Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Comanda masina pe stoc - probleme diverse ?

Andrei Clio Trei
post 18 Jun 2007, 10:30
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 18 June 07




am o mica dilema... ma intreb ce riscuri exista daca imi achizitionez un clio 3 aflat deja in stocurile dealerilor. ma refer specific la clio 3 pentru ca e totusi o masina noua pe piata si... nu'mi dau seama ce probleme s'ar putea ivi.

am rezervat un dynamique de pe stoc, urmeaza sa platesc avansul, insa traiesc cu impresia ca ar fi putut fi refuzata de primul client din motive tehnice sau ceva. e fabricata 2007 conform facturii pentru avans, insa... nu'mi dau seama, de aceea va cer parerea. imi e sa nu aiba probleme la caroserie (vizibile, deci pot refuza si eu) sau ceva "ascuns" (si asta ar fi mai rau). alta varianta: dosarul de credit/leasing al acelui exemplar s'a blocat pe undeva, intr'un anumit moment, si clientul a renuntat sau dealerul a respins cererea, desi aud ca nu se intampla prea des. nu stiu.

multumesc frumos.


--------------------
Renault Clio 3 Dynamique 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yocristi
post 18 Jun 2007, 10:44
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 23 March 07




salut,

stai linistit, nu ai de ce sa iti faci griji. Nu are nici o legatura faptul ca masina e pe stoc.

Noi avem in clipa de fata vreo 300 de masini pe stoc, pentru ca le comandam ca sa nu mai astepte clientul 2 luni dupa o masina . Si sincer nu cred ca ti-ai dorii sa astepti atata dupa masina.

Iar daca vei observa vreun defect la masina ta ai dreptul sa o refuzi. dar nu va fi cazul


--------------------
Renault Clio Bicorp 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sorinux
post 18 Jun 2007, 11:45
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 31 August 06




Da, masinile de pe stoc nu au fost refuzate de nimeni si nici nu au probleme mai speciale decat cele aduse pe comanda. Iar daca au fost aduse pentru alte persoane, acele persoane au renuntat din ratiuni financiare. Iar daca altii le-au refuzat din ratiuni tehnice, acelasi lucru il poti face si tu smile.gif Renault Romania isi face stocuri de masini (probabil cu modelele cele mai bine vandute) tocmai pentru a nu astepta clientul dupa livrare, pentru a avea ce expune in showroom-uri si asa mai departe. La fel face orice alt importator de masini.

Iar ca sa-ti faci o parere despre marca si masina daca mai ai dubii, poti sa rasfoiesti forumul asta (in special sectiunea 'Megane'). Dar asta nu cred ca te va determina sa renunti, pretul fiind un atuu mare al celor de la Renault.


--------------------
Renault Clio 3 Exception
Clio 3 Exception 1.5 dci 105CP @ DimSport, noir nocturne, iunie 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prOZac
post 18 Jun 2007, 14:46
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 7 January 07
From: Timisoara




Si eu mi-am luat clio tot din stoc.Am deja aproape de 100.000km si nu pot sa spun ca ar fi vreo problema cu el


--------------------
Renault Clio III april 2006,pack authentique - B-81-PRZ
Renault Megane Sedan april 07 Luxe privilege B-35-DPS
(nu mai)urmeaza Laguna(dezgustat de servicii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andr3y
post 18 Jun 2007, 17:04
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 23 May 07




sa nu fie una din putinele e3 ramase pe stok biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2.2 2007 / luxe privilege - b 89 RUN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex_5
post 19 Jun 2007, 08:23
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 22 June 06
From: Bucuresti




Si eu am cumparat masina din stoc si nu am avut absolut nicio problema cu ea. Nu iti mai face probleme. Si bafta la alegerea culorii tongue.gif


--------------------
Reno Clio III 1.5 dCI 2006 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 19 Jun 2007, 14:41
Post #7


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Si eu am luat de pe stoc, stai linistit!


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcristina
post 19 Jun 2007, 15:43
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 350
Joined: 18 April 07
From: Ploiești/Tîrgu Mureș




Inmultesc si eu numarul posturilor celor care au luat de pe stoc. Nu e nicio problema, cel putin in cei 6500 km pe care ii am din decembrie. Sunt masini pe care le aduc in configuratii care se cer mai des, ca sa nu mai astepte clientul.
Daca te incanta dotarile, ia cu incredere si zi mersi ca nu stai dupa ei, ca vezi ca sunt probleme cu termenele de livrare.


--------------------
Renault Clio III 1.2 2006 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei Clio Trei
post 19 Jun 2007, 21:21
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 18 June 07




smile.gif intr'adevar, culoarea e uneori o problema spinoasa... din mai multe motive am preferat beige poivre'... inutil sa ma explic... am avut pana acum culori inchise si... cred ca am trecut intr'o noua "era" smile.gif in fine... in plus, fiind dynamique standard + climatronic am interior negru. imi pare a fi un contrast placut bej - negru... era chiar cool cu interior bej, insa.. nu pare locul de pe planeta cel mai bun pentru astfel de "delicateturi".

mai dur a fost sa renunt la trapa panoramica! ar fi fost chiar o chestie amuzanta, un pic altfel decat ce am avut pana acum. o chestie speciala care iti face placere pana la urma... ceva de care sa iti aduci aminte cu placere smile.gif eh, am renuntat. imi trebuie insa cotiera. aud ca e grotesc de scumpa pentru ceea ce este ea de fapt... dar m'am obisnuit cu asa ceva si chiar simt nevoia. incet-incet o dotez cu chestiile "vitale" smile.gif

multumesc frumos pentru incurajari, ajuta! am rezolvat, cel mult la sfarsitul saptamanii urmatoare am masina. chestie de hartii...


PS: intr'adevar, poate nu am nimerit forumul, mergea la diverse, insa ma intereseaza clio 3, nu alte chestii. fiecare model cu bubele lui si cu marketing'ul lui... teoretic.


--------------------
Renault Clio 3 Dynamique 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex_5
post 20 Jun 2007, 06:43
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 22 June 06
From: Bucuresti




Ne-a facut placere sa te ajutam. biggrin.gif Eu am luat cotiera de la ei si am dat 252 Euro sad.gif (foarte mult). E neagra si se potriveste cu interiorul. Sa o stapanesti sanatos si fara incidente. Bafta


--------------------
Reno Clio III 1.5 dCI 2006 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcristina
post 20 Jun 2007, 07:47
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 350
Joined: 18 April 07
From: Ploiești/Tîrgu Mureș




Off: Vezi ca era un topic pe aici cu cotiera pe care cineva o luase mult mai ieftin si o montase usor. Da un search.


--------------------
Renault Clio III 1.2 2006 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 06:20
Dacia