Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

172 Pages « < 6 7 8 9 10 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Din nou despre taxa de prima inmatriculare, valoare, recuperare ...

andr3y
post 27 Jan 2008, 20:04
Post #211


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 23 May 07




eu propun sa iesim si sa facem un mitting organizat !!! cool.gif impotriva taxei auto ,evident
si impotriva guvernului tariceanu care nu a facut 1 km de autostrada noua ...stiind ca numarul masinilor creste alarmant ... nu au facut nimic ... pe a1 sunt gropi pe a2 la fel .... in bucuresti s-au asfaltat anumite artere mai principale si la 1 luna dupa ce s-au finalizat lucrarile sunt iar gropi si denivelari ....nu e normal asa ceva ....

This post has been edited by andr3y: 27 Jan 2008, 20:42


--------------------
Renault Megane 2.2 2007 / luxe privilege - b 89 RUN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu-Razvan
post 28 Jan 2008, 10:04
Post #212


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 25 August 07




Nu stiu daca s-a postat asta mai devreme... nu am stat sa ma uit prin tot topicul, dar........ Calcului taxei auto

am ramas socat nene cand am vazut... adica daca imi cumpar un logan 1.6 s-h de 5 ani, dau 1000 lei, dar daca il iau nou dau 1600 ?!?!??! (asta doar ca exemplu)

Mentalitate de roman nene..... va dati seama cum o sa scada vanzarea masinilor noi??


--------------------
Volkswagen Passat Variant 1995 / 1,6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gdm
post 28 Jan 2008, 10:15
Post #213


Membru autentic


Group: Members
Posts: 326
Joined: 13 May 04




Se pare ca noua taxa nu este acceptata de UE, desi Ministerul Finantelor a zis ca este. Dar la cate minciuni a zis Guzganian, ce mai conteaza una in plus?
Guvernul roman si este pervers. El o face sa intre in vigoare de la iulie. Dar Ordonantele de Urgenta pot intra in vigoare la cand se publica in MO. Nu se poate modifica Codul fiscal decat cu 6 luni inainte- dar asta prin lege data de Parlament. Guvernul o poate face pe loc. Insa guvernul are interesul sa dea Ordonanta acum si sa se aplice din iulie. Asta va da un nou impuls vanzarilor de masini noi. Acum masinile secondhand sunt oprite de actuala taxa auto, iar pentru cele noi taxa este neglijabila. Dupa 1 iulie pentru masinile noi taxa creste cu vreo 300 de Euro( la motoare de 1,6). Deci cine vrea sa-si ia masina noua trebuie sa se grabeasca s-o ia cu 300 de Euro mai ieftina. Adica un nou impuls pentru APIA.


--------------------
Dacia 1410 cutie 5 trepte, GPL
Dacă s-ar institui un premiu Nobel pentru ratare, românii l-ar monopoliza pentru un secol.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiutzu
post 28 Jan 2008, 13:07
Post #214


Membru autentic


Group: Members
Posts: 530
Joined: 23 March 07




mi se pare aberant ca un cetatean care isi achizitioneaza un autoturism nou cu o capacitate cilindrica pana in 1600 cc sa plateasca aceiasi suma de bani ca unul care isis achizitioneaza un autoturism de 30 de ani cu aceiasi capacitate cilindrica. domnilor daca ii zice taxa de mediu sa se plateasca in functie de norma de poluare nu in functie de varsta autovehiculului.


--------------------
Dacia Logan Laureate 2009 - DJ-04-ANN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 28 Jan 2008, 15:17
Post #215


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




Culmea preacurviei politicianului roman:
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-225112..._taxei_auto.htm
Cum ziceam, zero barat principii & consecventa in politica smile.gif


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 28 Jan 2008, 15:25
Post #216


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Sa dea Dumnezeu sa iasa scandal monstru intre politicienii nostrii. Poate iesim noi in castig.


