Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Să am încredere în raportul carVertical?

Dariu5
post 2 Sep 2021, 16:48
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 5 January 21




Salut salut! Vânzătotul mașinii mi-a trimis un raport carVertical ca să-mi dovedească că mașina-i în stare bună. Să am încredere în raportul ăsta? E posibil să-l fi falsificat?


--------------------
Renault Clio 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mih4i33
post 2 Sep 2021, 18:22
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 23 November 20




Salut! Carvertical a strâns informații din diferite surse precum companii de asigurări, registre naționale, registre auto, service-uri etc. Ar fi extrem de greu să falsifici date de genul acesta, pentru că cei de la carvertical nu le pot edita. Așa că dacă vânzătorul nu are acces la registrele originale, datele din raport nu pot fi falsificate. Dar ține minte că tot trebuie să inspectezi cu grijă mașina. Spre exemplu, dacă mașina a fost implicată într-un accident care n-a fost raportat poliției și pe urmă a fost reparată într-un atelier dubios, aceste date nu or să apară în raport. Deci trebuie să ai în continuare mare grijă când îți iei o mașină rulată, chiar dacă deții un raport.

This post has been edited by Mih4i33: 3 Sep 2021, 08:24


--------------------
Renault Clio 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 2 Sep 2021, 21:37
Post #3


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Și ziceți că n-aveți același IP? laugh.gif


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 3 Sep 2021, 08:38
Post #4


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Parerile sunt impartite (vezi aici). Unii zic ca gasesti gratuit toate informatiile respective pe net, cu un pic de rabdare, si ca unele informatii importante pot fi gasite numai la reprezentanta. Eu i-as propune vanzatorului o verificare completa la reprezentanta si, daca masina nu are kilometrii declarati sau are probleme grave, sa plateasca el testarea. Daca nu accepta, are ceva de ascuns si cauti alta masina.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 3 Sep 2021, 08:57
Post #5


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Parerea mea e ca raportul respectiv poate cel mult atesta ca masina nu e furata, ca nu a avut accidente grave (reparate oficial pe asigurare) si se poate urmari evolutia rulajului in timp (sa nu existe cumva scaderi bruste 😁)
Raportul respectiv, chiar daca nu e masluit de vanzator, nu poate garanta ca masina nu a avut accidente reparate in regie proprie, sau ca nu a avut rulaj masluit.
Raportul cu atat mai mult nu e o dovada ca masina e in stare buna! Poate are rulaj real si nu are accidente, dar s-a mers cu ea in bataie de joc, pe drumuri proaste, etc.
Raportul e bun, orientativ, dar o verificare/testare a masinii este imperativa inainte de decizia de cumparare.

Bafta!

This post has been edited by Andy_ACS: 3 Sep 2021, 08:58


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 3 Sep 2021, 09:10
Post #6


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(MyKe89 @ 2 Sep 2021, 22:37)
Și ziceți că n-aveți același IP? laugh.gif
*



nu, dar urmarim situatia smile.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dariu5
post 3 Sep 2021, 13:36
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 5 January 21




QUOTE(mars @ 3 Sep 2021, 08:38)
Parerile sunt impartite (vezi aici). Unii zic ca gasesti gratuit toate informatiile respective pe net, cu un pic de rabdare, si ca unele informatii importante pot fi gasite numai la reprezentanta. Eu i-as propune vanzatorului o verificare completa la reprezentanta si, daca masina nu are kilometrii declarati sau are probleme grave, sa plateasca el testarea. Daca nu accepta, are ceva de ascuns si cauti alta masina.
*





Sunt de acord. Oricum, pentru orice problemă serioasă, aș merge la un mecanic.


--------------------
Renault Clio 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 3 Sep 2021, 14:22
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Ba as spune ca e chiar ok. Am incercat mai multi de genul autodna, si altii dar la carvertical pretul e mai ok si informatia destul de buna.

L-am folosit cu incredere chiar recent si am facut si ceva comparatii cu unele masini aduse de afara si rulate pe la noi ceva timp, care culmea ca info de la ei cu info de la rar erau fix pe fix. Pe mine m-a ajutat recent sa elimin din 14 masini cautate, 11 bucati...si doar 3 s-au calificat mai departe...gen sa imi fac obligatii pe la diversi prin service... Asta imi place la Mertz.... ai seria, ai codul...e pe net, online fara dureri de cap... la vw sau reno..nu tata... obligatii, stai ca nu se poate stai ca una ca alta...

Ma rog... ptr carvertical m-a ajutat ptr furaciuni, daune totale, daune, km. Prin DE e destul de greu sa iti repari masina la colt fara sa stie militia si fara sa fie raportat undeva...

Sa ai incredere? Nu stiu... n-am incredere nici in propria basina tongue.gif Dar e un punct f bun de plecare...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea231
post 13 Dec 2021, 10:06
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 15 September 21




Personal, am verificat km unui BMW adus din Germania care avea dati inapoi aprox 200k km inainte de RAR si...surpriza, masina nu era suspecta, era o diferenta de aproximare insesizabila cu noii km din bord. Din ce am vazut rapoartele sunt destul de precise, dar nu te baza doar pe acest raport ca sunt sanse sa dea gres in unele cazuri.


--------------------
Renault Laguna 3 2011 / 1.5dci k9k782
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 4 Feb 2022, 19:20
Post #10


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Subscriu. Stiu caz concret recent de mașină importată sh de aprox. 4 ani, ce avea dați înapoi aprox. 130.000 km., dar la Car Vertical totul era ok. La verificarea cu program de reprezentanță a apărut clar diferența de km., precum și data la care a fost modificat kilometrajul.

This post has been edited by Dodone: 4 Feb 2022, 19:21


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gratian.bran
post 14 Mar 2022, 23:07
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 4 May 10




am fost curios si mi-am verificat propria masina....mi-a dat avarii pe care nu le-am avut vreodata , plus unele le-a prevazut in viitor...or fi neam cu baba vanga? masina pe care o am de la 30.000 km....si unele pe care le-am avut din vina mea , si am dat RCA-ul , nu apareau; deci , nu am prea multa incredere in minunile astea. pe car-vertcal.

This post has been edited by gratian.bran: 14 Mar 2022, 23:08


--------------------
Renault Fluence Sedan 2011 Privilege - undeva in vn
ex Oltcit RT; Logan1,4;Megane2.2 1,6-16;Opel corsa 1,4-100cp;Fluence1,6-16; Elantra1,6-16
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 14:39
Dacia