Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Modificare aprindere megane scenic la bobina dubla, functionare megane cu bobina dubla

winstonn33
post 12 Sep 2022, 23:38
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 21 April 09
From: bucuresti




Am tot cochetat cu ideea de a monta o bobina dubla pe renault cu aprindere individuala. Cei care au schimbat bobine la greu, cam stiu care e motivul.
In fine, dupa ce am rascolit bine toate forumurile din ro. dar si pe cele de afara, inclusiv youtube, cu speranta ca voi gasi macar o incercare de testare de genul asta am constatat ca nu prea exista. Asa ca mi-am luat inima in dinti si dupa o documentare de vreo saptamana, am spus: la naiba cu ecu, daca totusi se arde gasesc altu' la dezmembrari.
Test-ul l-am facut folosind o bobina (asam) si fise (pentru/de logan) pe care le am de rezerva.
Pentru uz permanent se pot folosi fise de clio sau de logan 1.2 (modelul lung) si bineinteles bobina trebuie fixata.
Modificari la instalatia electrica se fac minim.
Necesar:
1) mufa pentru bobina de inductie. merge si fara, dar nu mai e protejata la umiditate/condens.
2) trei papuci (tata) pentru conectare intre bobina si mufele care intrau in bobinele individuale.
in rest nu se taie/modifica cam nimic.
iata ce a iesit:
https://www.youtube.com/watch?v=FCYZ0CO0IZM

This post has been edited by winstonn33: 13 Sep 2022, 00:03


--------------------
logan laureate gpl, opel agila1.2, Scenic1,Ph2,2001, JA JA0B.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 21:47
Dacia