Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Clio 3 vs Clio 2

herculane
post 30 Apr 2007, 15:52
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




Salutare, detin de vreo 4 ani un clio bicorp 1,4 16v 98cp, si a venit vremea sa iau ceva nou, evident un clio 3 fiind una din posibilitati.

Motorul va fi 1,6 16v, singurul care depaseste putin vechiul clio cu 1,4 la performante, iar ca dotare voi tinde spre full..

M-ar interesa in primul rand sa aflu anumite lucruri despre noul model in comparatie cu vechiul cliol. Cum este tinuta de drum? Cat de bine "trage" motorul de 1,6 fata de 1,4 pe vechiul clio (mai ales ca la test drive n-au decat 1,4)?

Conduc ceva mai repede, am mers o vreme si la volanul unui clio sport wub.gif , si de aceea ma intereseaza in primul rand performanta.

Multumesc anticipat biggrin.gif


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 30 Apr 2007, 21:01
Post #2


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Mare diferenta d eputere nu o sa fie, mai ales ca noul CLio are si ceva greutate mai mare. Motoarele de 1,4 si 1,6 !^V au doar puterea diferita, insa cuplul nu este foarte diferit. Eu zic ca nu o sa simti o mare diferenta in plus, insa confortul este la el acasa, mai ales intr-o echipare Dynamique.

Ai sanse sa mai strangi un pic din "dorsal" si sa iei Clio 3 Sport, fa-o! Daca vrei motor nervos la bani relativ putini, arunca un ochi la Fiesta 1,6 150Cp sau Citroen C2 VRS 125CP :-)


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 30 Apr 2007, 21:54
Post #3


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Nu vreau sa intru in discutii despre Clio RS pentru ca ala va fi f. scump si nu vad cum ar putea fi comparat cu un Clio III normal, deci sarim peste.

Eu am Clio Symbol 1.4 si am condus Clio III 1.4. Nici un motor nu e de performanta, clar, dar al meu 1.4 e doar de 75 de cai deci e ceva diferenta intre motoare. La confort, tinuta de drum, etc.., nici nu se poate compara. Eu chiar zic ca e peste Megane la cum sta pe sosea deci e clar peste Clio II.



--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 30 Apr 2007, 21:58
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




exact intre fiesta st si clio 3 este alegerea, insa avand in vedere ca ma ajuta ai mei s-o iau, se inclina spre clio (diferenta de 2mii E) ... smile.gif

la exterior imi place mai mult clio cum arata (ma deranjeaza totusi ca este cam "cocotata"), insa banuiesc faptul ca fiesta st nu se compara la condus, stabilitate, la cum "trage"..



--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 30 Apr 2007, 22:30
Post #5


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Problema cu "cocotatul" este si la alte modele Renault, e vorba de pachetul de drumuri grele cu care vine standard (vezi aici o dezbatere). Sincer la Clio III nu sta chiar asa rau (dar nici bine), in schimb la Megane e jale...

Eu zic ca 2000 de euro e destul, nu stiu tu de ce bani dispui dar am vazut ca tinzi spre full si cu aproximativ 13.200 DDP din cate stiu eu, dupa reducere, iti poti lua un Exception (care e pachet gen Privilege, destul de dotat) cu tempomat, vopsea metalizata, xenoane + faruri adaptive la viraj, tapiterie textil/piele, jante 15", senzori de lumina/ploaie, etc.. A nu se intelege ca toate sunt standard, xenonul si vopseaua sunt optionale dar facusem eu o configuratie.

