Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Zgomot ciudat motor, sfaturi va rog

vali1971ro
post 1 Dec 2007, 18:29
Post #1


---------------------


Group: Members
Posts: 654
Joined: 8 May 06




Se aude un zgomot ciudat (cloncanit) in partea superioara a motorului in zona fuliilor axelor cu came. suspectez rulmentii axelor , problema e ca sunt la 100 km de casa si nu vreau sa patesc ceva pe drum! folosesc mobilul ptr acest topic asa ca nu stiu cum va apare... Deci...sfaturi?


--------------------
. . .
"diferenta dintre un critic si un creator este ca cea dintre bou si taur" Teophile Gautier
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali1971ro
post 2 Dec 2007, 18:50
Post #2


---------------------


Group: Members
Posts: 654
Joined: 8 May 06




nici un raspuns... totusi am ajuns acasa. v-as ruga daca aveti timp , am nevoie de un desen "explodat" unde sa fie reprezentate axele cu came si modul de prindere in blocul motor (cu tot ce implica). am vazut acel desen dar nu mai stiu unde... chiar si un link ar fi util. maine vreau sa ma duc la service si nu vreau sa fiu "in ceata".
multam fain !
edit:
motorul este F4P A 760

This post has been edited by vali1971ro: 2 Dec 2007, 18:52


--------------------
. . .
"diferenta dintre un critic si un creator este ca cea dintre bou si taur" Teophile Gautier
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b_gabi
post 2 Dec 2007, 19:58
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 28 October 06




Uită-te pe aici. Poate te ajută cu ceva!


--------------------
renault laguna 2 2001 Privilege 1,8 I 16V - AG 70 BUB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali1971ro
post 2 Dec 2007, 21:16
Post #4


---------------------


Group: Members
Posts: 654
Joined: 8 May 06




multumesc frumos , dar , din pacate nu am inteles din acele desene daca axele cu came au rulmenti sau sunt bucsate . nenorocitul ala de zgomot se aude in partea superioara a motorului in zona distributiei .... nu este un zgomot regulat cu o anumita frecventa , cred ca mai exista si posibilitatea transmiterii zgomotului prin componentele metalice si sa ma pacaleasca... asta este , maine ma duc la service , si mai vad . cel putin ma lasa sa stau pe langa ei (asa pot sa vad si eu despre ce e vorba).
multam inca o data b_gabi!


--------------------
. . .
"diferenta dintre un critic si un creator este ca cea dintre bou si taur" Teophile Gautier
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 14:39
Dacia