Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Starea Drumurilor - Moldova

eugeniuz2004
post 7 May 2010, 15:10
Post #181


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




nu e cumva INCHIS CIRCULATIEI PUBLICE ?


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lord_wader
post 11 May 2010, 14:00
Post #182


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 9 March 09




QUOTE(danni_swn @ 1 Apr 2010, 18:27)
M-ar interesa si pe mine starea drumului pe ruta Onesti-Adjud-Podul Turcului-Barlad-Crasna-Husi.Multumesc! smile.gif
*



Crasna-Husi a fost reabilitat cu portiuni de asfalt nou, cu, covor asfaltic de lungimi cuprinse intre 4-5m pana la 1km pe care se ciucula f bine. Au ramas neacoperite practic doar portiunile bune din asfaltul vechi. A redevenit iar un drum decent desi nu se stie pt. cat timp, practic acum distanta de 30km se parcurge iar in 15-20min nu in 35-40 cat era in iarna.


--------------------
dacia 1310 1991 tlx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 11 May 2010, 16:38
Post #183


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași




QUOTE(eugeniuz2004 @ 7 May 2010, 15:10)
nu e cumva INCHIS CIRCULATIEI PUBLICE ?
*


In 2009 se putea intra dinspre Izvoru Muntelui, daca plateai taxa de rezervatie. Te avertizau ca e cam impracticabil pentru autoturisme si ca incerci pe barba ta. In fapt am trecut destul de usor, un Logan si un Passat. Insa am citit prin ziare ca s-ar fi lucrat ceva la el si de aceea vroiam sa stiu de la cineva care a mers pe acolo.


--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
phantomadark
post 2 Jun 2010, 12:02
Post #184


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 19 April 10




a mai aflat cineva de stare drumului spre izvoru muntelui ? multumesc anticipat


--------------------
renault laguna 2 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 22 Jun 2010, 12:04
Post #185


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Suceava - Vatra Dornei = bun si foarte bun ... cativa km in lucru inca in zona Campulung Moldovenesc.

Targu Neamt - Falticeni - Suceava = bun / ok.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lord_wader
post 28 Jun 2010, 19:53
Post #186


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 9 March 09




Va rog sa imi spuneti in ce stare mai este BACAU-VASLUI. Ultima data am fost la inceputul lui aprilie, si imi aduc aminte portiunile problematice:

1. zona de dinainte de barajul Puscasi unde asfaltul era "corodat" puternic pe vreo 8-10km
2. zona serpentinelor unde erau ceva denivelari si gropi mai mari
3. intersectia cu drumul DJ243 care vine de la Barlad, Dragomiresti, unde erau gropi multe pe vreo 2-3km


--------------------
dacia 1310 1991 tlx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 28 Jun 2010, 22:16
Post #187


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




QUOTE(phantomadark @ 2 Jun 2010, 12:02)
a mai aflat cineva de stare drumului spre izvoru muntelui ? multumesc anticipat
*


99% nu o sa se bage la asfaltat drumul din munte in conditiile actuale; deci te poti duce linistit daca mergi relaxat si nu vrei sa faci VTM. Oricum ti-ar parea rau sa nu vezi peisajele.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai24
post 28 Jun 2010, 22:23
Post #188


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 11 October 06




Da, am fost eu, se merge fara probleme, cu tr-2 tr-3...peisaje superbe...sunt cred 15km intre Izvor si Durau...


--------------------
volvo s60 2.0T 2002 - sv-09-gkf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 5 Jul 2010, 11:00
Post #189


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




Stie cineva starea drumului intre Onesti si barajul de la Valea Uzului? E pasabil?


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 10 Jul 2010, 00:13
Post #190


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




QUOTE(Garett @ 5 Jul 2010, 11:00)
Stie cineva starea drumului intre Onesti si barajul de la Valea Uzului? E pasabil?
*


E foarte bun.


