna lui 2011, cand a venit prima zapada si primul inghet, oglinda stanga s-a defectat si nu se mai degivra.
M-am dus la Meridian Vest, masina avand 4 ani garantie si le-am zis sa imi schimbe oglinda si cu ocazia asta, sa imi schimbe si manarele, totul pe garantie. Ei stiau de problema cu manarele. Au trimis dosarul la Renault Romania, si acolo, au aprobat oglinda dar nu si manerele, invocand tot felul de motive: ca nu am avut eu grija de ele, ca e uzura normala, ba ca le-am zgariat cu verigheta, bullshit pe fata.
Am facut revenire la Vocea Clientului Romania, cu informatii de pe Internet in care se vedea clar ca e problema generalizata, si cu exemple clare de clienti din Romania, carora li se schimbasera manarele pe garantie. Mi-au dat cu flit si aici. Eu banuiam de ce. Masina era in leasing pe firma, si stiau ca nu puteam sa ma adresez Protectiei Consumatorului, deoarece ei apara doar interesele persoanelor fizice.
In atare conditii am scris celor de la Renault Franta. In 3 zile, chiar in seara de Craciun, m-a sunat acelasi tip de la Vocea Clientului Romania, cu care vorbisem inainte, si care imi respinsese cererea, si m-a aburit ca au reanalizat ei cazul, ca s-au mai gandit, si ca mi le inlocuiesc pe garantie, dar ca o sa platesc eu manopera. L-am lasat sa vorbeasca si apoi i-am explicat politicos ca "mananca rahat" si mi-a recunoscut pana la urma ca a primit ordin clar de la cei din Franta sa mi se schimbe imediat manarele pe garantie. Si mi le-au schimbat cei de la Meridian Vest, pe garantie, fara sa platesc manopera, asa cum vroia sa ma prosteaca tipul.


Exemplul doi, este cu Kadjarul. Am scris despre asta aici pe forum si este in legatura cu update-ul de firmware la RLink 2.
E binecunoscuta problema cu compatibilitatea RLINK 2 si Android-ul Lillipop de la Samsung. Ideea este ca versiunea de firmware cu care vine Rlink 2 din fabrica nu asigura suport pentru Bluetooth 4.2, versiune implementata pe Lollipop.
Am scris catre Vocea Clientului ca vreau sa mi se faca upgrade de firmware, stiind ca problema incepuse sa fie rezolvata prin alte tari gen UK, Belgia, Spania, incepand cu mai 2016.
Mi s-a raspuns ca inca nu au o versiune de firmware, ca este inca in teste si ca prin iulie e posibil sa apara si in Romania. Am asteptat iulie. Iar le-am dat reminder, iar mi-au dat cu flit.
Am scris din nou la Renault Franta. Asta se intampla vineri. A doua zi, aceeasi persoana de la Vocea Clientului, care imi spusese anterior ca nu e posibil, imi trimite mail spunadu-mi ca voi fi contactat curand de cei de la Serus, de unde am luat masina, ca sa fiu programat la upgrade de software pentru Rlink 2. Luni m-au sunat cei de la Serus, si m-am programat peste 2 saptamani la ei (urma sa plec in concediu) si mi-au facut upgrade-ul.

Concluzia, daca prin absurd, apar probleme in timpul garantiei, sau dupa revizii, sau e ceva ce dealer-ii nu pot sau nu vor sa rezolve, escaladati cu incredere catre Renault Franta.

This post has been edited by reddog76: 25 Nov 2016, 11:29


--------------------
Renault Kadjar 2015 Intense 1.6 130 CP 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
krusher
post 25 Nov 2016, 10:56
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 27 April 07




Adevarul e ca tu catigi cat un neamt ~100k pe an. Noi fraieri.


--------------------
Renault Kadjar 2016 / Full Zen 1.6dci 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 25 Nov 2016, 11:16
Post #50


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Powerbox, oameni care renunta la garantie pentru 140 lei ... deja Kadjarul asta a devenit un Megane Manager.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reddog76
post 25 Nov 2016, 11:17
Post #51


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 28 January 09




QUOTE(krusher @ 25 Nov 2016, 10:56)
Adevarul e ca tu catigi cat un neamt ~100k pe an. Noi fraieri.
*


Sa ma scuze colegii de forum, poate sa sune a lauda, insa o sa spun ceva care multora nu o sa le cada bine.