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 28 Jan 2008, 15:27
Post #217


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Pai anul trecut s-a luptat Base pe viata si pe moarte cu cei 322 de orci si nu ne-am ales decat cu un topic interminabil si colorat, gratie mai ales lui FireChief smile.gif


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 28 Jan 2008, 16:27
Post #218


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Ar fi culmea sa credeti ca daca ajunge pedeleul sau pesedeul la putere, o sa scoata taxa asta.
Taxa asta a fost "inventata", cand era si PD la guvernare, chiar un ministru de-al lor a tinut cu dintii de ea.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 28 Jan 2008, 16:31
Post #219


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




... Si un parlamentar PSD a sustinut si a obtinut marirea ei fata de propunerea dnei Sulfina Barbu...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 28 Jan 2008, 16:36
Post #220


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




As reaminti ca taxa a fost introdusa de comisia de buget-finante a camerei, din care fac parte 4 PSD-isti, 1 PNL-ist, 2 PD-isti, si cate 1 de la PC, UDMR si PRM.
Cei 6 de acolo (PSD si PD) daca erau atat de valabili nu aprobau atunci la infiintare taxa, ca erau 60% din comisie. Dar din cate vad taxa a trecut atunci, cu largul lor acord...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 28 Jan 2008, 16:39
Post #221


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Nici acum nu prea se fac valuri.
E unul de la PSD si dl Boc, pe care nu-l crede nimeni.
Sau prin gura dansului ne vorbeste chiar SuperBase?

LE: Pardon, Geoana e cu noi!

"Liderul PSD, Mircea Geoana, a anuntat, astazi, ca PSD nu va vota taxa de prima inmatriculare pentru ca este o masura antieconomica si antiecologica si care impovareaza si mai mult cetatenii." (mass media)

This post has been edited by vijelie: 28 Jan 2008, 16:47


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catala2k
post 28 Jan 2008, 17:08
Post #222


posesor de elice alb albastra... pt moment


Group: Members
Posts: 893
Joined: 19 July 05
From: Bucuresti




Ideea de baza e ca daca se aproba taxa noua si vrem sa ne luam masina noua, ar trebui sa facem lucrul asta inainte ca ea sa intre in vigoare, pt ca indiferent de motorizare taxa va creste la masinile noi. Din cate vad ne cam incurajeaza sa facem curat in Europa, sa luam toate scarbele alea de pe acolo cu vehime mare si litraj mic.

I:De ce ii zice taxas de mediu?
R: DEGEABA !!!

daca tot ii zice taxa de mediu, de ce mai trebuie platita la inmatriculare, se poate dezvolta pe ideea asta o cale de ocolire a acestei taxe la inmatriculare?

Daca tot vrem sa protejam mediu putem sa mergem pe ideea unei taxe anuale, cum este impozitul auto, taxa care sa se calculeze in functie de norma de poluare, norma de poluare mare (euro 4) taxa mica, norma de poluare mica (non euro) taxa mare. [pe principiu 5.2L v8 pe gipan - impozit pe an 3300 lei 1.5L pe logan 30 lei sau cat draq o fi]. Bine, cu conditia ca in varianta asta si taxa sa fie precum impozitu, nu in fiecare an cate 1000 iepuroi.

This post has been edited by catala2k: 28 Jan 2008, 17:09


--------------------
. . .
;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 28 Jan 2008, 22:08
Post #223


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(andr3y @ 27 Jan 2008, 20:04)
eu propun sa iesim si sa facem un mitting organizat !!!  cool.gif  impotriva taxei auto ,evident
si impotriva guvernului tariceanu care nu a facut 1 km de autostrada noua ...stiind ca numarul masinilor creste alarmant ... nu au facut nimic ... pe a1 sunt gropi pe a2 la fel .... in bucuresti s-au asfaltat anumite artere mai principale si la 1 luna dupa ce s-au finalizat lucrarile sunt iar gropi si denivelari ....nu e normal asa ceva ....
*



si ce rezolvi cu mittingul ? daca nu ma insel nici taximetristii nu au rezolvat nimic cu cele 15000 de mittinguri efectuate au tacut si au inghitit rahatul guvernului la fel cum facem si noi, oricum o sa cada taxa cand se schimba guvernul mai mult ca sigur pentru ca multi din guver au spus ca este o taxa ilegala si contra uniunii europene... dar asta ramane de vazut ca sigur isi trage cineva suspus bani smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 28 Jan 2008, 22:53
Post #224


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




QUOTE(catala2k @ 28 Jan 2008, 17:08)
Ideea de baza e ca daca se aproba taxa noua si vrem sa ne luam masina noua, ar trebui sa facem lucrul asta inainte ca ea sa intre in vigoare, pt ca indiferent de motorizare taxa va creste la masinile noi. Din cate vad ne cam incurajeaza sa facem curat in Europa, sa luam toate scarbele alea de pe acolo cu vehime mare si litraj mic.

