Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

CUM SA NU ITI MONTEZI CARLIG DE REMORCARE, Da-i Doamne romanului mintea cea de pe urma

cotoi_motorizat
post 5 May 2011, 15:37
Post #1


fara status...si statut!


Group: Members
Posts: 93
Joined: 10 July 08
From: Bucuresti




Salutare tuturor.
Am deschis acest topic pentru a fi de ajutor tuturor celor interesati de cum sa nu iti montezi un cui de remorcare.
Faptele :
Ziua intai..
1.Se achizitioneaza o rulota KIP care se transforma intr-un birou mobil,mai mult sau mai putin,pe unul din santierele patriei noastre scumpe si dragi.Buunnn
2.Se naste intrebarea "Ok..am luat-o....frumos...arata bine...dar cum o sa o caram...?? unsure.gif
3.Cautam pe internet....adica pe aici pe forum si gasim intr-un final un link si cateva vorbe despre ati motors.Vezi site - www.atimotors.ro - str.Apusului nr.49 ,sector 6 Bucuresti.
4.Sun la baietii astia,desigur cu buna credinta si pus pe fapte mari.Mi se comunica un pret de 500 de lei pentru partea mecanica si optional daca vreau ,desigur, mi se poate asigura montajul contra sumei de 220 lei.Toate bune si frumoase.
5.Merg achit contravaloarea jucariei si mi se livreaza una bucata parte mecanica plus una bucata priza pentru remorca/rulota cu 7 pini.Uitandu-ma la priza....aceea intreb vanzatorul :"Dom'le..dar mie imi trebuie ceva cu o priza dedicata ,pentru ca nu pot sa lipesc .....conectez firele la lampile pozitie,frana,..etc.Nu aveti asa ceva??,vine intrebare mea.Raspunsul vine sec :"Nu aducem dom'le asa ceva....ca sunt scumpe.Il montam noi..daca vreti...(carligul de remorcare si cablajul).Si plec....
Si acum urmeaza partea cea mai interesanta :
Ma opresc la SERUS...ca era in drumul meu.Merg la d-l. Alexandru Stoian sa rezolv problema cablajului.De taiat...belit si izolat....nu era problema....toti stim sa o facem,numai ca nu eram eu convins ca ar si functiona corect si pe termen lung.Iar de incendii ,la auto,din tampenii si prostii sunt pline stirile.
Deci comandam si achizitionam una bucata cablaj remorca/rulota cu 7 pini pentru suma de 163 lei.
Rezolvata si aceasta problema,am hotarat montez jucariile la Serus...socoteala fiind simpla : 2 ore manopera =160 lei fata de 220 lei.Avantaj Serus.
Ceea ce a urmat sfideaza orice logica si inchipuire .S-a dezbracat masina..in spatele gol si s-a purces la montarea pieselor mecanice....care evident nu s-au potrivit.Dupa 4 ore de chin...si amar am decis sa renuntam la idee si am imbracat Meganita....ca doar nu era sa umblu in curu' gol prin oras.Plec la ora 19:00 din service....dupa 4 ore de bricolat....
Ziua a doua....
Dupa cearta si scandalul de rigoare , "domnii" de la ATI MOTORS au catadicsit sa-mi returneze banii....insistand sa mergem la service-ul lor sa monteze atelajul......gratis.Insa ..dupa ce am pierdut 4 ore ....incercand sa-l montam...si clar..nu functiona...am spus pas.Nu tot ce este gratis..este si bun.
Concluzii :
1. Comandati piese de origine sau aftermarket de la firme de renume si cu traditie.
2.Diferenta de bani intre o piesa de origine si una after,ma refer la elementele pasive si active ale sistemelor de frana,directie ,remorcare etc,in unele cazuri nu este semnificativa ,insa toti ar trebui sa ne intrebam daca viata noastra sau a celor dragi valoreaza 100 de euro, sa spunem,economia care o faci punand o piesa after fata de una OEM.OFFTOPIC : Cine merge pe E 85 nu a putut sa nu remarce padurea de cruci de pe margine.DUMNEZEU SA-I ODIHNEASCA!
3.EVITATI FIRMA ATI MOTORS SI PRODUSELE LOR.PE LANGA FAPTUL CA SUNT IGNORANTI si ne-au facut prosti atat pe mine cat si pe baietii de la service cum ca nu am stiut sa-l montam - vezi tu nu am stiut sa identificam doua fiare si trei suruburi pe un amarat de desen.Din cat i-am mirosit ,am avut impresia CA ADUC PROSTII PE CARE LE VAND CELOR CA MINE....UN PIC NAIVI.Si nici macar nu scrie programul de functionare al magazinului pe site-ul lor.....dar macar au poze frumoase.
4.Privind un pic patronal situatia cred ca este de inteles de ce ,in service-urile de reprezentanta nu se monteaza decat piese de origine.Imaginati-va in pozitia unui director de service auto...unde vin cetatenii cu piesele lor..care mai de care... cine stie de unde cumparate.Ai fi pus in situatia de a desface masina si a constata ca ce a adus cetateanul este numai bun de aruncat.Si atunci ce faci?Te apuci sa montezi masina in starea initiala??Exact asta am facut eu....am montat-o exact cum am venit.
5.Am comandat la Serus atelajul de remorcare conform codurilor si specificatiilor date de CREATORUL francez de automobile - RENAULT,si il voi monta in cursul zilei de maine.Cost total comanda 749 lei - adica va da-ti seama cat de bou am fost...pentru numai 250 de lei.Din pacate eu nu sunt facut pentru chilipiruri.....poate daca as fi facut in scaldatoare.....
6.Ca urmare a acestei aventuri "aventuroase" am inregistrat pierderi la capitolul timp si bani.Din pacate ca voi toti,timpul nu il putem recupera ,pe cand banii ii producem fiecare in felul sau.
7.Tot discutand cu baietii de la Serus si observand "specimenele" sosite la Serus trag concluzia ,parerea mea desigur, ca precum scoala ,masina nu este pentru toti,iar unii dintre noi din pacate nu isi pot depasi conditia oricat ar incerca.Nu sunt capabili psihic si fizic.
Am sa atasez cateva poze graitoare.Schema_montaj_carlig_polonez_001.jpg ( Size: 550.54k ) Number of downloads: 7072
costatare_Serus_001.jpg ( Size: 221.39k ) Number of downloads: 7390
Fact.ATI_001.jpg ( Size: 265.22k ) Number of downloads: 6894
SNC00533.jpg ( Size: 1.4mb ) Number of downloads: 7625
SNC00537.jpg ( Size: 1.39mb ) Number of downloads: 8033
SNC00538.jpg ( Size: 1.59mb ) Number of downloads: 3228
Comanda_Serus_001.jpg ( Size: 293.83k ) Number of downloads: 2529
SNC00522.jpg ( Size: 1.01mb ) Number of downloads: 2710


