Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ce motorina mai folositi in 2021?, La renault megane 3, 1.9 dci?

octav333
post 12 Sep 2021, 19:04
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 24 April 20




Salutare lume,

M-am uitat pe forum si am vazut discutii destul de vechi referitor la motorina folosita.

De unde mai alimentati cu motorina? Ma intereseaza mai mult raspunsurile celor care au megane 3 1.9 dci, insa si raspunsurile celor cu 1.5 dci sunt de luat in calcul smile.gif . Cu ce motorina va merge mai bine masinuta? Mol, omv, petrom, rompetrol si care or mai fi... smile.gif

This post has been edited by octav333: 12 Sep 2021, 19:05


--------------------
Renault Megane 3 1.9 dci 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusi93
post 12 Sep 2021, 19:40
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 23 July 19




Iarna pun motorina premium de la Mol, restul anului alimentez cu motorina standard de la OMV, in ambele situatii motorul merge foarte bine, n-am avut probleme nici cu motorina de la Mol nici cu cea de la OMV


--------------------
Renault Talisman 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 13 Sep 2021, 07:11
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 290
Joined: 26 August 20
From: Constanta




Strict in Constanta, cea mai buna motorina este de la Rompetrol. Am pus si de la Mol, de unde am avut probleme cu corectiile la injectoare si cu un rontait excesiv, am pus si de la OMV si aceeasi problema cu motor zgomotos si corectii pe pereti, cum am pus de la Rompetrol 51 (rar 55), zgomotul s-a diminuat si parametrii au revenit la normal. Cu toate astea din zona Ploiesti am, pus fortuit fiind, si LukOil, dar nu am vazut diferente sau probleme de vreun fel.
Interesant, in afara de Petromidia ce rafinarii mai exista in tara sau ce surse de productie sunt pentru diferitele zone din tara, pentru ca stiu pe cineva in Reghin. care spune ca cea mai buna motorina este OMV. Cu un Megane 3 1,6dCi are probleme iarna cu Rompetrol.


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupukel
post 13 Sep 2021, 12:58
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 17 December 17
From: Iasi




Pana anul asta am mers fie cu cea scumpa de la rompetrol, fie cu cea scumpa de la omv, si cred ca a fost ok in conditiile in care am avut tot soiul de probleme la motor.

Dupa ce am rezolvat problemele, am mers o perioada cu cea ieftina de la petrom, interval in care am avut mai multe regenerari de dpf, in rest nu am simtit nici o alta diferenta.

Acum folosesc motorina ieftina de la omv si cred ca asta o sa fac si la iarna.



--------------------
Renault Megane 3 2012 1.5 dci 110 CP K9K836
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 Sep 2021, 13:05
Post #5


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.854
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(octav333 @ 12 Sep 2021, 20:04)
M-am uitat pe forum si am vazut discutii destul de vechi referitor la motorina folosita.
*




Salutare,

Te rog foloseste topicul unde ai gasit info, se poate continua acolo, nu este nevoie sa fie topic nou.

Inchidem aici.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 20:25
Dacia