I:De ce ii zice taxas de mediu?
R: DEGEABA !!!

daca tot ii zice taxa de mediu, de ce mai trebuie platita la inmatriculare, se poate dezvolta pe ideea asta o cale de ocolire a acestei taxe la inmatriculare?

Daca tot vrem sa protejam mediu putem sa mergem pe ideea unei taxe anuale, cum este impozitul auto, taxa care sa se calculeze in functie de norma de poluare, norma de poluare mare (euro 4) taxa mica, norma de poluare mica (non euro) taxa mare. [pe principiu 5.2L v8 pe gipan - impozit pe an 3300 lei 1.5L pe logan 30 lei sau cat draq o fi]. Bine, cu conditia ca in varianta asta si taxa sa fie precum impozitu,  nu in fiecare an cate 1000 iepuroi.
*



Sa nu adopte vreunul dintre ei ideea asta. Tare mie ca te trezesti cu taxa de 3300 ron pe logan, nu pe gipan, dupa cum gandesc ei wacko.gif


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cconiac
post 29 Jan 2008, 11:28
Post #225


Membru drept


Group: Members
Posts: 66
Joined: 28 April 05
From: Iasi




Si daca este doar o gargara ca va creste taxa pentru masinile noi ?

E posibil ca de fapt, adevaratele valori ce vor intra in vigoare din "iulie 2008" sa fie mai mici pentru toata gama de autoturisme.
Ele vor aparea cu putin timp inainte de legiferare intr-un moment de, vezi Doamne, bunavointa a mafiei politice.

Astfel, scopul dorit ar putea fi marirea volumului de vanzari pentru autoturismele noi, pe ultima suta de metri, pentru a compensa cumva, caderea ce va urma.

Suna a Teoria Conspiratiei insa in materie de interese obscure totul e posibil in Romanica. Pentru mine raman de referinta ordonantele de urgenta valabile 3 zile pentru a fi folosite in interesul celor putini: importuri de marfuri scutite de taxe, marfuri ce sunt apoi revandute cu profit astronomic.


--------------------
KIA Cee'd 1.4 2008 / Clio II Symbol 1.4 2005 . - .
Better late than sorry.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ceribros
post 29 Jan 2008, 11:39
Post #226


Obiectele din oglinda sunt mai apropiate decat par


Group: Members
Posts: 285
Joined: 8 January 08




Exact asta am gandit si eu ca ar putea fi, dar de ce sa micsoreze taxa cand pot impusca 2 iepuri cu un singur foc, marsc si taxa si mai vand si masini cu gramada.


--------------------
Am avut Dacie Berlina 1997
In asteptarea gaurii negre....eu sper totusi sa fie mulatra
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 30 Jan 2008, 14:33
Post #227


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




http://economie.hotnews.ro/stiri-consumato...rlamentului.htm

Extras:
"Taxa de inmatriculare auto a devenit o taxa de mediu, potrivit ordonantei de urgenta a guvernului care urmeaza sa fie aprobata miercuri. Actul normativ abroga prevederile referitoare la taxa de inmatriculare din Codul Fiscal si o instituie ca taxa "pe poluarea de la autovehicule". Odata cu pierderea caracterului fiscal, Constitutia Romaniei - articolul 74 - le permite cetatenilor sa demareze o initiativa legislativa pe marginea taxei, care ar putea duce la eliminarea acesteia. E nevoie de 100.000 de semnaturi si de votarea initiativei in Parlament.