This post has been edited by cotoi_motorizat: 5 May 2011, 20:42


--------------------
Renault -- Megane 2 -- 1.5 dCi/100 de cai si o martoaga privilegiata - B-xx-XYZ
SUBARU IMPREZA XV Boxer Diesel/symetrical AWD/150hp-350nM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgabriel26
post 5 May 2011, 17:17
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 14 April 11




Multumesc pentru informatie:)


--------------------
Renault Kangoo 2008 Expression - B-02-MLL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cotoi_motorizat
post 6 May 2011, 07:37
Post #3


fara status...si statut!


Group: Members
Posts: 93
Joined: 10 July 08
From: Bucuresti




@alexgabriel26
Nu trebuie sa-mi multumesti pentru informatie.Noi sa multumim acestor baieti care isi dedica timpul si banii - ca doar serverele alea nu merg cu O2 - pentru a tine up and running acest forum.
Daca ai de gand sa-ti montezi un carlig,pentru ca am vazut ca ai un Kango si deci se preteaza la ceva usor si el,ai grija sa nu faci ce am facut eu.Carligul nu se monteaza taind masina cu bonfaierul....cu dalta ciocanul si levierul ,cum incercau sa ma convinga dubiosii de mai de sus.Posibil ca daca nu reuseau...cu un ciocan mai mic....mergeau sa caute unul mai mare.
Bafta!


--------------------
Renault -- Megane 2 -- 1.5 dCi/100 de cai si o martoaga privilegiata - B-xx-XYZ
SUBARU IMPREZA XV Boxer Diesel/symetrical AWD/150hp-350nM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateimatei
post 6 May 2011, 11:58
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




Spre deosebire de tine, eu am avut noroc. Am luat carligul si priza cu cablaj din acelasi loc. Montajul tot la Serus de pe Timisoara ptr ca a iesit mai ieftin. Carligul s-a potrivit perfect chiar daca nu este de origine. Probabil ca la tine s-a gresit codul de comanda. Singura problema a aparut cu 4 suruburi lipsa dar am rezolvat tot la Serus. Nu as fi asa categoric cu cele scrise de tine la pct 3 dar atitudinea lor lasa de dorit.


