Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Fără EDC pentru Megane III Sport Tourer...

DFA
post 23 Feb 2011, 10:03
Post #1


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.514
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE
Stimate Domnule xxxxxxxxxxx,

Va confirmam primirea mesajului adresat societatii noastre si va multumim pentru interesul acordat produselor Renault.
Referitor la solicitarea dumneavoastra, va informam ca modelul Megane Sport Tourer nu va dispune de o versiune dotata cu cutie de viteze cu dublu ambreiaj (EDC).
Ramanem in continuare la dispozitia dumneavoastra pentru orice solicitari si sugestii si va transmitem intreaga noastra consideratie.

Cu deosebita stima,
Georgeta OPREA
Vocea Clientului Renault
Tel :  021 203 88 58
Fax : 021 203 88 80
e-mail: voceaclientului.renault@renault.com
www.renault.ro
www.merchandising-renault.ro


Chiar nu știu ce-i oprește pe ăștia de la Renault România să ofere cutii cu dublu ambreiaj la toate variantele de modele și la toate variantele de echipare...
În Franța de ce se poate și aici nu?
De asemenea, nu știu de ce EDC-ul e oferit pentru o singură variantă de echipare pentru Megane (Sport Edition 1,5 dCi 110 CP EDC) și Fluence (Dynamique 1,5 dCi 110 CP EDC)... Restul ce au? Dacă vreau un Privilege cu EDC?
Ce mizerie!...

Tot studiind piața auto în căutarea unui înlocuitor pentru Loganul din dotare am constatat că, deși mașinile din concernul VAG sunt cele mai plictisitoare și mai șterse automobile din câte poți cumpăra, gradul de flexibilitate în configurarea unei mașini e cel mai mare. Singura chestie e prețul, sensibil mai mare...


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 23 Feb 2011, 10:08
Post #2


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Q: de ce nu te duci la francez s-o iei?


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 23 Feb 2011, 10:19
Post #3


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.514
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Mă oprește prețul mai mare în Franța pentru aproximativ aceiași configurație - că nici măcar configurația mașinii nu e la fel între Franța și România...
În Franța cam aceiași configurație e cu 4-5.000 Euro mai scumpă...


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 23 Feb 2011, 10:20
Post #4


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Alte tari? Turcia/Spania, spre exemplu.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 23 Feb 2011, 10:28
Post #5


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.514
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




În Spania diferențele sunt mai mici (2-3.000 Euro) dar oricum nu se justifică.
Prefer să o cumpăr din România și mi-ar fi convenit să fi avut posibilitatea să pot pune EDC pe orice model și orice variantă de echipare.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 23 Feb 2011, 12:19
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




ei spera sa castige clienti doar din pretul mai mic de achizitie. configurarea masini o consdera un moft, in romania, si au cat de cat dreptate.

sa ne zici si noua ce alegi pana la urma.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 23 Feb 2011, 12:23
Post #7


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Pai, DFA, daca esti hotarat sa iei o anume masina, configurata cum vrei tu, nu cred ca e o problema sa iti iei o sapt concediu si sa mergi pana in spania sa o iei, nu?
Eu asa as face...


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 23 Feb 2011, 14:27
Post #8


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.514
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Drept să spun, nu am nici un chef să-mi plimb fundul prin alte țări să-mi cumpăr o mașină cât se poate de normală.
Prefer să o cumpăr din țară.
După cum văd, voi fi nevoit să fac compromisuri, în momentul ăsta opțiunile mele se învârt în jurul unui Fluence sau Megane Sport Tourer, dar încă nu am exclus un Ford Focus sau Opel Astra.
Octavia și Jetta îmi cam depășesc "bugetul" și cred că și cu Focus-ul și Astra se va întâmpla la fel.

În acest moment cel mai optim pare din punctul meu de vedere Megane Sport Tourer, dar mi-ar fi plăcut să-i pot pune EDC, mai strângeam buzunarul un pic și m-aș încadra și cu EDC, dar se pare că va trebui să mă mulțumesc și cu o manuală...
Chestia este că EDC-ul de la Renault e mult mai ieftin decât DSG-ul de la VAG și mi-ar fi convenit...