Informatia pe scurt:
- Scoaterea taxei din Codul Fiscal da dreptul cetatenilor sa initieze o inititativa legislativa pentru eliminarea taxei
- Este nevoie de 100.000 de semnaturi, din cel putin un sfert din judetele tarii, in fiecare judet reprezentat fiind necesare minimum 5.000 de semnaturi
- Dupa publicarea in Monitorul Oficial, initiativa intra in discutia Parlamentului, unde va fi votata
- Daca parlamentarii voteaza in favoarea initiativei cetatenesti, Presedintele promulga legea de eliminare a taxei"


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 30 Jan 2008, 14:41
Post #228


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




unde semnez? biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
biscu
post 30 Jan 2008, 15:40
Post #229


...


Group: Members
Posts: 500
Joined: 24 January 07




Si eu semnez


--------------------
Renault Clio III 2007 - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 30 Jan 2008, 15:45
Post #230


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Toata lumea semneaza, dar sunt tare curios cati isi vor misca fundurile sa stea la coada, sa prezinte un act de identitate, sa-si scrie numele pe o lista si sa semneze cu pixul albastru in dreptul numelui.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 30 Jan 2008, 16:18
Post #231


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.231
Joined: 24 June 07




Am stat la coada pentru lucruri mult mai putin importante. Si eu vreau sa semnez.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulica
post 30 Jan 2008, 17:00
Post #232


Membru autentic


Group: Validating
Posts: 760
Joined: 2 August 05
From: Bucuresti




Uite acu' vorbi Vosga si zisa ca discutia taxei se amâna 1-2 saptamâni. Astia pâna la urma o dau in leru-i ler.

This post has been edited by paulica: 30 Jan 2008, 17:00


--------------------
Pegas 22 2006 - TL 11 PAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciafan
post 30 Jan 2008, 17:11
Post #233


/


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 20 January 05




iar se amana?
eu am stat azi la panda pe net sa vad deznodamantul si se pare ca am stat mad.gif degeaba


--------------------
/ / /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cconiac
post 30 Jan 2008, 17:45
Post #234


Membru drept


Group: Members
Posts: 66
Joined: 28 April 05
From: Iasi




Singura consolare ca sa-i zic asa ar fi faptul ca inainte de 1 ianuarie 2007, se achita TVA-ul la pretul de vama al autoturismului SH cumparat din UE. Valoarea taxei de inmatriculare pentru Euro 3 si 4 este relativ mai mica decat acel TVA.
Asta pentru cei care cumparau autoturisme SH de la persoane fizice.

Pana la urma acest bir va ramane in istorie alaturi de taxa de drum ce se achita de doua ori (rovigneta si acciza in benzina) ca o masura disperata de colectare de fonduri.

Sunt curios ce va rezulta dupa toata amanarea si ascunzisul dupa deget (dupa degetu mijlociu binenteles).


--------------------
KIA Cee'd 1.4 2008 / Clio II Symbol 1.4 2005 . - .
Better late than sorry.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciafan
post 30 Jan 2008, 17:58
Post #235


/


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 20 January 05




parca s-au angajat in fata celor din uniune sa voteze legea pana la finele acestei luni
cine naiba se crede guzganian asta sa traga in piept pe toata lumea?


--------------------
/ / /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 30 Jan 2008, 20:34
Post #236


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




QUOTE
Traim in romania si asta ne ocupa tot timpul


solutie: Revolutie


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
floryyn
post 30 Jan 2008, 21:04
Post #237


Membru autentic


Group: Members
Posts: 251
Joined: 19 November 06
From: Targu Jiu




Treaba e perversa rau de tot. Deci, intai coboara mult nivelul taxei de prima inmatriculare pentru masinile vechi, chiar si pentru cele non-euro. Buuunnnn...merge romanasu fericit si-si ia masina. Cand colo hopa-tropa, Uniunea Super-Ecologista Europeana vine peste un an, doi, si le tranteste bietilor romani, proaspeti posesori de masini second-hand aduse de la domniile lor ecologistii lu' peste, ori taxa ecologica, ori interdictii aberante, precum cea cu vinieta functie de vechimea masinii...http://www.protv.ro/stiri/social/masinile-...rile-orase.html

QUOTE
Taxa este încă în discuție la Bruxelles, dar are șanse mari să fie aprobată datorită orientării ecologice a Comisiei Europene.


