Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Semnificatia afisajului nivel ulei din bord, Ce cantitate reprezinta fiecare bulina

remus-gabriel
post 27 Jul 2023, 11:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 16 June 23




Buna ziua!
Am un Renault Flience din 2014 cu motor 1.6 DCI. Masina este achizitionata de curand si inca nu sunt familiarizat cu totate lucrurile specifice ei.
Am observat ca la apasarea butoanelor calculatorului de bord, nivelul de ulei este indicat prin 6 buline pline. Am facut 3000-3500 km de cand am masina si acum, uneori, in functie de cum parchez masina, uneori arata un cerculet gol, a doua zi il arata iarasi plin letc. Este posibil sa fi scazut putin nivelul si in functie de cum e asezata, sa indice cand plin cand putin scazut. Pe joja se vede nivelul bine, aproximativ un mm sub indicatorul de maxim. Nu mwi stiu cat indica joja in momentul cumpararii dar pe bord era plin. La vechiul opel aveam niste gradatii pe joja din 200 in 200 ml iar cand ajungeai la.ultima indica pierderea a unui litru, nu efectiv la tot uleiul.
ntrebarea mea este, ce indica acele cerculete? Nivelul total de ulei din motor, adica 5.5 l cat ar intra in total? Sau reprezinta un fel de gradatie a jojei din 200 in 200 ml(aproximati) , toate acele puncte fiind cam un litru de fapt?
Multumesc!

This post has been edited by remus-gabriel: 27 Jul 2023, 11:59


--------------------
Renault Fluence 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 27 Jul 2023, 12:06
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nu, iti indica nivelul jojei de ulei ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 15:56
Dacia