Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bube electrice

Cycler
post 1 Sep 2019, 20:58
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 24 August 08




Salut.

Dețin tigăiță bătrână și în general cooperantă, C06G D7F din 2002, cu AC

Ultima care mi-a pus capac e că am rămas fără luminile de întâlnire. Pozițiile și faza lungă funcționează. Bec dreapta ok, stânga mi-a fost lene, siguranțe ok, martorul din bord s-aprinde. Amu, o mai fi un releu, o fi vreo sârmă, habar n-am că mi s-o stricat și globu de cristal, așa că întreb aici.

Semnalizare stânga-spate s-aprinde slăbuț și lent, dă curent în lumina de frână, de asemenea scade intensitatea pe poziție/semnal când aprinzi lumina de ceață sau calci frâna (la asta crește cadența ca și cum s-ar fi ars becu, și cantitatea de carne la frigider când cel din spate nu observă lumina slabă).
Îmi imaginez că p-același motiv e mai apatic și actuatorul de la încuietoarea de portbagaj, probabil ceva cu izolația sau masa pe craca aia de cabluri.

D-asemenea aș putea înclina să atribui tot instalației electrice și niște pierderi de putere (uneori ”dă în nas” când calc accelerația, vro 5-10 secunde după care își revine) care se-ntâmplă numai în zilele foarte călduroase, după ce s-o încălzit binișor și motoru.

Pe lângă ponturi specifice de la cunoscători, m-ar ajuta cel mai tare o schemă completă a instalației electrice (pe net se găseșe doar parțial, atașamentele la forumuri sunt moarte) - măcar să dibuiesc teoretic problema, că domeniul îl înțeleg, doar habar n-am ce culori au sârmele ca să știu unde să le-ntreb cu aparatu' de măsură smile.gif

Dar a fi binevenită și o recomandare pentru tehnician, preferabil în estul -sudul Bucureștiului, să-i las tigăița bătrână în grijă smile.gif

Mulțumesc.

This post has been edited by Cycler: 2 Sep 2019, 05:39


--------------------
bicicletă mtb 2009 decapotabilă - flashing red light
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cycler
post 3 Sep 2019, 09:38
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 24 August 08




Găsit singurel niște răspunsuri.

Aia cu farurile e jenantă, s-au prăjit ambele filamente de faze scurte simultan. Altă dată am să le verific în lumină bună sau cu aparatul de măsură, că vizual erau doar ușor ciufulite față de unele întregi.

Pe spate am ajuns să suspectez conexiunea de masă doar a blocului de lumini, legătura la caroserie de pe toată craca e în regulă.


--------------------
bicicletă mtb 2009 decapotabilă - flashing red light
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:06
Dacia