M-am cam săturat să "mestec cu făcălețul prin mămăligă" toată ziua, mai ales prin oraș, aș prefera să "o joc" doar din accelerație...
E extraordinară o cutie cu dublu-ambreiaj, parcă ai conduce o mașină electrică, așa se simte..., îți readuce plăcerea condusului în viață, te mai scapă de "ticurile mecanice" la care ajungi în urma folosirii unei cutii manuale.

This post has been edited by DFA: 23 Feb 2011, 14:29


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 23 Feb 2011, 16:16
Post #9


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




Nu inteleg de ce vrei neaparat break-ul.
Ia Megane sau Fluence, nu renunta la cutia automata.


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 28 Feb 2011, 00:11
Post #10


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




EDC-ul asta e facut de GetRag, este aceeasi cutie ca pe Fiesta cu sistemul PowerShift, este o cutie mecatronica cu dublu ambreiaj uscat, cu aplicatii "low power", similara DSG7.

Cutia este asamblata in Italia pentru Europa si este modelul 6DCT250.
http://www.getrag.de/en/231 , Fisa tehnica amanuntita o am pe sistemul de la birou, dar o puteti gasi si pe acel link, este o cutie interesanta, din pacate berbecii astia de la Renault (constructorul si nu doar RNR) au lasat-o disponibila doar la 1,5dCi, fara sa ia in calcul 1,4TCe.

Poti lua 2,0 CVT, care iti da senzatia de accelerare al unei hibride/troleu minus partea cu silentiozitatea, dar nu este atat de sprintena ca una cu pinioane, gen EDC.

SportTourer arata fain, chiar in seara asta am vazut o noua echipare numita Color Edition, care este cu cateva sute euro mai scumpa ca Expression si include in plus senzori ambientali pentru lumina si ploaie, clima bi-zona si ornamente specifice ColorEdition, dar in plus are ca optiune Arkamys cu USB si sistem navi Carminat, chestii disponibile doar pe Privilege, dar asa, daca renunti la maini libere, oglinda electrocromica, interior bej, frana de parcare automata, iesi mult mai ieftin si ai si o editie limitata, gen cum era Baccara la Clio.


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 28 Feb 2011, 01:02
Post #11


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Inflexibilitatea Renault în oferte a rămas și acum cred că cel mai mare mister al mărcii.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 28 Feb 2011, 01:52
Post #12


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Este un mister la fel de mare, precum si acela, de ce la Renault greierasii sunt un "feature" si nu un defect sau cum isi bat joc de nemti la capitolul preturi dotari si uneori calitate dotari.


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 28 Feb 2011, 08:04
Post #13


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




QUOTE(ssilviu @ 28 Feb 2011, 01:02)
Inflexibilitatea Renault în oferte a rămas și acum cred că cel mai mare mister al mărcii.
*


Cred ca e mai mult nesimtire decat mister...
Si pierderea lor, desigur. Renault nu prea mai vrea sa fie concurent.

This post has been edited by spy_oh_joy1389: 28 Feb 2011, 08:05


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 28 Feb 2011, 09:26
Post #14


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.514
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(balanel @ 23 Feb 2011, 16:16)
Nu inteleg de ce vrei neaparat break-ul.
*



Aș lua un Sport Tourer Privilege în locul unui Fluence Privilege din următoarele motive:

01. Vitezometru digital
02. Indicator combustibil digital
03. Indicator temperatura motor digital
04. Airbag-uri frontale multistage
05. Trape sub locurile din fata
06. Alerta vizuala + sonora centuri nepuse
07. Lumini si in portierele spate
08. Construit pe platforma X95
09. Asamblat la Palencia, Spania
10. Claxon bitonal
11. Geamuri spate cu impuls si anti-prindere
12. Ridicare geamuri deschise din telecomanda
13. Scaun pasager fata cu spatar rabatabil
14. Capacitate incarcare marita + modularitate marita
15. Priza 12V in portbagaj

