Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

E Posibil Asa Ceva?, Casco nu plateste sau ei sunt spagari

VladK2K
post 6 Sep 2005, 14:09
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 30 August 05
From: Bucuresti




Incearca sa vezi, poate ai vreo ruda/prieten de familie (poate al sotiei) care lucreaza la o firma care face si asigurari casco - cred ca e cel mai simplu mod de a scapa de plimbat, nervi, dat cu ciocanul (mie chiar mi-ar fi mila de masina sa dau cu ciocanul in ea)

Din pacate, in RO asa e. Daca nu ai pile sau daca nu platesti mai mult decat face, nu prea ai sanse sad.gif


--------------------
Hyundai Tucson 2017 LP+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladoiui
post 6 Sep 2005, 17:39
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 11 August 05




Scuza-ti boieri buni ca ma bag si eu......Pina acum 1 an pe linga meseria mea de baza ,fiind angajat la stat binenteles ca mai trebuia sa fac ceva banuti sad.gif Asa ca timp de un an am facut asigurari auto de toate felurile,la toate firmele serioase si neserioase.Ce pot sa iti spun......CEA MAI MARE TEAPA PE CARE O IAU ROMINII SE NUMESTE ASIROM.Si agentii ...Eu ca agent am luat-o......Nu numai asiguratii......Asta este....Deeee se ia ochiul rominului cu bonuri, sepci, fulare si alte rahaturi....Credeti-ma ca nu lucrez la firma concurenta pentru ca meseria mea este cu totul alta.Tehnician dentar biggrin.gif Insa nu iti promit dar cred ca pot sa te rezolv...INCERCAM AMINDOI....Asa ce pot sa-ti spun .......Eu am casco la Allianz Tiriac.Este totusi ceva mai scump......Da-mi adresa ta de mail sa-ti trimit nr de telefon...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balauru'
post 6 Sep 2005, 18:16
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 20 July 05




Puteti sa va faceti asigurarea prin BTWC Brokerage care se ocupa ei de rezolvarea daunei, tu doar iti faci constatarea la politie. In plus, pe durata reparatiilor, iti dau masina la schimb din aceeasi clasa cu care sa iti faci treaba (si toate astea fara sa te coste nimic in plus).

P.S. Nu stiu daca este OK sa postez numele lor dar mie personal mi se pare cea mai buna oferta de pe piata.


--------------------
Renault Clio II 2002 65CP
2002 Renault Clio Symbol 1.5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 6 Sep 2005, 19:21
Post #34


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Domnule balauru' sincer mi-e greu sa cred ceea ce afirmati dvs. referitor la oferta respectivei firme de brokeraj. Am mai vazut astfel de servicii suplimentare practicate de catre brokeri, dar in toate cazurile intalnite de catre mine ele presupuneau incheierea unui contract si plata unui fee anual. Va spus asta deoarece inchirierea unui autoturism si doar pe 2-3 zile (incluzand costul asigurarii casco a acestui auto) poate depasi usor comisionul pe care un broker il incaseaza de la o societate de asigurari (pentru respectiva polita), iar cum in Romania piesele vin greu si service-urile sunt aglomerate ar fi o sinucidere curata pentru un broker sa ofere complet gratuit astfel de servicii.
Dar maine am sa verific la sursa informatia dvs.
Oricum, personal nu consider corect sa faceti reclama directa, atata timp cat va asigur ca suntem destui membrii ai forumului care activam in domeniu, dar cu totii ne-am abtinut sa promovam firmele pentru care lucram sau in care avem interese. Cei interesati ne-au putut identifica din discutii si ne-au trimis mesaje personale.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atacs
post 7 Sep 2005, 15:23
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 19 April 05




QUOTE(premiumfaraplumb @ Sep 5 2005, 01:11 PM)
La asirom am casco.

Il stiu pe ala de la Auto Marcu's din Pantelimon. M-a enervat atat de tare cand am fost sa imi deschid un dosar de dauna, ca imi venea sa ii dau un cap in gura.
Te trateaza ca pe un rahat, vorbeste cu tine de parca ai fi ultimul om de pe pamant si el e Dumnezeu, si de parca nu ar fi platit din primele pe care le dam noi.

M-am abtinut (sincer m-am abtinut) doar pt ca sunt un roman idiot care nu-si stie drepturile. M-am gandit ca o sa imi faca probleme. Dar acum imi pare rau, ca momentan sunt in impas.

