Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cutie robotizata renault modus, Reparatie

Bonetyro
post 27 Aug 2020, 12:25
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 27 August 20




Cunoste cineva un mecanic care se pricepe la cutii robotizate reparatie ?sunt nou pe aici si nu prea stiu cum functioneaza . Ma puteti ajuta cu ceva numere de telefon ?


--------------------
Renault Modus 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig1960
post 27 Aug 2020, 14:10
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 2 April 17
From: Onesti, Bacau




Cutiia robotizata se repara ca orice cutie manuala (pentru ca asta si este de fapt), daca este vorba de un defect strict in interiorul cutiei. Daca sunt probleme la actuatoare, alea se inlocuiesc, deci in principiu orice mecanic bun ar trebui sa o poata repara.


--------------------
Renault Koleos 2010, 2.0dci, 4x4, 173 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 27 Aug 2020, 16:02
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




@ Bonetyro, poti detalia ce problema(probleme) ai cu aceasta cutie\transmisie? Cu cat oferi mai multe informatii cu atat vei putea primi mai usor raspunsuri si ajutor.


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pistritu
post 11 Oct 2020, 15:34
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 520
Joined: 8 May 14




QUOTE(grig1960 @ 27 Aug 2020, 14:10)
Cutiia robotizata se repara ca orice cutie manuala (pentru ca asta si este de fapt), daca este vorba de un defect strict in interiorul cutiei. Daca sunt probleme la actuatoare, alea se inlocuiesc, deci in principiu orice mecanic bun ar trebui sa o poata repara.
*


Intra pe forumul logan, se discuta în topicul Easy-R a.k.a js3
Sunt câțiva care fac calibrari pentru ambreiaj cu pyclip și cu un soft de la un coleg programator LoganSandero.


--------------------
-- -- --
Gil26 este bolnav psihic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 12 Oct 2020, 17:01
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




@ pistritu, pe grig1960 nu cred ca il intereseaza asa de mult calibrarile acelea plus ca informatiile oferite de tine sunt false. Softul loganSandero2 este tot o versiune de PyClip iar vreo sase useri de pe acolo au facut calibrarile cu EcuTweaker (versiunea pe Android a ddt4all) unul singur a facut cu PyClip iar un altul a avut una esuata. Si a ”permuta” informatii eronate de pe un forum pe altul fara a le intelege (si nici subiectul discutiei) nu cred ca este benefic pentru nimeni.
Initiatorul a intrebat ” Cunoste cineva un mecanic care se pricepe la cutii robotizate reparatie ?” doar atat, cerand si ”ceva numere de telefon”. Colegul grig1960 (am tot respectul pentru cunostintele si altruismul sau) i-a oferit cateva detalii la obiect. Avand tot o ”robotizata” Easy-R subscriu celor scrise de reputatul coleg de forum. Din pacate initiatorul aflat la primul post (care a si deschis un topic nou) nu a mai revenit cu un feedback si cred ca acest topic este unul ”mort”, lucru regretabil (mai sunt unele cazuri cand dupa ce se primesc informatiile se uita sa se mai revina).
Dar sunt cazuri izolate, urmaresc forumul de cativa ani (inainte de a deveni user) si am gasit foarte multe informatii utile oferite cu generozitate de colegi cu multa experienta care rapesc din timpul lor pentru a ii ajuta pe ceilalti. Toata stima si tot respectul pentru astfel de oameni ce aduc si o plusvaloare acestui forum.
PS: scuze pentru acest mic offtopic, desi oricum subiectul topicului pare a fi incheiat.

This post has been edited by Gil26: 12 Oct 2020, 17:03


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig1960
post 12 Oct 2020, 19:20
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 2 April 17
From: Onesti, Bacau




Salutare, din pacate multi din cei care cer ajutor pe forum si pe care ceilalti colegi incearca sa-i ajute uita sa spuna daca au rezolvat si cum anume. Referitor la postarile colegului pistritu nu e prima data cand i se spune ca e pe langa subiect, el vrea probabil sa aiba cat mai multe postari si atat.
Cu stima.

This post has been edited by grig1960: 12 Oct 2020, 19:26


--------------------
Renault Koleos 2010, 2.0dci, 4x4, 173 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 13 Oct 2020, 14:45
Post #7


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Modus are cutie cu comanda hidraulica, loganu easy R are comanda electrica, cu totul alta manacre de peste. Poate fi un acumulator de vina sau o electrovana, nu doar calibrarea.
Eu as indica la serus, daar a trecut ceva vreme de cand am mai fost pe la ei si nu stiu daca mai au pe cineva cu vechile sa se priceapa la astea, unul mai nou nu are decat manualul in fata si nu e asa simplu.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 13 Oct 2020, 20:06
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Asa este, cu putin timp in urma s-a discutat despre diferentele intre cele doua tipuri de actionari: hidraulica si electrica. Nu avem alte detalii despre ce anume doreste initiatorul sa repare la "robotizata" sa, ori ce probleme are, dar sunt de acord cu faptul ca nu doar "calibrarea" poate fi neaparat solutia (si consider cele hidraulice chiar putin mai "dificile").
Toate cele bune!

PS: initiatorul putea deschide topicul pe sectiunea Modus, acolo era chiar si o discutie despre "electrohidraulica" acestor robotizate.

This post has been edited by Gil26: 14 Oct 2020, 02:52


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:02
Dacia