Tot Sport Tourer-ul îmi oferă și accesul la următoarele opțiuni, care nu sunt disponibile pentru Fluence:

1. Faruri bi-Xenon directionale
2. Scaun sofer reglabil electric cu 3 memorii de pozitie
3. Scaune incalzite termostatate cu 3 trepte
4. Carminat TomTom cu comanda centrala - joystick
5. Frana de parcare automata

QUOTE(balanel @ 23 Feb 2011, 16:16)
Ia Megane sau Fluence, nu renunta la cutia automata.
*



Hatchbackul nu e suficient de mare în spate și portbagajul nu e destul de mare.
Fluence-ul are și el minusurile lui, pe care le-am exemplificat mai sus.

=====================================

Mi se pare o tâmpenie să nu-l lași pe client să-și poată pune cutie automată pe orice variantă de echipare, pot înțelege o limitare pe anumite motorizări, din motive tehnice, dar o limitare pe variante de echipare nu mai are nici un sens tehnic, cred că pur și simplu Renault România nu vrea să se complice sau Renault Franța nu dă voie la anumite țări să aibe o ofertă așa de completă precum fac ei în țara de origine.

Inflexibilitatea Renault în România cred că vine atât din motive că "noi știm mai bine că XXXX nu se va vinde bine, deci o scoatem" cât și din motive economice, menținerea în tot lanțul de producție-vânzare-întreținere a prea multor opțiuni și variante probabil că nu e ieftin și Renault vrea să facă economii peste tot acolo unde se poate, chiar și în detrimentul unor posibile vânzări mai mari dar pe care ei aleg să le ignore, pentru că sunt convinși că vor fi prea puțini clienți pe opțiunile mai "exotice".

Renault România preferă să marșeze pe configurații și opțiuni vandabile ușor, către o gamă cât mai largă de clienți, pentru a-și construi volumul de vânzări și a-și atinge țintele propuse. Din cauza asta orice chestii care nu generează volum sunt tăiate din ofertă.

Eu sunt convins că VW, Skoda, etc. nu vând în fiecare zi câte o mașină cu DSG, motor de nu știu câți cai putere sau mai știu eu ce opțiuni/gadget-uri scumpe, dar faptul că au aceste posibilități în ofertă dă o șansă posibilului client să aleagă, în funcție de buzunarul lui. Deci plaja lor de clienți potențiali e mai largă, pe când Renault practic își restrânge singur plaja de clienți.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 28 Feb 2011, 11:02
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




unde scrie ca farurile sunt bi-Xenon directionale? In manualul de prezentare.? Ele sunt numai xenon si directionale cred ca numai pana la viteza de 60km/h. Asta am observat in cazul meu desi lumea de pe aici zice ca nu sunt directionale.
In configuratorul de pe renault.ro nu am gasit specificatiile complete cum le ai tu - Scaun sofer reglabil electric cu 3 memorii de pozitie
Scaune incalzite termostatate cu 3 trepte

care e diferenta dintre Sistem de navigatie ""Carminat TomTom"" cu ecran color 5.8" integrat in bord si joystick de comanda - 0 euro si sistem navigatie Carminat- 1563,00 euro?


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 28 Feb 2011, 11:35
Post #16


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.514
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Într-adevăr, farurile Bi-Xenon nu sunt direcționale (am interpretat eu greșit), sunt doar Bi-Xenon obișnuite, "direcționalitatea" e realizată la viteze mici cu faruri suplimentare laterale:

Megane_ST_Bi_Xenon_directionale.PNG ( Size: 181.75k ) Number of downloads: 1112


În privința scaunelor electrice cu memorii, datele sunt din manualul de utilizare, la fel și cu termostatarea scaunelor încălzite:

Megane_ST_scaune_electrice_memorie.PNG ( Size: 96.57k ) Number of downloads: 1160
Aici se poate vedea butonul cu 3 memorii.

Megane_ST_scaune_electrice_memorie_manual.PNG ( Size: 124.62k ) Number of downloads: 1144
Și aici se explică exact ce face butonul respectiv.