Eu zic asa. Du-te la Ford, fa un test drive. Du-te la Renault, fa si acolo unul. Vezi ce masina iti place mai mult, si in functie de bani, nevoie si gusturi iti vei alege ce vrei. Eu unul nu pot sa-mi dau cu parerea referitor la versus ca nu am condus Fiesta. Nu-mi place cum arata deloc dar pana nu o conduc nu pot sa spun nimic.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valeron_x
post 30 Apr 2007, 22:51
Post #6


dintre plebei


Group: Members
Posts: 198
Joined: 28 March 07
From: Pristina, Kosovo




herculane, fiesta e o masina de gagici. la clio III mai sunt ceva sanse sa fie barbat ala de la volan, cu exceptia alora rosii. iti zic ca mi se intampla in trafic sa mai vad niste blonde d-astea de 20 de ani in fieste, din cand in cand cate-un batran. foarte rar barbati.
in clio III la alea rosii si verzi sigur sunt gagici:))
si cat de sport poate fi o fiesta? sau un C2? arata si respira a masina de gagica din toti porii, ambele.

sa fim seriosi... la 13.000 nu exista masini sport. doar daca-ti place sa te minti:))


--------------------
Renault Clio III 2006 1.4 16V - B 80 CTN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 30 Apr 2007, 22:53
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




problema la ford este ca nu exista nicaieri fiesta st sad.gif deci test-drive-ul este exclus. pot doar sa dau comanda, avansul de 10% si in 4 luni vine masina smile.gif

pachetul de drumuri grele banuiesc ca nu se poate scoate... voi citit si thread-ul pe care mi l-ai indicat

ce mi se pare ciudat este ca, desi dimensiunile masinii au crescut, masa este mai mare, masina vine cu cauciucuri 175 r15, fata de a mea care a venit cu 185 r15. poate ca si niste jante de 16", cu o latime 195 o vor face sa arate mai bine...si nu va mai fi asa cocotata smile.gif

L.E. @valeron_x pai fiesta ma ducea spre 16mii, si avea ceva pretentii de sportiva smile.gif

si mie mi se pare fiesta cam de gagica, insa ST-ul parca mai schimba putin impresia

apropo, culoarea noir nocturne cum e? ati vazut-o careva? dealer-ul mi-a spus ca este negru cu tenta de mov, insa intr-o poza de pe www.renault.fr am vzt un mov f urat in dreptul culorii asteia smile.gif

This post has been edited by herculane: 30 Apr 2007, 22:59


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 1 May 2007, 12:10
Post #8


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Dupa parerea mea nicio masina nu e strict de gagici, decat poate daca o iei roz sau ceva asemanator. Mai ales in ziua de azi cand e moda cu hatchurile la barbati si jeepurile imense la blonde nici nu mai stii ce sa crezi.

Important e sa-ti iei ce-ti place smile.gif


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 1 May 2007, 15:36
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




imi place clio 3, insa nu stiu am mers cu el inca, insa din ce am citit toata lumea spune ca e o evolutie fata de clio 2 din toate punctele de vedere

singurul lucru care ma deranjeaza la el este pachetul de drumuri grele sad.gif ... si poate si cauciucurile f subtiri, insa asta nu e o problema


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 1 May 2007, 16:22
Post #10


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




suzuki swift gti 1.6 16v VVT full - 14.900 ddp. ia sa vad cine-l bate la pret (si la dotari) p-asta mic smile.gif

This post has been edited by cristib: 1 May 2007, 16:23


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 1 May 2007, 16:32
Post #11


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




QUOTE(A l e x @ 30 Apr 2007, 21:54)
Eu chiar zic ca e peste Megane la cum sta pe sosea deci e clar peste Clio II.
*


E mai stabil Clio II bicorp pe sosea in comparatie cu Clio III, ma refer aici in configuratia suspensiei stock.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 1 May 2007, 16:47
Post #12


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




cristib
Pai cam il bate Clio 3 la dotari si e mai ieftin ( echiparea Exception cu motor 1.6 16v e 12768 DDP. Pana la 14900 mai poti adauga multe optionale) + Clio este mai mare, are 5 stele Euro NCAP. Din link-ul tau reiese ca Swiftul are doar 2 airbaguri, destul de nasol.
Avantajele Swiftului sunt posibilitatea echiparii cu ESP, motorul de 125cp si greutatea de doar 1060kg de unde rezulta si performante dinamice mai bune.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 1 May 2007, 17:17
Post #13


