Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

contact sub scaun, contact sub scaun cazut

cosmin_69
post 17 Jun 2016, 21:23
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Problema rezolvata, dar cu mari cautari si chinuri mai bine de un an si ceva.
Testerul dadea eroarea "contactorul de sub scaun defect" dar nu el era vinovatul. ci nenorocitele de fire care mergeau catre el erau oxidate rau.
Aveti grija, eu am gasit firele oxidate rau, chiar langa mufa de sub scaun, iar izolatia fiind tare nu sesizam ca sunt intrerupte din cauza coroziunii, asa ca trebuia sa fixez scaunul intr-o pozitie, lucru deloc placut, mai ales la spalatorie.
Am taiat zona respectiva si am prelungit cu alte doua fire noi cositorite si izolate cu termoizolatie.
Apoi am miscat scaunul in fata-spate, din maneta sus-jus sa ma conving ca eroarea nu mai apare.
Eroarea airbag+service a disparut biggrin.gif , sper eu, cat voi mai tine masina.

This post has been edited by cosmin_69: 17 Jun 2016, 21:27


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Boggy22
post 27 Dec 2017, 15:13
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 3 September 06




Scuze ca invii un thread vechi insa mai bine aici decat sa deschid unul nou.

Am schimbat panglica de la volan aseara pentru ca se rupsese acum cateva luni, insa cand am dat scaunul in spate de tot tare ca sa umblu mai usor la volan cred ca am agatat ceva pe-acolo (erau aparent si doua sticle de 2l de apa sub el). Sunt 99% sigur ca eroarea pe care o am nu mai e de la panglica, pentru ca restul comenzilor de pe volan merg perfect, nu se aude nimic sa frece cum facea inainte sa se rupa, si sunt sigur ca am bagat toate mufele bine la airbag.
Am scos mufele de sub ambele scaune, le-am dat cu WD40 si le-am cuplat la loc. Am dat jos, curatat si repus senzorul pozitie scaun sofer, i-am curatat sina cu WD40.

Problema e ca tot am Check Airbag in bord. Ori am o problema similara cu a lui cosmin_69 cu fire intrerupte, ori sa fi ramas eroare permanenta in ECU de la panglica? Am mers si mult cu ea pana s-o rezolv.

E cineva din Bucuresti cu CLIP care ma poate ajuta sa vad exact de la ce senzor vine eroarea aia, iar daca e cea de la panglica s-o resetez? Am ELM327 insa pe Megane aparent nu functioneaza "Clear Faults".


--------------------
Renault Megane 2.2 2007
1.5dci 106cp @ 125cp (320nM - pe dyno)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zeus85
post 20 Aug 2023, 20:02
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 28 May 07




Aveti idee cum se numeste piesa din plastic ?
Se pare ca ma megane-ul 2 RS pe care il am, nu am aceasta piese.

Am descoperit cand am citit aici, problema cu contact pentru pozitia scaunului, care imi era sarit. L-am pus la loc, dar am vazut ca nu am acel plastic pe sina scaunului, si nu stiu cum sa il caut pe internet.





plastic_senzor_airbag.jpg ( Size: 437.64k ) Number of downloads: 79


This post has been edited by zeus85: 20 Aug 2023, 20:03


--------------------
Renault Megane 2 RS 2008 - MKY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 15:42
Dacia