Megane_ST_scaune_electrice_memorie_detalii_manual.PNG ( Size: 188.8k ) Number of downloads: 1100
Pagina din manual unde se explică cum se setează cele 3 memorii de poziție ale scaunului electric.

Megane_ST_scaune_incalzite.png ( Size: 74.98k ) Number of downloads: 1103
Aici se poate vedea (cu greu) butonul rotativ cu mai multe trepte.

Megane_ST_scaune_incalzite_trepte_reglare.png ( Size: 135.7k ) Number of downloads: 178
Iar aici se explică cum stă treaba cu treptele la scaunele cu reglaj manual.

Megane_ST_scaune_electrice_incalzite_trepte_reglare.png ( Size: 111.99k ) Number of downloads: 128
Și aici treptele termostatului pentru scaunele cu reglaj electric.


Carminat TomTom este o versiune ieftină de navigație, cealaltă este ca să zic așa una "full", cu sistemul audio, bluetooth și de navigație mult mai bine și frumos integrat, dar și mult mai scump.
Cu toate astea, Carminat TomTom e mai simplu și mai ușor de actualizat, nu mai depinzi de Renault pentru actualizări, e extensibil (poți adăuga foarte ușor puncte de interes, speedcams, hărți noi, etc.), pe când Carminat-ul "clasic" e mai rigid, depinzi efectiv doar de bunăvoița Renault când vei pune mâna pe CD-urile cu hărți noi, nu mai spun că un abonament anual la TomTom e mai ieftin decât cumpărarea CD-urilor de la Renault.

This post has been edited by DFA: 28 Feb 2011, 11:48


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 28 Feb 2011, 12:07
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




ciudat parca la initializare lupa se misca si catre exterior. esti sigur ca nu e din lupa directionalitatea?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 28 Feb 2011, 13:18
Post #18


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.514
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Nu știu cum e la Megane, eu am văzut la Laguna III mișcarea laterală a lupei la aprinderea becurilor Xenon...


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 28 Feb 2011, 14:33
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




si la megane III in momentul aprinderii becului xenon face pe langa miscarea pe verticala o miscare pe orizontala. In acelasi timp in momentul in care se aduce volanul in pozitia 12 (asa se zice?) - dupa o iesire din parcare de exemplu fascicolul de lumina revine (brusc- viteza mai mare decat viteza de invartire a volanului) la pozitia 12 - paralel cu axul drumului. Asta sa fie directionalitatea?


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 28 Feb 2011, 14:46
Post #20


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




Am inteles ca motorul acesta diesel pe care il vrei, este cu filtru de particole sad.gif . Mai bine renunta, si ia-ti pe benzina. Vei avea multe probleme cu filtrul: la traficul si calitatea carburantilor din RO, se va infunda mereu, vei avea regenerari dese, ceea ce inseamna consum crescut de combustibil + contaminarea uleiului de motor, care va trebui schimbat mai des. De asemenea, daca nu mergi destul cat sa isi faca regenerarea completa, de cateva ori, va trebui regenerat pe tester la reprezentanta. Filtrul in sine se uzeaza dupa un numar de astfel de regenerari fortate, si costa o avere sa il schimbi. In momentul cand intra in modul avarie, dupa cateva regenerari nereusite, vei avea performantele motorului limitate.
De asemenea cutia este slaba, deja standard e la limita cuplului suportat. Daca vrei chip tuning, risti sa spargi cutia.

Mai bine incearca un motor pe benzina, ori de 1.6 cu cutia hidramata, ori de 2.0 cu CVT.
Pentru diferenta de consum, sa stii ca montarea unei instalatii de gaz nu e o crima smile.gif .
Se pierde garantia, dar daca faci asta dupa prima revizie, esti linistit ca motorul e bun. Daca a mers pana 10-15 mii km, nu se va mai strica din motive de problema de fabricatie. La anexe, gen cremaliera directie, compresor a/c, etc, nu cred ca se pierde garantia in acest caz.


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 28 Feb 2011, 15:02
Post #21


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.514
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




@tatimeu, da, cam așa ar trebui să funcționeze farurile direcționale.
Cred că cel mai bine te convingi urcând pe cineva la volan și tu te uiți la lupele becurilor, să le urmărești mișcarea în funcție de unghiul volanului.

