Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

prag lovit reparatie?

zeusrazvy
post 15 Jun 2007, 17:43
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 350
Joined: 7 June 07
From: Cluj,Baia Mare




am mers pe ceva teren mai accidentat si mi so indoit pragul cam la ce pret mar ajunge reparatu la un service? ca mama nu stie si de afla.. am puso va rog sami ziceti cat mar costa un prag sau daca unu nou ar fi mai rentabil e doar pe o parte si e chiar la mijloc sau sar putea indrepta?


--------------------
Laguna Laguna 1998 1.6 16V - MM 06 JKL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 15 Jun 2007, 18:38
Post #2


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- cauta un tinichigiu priceput... se poate face, trebuie sa gasesti om care are pistol ce foloseste cuie pentru tras/indreptat tabla... o trage la linie, sters de chit, fuller, apoi retus cu vopsea dar neaparat pus elasticizant in ea sa nu sara... daca si vopsitorul este priceput nici nu se va observa reparatia... nu cred sa coste mai mult de 200 RON cu tot cu vopsea manopera etc... sa nu fai prostii cu spray etc


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypher4laguna
post 15 Jun 2007, 19:14
Post #3


Honda Driver


Group: Members
Posts: 931
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




Pe mine m-a costat 180 ron acu 2 ani la Laguna, cu vopsire computerizata etc. Partea nasoala e ca acum incepe sa se cojeasca vopseaua... sad.gif


--------------------
Honda Civic & Jazz ex-'06 Logan Laureate 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 15 Jun 2007, 19:23
Post #4


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- vopsire computerizata? mai explicit te rog... din ce inteleg la prima vedere e ca ti-a fost vopsita masina de un computer? sau vopseaua e facuta pe calculator... mai precis procentul pigmentilor din nuanta au fost adunati/amestecati pe un cantar controlat de computer...

- am spus maxim 200 RON, e posibil sa fie si mai putin sau la fel... mai mult mi se pare hotie mai ales ca este retus...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zeusrazvy
post 15 Jun 2007, 19:30
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 350
Joined: 7 June 07
From: Cluj,Baia Mare




e putin indoita am agatat un bolovan si a impins pragu in interior.. nu mi se pare nu stiu ce e o portiune de 15 20 cm


--------------------
Laguna Laguna 1998 1.6 16V - MM 06 JKL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 15 Jun 2007, 19:47
Post #6


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- rezolvarea o ai mai sus in primul meu raspuns... de tine depinde sa gasesti omul priceput sa o faca... nu te da pe mana oricui si nu te bucura la bani putini ca bine nu va iesi... dai un ban dar stii ca nu se vede diferente pe masina.


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zeusrazvy
post 15 Jun 2007, 22:09
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 350
Joined: 7 June 07
From: Cluj,Baia Mare




am rez deja probl 1 juma ma costa chituit plus ink ceva solutie nu stiu de care d ela omu ce mio adus masina din germania il cunosc si nu mar fura plus vopsita


--------------------
Laguna Laguna 1998 1.6 16V - MM 06 JKL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypher4laguna
post 15 Jun 2007, 22:58
Post #8


Honda Driver


Group: Members
Posts: 931
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




Da... corect... vopseaua e facuta de un calculator (amestecul) dupa o scanare a nuantei... ma rog nu mai stiu exact ce si cum. Ideea e ca solutia asta de vopsire era ceva mai scumpa acum doi ani. Diferente de nuanta nu au fost nici atunci, nici acum... din pacate in 2-3 locuri se decojeste.

Masina era parcata pe un trotuar si mi-a lovit-o unu care parcase pe drum (diferenta de nivel de vreo 15 cm). Am facut-o pe banii mei sa nu-mi scumpesc polita Casco degeaba.

This post has been edited by Cypher4laguna: 15 Jun 2007, 23:55


--------------------
Honda Civic & Jazz ex-'06 Logan Laureate 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 15 Jun 2007, 23:48
Post #9


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




QUOTE(zeusrazvy @ 15 Jun 2007, 22:09)
am rez deja probl 1 juma ma costa chituit plus ink ceva solutie nu stiu de care d ela omu ce mio adus masina din germania il cunosc si nu mar fura plus vopsita
*



- iti recomand sa tragi tabla la loc nu sa astupi gaura cu chit, vei avea surpriza sa cada dupa un timp... mai intei se trage tabla cu un pistol ce foloseste cuie speciale (spunei asta tipului care ti-o face si va sti despre ce e vorba) apoi se da un sters de chit ce insumeaza 1/2 mm nu centimetrii !!!


QUOTE(Cypher4laguna @ 15 Jun 2007, 22:58)
Da... corect... vopseaua e facuta de un calculator (amestecul) dupa o scanare a nuantei... ma rog nu mai stiu exact ce si cum. Ideea e ca solutia asta de vopsire era ceva mai scumpa acum doi ani. Diferente e nuanta nu au fost nici atunci, nici acum... din pacate in 2-3 locuri se decojeste.

Masina era parcata pe un trotuar si mi-a lovit-o unu care parcase pe drum (diferenta de nivel de vreo 15 cm). Am facut-o pe banii mei sa nu-mi scumpesc polita Casco degeaba.
*




- asa da... mai zic si eu, acum cam toti folosesc acest procedeu...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj_21_ren
post 26 Jun 2007, 04:26
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 26 June 07




de pret nu stiu ce sa zic ca eu am facut-o pe casco si nu m-a interesat dar ar fi de preferat sa nu il schimbi si sa l indrepti
la mine s-a putut indrepta prin orificiile de scurgere a apei si nu a fost nevoie de sudura chit sau mai stiu eu ce


--------------------
renault laguna 2 2003/privilege - dj-81-jij
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 13:40
Dacia