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 10 Jul 2010, 05:02
Post #191


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




Multumesc!
Chiar mi-ar fi parut rau sa nu vad barajul dar auzisem tot felul de nazbatii despre drum.
cheers.gif


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 10 Jul 2010, 10:40
Post #192


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




QUOTE(Garett @ 10 Jul 2010, 05:02)
Multumesc!
Chiar mi-ar fi parut rau sa nu vad barajul dar auzisem tot felul de nazbatii despre drum.
cheers.gif
*



Daca vi de la Galati singura zona unde trebuie sa ai vezica buna este Onestiul. In Darmanesti nu urca de la halta ci mergi pe DN12A apoi pe DJ123 (ai grija sa nu-l ratezi ca e o curba cam ciudata). Pana la baraj a fost asfaltat in toamna, apoi e balastrat pana la coada lacului. Se va asfalta pana la Sanmartin pe un proiect european dar mai dureaza.
DN12A Comanesti - Miercurea Ciuc este dezastru.

Se circula in zona Galati- Movileni- Sendreni spre Tecuci pe DN25 respectiv Braila pe E87?

In alta ordine de idei, cum mai sunt drumurile in nordul moldovei?
Gura Humorului - Solca (DN2K)- Vicovul de jos si sus - Putna (DN2H)
Marginea - Campulung Moldovenesc (DN17A)

Multumesc.

This post has been edited by vi_escu: 10 Jul 2010, 10:44

Attached thumbnail(s)
Drum.jpg ( Size: 161.81k ) Number of downloads: 1105


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 13 Jul 2010, 12:24
Post #193


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




Scuze pentru intarziere! Da, s-a deschs DN25 intre Sendreni si Movileni.


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vdaniel
post 13 Jul 2010, 12:44
Post #194


Dacia si atat


Group: Members
Posts: 267
Joined: 24 March 09
From: moldova di nord




Drumurile din Nordul Moldovei sunt destul de OK- G Humor - Putna OK

Daca ai drum pe la Putna poti trage o fuga si pe la fabricile de pantofi din zona, sunt destule indicatoare ( Marelbo, Incar , Iedera, )


--------------------
dacia 1310 1999 - bt-www
respir deci traiesc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lecar
post 13 Jul 2010, 16:16
Post #195


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 10 June 05
From: Leeds, UK




Trebuie sa fac un drum Cluj-TgMures-Chisinau-Iasi-Brasov. Cam care ar fi cele mai potrivite drumuri (dus si intos)?

Eu m-am gandit la:
Cluj-TgM-Sovata-Bicaz-PiatraNeamt-Roman-Vaslui-Husi-Albita-Leuseni-Chisinau
Chisinau-Ungheni-Iasi-TgFrumos-Roman-Bacau-Onesti-TgSecuiesc-Brasov


--------------------
Fiat Coupe 16v Turbo 195CP - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andurs
post 14 Jul 2010, 11:56
Post #196


membru


Group: Members
Posts: 612
Joined: 27 October 07
From: Iasi




Daca trebuie sa treci prin Tg. Mures, nu prea ai alte variante.
Iar de la Chisinau la Iasi treci granita pe la Sculeni, la Ungheni e doar pod de cale ferata, nu si rutirer.


--------------------
Renault Scenic 3 2014 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lecar
post 14 Jul 2010, 18:52
Post #197


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 10 June 05
From: Leeds, UK




Asa e. La Sculeni ma refeream. Cred ca trece insa drumul si prin Ungheni (MD).

De la Tg Mures la Piatra Neamt e mai bun drumul prin Sovata sau prin Toplita?


--------------------
Fiat Coupe 16v Turbo 195CP - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andurs
post 15 Jul 2010, 12:17
Post #198


membru


Group: Members
Posts: 612
Joined: 27 October 07
From: Iasi




Pe la Sovata e bun, chiar foarte bun pe alocuri. Cateva gropi sunt intre Praid si Gheorghieni pe serpentine, dar nu pun mari probleme. Am mers pe traseul asta acum vreo jumatate de luna. Pe la Toplita am inteles ca e mai rau. Durerea incepe din Gheorghieni si tine pana spre Bicaz, plin de gropi si denivelari. Si nici n-ai o alta varianta la indemana.
Daca n-ai avea treaba prin Tg Mures, ideal ar fi sa mergi Cluj-Bistrita-Vatra Dornei-Gura Humorului etc., drum proaspat reabilitat.