Să înțeleg că tu ai Bi-Xenon și mai ai în far și becuri care luminează lateral în funcție de unghiul de rotație al volanului la viteze mici?

This post has been edited by DFA: 28 Feb 2011, 15:11


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 28 Feb 2011, 15:24
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




nu eu am doar xenon, de aceea nu stiu daca are si functie de directionare. Miscarea asta asa de directionare o observ in fiecare dimineata, seara cand ies din parcare. Lumina revine perpendicular pe botul masinii sau paralel cu axul drumului de fiecare data cand revin cu volanul in pozitia de la ora 12, sau ma rog revin intr-o pozitie hai sa zic initiala. Miscarea - revenirea este mai brusca, adica ai senzatia ca nu se deplaseaza odata cu masina, nu e corp comun cu masina e ca si cum luminez eu cu lanterna.
becuri am doar xenonul, faza lunga, semnalizarea, pozitia si lumina de zi.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 28 Feb 2011, 15:55
Post #23


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.514
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Înțeleg.

Din ce spui tu, Megane III a avut 2 variante de faruri cu Xenon?

Inițial cu Xenon doar pe faza scurtă (ca și în prezent pe Fluence) și acum poți cumpăra cu Bi-Xenon?

Pentru că m-am uitat în broșurile pentru Megane III Hatch din Iulie 2009 și respectiv Septembrie 2010 și în ambele farurile sunt prezentate ca fiind Bi-Xenon...

În plus, ca confuzia să fie și mai mare, în Iulie 2009 Megane-ul III Hatch avea: "Proiectoare BiXenon direcționale" iar în Septembrie 2010 are: "Proiectoare Xenon + sistem spălare faruri".

Iar Megane III Sport Tourer are în broșura din Octombrie 2010: "Proiectoare Bi-Xenon direcționale"


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 28 Feb 2011, 16:50
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




poate sa fie diferenta intre fluence inlcusiv fluence hatch, low cost, si megane 3 normal.

bafta

dar suntem putin offtopic.

pana la urma ai ales ceva? am vazut ca in vest exista edc si pe grand scenic.

This post has been edited by b76bgaarh: 28 Feb 2011, 16:51


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 28 Feb 2011, 16:56
Post #25


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.514
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




tatimeu și-a cumpărat Hatch-ul în 2009, deci ar trebui să fie B95 (nu B38) și ar fi fost logic să aibă Bi-Xenon.
Fluence e L38 și este clar că NU are Bi-Xenon, deci practic are cam același far ca și tatimeu.

Ceva nu este în regulă aici...

Încă nu am ales. Nici nu mă grăbesc prea tare. Studiez piața.

This post has been edited by DFA: 28 Feb 2011, 16:57


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 28 Feb 2011, 19:10
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




DFA - ai dreptate cu brosurile
sunt copiate cred pentru produsele Europei de Vest. Dupa cum am scris mai sus si in brosura care o am eu, scuze am avut-o caci acum am cautat si mi-am dat seama ca a luat drumul gunoiului la fel era prezentat (daca nu ma insel undeva la partea de siguranta - acele puncte de pe masina cum e si in clipul de prezentare) si anume bi-xenon directional.
Eu am luat machina in iulie 2009 si pana la urma nu conteaza. Eu sunt multumit cu dotarile care cica le are dar nu le are. Eu unul iti urez succes in achizitie oricare e ea. Pana la urma satisfactia personala conteaza si ceea ce simti/cum te simti cand te urci in masina.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 28 Feb 2011, 23:53
Post #27


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Privilege-ul 1,4 TCe care l-am avut in drive-test, rosu Dyna, cu kit sport si dunga alba, a aparut peste tot in teste, are faruri Xenon, faza dubla si sunt directionale, lucru observat in trafic dar si in parcarea subterana de la Renault, din incinta WNS. La cele facute in Turcia nu stiu, dar la cele facute in Spania, nu trebuie sa fie diferente, dar cel mai bine intrebati la Vocea Clientului.