Cand dai 18000 EUR pe o masina (ca sa nu zic 20000 EUR, sau 30000 cat am dat eu pe ea), cand stii ca traiesti in Romania, unde nivelul de trai este asa cum este, si tu te compari cu Germania, este cea mai mare idiotenie.
La o astfel de masina, daca venitul mediu pe membru de familie nu este de minim 4000 RON, nu cred ca ar trebui sa iti pui problema sa o achizitionezi. Pentru ca apoi ajungi sa zici: de ce nu are consum de 4.5l, de ce sunt reviziile asa scumpe, de ce costa consumabilele asa de mult, etc.

Si inca ceva, si aici am sa supar in special posesorii de Kadjar Life, sa iti inchipui ca dand intre 15000 - 17000 EUR, tu vei avea o masina careia sa ii poti spune ca este SUV sau Crossover in adevaratul sens al cuvantului, si sa ai pretentii pe masura, este o mare iluzie. Este un compromis pe care trebui sa ti-l asumi.

Un SUV sau un Crossover in adevaratul sens al cuvantului, pleaca de la un minim de 22000 EUR, ca sa nu zic 25000.

Da stiu, incepeti sa aruncati cu pietre in mine.

<span class='edit'>25 Nov 2016, 11:21:</span>
QUOTE(ssilviu @ 25 Nov 2016, 11:16)
Powerbox, oameni care renunta la garantie pentru 140 lei ... deja Kadjarul asta a devenit un Megane Manager.
*


Corect.
Din greseli inveti. Daca vrei intradevar sa inveti. Daca nu, persisti in prostie.
Important e sa fii tu cu tine insuti sincer, sa iti recunosti si sa iti asumi greselile. Sa te minti continuu, si sa vezi greseala oriunde in alta parte, dar nu si pe ale tale, e iarasi tipic romanesc.

This post has been edited by reddog76: 25 Nov 2016, 11:30


--------------------
Renault Kadjar 2015 Intense 1.6 130 CP 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 25 Nov 2016, 11:35
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




si iar ajungem la discutia, sa te duci in reprezentanta reno ca altfel perzi garantia, sustinuta de reprezentatii producatorului, pe forum.

ps si daca ai kadjar mai evtin e najpa, decat full fara piele rulz.

This post has been edited by b76bgaarh: 25 Nov 2016, 11:35


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 25 Nov 2016, 11:39
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




QUOTE(reddog76 @ 25 Nov 2016, 09:55)
Poti sa imi dai niste exemple de masini la care revizia se face din 2 in 2 ani. Masini comercializate pentru piata din Romania si pe care le cumperi in Romania. Este interesant de aflat.
*



La Volkswagen , Skoda , Citroen . Eu am Skoda Octavia 3 si in planul de service am scris asa :
revizie la 2 ani sau 30.000 de km care intervine primul
filtrele de aer si habitaclu la 60.000 de km eu le-am schimbat la 30.000 km deh Romania este plina de praf
filtru de motorina la 90.000 de km si nu il schimb pana atuncia eu nu alimentez decat de la statii de firma
distributia se verifica la 240.000 de km (cate distributii schimbi la Renault in km astia ? ) la vechiul Renault la 60.000 de km se facea distributia deci 4 pana la 240.000
lichidul de frana prima data la 3 ani apoi din doi in doi ani
anual se face o inspectie cost 100 de lei verificare generala
Prima revizie de 30.000 de km a costat 960 de lei
schimbat ulei motor
filtru de ulei
filtru de aer
filtru de habitaclu

Am dat doar niste date la intrebarea colegului de forum nu am venit sa spun ca Skoda este o super masina dar la interval de service sta clar mai bine ca Renault si asta o spun din proprie experienta ca fost posesor de Renault 8 ani de zile


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reddog76
post 25 Nov 2016, 11:52
Post #54


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 28 January 09




QUOTE(s_j_teo @ 25 Nov 2016, 11:39)
Am dat doar niste date la intrebarea colegului de forum nu am venit sa spun ca Skoda este o super masina dar la interval de service sta clar mai bine ca Renault si asta o spun din proprie experienta ca fost posesor de Renault 8 ani de zile
*



Nu te impusca nimeni. Era un simplu exercitiu de informare.
Chiar informatiile sunt foarte utile, cel putin pentru mine. Si mai ales ca vin din partea unui fost posesor de Renault.