P.S. Drumul trece si prin Ungheni, doar ca trebuie sa faci un ocol pana la Sculeni sa treci Prutul, ca de 20 de ani au in plan un pod rutier la Ungheni si cu planul au ramas. Banui ca o sa se realizeze cand or face si autostrada Ungheni-Iasi-Tg. Mures biggrin.gif

This post has been edited by andurs: 15 Jul 2010, 12:21


--------------------
Renault Scenic 3 2014 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 16 Jul 2010, 12:07
Post #199


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




S-a refacut drumul pe la Lacul Rosu si in chei. A fost un coleg acum vreo doua saptamani si era bun drumul.


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviator
post 7 Aug 2010, 16:26
Post #200


Incepator si dornic de invatat


Group: Members
Posts: 35
Joined: 5 December 07
From: Bucuresti




As vrea si eu sa fac Predeal-Brasov-Onesti si retur in aceeasi zi. Are cineva idee cum e drumul?


--------------------
Dacia 1310 L 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail75
post 9 Aug 2010, 21:51
Post #201


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




E foarte bun, am fost recent pe acolo, mici denivelari dupa ce treci Oituzul spre Onesti, in rest e excelent, chiar pe alocuri proaspat asfaltat (dupa Bv).


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sky79ct
post 17 Aug 2010, 10:18
Post #202


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 27 November 07




Vreau sa ajung la Vatra Dornei.
Am 2 variante de drum : CT-BUC-Brasov-Odoheiu Secuiesc - Vatra Dornei (671 km)
sau CT-Fetesti-Focsani-Bacau-Dragaiesti-Vatra Dornei ( 628 km)
Ce drum imi recomandati?
Plecam 2 masini cu un copil mic de 4 luni biggrin.gif


--------------------
dacia solenza 2004 scala - CT xx SKY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 17 Aug 2010, 10:42
Post #203


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




daca tineti la masini evitati drumul dintre Poiana Largului (Poiana Teiului) si Vatra Dornei.
e marcat ca si drum national dar e mai rau decat un drum judetean. pe scurt: E DISTRUS!

Mai bine alergati de la CT prin Drajna - Slobozia - Buzau - E85 pana la Suceava unde veti vedea si Cetatea de Scaun, eventual pe la manastirile mai din nord si apoi la Vatra Dornei sau pe scurt si direct de la Buzau la Spataresti (langa Falticeni) de unde la Gura Humorului si apoi prin Pasul Mestecanis la Vatra Dornei. Astfel singura bucata de drum mai putin buna va fi fiind intre Slobozia si Buzau (dar e numai buna de un 80 km/h constant).


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sky79ct
post 17 Aug 2010, 10:57
Post #204


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 27 November 07




Merci
O sa stam in Vatra Dornei vreo 7 zile sa vedem cam tot prin zona.
O sa aleg varianta propusa de tine pentru drum.


--------------------
dacia solenza 2004 scala - CT xx SKY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 25 Aug 2010, 15:46
Post #205


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Update:
duminica, 22.08.2010
Iasi-Tg.Frumos: inutil sa mai zic, ireprosabil; se face un nou sens giratoriu la iesirea din Iasi (arata exact ca la romani, un cerc desenat pe asfalt cu bete infipte in pamant si stegulete insirate pe sfoara intre ei; candva il vor si executa), undeva dupa Metro se lucreaza la probabil inca o bretea de iesirea spre dreapta (ceva centru comercial in lucru)

Tg.Frumos-Motca: asfalt bun, fara gropi sau alte surprize

Motca-Tg.Neamt: ceva mai slabut ca anteriorul, totusi fara probleme; au bagat cate semafoare au putut in singura strada din oras, giratoriu de la iesire e complet nesemnalizat; in locul placilor cu directiile de mers cred ca au pus reclame.

Tg.Neamt-Durau: absolut bara la bara duminica dimineata pana la iesirea spre Secu/Agapia; apoi cateva tiruri desi am senzatia ca nu prea aveau ce cauta la ora aia; asfalt in scadere de calitate, pe pasul Petru Voda deteriorat rau de tot; se lucreaza aproape de varf, zona cu mari probleme de alunecari de teren; sleauri, pietris, praf, etc, etc; drumul spre Durau (in sat Ceahlau) in conditii mai bune ca ultima data, adica reparat decent, inclusiv podul de zacea nereparat de vreo 5 (?) ani.