This post has been edited by connectorxp: 28 Feb 2011, 23:53


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megax96
post 1 Mar 2011, 18:37
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 15 February 07
From: Bucuresti




farurile de pe megane 3 sunt bixenon, autoadaptive, (adica nu ai reglaj de ridicat sau coborat faruri), cu spalatoare de faruri si directionale peste 8km/h.
cele de pe fluence sunt doar bixenon nu si directionale.


--------------------
Renault Megane Coupe 2009/Dinamique - B-03-XLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 2 Mar 2011, 10:10
Post #29


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.514
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(balanel @ 28 Feb 2011, 14:46)
Am inteles ca motorul acesta diesel pe care il vrei, este cu filtru de particole sad.gif . Mai bine renunta, si ia-ti pe benzina. Vei avea multe probleme cu filtrul: la traficul si calitatea carburantilor din RO, se va infunda mereu, vei avea regenerari dese, ceea ce inseamna consum crescut de combustibil + contaminarea uleiului de motor, care va trebui schimbat mai des.
*


Da, 1.5dCi 110 este Euro5 cu DPF.
Nu prea îmi plac motoarele pe benzină, prefer un diesel, pentru cuplul mare la turații mici și consumul redus.
De unde știi că DPF-ul se va înfunda des? Ai un studiu care arată așa ceva? O statistică?

QUOTE(balanel @ 28 Feb 2011, 14:46)
De asemenea, daca nu mergi destul cat sa isi faca regenerarea completa, de cateva ori, va trebui regenerat pe tester la reprezentanta.
*


Eu merg cam 20.000-25.000Km/an, din care jumătate în oraș, juma' în afară. Nu cred că DPF-ul nu o să aibă timp suficient pentru o regenerare!


QUOTE(balanel @ 28 Feb 2011, 14:46)
Filtrul in sine se uzeaza dupa un numar de astfel de regenerari fortate, si costa o avere sa il schimbi. In momentul cand intra in modul avarie, dupa cateva regenerari nereusite, vei avea performantele motorului limitate.
*


În manualul de utilizare pentru Megane III nu mai sunt prezente instrucțiunile cu privire la ce să faci atunci când filtrul de particule necesită regenerare, cum erau în manualul de Megane II/Scenic II.
Probabil că generațiile actuale de filtre necesită mai puțină atenție din partea șoferului.


QUOTE(balanel @ 28 Feb 2011, 14:46)
De asemenea cutia este slaba, deja standard e la limita cuplului suportat. Daca vrei chip tuning, risti sa spargi cutia.
*


Nu mă interesează mărirea puterii motorului. 110 cai sunt suficienți pentru mine. M-am descurcat foarte bine cu 65 până acum..., cred că o să fac față și la 110...

QUOTE(balanel @ 28 Feb 2011, 14:46)
Mai bine incearca un motor pe benzina, ori de 1.6 cu cutia hidramata, ori de 2.0 cu CVT.
Pentru diferenta de consum, sa stii ca montarea unei instalatii de gaz nu e o crima smile.gif .
*


Așa cum am mai spus, motoarele pe benzină nu-mi sunt simpatice, iar o cutie cu convertizor de cuplu chiar nu aș cumpăra niciodată.
Un motor de 2 litri nici atât, chiar și cu CVT!


QUOTE(megax96 @ 1 Mar 2011, 18:37)
farurile de pe megane 3 sunt bixenon, autoadaptive, (adica nu ai reglaj de ridicat sau coborat faruri), cu spalatoare de faruri si directionale peste 8km/h.
cele de pe fluence sunt doar bixenon nu si directionale.
*


Unde ai văzut tu că Fluence are Bi-Xenon? Că eu nu am găsit nicăieri!
Din câte mi-am dat eu seama, Fluence are Xenon doar pe faza scurtă și Halogen pe cea lungă.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 2 Mar 2011, 11:43
Post #30


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




care este bugetul alocabil pt masina? si cat te-ai forta in plus la buzunar sa ajungi cu acel control automat la schimberii treptelor?


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 01:05
Dacia