Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Espace 2015, noua generatie si viitorul Renault

IRONICK
post 3 Oct 2014, 12:24
Post #31


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(mezym @ 3 Oct 2014, 08:27)
A venit si dusul rece EuroNcap, acum pare ca s-au trezit din agonie si reintra in joc! Asa ca n-are rost in acest moment sa-i privim cu neincredere! Lucrurile arata foarte bine!
*
Pai sa intre, ca pana acum numai vorbe.
QUOTE(mircea_aq @ 2 Oct 2014, 22:39)
Iar altii au anuntat ca renunta la CVT.
La cum reuseste sa omoare multitronicul orice pretentie de sportivitate la motoare de peste 200cp, nu ma surprinde.
O fi teoretic transmisia ideala, dar in practica lucrurile nu stau deloc asa.
*
Vb. ca sa ne scuzam de motoare de peste 200CP. In practica nimeni nu merge in fiecare zi pe circuit cu masina de peste 200CP. Toti aveti motoare de suta de cai, da va pute cvt-ul ca nu se comporta rapid la motoare de peste 200CP. peste 200CP ...

This post has been edited by IRONICK: 3 Oct 2014, 12:32


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 3 Oct 2014, 12:50
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




QUOTE(VladSoare @ 3 Oct 2014, 11:59)
Păi să știi că de-aia a fost înjurat, pentru că nu avea bord cu Android, sau lane assist pentru ăia cu "cultura deplasărilor"ᵀᴹ care nu știu să țină volanul drept. biggrin.gif
Nu pentru că vopseaua se face praștie la primul găinaț, nu pentru cablurile electrice măsurate la milimetru, care se rup din cauza tensiunii, nu pentru încuietorile de uși și macaralele de geam din plastic, care se rup după un număr de acționări, nu pentru becurile de far care se schimbă dînd roata jos, nu pentru barele din portbagaj, nu pentru ambreiajul care scîrțîie cînd se încălzește și trebuie gresat periodic, nu pentru greierași. No, astea-s fleacuri. De fapt era înjurat pentru că nu avea tehnologie bling-bling "modernă". Acum, cu bord de telefon și scaune cu masaj, Renaulturile vor fi mașini perfecte, nu le va mai înjura nimeni. biggrin.gif
*



adevarul ca uneori stau si ma intreb? masina mea e numai cu numele si de fapt si de drept e un pui nemtesc? Nu de alta da nu am experimentat in 5 ani si 3 luni nici un simptom din lunga lista expusa de tine


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remesh
post 3 Oct 2014, 12:55
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 May 08
From: Braila




Masina aceasta arata intr-un mare fel, acum sa vedem si la ce pret se va comercializa


--------------------
Renault Megane 3 ST 2013 / ex M2 2007 / Ex. Clio 2
decat mult si fara rost, mai bine putin dar prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 3 Oct 2014, 13:13
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(tatimeu @ 3 Oct 2014, 12:50)
adevarul ca uneori stau si ma intreb? masina mea e numai cu numele si de fapt si de drept e un pui nemtesc? Nu de alta da nu am experimentat in 5 ani si 3 luni nici un simptom din lunga lista expusa de tine
*


Nu toate astea se aplică la toate modelele. Evident că treaba cu farurile sau cu barele de portbagaj nu se aplică la Meganul III bicorp.
În orice caz, tu poate că ai fost printre norocoși, cel puțin pînă acum. Asta nu schimbă cu nimic natura înjurăturilor adresate Renault de-a lungul timpului de către ceilalți, mai puțin norocoși. tongue.gif



This post has been edited by VladSoare: 3 Oct 2014, 13:19


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 3 Oct 2014, 14:03
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Pai Renault e masina de "cunoscatori", daca nu pui surubelnita pe ea nu vrea sa functioneze cum trebuie radmasa.gif

Dar e bine si asa, nu e marca de lux, masinile trebuie sa fie accesibile. Daca faceau masini prea fiabile, dadea VW faliment, ce naiba! Ca si-asa nu-i vad americanii prea bine...