...orientarea ecologica a Comisiei Europene... death.gif


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ceribros
post 31 Jan 2008, 09:59
Post #238


Obiectele din oglinda sunt mai apropiate decat par


Group: Members
Posts: 285
Joined: 8 January 08




Ideea e ca taxa asta o sa faca proble si investitorilor straini, nu stiu daca ati vazut aseara ce a zis directorul de la Dacia, suna ceva de genu "Noi doream sa angajam inca 4000 de salariati dar in aceste conditii ......." si din ce am inteles eu sau din ce am urmarit ca ma grabeam sa plec cred ca o sa isi reduca activitatea pe teritoriul Romaniei, poate ne vedem ca germanii de la Nokia dry.gif si asa o sa se intample cu multi dealeri auto wink.gif


--------------------
Am avut Dacie Berlina 1997
In asteptarea gaurii negre....eu sper totusi sa fie mulatra
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lumynos
post 5 Feb 2008, 11:15
Post #239


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 22 June 07
From: BH




Realitatea TV si PD-ul strand semnaturi pentru modificarea taxei. Io vreau sa semnez la amandoi...


--------------------
renault megane II 1.5 dci 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 15 Feb 2008, 09:04
Post #240


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.514
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Tăriceanu zice că taxa de poluare va fi din nou revizuită, să fie mai simplă și mai clară...

QUOTE
Tăriceanu spune că taxa auto va fi din nou modificată, prin corelarea cu nivelul emisiilor de CO2

Premierul Tăriceanu a declarat, joi, că Ministerul Mediului a primit sarcina de a modifica noua formă a taxei auto, convenită cu reprezentanții UE, astfel încât să fie luate în calcul propunerile ONG-urilor din domeniul protecției mediului, care doresc o taxă corelată cu nivelul emisilor de CO2.

"Din discuțiile pe care le-am avut azi (joi n.r.), propunerea care s-a degajat a fost să facem o taxă care să se reflecte într-o formulă simplă, legată de nivelul de emisii de CO2, după principiul <poluatorul plătește>, adică cu cât poluează mai mult, cu atât plătește mai mult. Este foarte probabil să facem aceste modificări", a declarat premierul într-un interviu acordat, joi, postului public de televiziune.

El a precizat că modelul luat în calcul este aplicat în Franța și în Austria. Premierul a mai spus că, în urma discuțiilor pe care Guvernul le-au avut, joi, cu reprezentanții organizațiilor neguvernamentale din domeniul protecției mediului, Ministerul Mediului a fost însărcinat să vină cu o nouă propunere, care va fi discutată cu reprezentanții CE și care va fi supusă dezbaterii publice. Potrivit unor reprezentanți ai Guvernului, Ministerul Mediului trebuie să prezinte propunerile de modificare a taxei într-o săptămână și jumătate, iar documentul va fi elaborat în colaborare cu Minsterul de Finanțe.  

"Va trebui să ne consultăm, desigur, și cu Comisia Europeană, să vedem dacă nu mai apare nu știu ce conflict cu legislația europeană", a precizat premierul. El nu a oferit amănunte despre forma pe care o va lua taxa în urma modificărilor, precizând, însă, că principiul care va sta la bază este "taxă în funcție de emisia de CO2".

Premierul a precizat că CE are în plan să scoată din circulație vehiculele non-euro începând cu anul 2011, ceea ce ridică din nou problema importului de mașini vechi. "Atunci, cum pot eu privi cu detașare că se importă vehicule non-euro, sau cu un nivel de poluare ridicat, pe care știu că va trebui să le scoatem din circulație?", a spus Tăriceanu.

Deși proiectul de ordonanță privind modificarea taxei auto a fost făcut public, el nu a fost încă adoptat de Guvern și nici nu a fost adus în discuție în ședința de miercuri a Executivului. Guvernul a motivat că dorește să aibă consultări cu partidele parlamentare, astfel încât proiectul să beneficieze de susținere în Legislativ. Grupul parlamentar al PD-L a depus, miercuri, o moțiune simplă în Camera Deputaților prin care solicită anularea taxei de primă înmatriculare și returnarea banilor către cetățeni. Moțiunea va fi dezbătută, luni, în plen.