Durau-Izvorul Muntelui: PLIN de masini, indicator in Durau de DESCHIS CIRCULATIEI (prima data cand vad asta); sincer, nu cred ca s-a plombat ceva la el; arata ca un drum forestier contopit cu bucati cu asfalt (dupa parerea mea acolo a fost turnat un asfalt strasnic, avand in vedere ca probabil drumul a fost facut (cred) in jur de 1960-1970); sunt zone si de 50-60 kmh (evident, viraje multe) dar si de 2-3 kmh. Totul e sa fii atent, se poate merge fara probleme. Nu mai are sens sa pomenesc peisajul, care acoperea orice groapa.

Izvorul Muntelui-baraj Bicaz-Piatra Neamt: o zona de vreo 2 km stricata rau la iesirea din Izvorul Muntelui; in rest decent pana la baraj; in zona barajului puzderie de popor; masini parcate in orice loc liber (inclusiv banda 1, mai putin pe baraj), apa lacului fara PET-uri!!, peisaj de vis. Pana la Piatra ca de obicei foarte aglomerat, drum bunicel.

Piatra Neamt-Tg.Neamt: asfaltat proaspat, se mentine foarte bine; exceptie iesirea din oras (paste din alt post: am avut infecta placere de a savura iesirea din Piatra spre Targu. Ca si descriere, pe scurt, arata ca un drum de 20 m latime din care 16 m sunt santuri/transee iar alti 2 canale si damburi; se circula la mica invoiala alternativ pe singura banda disponibila (uneori una jumatate); toata chestia dureaza macar 3-4 km. Ca sa nu mai pomenesc ca aproape de final o intersectia absolut nesemnalizata te arunca undeva in afara traseului)

Tg.Neamt-Pascani-Iasi: la fel ca dimineata dry.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 11 Sep 2010, 22:13
Post #206


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Pasul Tihuta in ce stare mai e? Acum vreo doi stiu ca era jale de la Bistrita spre Suceava, iar Pasul Tihuta, parca la coborare era drumul reabilitat dar la urcare imi venea sa-i plang de mila masinii.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
namidee
post 12 Sep 2010, 07:44
Post #207


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 19 September 08
From: Frankfurt




Anul trecut era aproape gata din cate imi amintesc; lipseau doar marcajele dar banuiesc ca s-a rezolvat si asta.


--------------------
Dacia Sandero 1.4 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 12 Sep 2010, 23:22
Post #208


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




QUOTE(radian @ 11 Sep 2010, 22:13)
Pasul Tihuta in ce stare mai e?

Update:
luni, 6.09.2010
Iasi-Tg.Frumos: ireprosabil

Tg.Frumos-Motca: asfalt bun, fara gropi semnificative; incepe totusi sa cedeze in coborarea mare dintre Ruginoasa si Blagesti; dupa cum e de dificila zona nu-i vad pe drumari bagandu-se prea curand la o consolidare serioasa a drumului

Motca-Spataresti: tipic E85, asfalt remarcabil; puzderia de sate cu 50 kmh de pe traseu te termina insa

Spataresti-Gura Humorului: drum peste medie pentru .ro; fara gropi si cu asfalt decent

Gura Humorului-Campulung Moldovenesc: se intra pe indelung modernizatul E58; cateva poduri si portiuni neterminate chiar dupa Gura Humorului; apoi drumul e terminat, mai putin marcajele; pare a fi facuta o treaba de calitate, sa vedem cat o sa si tina

Campulung Moldovenesc-pasul Mestecanis-Vatra Dornei-pasul Tihuta-Bistrita: modernizare incheiata, vezi mai sus plus marcajele; din pacate e un drum doar de 2 benzi, rareori de 3

Bistrita-Beclean-Dej: in mare parte la fel ca inainte; orasul Bistrita cred ca e unicat la nivel national, cu sensuri giratorii (niste caricaturi de movilite de maxim 4 m in diametru...) la fiecare intersectie a lui E58 cu orice straduta care a avut norocul sa se afle in acel oras; unde nu e sens giratoriu e semafor, evident nesincronizat; asa ca a merge pe E58 prin Bistrita e ca si cum ai avea macar 30 de intersectii la care trebuie sa opresti/incetinesti aproape de oprire.

