Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Reparatie Stop Frana Scenic 2 ..., cum fac ?

dozzzer
post 16 Oct 2021, 10:39
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 25 December 17
From: Bucuresti




am un scenic 2 dci 1.5 din 2007...
si ITP ul e aproape...
pe lampa spate STANGA nu mai vrea sa se aprinda lumina ROSU atat cea de POZITIE cat si cea de FRANARE care sunt una si aceeasi cu diferite intensitati din ce am vazut cand am demontat lampa...restul de semnale merg
pe lampa din dreapta merge treaba super ok deci nu e de la sigurante sau senzori pedala sau alte chestii...zic eu smile.gif
in lampa spate pentru restul semnalelor exista becuri clasice care se pot schimba dar la framare ??? se pare ca e altceva ???
deci intrebarea e simpla...
se poate repara / schimba cumva ??? sunt LED uri acolo ??? cum ajung la ele trebuie sa TAI plasticul ca sa ajung la placa de led uri ?
sau tre sa cumpar o lampa cu totul doar pt ca nu mai merg led urile la frana ?

merci

This post has been edited by dozzzer: 16 Oct 2021, 10:42


--------------------
Renault Scenic II 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myhay1208
post 18 Oct 2021, 08:30
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 15 August 07




Pai daca e din 2007, ar trebui sa fie faza 2. Deci ai LED_uri. Desfaci din nou, scoti modulul cu LED si il verifici daca stii cum.
Eu am la fel dar n-am umblat la el ca e functional. Si din ce am vazut, au facut un fel de adaptor pentru modul. Nu pare a fi greu daca ai un multimetru si un aparat de lipit. Doar sa stii ce faci acolo
Cauta si tu unul SH functional si e posibil sa iesi mai castigat.


--------------------
Renou' Clio 1.4 - 16V K4J 710 / Scenic 2 1.6 16V K4M 766 -- Clio 2002 / Scenic 2007
You know the secret...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 14:16
Dacia