De ce scriu asta aici? Pentru ca sper sa citeasca si el pe forum, sau cineva de la Asirom si sa-l anunte. Cand ma duc curand la el, daca ma mai trateaza asa, nu ma mai abtin...smile.gif

PS Si sigur sigur nu imi mai reinnoiesc contractul cu Asirom. Uite-asa o sa piarda clientii marea firma de rahat numita Asirom.


--------------------
Renault Megane 2005 - -
Renault Megane 2005 1.5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balauru'
post 7 Sep 2005, 18:53
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 20 July 05




Domnule Tudor, din intamplare nu lucrez in domeniul asigurarilor si nu am absolut nici o legatura cu respectiva firma (in afara de faptul ca mi-am facut sigurarea prin ei, la societatea pe care am ales-o eu). Intr-adevar se semneaza un contract intre parti pe o durata de 6 luni, dupa care se prelungeste pe urmatoarele 6 luni, si acest serviciu este oferit (momentan cel putin) in mod gratuit.
Desi initial si mie mi se parea prea frumoasa ca sa fie adevarata oferta lor, am avut o dauna si s-au tinut de cuvant in toate aspectele, lucru pe care l-am apreciat.

Personal nu am nimic de castigat din faptul ca spun si altora despre ei, mi s-a parut numai ca este cea mai OK abordare de pe piata (desi masina mi s-ar parea normal sa ti-o puna la dispozitie societatea de asigurare care are castiguri mult mai mari decat una de brokeraj). Sunt convins ca nu sunt singurul de pe acest forum care a beneficiat de serviciile lor.

Daca cineva a avut senzatia ca post-ul meu suna a reclama de doi bani imi cer scuze si il rog sa il ignore. Numai bine!


--------------------
Renault Clio II 2002 65CP
2002 Renault Clio Symbol 1.5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 9 Sep 2005, 04:46
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




M-au chemat luni. Estimativ o sa tina 10 zile lucratoare cica. Sa vedem, o sa pun si poze sa vedetzi cat dureaza o astfel de "operatiune".


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 9 Sep 2005, 04:49
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




Deci 1 saptamana ca sa vina un far. Atat consta "comanda de piese" la mine. Farul. Si m-am prezentat lunea asta care a trecut.


Va urma...


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 9 Sep 2005, 10:57
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




3 saptamani un far la mine.

This post has been edited by cmandrei: 6 Mar 2006, 15:00


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lex Luthor
post 9 Sep 2005, 15:08
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.112
Joined: 25 April 05




La mine a durat 2 luni 1/2 sa-mi vina niste manere de usi argintii si cand au venit, nu mai seamana cu cele de pe partea cealalta, pentru ca originalele erau metalizate iar astea noi sunt vopsite. Cica nu se mai produc cele metalizate (am vazut si la Meganurile noi, inclusiv Cabrio, ca manerele argintii nu mai sunt metalizate ci vopsite).


--------------------
---- ---- ----
---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 10 Sep 2005, 09:23
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




Astea-s pagubele.
1

Attached thumbnail(s)
DSC09031_resize.JPG ( Size: 85.83k ) Number of downloads: 2


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 10 Sep 2005, 09:27
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




2. Si farul de inlocuit pentru ca sunt rupte capetele de prindere si nu pot sa-l dau in sus si in jos din masina.

Attached thumbnail(s)
DSC09033_resize.JPG ( Size: 103.39k ) Number of downloads: 3


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 15 Sep 2005, 12:02
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




A inceput balamucul. Trebuie sa ma car pe jos pana la Cora la ei sa iau nu stiu ce foi, cu care trebuie sa ma duc la sediu Asirom sa le predau ca sa imi predea masina la sfarsit, altfel nu mi-o da. Acu ma duc pe-=acolo si vreau sa vad in ce stare e.


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 21 Sep 2005, 14:21
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




Tin sa va zic ca mi-am luat masina din service, vinerea trecuta, imi pare rau ca nu am postat dar am avut treaba.

Deci totul a durat o saptamana si nu 2 cat au spus ei. Logic cum este posibil asa ceva? Vreti sa stiti secretul???

1x Sticla tuica de tzara
1x Cafea
1x Vorbit cu ei atat de frumos si atat de respectuos si prieteneste ca din obraz nu puteau sa refuze

Altfel.... si acum eram aici si urlam ca nu e gata masina. Ce sa ii faci asta este. Ori esti pe val ori esti codas.