Dej-Cluj: asfalt turnat din belsug (normal ca sunt invidios ca nu avem premier din Iasi), cred ca am mers si pe centura Dejului (din pacate era deja noapte ca sa identific foarte bine zona); la fel, centura de vest din Cluj este terminata (cel putin pana unde am ajuns eu, cred ca totusi si capatul celalalt); am trecut si pe sub bucatica de autostrada care cica ar fi deschisa; de pe E576 pe care am venit insa nu se poate urca pe ea la intrarea in Cluj.

Pe toata bucata modernizata de la Gura Humorului la Cluj trecerile la nivel alternau: nu stiu cum naiba nu a fost prevazuta instalarea peste tot a tipului modern cu parte metalica si au ramas macar vreo 5 bucati unde daca nu esti atent iti lasi rotile si uleiul din baie...

sambata, 11.09.2010
Cluj-Mociu-Reghin: in continuare ramane (in opinia mea) o varianta mai buna decat prin Targu Mures; asfalt mai bun in judetul Cluj, cateva zone mai peticite in Mures si probabil vreo cateva duzini de gropi, lesne de evitat daca nu mergi cu 150 kmh

Reghin-Deda-Toplita: fratilor, aproape am invins!; daca nu ma grabeam cred ca ma opream sa ma imbat in Toplita asa cum am promis intrun alt post biggrin.gif. De la iesirea din Reghin si pana aproape de Toplita s-a terminat turnarea unui covor asfaltic complet, gros si ireal pentru zona aia (pot asemana lucrarea cu cea facuta intre Sovata si Gheorghieni, prin pasul Bucin); e drept ca nu am vazut nici un fel de rigole dar sa speram ca va tine; ma face optimist si felul in care aratau cateva zone dinspre Toplita unde se mai lucra, adica se vedea ca drumul a fost "lucrat" nu doar la suprafata.
Municipiul Toplita a primit si el o asfaltare decenta (desi nu la acelasi nivel cu drumul dintre localitati) asa ca poti traversa linistit cei 20-30 de km ai acestei localitati care incepe si se termina (cred eu) de la distanta de unde primii localnici isi lasa oile la pascut (macar 5 km de casa lor).
De remarcat in sens negativ BATJOCURA in care cei care lucreaza lasa zonele-tampon dintre 2 portiuni aflate in faze diferite; sincer, cred ca le lasa intentionat cu praguri variind de la 5 la 15-20 cm cand ar fi extrem de usor sa le faca o rampa macar la 45% cand toarna asfaltul... (si cu talpa o faci daca vrei cand e asfaltul moale...).
De asemenea podurile (boala romaneasca...) probabil sunt reabilitate de cei mai lenesi din firmele respective; tot traseul este gatuit de poduri cu trecere pe o singura banda (unele si cu semafor), macar la unul dintre ele indicatorul de reglementare a prioritatii de trecere lipsind pe un sens de mers!!!
Sfat: recomandat de traversat ziua, noaptea lipsa marcajelor facand drumul (negru intens de la asfaltul nou si virajat continuu) o aventura destul de riscanta

Toplita-pasul Borsec-Borsec-Poiana Largului: E gata si podul de la iesirea din Toplita!!! Cred ca nici Apolodor nu a lucrat atatia ani la podul lui; ca sa nu va speriati, traverseaza un parau si are o deschidere uriasa de cam 10 m... Drumul in continuare se prezinta la fel de bine ca in ultimii ani, modernizarea facuta cred ca acum vreo 10 ani rezistand cu brio!

Pentru bucata Poiana Largului-Targu Neamt-Motca-Pascani-Tg.Frumos-Iasi nu s-a schimbat nimic fata de postul meu anterior; asa cum ma asteptam, pasul Petru Voda arata la fel, lucrarile de pe el (daca s-o fi lucrand) mergand in ritm de melc.
Scuze pentru lungimea postului!