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 3 Oct 2014, 14:45
Post #36


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(pishky @ 3 Oct 2014, 06:01)
Avantime

Chiar daca avea sigla Renault a fost fabricat de Matra Automobile...idem si Espace pana in 2003.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mezym
post 3 Oct 2014, 14:46
Post #37


Mandru proprietar de Fluence Privilege 1,6 16v 2010


Group: Members
Posts: 430
Joined: 29 December 13




Am Megane-ul de opt ani si n-am avut niciuna din problemele de mai jos si, chiar de le-as avea maine, ma vor costa mult mai putin decat injectoarele de Vw si Ford, volantele de la aceleasi masini sau motoarele cu distributia complet rupta precum N47-le si Thp-urile facute de Bmw!
Numai ca eu l-am cumparat nou, nu la a treia mana dupa ce-a fost calarit de juma' de forum!

Pe lipsa gagdet-urilor pe care le iei in deradere Renault a fost penalizat la testele de siguranta! Nu te-am vazut p-acolo cand agitatorii anti-reno faceau topic-ul praf cu aceleasi texte de le posteaza de atatia ani!

Nici eu nu sunt interesat de gadget-uri, prefer un motor de 200 de cai, BOSE, scaune electrice, keyless in detrimentul monitorului de unghi mort sau avertizorului de depasire a benzii!

1.8turbo de 300 de cai si faruri full led si bixenon stiu ca suna naspa pentru Ford, Bmw si Audi, mai ales cand la Renault vor fi mult mai ieftine! smile.gif





QUOTE(VladSoare @ 3 Oct 2014, 14:13)
Nu toate astea se aplică la toate modelele. Evident că treaba cu farurile sau cu barele de portbagaj nu se aplică la Meganul III bicorp.
În orice caz, tu poate că ai fost printre norocoși, cel puțin pînă acum. Asta nu schimbă cu nimic natura înjurăturilor adresate Renault de-a lungul timpului de către ceilalți, mai puțin norocoși. tongue.gif
*



This post has been edited by mezym: 3 Oct 2014, 14:48


--------------------
Megane II Sedan Fluence 1.6 16v Expression 2006/ 1.6 16v Privilege 2010 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 3 Oct 2014, 14:56
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Nu-i vorba dacă le-ai avut tu, sau dacă te-ar costa mai mult sau mai puțin să le rezolvi.
E vorba că pe motivele astea înjură lumea Renault, și nu pe lipsa motoarelor de trei sute de cai.
Spui că noul Espace este dovada că Renault a plecat în sfîrșit urechea la înjurăturile utilizatorilor. Dar acele înjurături n-aveau nimic de-a face cu designul bordului, nici cu briz-brizurile listate mai sus, deci eu nu prea văd cum a priceput Renault înjurăturile și în ce fel le-ar rezolva noul Espace. E plin forumul de înjurături pentru tot ce-am enumerat eu, pe cînd înjurături pe motiv că "nu pot să comand geamurile prin Android" nu-mi amintesc să fi văzut.

Cît despre testele de siguranță... vrei să spui că le-a picat pentru că n-a avut masaj în scaune și tabletă Samsung pe bord? biggrin.gif

This post has been edited by VladSoare: 3 Oct 2014, 15:02


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mezym
post 3 Oct 2014, 15:08
Post #39


Mandru proprietar de Fluence Privilege 1,6 16v 2010


Group: Members
Posts: 430
Joined: 29 December 13




Te supara rau tableta aia? tongue.gif
Mai citeste inca o data cu atentie ce scrisai si ai sa vezi ca nu am pomenit nimic de bord sau android!

Sunt unii ce n-au cu ce sa-si ocupe timpul asa ca vin cu perceptii ciudate legate de vopsea! E clar ca multi de pe forum sunt experti in studiul micronilor vopselei auto. smile.gif
Iar cand iti dai toti banii pe o Laguna sh cred si eu ca te superi ca ti se strica macaraua de la geam!