Taxa mai ajunge o dată la Comisie

Ministrul Economiei și Finanțelor a avut discuții, la sfârșitul lunii ianuarie, cu reprezentanții CE pe marginea taxei auto, la o săptămână după ce o delegație română a prezentat modificările aduse taxei auto reprezentanților Direcției Generale pentru Taxe și Uniune Vamală (DG TAXUD). "În timpul discuțiilor avute la Bruxelles, comisarul european Laszlo Kovacs a felicitat guvernul pentru modul în care varianta de modificare a taxei de poluare auto corespunde cerințelor Comisiei Europene", a declarat, ulterior, Vosganian.

Un purtător de cuvânt al Comisiei Europene a declarat, însă, joi, pentru NewsIn, că România poate fi dată în judecată la Curtea Europeană de Justiție pentru taxa auto, dacă Parlamentul nu va adopta "cât de repede posibil" un proiect de lege în conformitate cu legislația UE.

"După cum a mai subliniat anterior, până când România nu adoptă o nouă legislație în conformitate cu legile UE, Comisia nu este în măsură să comenteze, iar procedura de încălcare a Tratatului (infringement) continuă. Decizia de a trece la al treilea stadiu al procedurii de infringement - trimiterea cazului la Curtea Europeană de Justiție - va fi luată de către Comisie dacă Parlamentul României nu modifică legea taxei auto cât de repede posibil", a declarat purtătorul de cuvânt, care a solicitat păstrarea anonimatului.

România a depășit, deja, cu două săptămâni ultimul termen pe care-l avea pentru a modifica taxa și a evita procesul la Curtea Europeană de Justiție. Procedura Comisiei Europene a fost declanșată în martie 2007, după ce taxa a intrat în vigoare de la 1 ianuarie 2007. Cea de-a doua etapă a constat într-un aviz motivat trimis la sfârșitul lunii noiembrie 2007, prin care Comisia cerea modificarea taxei până la sfârșitul lunii ianuarie, în caz contrar urmând să trimită cazul la CEJ.

Surse europene au confirmat, pentru NewsIn, că reprezentanții Guvernului român au redactat împreună cu Comisia Europeană noul proiect de lege privind taxa auto. "Cu toate aceastea, după ce acest proiect de lege a fost finalizat, autoritățile române au informat Comisia că doresc să-l revizuiască din nou", au spus sursele citate.

Taxa auto se calculează în funcție de gradul de poluare a mașinii (normele Euro), de capacitatea cilindrică și de vechimea autovehiculului. Potrivit noii grile de taxare, valoarea taxei se va tripla la mașinile noi Euro 4, dar va fi de zece ori mai mică pentru mașinile Euro1 cu o vechime de 14 -15 ani.


14 feb 2008 21:55


QUOTE
Dacă taxa auto dispare, Ford nu mai vine în România și Renault se mută "înspre răsărit" - Vosganian
14 feb 2008 16:42

În cazul în care România renunță la taxa de primă înmatriculare, compania americană Ford nu mai investește în fabrica de la Craiova, iar Renault își va tranfera "înspre răsărit" mare parte din producția de la Mioveni, a spus joi ministrul economiei și finanțelor, Varujan Vosganian.

"Sperăm că în curând vom avea forma finală a Ordonanței și Camera Deputaților să respingă moțiunea pe baza argumentelor prezentate de minister", a declarat Vosganian.

Ministrul a menționat că înainte de intrarea în Uniunea Europeană, România avea o taxă pentru mașinile noi de 20% din valoare, iar prin noua lege, taxa a coborât la 3-4%.

"Uniunea Europeană nu ne-a solicitat decât să ne adaptăm la taxele pentru autoturisme existente în toate statele comunitare", a mai spus Vosganian.

"Guvernul actual vrea ca România să fie o țară de mașini first hand, nu second hand", a adăugat el.



Sursa: NewsIn


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
172 Pages « < 6 7 8 9 10 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st May 2024 - 16:24
Dacia