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




alea de mai sus erau niste selectii din dotari. sa dam atunci dotarile complete : aici


This post has been edited by cristib: 1 May 2007, 17:22


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 1 May 2007, 17:50
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




din semnatura ta vad ca nu prea esti mutumit de reno, insa dupa motorizari banuiesc ca ai symbol, model care nici mie nu-mi place, in comparatie cu bicorp-ul de care sunt f multumit

in alta ordine de idei, masina o sa o scot pe la 14mii ddp, probabil o sa-i maipun trapa, clima, vopsea metalizata... nasol este ca la echiparea exception sunt doar 5 culori...iar eu vroiam negru sad.gif (care bineinteles lipseste)



--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 1 May 2007, 17:59
Post #15


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




symbol am. nu conteaza nemultumirile mele. io doar ti-am dat o varianta ptr clio 3. evident ca mai sint si altele.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 1 May 2007, 18:09
Post #16


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




cristib
Asa mai merge, e interesanta oferta la Swift dar totusi e mai scump cu 2100eur fata de Clio 3 si nu ofera ca dotari prea multe in plus ( de 2100 eur poti sa pui si pe Clio un body kit de toata frumusetea si iti mai raman si bani de jante pe 16-17").
Mie imi place foarte mult Swiftul iar cu motorul asta de 125cp cred ca zboara ( nu am gasit pe site cat face de la 0 la 100 km/h, dar cred ca sub 9sec) dar spatiul interior e mult prea mic (cel putin pentru cei din spate).

Ca o paranteza, m-am urcat ieri intr-un Audi A3 din 2003 al unui prieten si am observat ca spatiul pentru genunchii pasagerilor din spate este aproape la fel de mare ca si in Clio 3. Daca spatarul scaunelor din Audi nu ar avea niste santuri pentru genunchi cred ca ar fi fost mai mic spatiul decat in Clio.

herculane
Oricum in banii care esti dispus sa ii cheltui nu cred ca gasesti masina mai rapida si mai dotata decat Clio 3 si Swift.
In legatura cu culoarea neagra (noir nacre), arata foarte bine pe masina dar este foarte sensibila. Eu incep sa regret ca mi-am luat neagra, se vad toate zgarieturile, oricat de mici.



--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 1 May 2007, 19:42
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




eu am de ales ca si culoare intre: noir nocturne, bleu gris, gris platine, bleu extreme, rouge vif... rosul pica din start, eu as fi vrut noir nocturne, insa dupa aia am vzt ca de fapt e cam mov smile.gif

e nasol ca la echiparea exception nu ai decat 5 culori... sad.gif

la sfarsitul anului s-ar putea sa iau sport-ul si cea pe care o iau acum sa ajunga la mama, asa ca nu cred ca ma voi mai gandi la alte masini mai sport...


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 1 May 2007, 20:34
Post #18


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Hahahaha, Suzuki Swift e urat in draci. Stiu ca e o chestie subiectiva dar aia numai a masina nu arata. Are doar 4 stele la siguranta si vad ca e si mai scump si mai putin dotat...

Oricum, inapoi la Clio III, culoarea ti-o alegi singur, eu ti-as recomanda gris platine sau blue extreme... Rouge De Feu nu e la Exception ? Vif-ul nu e nemetalizat ? Cum, nu e rosu metalizat la Exception ?


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 1 May 2007, 21:14
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Ce faci benny, vad ca mi-ai urmat sfatul biggrin.gif

Am facut azi un drum ca de 1 mai si m-am gandit sa vad si ce poate motorasul de 1.4 al meu. 5 oameni cu bagaje ff sumare am prins 180. Mai mergea, dar sincer nu i-am dat, parea nitel instabil (poate si de la drum)...Deci 1.6 n-are probleme sa duca masinuta in spate, fii sigur smile.gif
Viteza de croaziera a fost cam 140-150 si desi asta insemna consum destul de maricel (8), masina statea foarte bine pe sosea.
Si cum am fost in padure, am multumit celui de Sus ca am pachetul de drumuri grele. Nicio groapa nu imi statea in cale biggrin.gif

Pot sa-ti zic ca Megane 2.1 (FARA pachet de drumuri grele) este mai stabil, dar M 2.2 nu cred, cel putin nu dupa cum arata.