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
127.0.0.1
post 21 Sep 2005, 14:27
Post #45


no saint


Group: Members
Posts: 155
Joined: 24 November 04
From: Bucuresti




Vezi ca tot cu facut cinste la baieti se rezolva wink.gif


--------------------
Renault Megane e-Tech 2023, EV60 Techno+
Megane e-Tech EV60
C-HR 2.0 Hybrid
Ex: Kadjar, Captur, Kuga, Pathfinder, Focus, Clio Symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laur_dci
post 21 Sep 2005, 23:53
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 21 April 05




QUOTE(127.0.0.1 @ Sep 21 2005, 03:27 PM)
Vezi ca tot cu facut cinste la baieti se rezolva wink.gif

urasc treaba asta

eu sunt client si platesc serviciile lor (ale firmei), nu sunt cotizant la sindicatul mecanicilor spagari care te fac sa revii in service pana cedezi psihic


--------------------
Clio Bicorp 1.5dci 80cp extreme 2005
clio symbol fidji 2006 1.5dci 65cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 22 Sep 2005, 11:21
Post #47


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.727
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Nici cu OMNIASIG nu mi-e rusine, sunt nista magari, mai ales daca ai masina mai veche, te iau din start cu "nu stiu daca masina mai are valoare, nu cred ca va putem despagubi" cand te duci ca omul cu RCA-a boului care te-a lovit. Ar trebui sa spuna celor de la care iau bani ca e o simpla asigurare pentru efectul legii, sa poti circula in legalitate, dar daca se lasa cu dauna ei nu raspund.
Adica, in concreto, ma duc cu R 21 la constatare, direct faza cu masina veche. Se moaie cand vede masina si cei 50.000 km la bord, plus actele in regula (ITP facut la RAR, etc). Face individul o evaluare si stabileste suma maxima de despagubire la 1700 Euro. Amabil, ma trimite la un service cu care au ei decontare directa, undeva in Rahova (care este). Zic bine, ma duc acolo. Aparent amabili, ma cheama cu masina lunea urmatoare, "ca sa fie gata in vreo 3 zile", ca vineri trebuia sa plec la Craiova. Lunea urmatoare, ma duc pe acolo (mai fusesem si martea, miercurea, joia si vinerea anterioara, de masina nu se apucasera, scosesera bara si farul si masca de pe ea si statea in strada), la fel. Intreb unde a stat masina, "in strada ca sefu' sta peste drum si nu umbla nimeni" - adica indianu' nu fura de la indian. Iau masina de acolo si il sun pe asta sa-i zic. Scandal ca de ce am luat masina de acolo, zic ce si cum si ii spun ca nici macar deviz nu facusera, dar ca m-am ocupat eu si piesele sunt 2000 RON la Renault.
De aici buba, "masina e prea veche sa-mi dea piese de origine". Adica ? "Adica asa". Si dau in scris chestia asta? "...". Am dus in dimineata asta un deviz de 3600 RON de la Renault, sa vad ce zic. Asta dupa ce aia de la COBALCESCU (service de mega kkt) nici nu s-au uitat la masina, ca nu au "magazin de piese si sunt service nou".
Asa ca,care este cea mai buna solutie? (virgula a fost pusa intentionat acolo)


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 23 Sep 2005, 13:42
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




Oare nu poti sa iti angajezi avocat si sa il iei dupa tine la fiecare actiune din asta? Si daca oamenii se abat de la lege sa ii arzi rau de tot? Sau visez?


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 24 Sep 2005, 18:53
Post #49


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.727
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Visezi rau frate ohmy.gif !
Eu sunt jurist de meserie, doctor in drept pe deasupra, dar asta nu ma ajuta in lupta cu nesimtirea. Am noroc ca ma pricep si la masini, am avut piloti de raliu in casa. Nici asta nu prea ma ajuta.
Rezultat : astept sa vaz ce zice baiatul de la asigurare, pana la urma il prind, intre timp merg fara bara fata la masina si nu am nici o greata.
Dar am invatat lectia : la viitorul eveniment, il intreb pe vinovat unde are asigurare si in functie de asta vad daca mai merita sa ma duc la asigurare sau il dau direct in judecata. Si imi fac CASCO, ca am tot amanat ca bou' si am ramas vaca!
Week end placut ! mad.gif


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 14:07
Dacia