PS: A mai pomenit cineva sa spui despre o masina sau un producator auto ca e proasta/prost fiindca in 0,nustiucat la suta din cazuri s-a defectat macaraua geamului?


--------------------
Megane II Sedan Fluence 1.6 16v Expression 2006/ 1.6 16v Privilege 2010 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 3 Oct 2014, 15:14
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Cam stiu unde bateti cu macaralele, dar nu costa foarte mult un kit de reparatie si cu un pic de talent le rezolvi singur- problema comuna pe Laguna2 si Megane2. Macar sa fie astea problemele la o masina, dar sa mearga fara cusur partea mecanica!

This post has been edited by andri1940: 3 Oct 2014, 15:15

Attached thumbnail(s)
kit_reparatie_macara_geam.JPG ( Size: 185.41k ) Number of downloads: 543


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 3 Oct 2014, 15:40
Post #41


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




@ vlad soare - eu am experimentat cate putin din toate cele enumerate -scartaieli, plastice, mufe, cabluri etc. Cu toate astea - unul din fostii mei sefi a ramas in pana pe autostrada cu monumentul de fiabilitate numit passat luat de nou (masina de munca) cu niste musafiri veniti la firma. In final au venit cu platforma. Eu nu am experimentat niciodata vre-o pana de la caresa nu pot pleca pe roti cu masina, cu forte proprii si lucru mecanic propriu - poate mosteneste de la dacie - nu stiu.
Bube, da - au, multe, dar marunte, sacaitoare -da, dar nu de "kaput".
am reparat macarale, mufe, cabluri, incuietori, plasticaraia zornaie in franceza, umblu cu spray-ul de contacte in porCbagaj - dar nu m-a lasat niciodata cu ochii in soare.

@ espacern - ma scuzati pentru dezinfomarea de care am dat dovada, dar chiar si matra fiind, cum zic cei de la top gear - avantime-ul este ideea francezilor despre un sports coupe, si mi se pare o masina data naibii.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 3 Oct 2014, 15:42
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Aceleasi probleme le are si concurenta, un bec de far de Passat noua generatie se schimba cel putin la fel de greu, desi la Megane niciodata nu s-a dat roata jos pentru asta!
Intr-adevar, LII si Megane II au avut acel ceva care a atras piata, Fluence pur si simplu se pierde in multime, nimic nou fata de ce ofera restul.Si scaunele acestui Espace seamana izbitor cu cele de Passat, dar sunt foarte reusite!Sa creeze, sa se inspire pentru ca studiul solutiilor similare nu a fost niciodata o rusine si sa ofere ceea ce vrea piata la un pret muuuult sub concurenta!


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 3 Oct 2014, 15:48
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(mezym @ 3 Oct 2014, 15:08)
PS: A mai pomenit cineva sa spui despre o masina sau un producator auto ca e proasta/prost fiindca in 0,nustiucat la suta din cazuri s-a defectat macaraua geamului?
*


Am zis eu că e proastă? blink.gif

Tu ai enumerat beneficiile cu care vine noul Espace:
"Pe scurt, faruri full led standard, controlul electronic al amortizoarelor, head-up display, lane assist, side assist, blind spot monitor, park pilot, sasiu 4Controle, controlul tuturor sistemelor (audio, clima, navigatie, setari sasiu) prin intermediul unei tablete, 1.6 TCe 180 de cai, 1.6 dci biturbo 160 de cai, noul tip de cutie EDC (si, din cate am observat, singurul tip de transmisie). Cu alte cuvinte Renault o sa ia din nou 5 stele EuroNCap, vine cu motorizari serioase, baga sub masa fitele inchipuitilor Bmw/Audi aducand tehnologii disponibile doar pe limuzine si doar in schimbul a foarte multi bani.
[...]
Intregul design e futurist, consola cu tableta aceea aduce mult a Tesla S, arata puternic digitalizat interiorul insa asta este viitorul."