Blue extreme e o culoare foarte reusita wink.gif Eu am gris eclipse. Se cam vede praful pe ea, dar macar pare mai suparata masina.

In rest, imi stii parerile smile.gif

Toate clele bune.

This post has been edited by roty: 1 May 2007, 21:16


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cornelius
post 2 May 2007, 07:41
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 29 January 07




Despre performantele dinamice ale lui Clio III in varianta 1.6 16v am testat si am vazut ca merge si cu 200 km/h in treapta a 5-a insa turatia era la limita adica 6000 rpm dupa care intra pe rosu si m-am oprit. Mie mi s-a parut stabila masina si f silentioasa ptr vitezele mai sus mentionate. Inca mai avea resurse motorul asa l-am simtit eu , benzina evident Carera 100 altfel nu as fi incercat. Pacat ca nu are treapta a 6-a as fi trecut de 200 o simteam si inca mai putea masina asta. La drum intins mers cuminte cu 110 km/h consumul mediu e de 6 l/ 100 km. Foarte multumitor zic eu.
La nemultumiri trec:
pachetul de drumuri grele
suspensia cam soft
trenul de rulare cam zgomotos si imi inspira o oarecare fragilitate a masinii pe drumuri cu gropi.


--------------------
Renault Clio III 2007 CD - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 2 May 2007, 16:12
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




zilele astea voi da comanda, iar alegerea finala va fi asa:

-varianta exception (are standard piele+textil, cd cu mp3, manerele cromate, piele pe volan si schimbator, jante..)
-motor 1,6 16v
-dotari suplimentare - climatronic, trapa, vopsea metalizata, senzor de ploaie si de lumina
-culoare bleu-gris

am o nelamurire insa: trapa, ca dotare suplimentara vine cu parasolare luminate...nu pot sa iau doar trapa? biggrin.gif


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 2 May 2007, 21:18
Post #22


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Ti-as recomanda sa-ti iei xenoane ca schimba radical aspectul frontal al masinii din cauza farurilor cu lupa.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 2 May 2007, 21:27
Post #23


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Sau....doar pachetul Pack-look, ca pe langa FBL-uri si interiorul farului fumuriu vine si cu lupa pe faza scurta! Si apoi daca va fi cazul un xenon aftermarket, nu?


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 2 May 2007, 21:42
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




pachetul pack look nu e optional la exception.. doar faruri+instalatie spalat faruri+faruri adaptive la viraj = 501E


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 2 May 2007, 21:46
Post #25


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Lupa vine de la FBL ? Deci daca iei sa zicem Privilege (unde nu ai pack look) cu FBL dar fara xenon vine cu faruri fumurii si lupa ?


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 3 May 2007, 09:28
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




nu sunt hotarat acum sa pun xenoane pt ca mai degraba as pune ceva ce nu mai pot adauga dupa aceea... xenoanele le pot pune dupa..


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 4 May 2007, 20:43
Post #27


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




@A l e x: Nu.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 9 May 2007, 18:36
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




am fct comanda pt masina, iar acum astept cu nerabdare luna iulie smile.gif



--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
riptor
post 12 May 2007, 19:38
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 30 August 06




QUOTE(cristib @ 1 May 2007, 16:22)
suzuki swift gti 1.6 16v VVT full - 14.900 ddp. ia sa vad cine-l bate la pret (si la dotari) p-asta mic smile.gif
*



fiesta st 2.0 16v 150 cp costa putin peste 15000.eu zic ca il cam bate


--------------------
renaultsport clio 182
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 12 May 2007, 21:54
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




am fst foarte aproape de a lua fista, insa nu puteam sta 5 luni pana venea... plus de asta, e cam la sfarsit de generatie..


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 02:43
Dacia