Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Clio 2012 infiltratii apa podea sofer, Clio 2012 probleme drene trapa

Florin.123
post 28 Dec 2021, 11:03
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 28 December 21




Salut!
Detin un Clio 2012 1.5 Dci iar recent am observat infiltratii de apa in podeaua soferului & podea pasager dreapta spate. Am demontat scaunul sofer pentru a scoate apa si a putea verifica de unde se infiltraza apa. Am descoperit ca si buretele din spatele podului pedalier este ud asa ca am continuat investigatiile si am observat ca apa din zona drenelor trapa panoramica nu se scurge. Am demontat grila de sub stergatoare dar totul era ok acolo fara urme de umezeala. Am continuat sa demontez aparatoarea de noroi roata dreapta fara unde am gasit furtunul de drenaj trapa. Am bagar un cablu flexibil pe el si am observat drena nu e blocata putand vedea cablul in interiorul drenei din dreptul stalpului dreapta fata.
Am turnat apa im zona trapei si am observat apa scurgandu-se in podeaua sofer. Voi continua in aceasta dimineata sa demontez aparatoarea noroi stanga fata si a verifica drena daca e infundata ( am obserbat ca apa stationeaza mai mult in partea stanga a trapei ).
Ma gandesc ca e o problema a drenelor, dupa ce trec de zona inferioara a parbrizului pt ca nu sunt infiltratii de apa in zona plafonului.

A mai avut cineva aceasta problema? Imi puteti oferi ceva sfaturi?
O scita a drenelor mi-ar fi de mare ajutor...

Va multumesc anticipat!


--------------------
Renault Clio 2012 1.5 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 29 Dec 2021, 07:48
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti






--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 19:57
Dacia