Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Talisman - noutati, modele, echipari

speedman
post 26 Jul 2019, 09:37
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




Talisman are luna asta 2000 de euro discount, daca mai pui o rabla o iei la pret de megane sedan...eu spun ca merita. Legat de 4 control cred ca poti trai si fara el, desi ar fi mai bine cu el (sunt amortizoare controlate electric by default la 4C). Am pe gt chestia asta, e misto, dar se poate si fara...ca doar nu merg doar pe serpentine si drumuri virajate, plus raza de bracaj mai buna pt 4C...ca idee unde stau eu, pot iesi mai usor cu un c class decat cu gt ul care are 4C...deci se poate si fara ...ca era bine sa fie ca optiune sunt total de acord


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAIC
post 26 Jul 2019, 09:43
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 23 July 19




Daca mai pui si optiuni ajungi la 30000 euro si ai o masina frumoasa, spatioasa si submotorizata care nu o sa-ti ofere placerea condusului dar o sa te care din A in B.
Cred ca Talismanul de 1.6 si evident 1.8 TCE (33-34000 euro) ofera cele mai mari satisfactii (ma refer la cei ca mine care prefera benzina).
Cat despre 4 Control nu sunt chiar ferm convins ca este esential. Este clar ca ofera o senzatie de dinamism si poate fi util in orase dar sa dai 1500 euro pentru o manevra in plus pare cam mult si cu banii aia poti cumpara altele mai utile. Sa nu uitam ca sistemul asta adauga cel putin inca 50 Kg la masina care se simt la demaraj si consum mai ales in oras. Plus ca trebuie sa casti mult mai bine ochii la ce face spatele masinii cand esti in locuri stramte. Cat de bine se simt calatorii din spatele masinii cu 4 Control ? Nu stiu dar poate ne lamuresc cei care au 4 Control pe masini.


--------------------
DACIA LOGAN 2008 / 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 26 Jul 2019, 09:48
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




Nu ajungi la 30, ci la vreo 26...e limitata lista optionalelor. Ofera placere si un motor de 160 cp...cred ca ar fi suficient, pentru un sofer normal...


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 26 Jul 2019, 10:10
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Am eu niste curbe care cu o masina normala nu le poti lua cu mai mult de 100 dar cu 4C pe sport si 130 e ok si mai merge.
Diferente sunt si in functie de setare...4C pe comfort, curba aia tot asa...100-110. Pe sport, 130+
Grea? Nu. Rezervor mai mic..Da...dar m-am obisnuit.
Se poate fara 4C? Da. Ptr mine? Nu!
De ce benzina? Cacai mai multi!
De ce e optiune buna? Ca la banii astia nu gasesti ceva similar si chiar ma felicit si dupa 2 ani. E priceless cand vad cum masini cu pretentii incearca sa tina pasul cu mine si apoi la destinatie incep intrebarile...mai ales aia...da' ce motor ai ca fuge? Raspunsul ii face mirati si ii vad cum un rahat de reno ii face pe ei cu masina nemteasca care e varful si francezii fac parfumuri nu masini smile.gif
De preturi nu mai stiu. A mea era de lista 36.xxx dar dupa discounturi si nego, am dat 31. A meritat? DA!


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAIC
post 26 Jul 2019, 10:15
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 23 July 19




dantes spune-mi si mie cum este pentru cei din spate fata de o masina fara 4 Control ?
Eu am familie mai mare.
Daca poti zi-mi cum se descurca cineva care are cutie automata si trebuie sa iasa din zapada cand s-a impotmolit (ca nu mai poti face balans)
Mersi anticipat

This post has been edited by BAIC: 26 Jul 2019, 10:57


--------------------
DACIA LOGAN 2008 / 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 26 Jul 2019, 10:18
Post #36


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Stiu si eu niste curbe pe Dealul Negru unde am vazut cam ce poate sistemul, dar in 99% din timp nu am de ce sa conduc asa wink.gif. Un avantaj ar mai fi si manevrabilitatea prin oras, datorita razei de bracaj mai mici si a faptului ca volanul se roteste mai putin.