După care ai tras concluzia:

"Pare-se ca Renault a priceput pe ce anume a fost injurat in ultimii sase ani asa ca acum raspunde cererii. "

Iar eu încerc să-ți spun că nu văd de unde ai tras concluzia asta, pentru că înjurăturile din ultimii șase ani n-au nici o legătură cu noutățile listate de tine mai sus. În ultimii (nu doar) șase ani, Renault a fost înjurat pentru toate mărunțișurile alea sîcîitoare, minore dar enervante, enumerate de mine. Or despre alea n-a zis nimeni nimic în prezentarea noului Espace.

This post has been edited by VladSoare: 3 Oct 2014, 15:51


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 3 Oct 2014, 15:59
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




CVT-ul e jalnic.
E suficient un 1.8T si 160 cai sa vezi cum se chinuie de rau, cum accelereaza greu si nefiresc. Culmea e ca acelasi motor se comporta absolut decent cu o manuala pe aceeasi caroserie.
Cum spuneam CVT-ul reuseste performanta de a omori si motoare de 200cp.
Acum conform logicii lui Ironick: Espace-ul de 1.6T trebuie dus pe circuit zi de zi pe principiul ca daca are 200 de cai e automat ceva sportiv. Daca ar fi dupa el si ghosn am vedea numai 0.9tce pe strazi. De ce-am avea nevoie de mai mult .

Sa spui ca Platitude sau Laguna 3 sunt masini de referinta pentru reno e cel putin rea-vointa. Platitude s-a proiectat prin korea cu subventii substantiale de la autoritati, iar Laguna 3 e un esec de proportii marca ghosn datorat in principal design-ului exterior.

Macaralele cazute, cablurile electrice, armata de greierasi sunt specifice megane 2 si laguna 2, fiind mai degraba proiectii ale unor probleme trecute decat realitatea curenta din 2014.




--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 3 Oct 2014, 16:02
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Mai conteaza maruntisurile daca te-ai urca zilnic in asa ceva sa mergi la munca sau la sfarsit de saptamana la o drumetie cu familia?



Attached thumbnail(s)
Capture.JPG ( Size: 66.34k ) Number of downloads: 552


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 3 Oct 2014, 16:22
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Nu știu ce să zic. Dacă te uiți pe forum, la ce topicuri pline de îngrijorare se deschid pe motiv că la turația X motorul șuieră pe altă frecvență decît la turația Y, sau că turometrul țăcăne un pic cînd trece acul prin dreptul cifrei n... cam rămîi cu impresia că pentru Renaultiști contează și mărunțișurile... biggrin.gif tongue.gif

Și-apoi, tu zici așa pentru că-ți place mașina în poze și ți-ar plăcea s-o ai. Dar după ce o ai se schimbă treaba. La început ești încîntat, e totul roz și frumos, o iubești. Dar pe urmă, pe măsură ce te obișnuiești cu ea și mersul cu ea devine rutină, începi să sesizezi treptat mărunțișurile și să te oftici din ce în ce mai tare.
Cam ca în povestea cu românul emigrat în Canada. Acum te uiți la o poză cu un peisaj de vis și-ți zici: "cînd trăiești într-un asemenea paradis, mai contează detaliile?", dar după ce experimentezi detaliile pe pielea ta îți cam schimbi părerea. biggrin.gif

This post has been edited by VladSoare: 3 Oct 2014, 16:30


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 3 Oct 2014, 16:35
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Inteleg ce zici, dar ce bine ar fi sa avem pretentii de la masini exact de banii dati pe ele. Nu vrei probleme, greierasi, ai nevoie de sute de cai? Exista clasa premium.

Revenind la Espace, stirea cu noul model a facut deja inconjurul lumii si pana si americanii il lauda ca arata senzational.