--------------------
Renault Kadjar 2015 Intense 1.6 130 CP 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
icsfails
post 25 Nov 2016, 13:09
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 30 January 16




QUOTE(krusher @ 25 Nov 2016, 11:56)
Adevarul e ca tu catigi cat un neamt ~100k pe an. Noi fraieri.
*



Tu chiar crezi ca neamtul de rand castiga 100k / an? blink.gif


--------------------
Renault Talisman TCe 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
krusher
post 25 Nov 2016, 13:34
Post #56


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 27 April 07




Nu de rand dar nici nu stiu daca cei de rand isi iau masini de 30k. Eu pe cei pe care ii cunosteam da castigau peste 100k fara bonusuri si nu erau mari directori de companii sau mai stiu eu ce, erau angajati la o banca.

This post has been edited by krusher: 25 Nov 2016, 13:34


--------------------
Renault Kadjar 2016 / Full Zen 1.6dci 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 25 Nov 2016, 20:53
Post #57


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Salariu mediu in Germania e vreo 2200 de euro. Adica nici 30.000 pe an. Pana la 100k, mai e multisor, aproape de 4 ori mai mult.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george1582
post 25 Nov 2016, 21:00
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 3 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(Hectic @ 25 Nov 2016, 00:18)
Eu unul nu am de gand sa platesc 1100 lei pe prima revizie. Voi renunta la "garantia Renault" din primul an si-mi voi face revizia in regie proprie. La prima revizie probabil o sa vorbesc cu un mecanic de la Reanult ca sa-mi arate pe unde sunt filtrele, cum se schimba. Si pe urma poate o sa fac si un tutorial ca sa-i ajut si pe altii. Masina e noua. Daca s-o strica ceva in primii 2 ani, asta e ... o sa platesc. Imi asum riscul asta si nu sunt la prima abatere. Pana acum am mai avut 6 masini: Dacii, Skode, Daewoo si in primii 3, 4 ani nu am avut probleme tehnice serioase cu ele, doar chestii minore (un rulment, un vas de expansiune crapat, jiglere Dacie infundate ...). I'll keep you posted!
*



Îmi pare rău, dar nu m-am putut abține, SERIOS? blink.gif Ai cumpărat o mașină nouă dar acum te uiți la 100 de euro în plus la revizie ? Dacă glumești măcar, te rog nu ne ține în suspans și recunoaște, ca altfel pe mine personal ai reușit sa mă uimești cu ideea ta. radmasa.gif


--------------------
Renault Kadjar 1.6 DCI.4x4 2016 ZEN PLUS DIVERSE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reddog76
post 25 Nov 2016, 23:33
Post #59


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 28 January 09




QUOTE(b76bgaarh @ 25 Nov 2016, 11:35)
ps si daca ai kadjar mai evtin e najpa, decat full fara piele rulz.
*


Hai ca mai ai putin pana la 11000 de posturi. A disparut Distonocalmul din farmacii?


--------------------
Renault Kadjar 2015 Intense 1.6 130 CP 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
krusher
post 28 Nov 2016, 10:30
Post #60


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 27 April 07




QUOTE(george1582 @ 25 Nov 2016, 22:00)
Îmi pare rău, dar nu m-am putut abține, SERIOS? blink.gif  Ai cumpărat o mașină nouă dar acum te uiți la 100 de euro în plus la revizie ? Dacă glumești măcar, te rog nu ne ține în suspans  și recunoaște, ca altfel pe mine personal ai reușit sa mă uimești cu ideea ta.  radmasa.gif
*



Si ce daca e nou, tu esti genul care iti extinzi garantia, iti faci asigurare si pui husa de cauciuc pe smartphone doar ca e nou? Se strica se repara si da nici eu nu vreau sa dau 300E pe o revizie cu 3 filtre care costa 300ron si manopera 30min. Nu am luat masina noua pentru garantie, de fapt pe mine personal nici nu ma intereseaza garantia...

28 Nov 2016, 11:33:
QUOTE(ssilviu @ 25 Nov 2016, 21:53)
Salariu mediu in Germania e vreo 2200 de euro. Adica nici 30.000 pe an. Pana la 100k, mai e multisor, aproape de 4 ori mai mult.
*



Si in RO salariul mediu e 600E dar nu cred ca cineva cu salariul mediu isi permite masina de 25k+

This post has been edited by krusher: 28 Nov 2016, 10:33


--------------------
Renault Kadjar 2016 / Full Zen 1.6dci 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
17 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:28
Dacia