Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Stopurile nu sunt aprinse cand faza scurta este, scenic 2 2005

valentin555
post 26 Nov 2021, 09:57
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 22 April 19




Buna ziua, am tot citit pe forum diverse probleme legate de stopuri care nu se aprind, dar foarte multi se plangeau ca lor nu li se aprind stopurile in momentul in care calca frana sau ca au ramas blocate aprinse puternic.

La mine nu este asa, recent am schimbat becurile cu unele mai bune, a mers o zi, totul fain frumos, ieri dimineata vad ca unul din becurile noi (spate dreapta) nu era aprins pe pozitie, cel din stanga era. Am crezut ca becul nou s-a ars, am desfacut blocul optic am scos becul si am pus in locul lui, becul vechi, care era bun, surpriza nu mergea nici cel vechi (mentionez ca nu era ars). Pe stanga tot mergea becul nou, desfac si acolo blocul optic, scot becul nou, il inlocuiesc cu cel nou de pe dreapta si nimic, tot nu mergea, pun inapoi becul de era pe stanga, hopa...nici ala nu mai merge...

Pe scurt am ramas fara pozitie pe stopuri, imi rog prietena sa calce frana, si ce sa vezi, becurile noi "cu pricina" mergeau perfect cand frana era calcat, doar ca nu stau aprinse pe pozitie.

Nu reusesc sa ii dau de cap, am curatat contacti, am dat cu spray, am verificat siguranta de STOP din habitaclu, totul pare ok, mai este alta siguranta pe undeva care are legatura cu becurile de pe stopuri?

PS: daca stau bine sa ma gandesc, parca nici pozitiile pe fata nu merg... dar acolo ma gandeam ca e becul ars ca am niste chinezarii de leduri....

Orice ajutor este bine venit, multumesc anticipat!!


--------------------
Renault Scenic II Monovolum 2005 - PH22BDV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 26 Nov 2021, 12:30
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




sigur ai becuri de pozitie/stop cu 2 filamente si nu ai pus vreunul de semnal?
Siguranta arsa?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin555
post 26 Nov 2021, 12:55
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 22 April 19




Salutare, sunt becuri cu doua filamente, asta e clar smile.gif , siguranta nu reusesc sa o gasesc, pe desenele de pe tablourile de sigurante nu am una speciala pentru stopuri, poate e combinata cu alta si nu stiu eu.


--------------------
Renault Scenic II Monovolum 2005 - PH22BDV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 10:11
Dacia