Mie, personal, imi plac mult si Espace III si Espace IV- le vad ideale de vacanta si poate intr-o zi imi voi cumpara una ca a doua masina.


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mezym
post 3 Oct 2014, 16:35
Post #48


Mandru proprietar de Fluence Privilege 1,6 16v 2010


Group: Members
Posts: 430
Joined: 29 December 13




Stii si tu ca numarul celor de pe forum nu e reprezentativ pentru numarul total al posesorilor unui anumit model de masina! smile.gif

Si este o realitate ca Laguna si Megane-ul 3 nu au fost demonstratii de tehnologie si inovatie cand au fost lansate! Nu sunt nici acum. La asta m-am referit cand am spus ca Renault a primit critici, fiindca a avut o stagnare in inovare comparativ cu concurenta!

Asa cum s-a spus si mai sus, marea majoritate a problemelor au fost rezolvate incepand cu Laguna si Megane 3. Era destul de greu sa mai dea niste fonfleuri cand pe ele au pus cam aceleasi motoare, sasiuri, gadget-uri comparativ cu generatiile anterioare.

smile.gif


--------------------
Megane II Sedan Fluence 1.6 16v Expression 2006/ 1.6 16v Privilege 2010 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 3 Oct 2014, 16:53
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




CVT-ul de pe 1,6 cascai este bestial, trage foarte bine si motorul da totul la aceasta transmisie


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 3 Oct 2014, 18:46
Post #50


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(mircea_aq @ 3 Oct 2014, 16:59)
CVT-ul e jalnic.
E suficient un 1.8T si 160 cai sa vezi cum se chinuie de rau, cum accelereaza greu si nefiresc. Culmea e ca acelasi motor se comporta absolut decent cu o manuala pe aceeasi caroserie.
Cum spuneam CVT-ul reuseste performanta de a omori si motoare de 200cp.
Acum conform logicii lui Ironick: Espace-ul de 1.6T trebuie dus pe circuit zi de zi pe principiul ca daca are 200 de cai e automat ceva sportiv. Daca ar fi dupa el si ghosn am vedea numai 0.9tce pe strazi. De ce-am avea nevoie de mai mult .
*


Te incadrezi perfect in grupa celor limitati. Mai citeste-ti inca o data primul post cu 200CP si asta. Totul este sa ai deschidere suficienta, daca vrei sa evoluezi.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 3 Oct 2014, 18:54
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(mircea_aq @ 3 Oct 2014, 15:59)
CVT-ul e jalnic.
E suficient un 1.8T si 160 cai sa vezi cum se chinuie de rau, cum accelereaza greu si nefiresc. Culmea e ca acelasi motor se comporta absolut decent cu o manuala pe aceeasi caroserie.
*


Nu cred că se chinuie și accelerează greu. Doar îți dă impresia asta, din cauza felului nefiresc în care variază turația motorului.
Am condus un Audi de 170 de cai cu CVT. Exact asta a fost prima mea impresie, că apăs pedala și nu se întîmplă nimic. De fapt mașina accelera foarte bine, dar mă deruta faptul că turometrul stătea aproape pe loc. La kick-down făcea la fel. Dura o secundă sau două să ducă motorul la turație mare, după care părea că nu se mai întîmplă nimic. De fapt mașina accelera.

This post has been edited by VladSoare: 3 Oct 2014, 19:01


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 3 Oct 2014, 20:56
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




O masina frumoasa si la exterior si la interior, cu un bord total diferit de ceea ce a oferit pana acum Renault si care, probabil, se va vinde bine (raportand evident la ceea ce inseamna volum de vanzari pentru aceasta clasa). Motor pe benzina interesant (Diesel nu ma intereseaza), care as spune ca satisface nevoile oricui merge pe autostrada sau pe un drum de munte.