Cat despre pasagerii din spate, in conditii de mers normale, nu cred ca e nicio diferenta. Vorbim de cateva grade, nu e ca si cum ar lua-o spatele masinii la plimbare. Plus ca, la viteza mare (parca peste 60 km/h), rotile spate vireaza in acelasi sens cu cele din fata, reducand subvirarea.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 26 Jul 2019, 11:11
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Exact!
Nu se simte nimic aiurea. Doar cand iesi din randul de masini si te inscrii pe banda alaturata se simte 4C cum te aseaza unde trebuie, dar nu are nici o treaba cu cei din spate. Doar soferul stie si simte.
Din zapada...fara balans. Esp off si aia e. Nu a existat vreo situatie din care sa nu ies. Esp off nu se poate face by default. Ptr asta e topicul cu rlink-ul unde se explica cum se face.
Pe dealu negru wub.gif
Si mai am una..pe podul de la cernavoda sensul spre cta...sunt curbele de pe pod si imediat dupa.
Ii vad pe disperati cum musca de volan!


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Francais
post 26 Jul 2019, 11:22
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 23 May 17




Si eu am avut dubii fata de 4Control+amortizoarele semi-adaptive, dar dupa aproape 1 an de utilizare ( doar 9000 km) ma bucur ca le-am adaugat!
4C mi se pare foarte bine gandit, desi simti clar cand vireaza in sens opus, miscarea e sigura si dupa o scurta perioada de adaptare te obisnuiesti cu dinamica masinii. Recomand cu caldura daca vrei sa te joci din cand in cand tongue.gif

E foarte util si in spatii inguste, odata cu pachetul de asistenta la parcare primesti si senzori de "flanc", o sa observi daca te aproprii cu coltul barei de obstacole. Oricum, spatele vireaza maxim 2.6 grade si pana acum nu m-a incomodat la parcare, din contra. Intr-o seara nu intelegeam de ce e mai dificil sa intru in parcare, apoi am vazut ca uitasem multisense in Comfort. In mod normal folosesc Perso cu 4C setat pe sport, deci pentru mine e un mare plus.

Nici pasagerii din spate nu s-au plans pana acum, dar au fost mai mult drumuri scurte. Chiar i-am intrebat si unii nici nu au remarcat.
In weekend incepem o calatorie de 4500km in Europa, 5 persoane, 5 geamantane + altele in portbagaj. Revin cu detalii.

PS: Mi-am amintit si un detaliu neplacut, am patit ca dupa aprox 350km in regim de autostrada la temperaturi de 35-37 grade sa nu mai faca fata clima. Cand intrat pe un drum national s-a oprit ventilatorul si nu mai baga aer aproape deloc si ala caldut oricum.
Clima setata pe 25, era diferenta de 12 grade fata de exterior, dar mai sus nu se poate regla.
Si-a revenit dupa ce am oprit AC si am mers 40 min doar cu ventilatorul pe medium. Dar in situatia asta chiar mi se pare de inteles ce s-a intamplat.


--------------------
Renault Megane II 1.6 16v, 2004 Dynamique Talisman 1.6 TCE, 2018 Intense
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vvede
post 26 Feb 2020, 13:03
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 562
Joined: 12 September 06
From: Bucuresti






--------------------
Renault Clio 0.9TCe Expression
Mazda 6 2.0, Attraction

Ex: Renault Clio Symbol 1.5 dCi 82CP | Opel Astra H 1.6 Twinport 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Francais
post 2 May 2020, 19:12
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 23 May 17




"Stiri pe surse" despre Talisman hibrid.
https://www.larevueautomobile.com/Actu/tali...u5OYh_Rst7rO9p8


--------------------
Renault Megane II 1.6 16v, 2004 Dynamique Talisman 1.6 TCE, 2018 Intense
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ALPINAs
post 21 Jan 2021, 17:49
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 2 December 16




Talisman în versiunea de echipare de vârf Initiale Paris se va comercializa în mod oficial și în România.