This post has been edited by ursul-alb: 12 Sep 2010, 23:24


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andurs
post 13 Sep 2010, 09:59
Post #209


membru


Group: Members
Posts: 612
Joined: 27 October 07
From: Iasi




Pasul Tihuta este perfect, inclusiv marcajele. Mai nasol e ca drumul, de cand cu modernizarea s-a aglomerat simtitor, se vede ca oamenii au mai renuntat la variantele Toplita sau Tg Mures. Ce e cat de cat bine e ca prin pasuri (Mestecanis, Tihuta) ai cate 2 benzi pe la urcarile mai abrupte.

This post has been edited by andurs: 13 Sep 2010, 10:08


--------------------
Renault Scenic 3 2014 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 28 Sep 2010, 14:52
Post #210


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




QUOTE(ursul-alb @ 12 Sep 2010, 23:22)
la fel, centura de vest din Cluj este terminata (cel putin pana unde am ajuns eu, cred ca totusi si capatul celalalt); am trecut si pe sub bucatica de autostrada care cica ar fi deschisa; de pe E576 pe care am venit insa nu se poate urca pe ea la intrarea in Cluj.

Intai sa lamuresc aberatiile scrise mai sus (le puteam evita usor daca ma uitam pe o harta recenta); centura pe care o vazusem este Centura Est Cluj, care pleaca intradevar spre vest inainte de Apahida (ceea ce m-a pacalit) dar dupa ce ocoleste Apahida prin vest traverseaza E576 inainte de intrarea in Cluj (exact ceea ce crezusem eu ca e Autostrada – btw, asta e in cealalta parte a orasului smile.gif ) si apoi ocoleste Clujul prin est pana iese dupa Feleacu in E60 Cluj-Turda. La fel, nu stiu cat e terminata.

Update:
duminica, 19.09.2010
Cluj-Turda-Campia Turzii-Targu Mures: asfalt bun, pe alocuri 4 benzi, aglomerat inclusiv duminica; in cursul saptamanii nu as prefera varianta asta cu nici un chip

Tg.Mures-Balauseri: am ratat intrarea pe centura la Ungheni asa ca nu stiu in ce stare e; in schimb varianta de sud prin Tg.Mures spre Balauseri este buna; drum ireprosabil pana in Balauseri

Balauseri -Praid: drumul inca se tine bine dupa reabilitarea de acum 4-5 ani; semne de oboseala totusi prin unele locuri, fara gropi majore

Praid-pas Bucin-Gheorghieni: la fel, semne de oboseala; unele serpentinele de la iesirea din Praid sunt neconsolidate, asa ca drumul o cam ia la vale; reparatii vizibile in pasul Bucin (covor asfaltic pe bucati mari); probabil inainte de peticire arata destul de rau; ma intreb daca avem chiar clima de Siberia daca un asfalt turnat acum 5 ani a murit deja...
Traversarea Transilvania-Moldova prin Bucin ramane cred cea mai pitoresca (adaugand si bucata Gheorghieni-pas Bicaz-Cheile Bicazului) o bucata de macar 60 km fiind numai succesiuni de curbe...

Gheorghieni-pas Bicaz-Lacu Rosu-Cheile Bicazului: relativ decent pasul Bicaz (bucati mari asfaltate, fara zone cu gropi, se poate merge ok); zona Lacu Rosu destul de bine reparata in schimb pe masura ce iesi din munte soseaua se degradeaza

Cheile Bicazului-Bicaz: infiorator!!! drumul asta fara masuri urgente va fi inchis in 2-3 ani; exploatarile celor de la Carpatcement (munti rasi prin dinamitare) au afectat major terasamentul drumului; nenumarate zone de prabusire, in unele locuri circulandu-se pe o banda; gropi si toate celelalte din belsug

Bicaz-Piatra Neamt-Roman: la fel ca in posturile de mai sus, destul de bun; avand in vedere ca e si destul de liber dupa Piatra, se poate merge repede

Roman-Targu Frumos-Iasi: E85


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 01:08
Dacia