Cred ca pe multi deranjeaza faptul ca pe masina asta este sigla "Renault" si nu vreuna germana sau japoneza, insa francezii trebuiau sa-si recupereze eticheta de referinta pe care au obtinut-o atunci cand au inventat acest model.

Astept cu nerabdare inlocuitorul Lagunei. La cum a evoluat design-ul la ultimele modele, tind sa cred ca si noua Laguna va fi ceva deosebit.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 3 Oct 2014, 22:05
Post #53


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(centurion @ 3 Oct 2014, 21:56)
Cred ca pe multi deranjeaza faptul ca pe masina asta este sigla "Renault" si nu vreuna germana sau japoneza, insa francezii trebuiau sa-si recupereze eticheta de referinta pe care au obtinut-o atunci cand au inventat acest model.

Renault a fost singurul care a avut curajul sa-si puna numele pe "uratenia" construita de Matra...prin 80 cand mai toti refuzau modelul.
Inventatorul conceptului monovolum este de prin ani 20.....si nu era Renault.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 3 Oct 2014, 22:54
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Nu stiam ca acest model a fost, de fapt, la origini, un concept Matra. Am citit pe wiki acum, dupa ce ai scris tu comentariul de mai sus. Oricum, meritul lui Renault este ca a avut curaj sa riste, atunci cand PSA nu a facut-o.
Chiar si excluzand acest lucru, nu ma referisem la "inventarea monovolumului" atunci cand am scris ca Renault "au inventat acest model". Chiar la modelul in sine ma referisem.
[Stiam ca mai fusesera predecesori in clasa monovolumelor; citisem de curand in Top Gear despre FIAT Multipla (din anii '60 parca), stiam de VW Type 2.]



--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 4 Oct 2014, 01:22
Post #55


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(centurion @ 3 Oct 2014, 21:56)
Astept cu nerabdare inlocuitorul Lagunei. La cum a evoluat design-ul la ultimele modele, tind sa cred ca si noua Laguna va fi ceva deosebit.
*
Si se va vinde la fel ca si Laguna 3.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 4 Oct 2014, 07:18
Post #56


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




Mie mi se pare urata. In special interiorul ala de tableta.


--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 4 Oct 2014, 07:49
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(IRONICK @ 4 Oct 2014, 02:22)
Si se va vinde la fel ca si Laguna 3.
*


Sa nu anticipam.
Oricum, eu sunt printre acei putini care si-ar fi luat Laguna 3 break (ideal cu 2.0T) daca s-ar fi adus in Romania.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 4 Oct 2014, 09:20
Post #58


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




De ce sa nu anticipam realitatea, doare?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 4 Oct 2014, 09:28
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Nu am nici o treaba cu ei, deci, pe romaneste, mi se rupe.

Dar daca te vei insela, vei recunoaste greseala? biggrin.gif


PS : Daca vorbim de "durut", ma doare de familia mea, de prietenii mei, de copiii orfani, de distrugerea naturii etc. Adica, lucruri care cu adevarat conteaza. In nici un caz despre cat se vinde o masina, un telefon sau mai stiu eu ce alte 'consumabile'.

This post has been edited by centurion: 4 Oct 2014, 09:32


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 4 Oct 2014, 12:32
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




Nu stiu cum pot sa comenteze unii despre vanzarile unor masini care nici macar nu au aparut la stadiul de concept.
E clar ca spre ciuda infinita a unora vanzarile reno merg in sus si vor continua trend-ul in anii urmatori.
Vanzarile Megane 3 sunt slabe iar volumele pe care le face Laguna sunt infime. Despre Laguna avem o idee ce dotari/motorizari va avea - Espace-ul impartind aceeasi platforma cu viitoarea Laguna. Megane-ul in schimb va fi construit pe o platforma comuna cu actualul Qashqai - deci si aici putem avea o idee ceva mai vaga.

E limpede in schimb pentru cine are ochi sa vada si creier sa priceapa ca odata introduse pe piata modelele astea vor impinge in sus vanzarile.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:10
Dacia