A apărut și configuratorul : https://www.renault.ro/autoturisme/talisman...nfigurator.html

Versiunea de bază Life și versiunea intermediară Zen au fost eliminate.Mi se pare ciudat că poți lua 1.3 TCe 160 doar la Initiale Paris, iar 1.8 TCe 225 nu se regăsește în lista de motorizări de la lansare.Probabil va apărea pe parcurs.

Clip cu Initiale Paris 2.0 dCi 200 (teaser: interior bej cool.gif ): https://youtu.be/SJp1naqfzw8


--------------------
Renault Talisman 2016 Zen 1.6 dCi 160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 21 Jan 2021, 18:10
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




La ce preturi au, or sa vândă din părți... Falimentul ii mănâncă. Inițiale a apărut în configurator de ceva timp, nu este o noutate. Noul director a afișat că vor mari preturile cu 30% și nu vor mai vinde mașini ieftine din cauza pierderilor cauzate de pandemie... Oricum nu e posibil sa nu ai și o versiune hybrid sau măcar mild hibrid la talisman... Văd că în Ro întârzie sa aducă și megane ul hibrid, care pe afara este disponibil de ceva timp


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 21 Jan 2021, 19:14
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




Pentru 2-3 ani, ce rost mai are sa investesti intr-un sistem hibrid.
In Vest vand diesel ca solutie pentru flote, grandtour cu 1.7dci manuala.

1.8 se omologheaza si ar trebui sa apara si el.
2.0 dci nu e binecunoscutul 2.0 dci cum sustine bratu, dar nu conteaza.
Ceea ce conteaza e ca de la 0-100 e cu 1.5s-2.0s mai lent decat la concurenta.
Nu-mi dau seama daca e de la cutie sau de la motor. Banuiesc ca din cauza ambelor.

Nu stiu daca chiar cu 30%, dar preturile au sarit bine de tot.
De cumparat de nou, il vor cumpara doar cei care si-l doresc cu adevarat.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 21 Jan 2021, 21:25
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




Noua politica "De Meo" e de tot rahatul...
Cand declari ca Renault nu mai este o marca "de volum" (referindu-se la vanzari) si incerci sa demonstrezi asta doar marind preturile fara sa cresti si calitatea...
Se vor duce in cap vanzarile...


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ALPINAs
post 21 Jan 2021, 22:59
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 2 December 16




Da, este o performanță destul de slabă 0-100 în 8,8 secunde vs 9,4 cât obținea 1.6 dci 160.Față de concurența de la VAG îl penalizează masa mai ridicată și cred că plecarea de pe loc, care se întâmplă mai lin.Timpii efectivi de schimbare a treptelor ar trebui să fie similari, cel puțin în teorie.EDC-ul pare să aibă rapoarte mai mari, dar nu reușește să își facă un avantaj din asta.Mai ales în treapta 1 pare limitată, făcând și un fel de short shifting pentru nu a patina roțile.

Sunt puține teste pe youtube (mai ales în engleză) cu acest 2.0 dci 200 nou, care a debutat înainte de facelift pe Talisman și Espace.La Koleos observ că are 190 cai.Nu știu ce cod are, dar ar trebui să fie alt motor față de ultimul 2.0 dci (M9R) de 175 cai, montat pe Koleos 2 pre-facelift.A fost anunțat cam in aceeași perioadă cu 1.7 dci (R9N).


--------------------
Renault Talisman 2016 Zen 1.6 dCi 160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 23 Jan 2021, 18:17
Post #46


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Chiar conteaza 0-100 km/h la o masina din clasa D, de peste 1.5 tone? In asta consta “performanta” si pentru asta se cumpara? Nu ia nimeni Superb sau Passat pentru demarajul de sub 8 secunde, doar pentru ca Talisman e mai lenes. Cine isi doreste TDI (DSG), oricum nu se uita la Renault.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ALPINAs
post 13 Dec 2021, 09:24
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 2 December 16






--------------------
Renault Talisman 2016 Zen 1.6 dCi 160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 15:22
Dacia