--------------------
Renault Megane Estate dCi-1.5-80 CP/2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 6 May 2011, 18:45
Post #5


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.724
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Eu am rezolvat problema asta cu 50 de euro, am luat un carlig original de pe un Megane de la dezmembrari din Franta, cu tot cu cablaj si priza originala, l-am demontat eu, il montez tot eu pe masina mea, fara dureri de cap. Mi se face greata cand vad ce scoruri practica astia aici la noi pentru piese facute cine stie pe unde...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cotoi_motorizat
post 8 May 2011, 09:14
Post #6


fara status...si statut!


Group: Members
Posts: 93
Joined: 10 July 08
From: Bucuresti




Buna dimineata.
In aceasta zi minunat de mohorata de duminica m-am hotarat sa pun pozele cu montajul carligului de remorcare.Le voi afisa tot in cadrul acestui topic,desi mai exista un topic pe aceasta tema,pentru a putea fi comparate mai usor cele doua variante.Sper ca si pana aceia dintre noi fara o pregatire tehnica mai solida sa poata face diferenta.Cuvintele sunt de prisos......Sper ca patania mea sa va fie de folos.Omul din greseli invata..spune o minte luminata.Luni,adica maine o sa scanez instructiunile de montaj si le gasiti postate la topicul pe care l-a initiat colegul Radu_ .
Sa lasam pozele sa vorbeasca.

SNC00540.jpg ( Size: 1.25mb ) Number of downloads: 2784
SNC00541.jpg ( Size: 1.21mb ) Number of downloads: 1551
SNC00546.jpg ( Size: 1.03mb ) Number of downloads: 1273
SNC00553.jpg ( Size: 1.39mb ) Number of downloads: 1400
SNC00551.jpg ( Size: 1.12mb ) Number of downloads: 1464
SNC00563.jpg ( Size: 1.13mb ) Number of downloads: 1615
SNC00559.jpg ( Size: 1.33mb ) Number of downloads: 1755
SNC00558.jpg ( Size: 1.46mb ) Number of downloads: 1529


<span class='edit'>8 May 2011, 10:21:</span>
Si doar doua poze cu partea electrica....

P.S. si OFFTOPIC : O sa arhivez pozele si o sa le trimit si celor de la ATI Motors.Oricum "goagle" nu doarme....el indexeaza,iar acest forum este bine vazut de "goagle".Este doar o chestiune de timp pana ce le vor scadea vanzarile.Oricum ei vand niste imitatii ieftine si proaste.

SNC00564.jpg ( Size: 1.36mb ) Number of downloads: 1478
SNC00565.jpg ( Size: 1.3mb ) Number of downloads: 1429


This post has been edited by cotoi_motorizat: 8 May 2011, 11:10


--------------------
Renault -- Megane 2 -- 1.5 dCi/100 de cai si o martoaga privilegiata - B-xx-XYZ
SUBARU IMPREZA XV Boxer Diesel/symetrical AWD/150hp-350nM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atibu
post 29 Aug 2012, 22:32
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 16 April 08
From: Bucuresti




Buna seara

Răspundem acestui post cu întârziere deoarece nu am aflat de el pana azi.

Firma Auto Technik Int, detinatoarea site-ulu www.atimotors.ro, activează in domeniul vânzărilor de piese si accesorii din anul 2007, având ca principal obiect de activitate vânzarea carligelor de remorcare auto, unde avem o experiența bogata, importand aceste produse de la mai mulți producători de prestigiu din Europa . Produsele noastre au omologare europeană, se vând cu factura si certificat de garantie. In magazinul nostru veți primi toate informațiile necesare si vi se oferă posibilitatea montarii dispozitivului de remorcare in service-ul nostru certificat RAR.

Din păcate, exista si întâmplări nefericite, pe care încercăm sa le rezolvam, cât mai repede si cu cât mai putine complicatii. Reticenta avuta la reclamația primită, a venit in primul rând din faptul, ca acest produs se vinde destul de des, iar in al doilea rând, au existat destule situații, când unele reprezentante auto nu au dorit sa monteze produse after-Market. Dar, suntem gata sa acceptam ca a fost un produs neconform, vi s-au returnat banii imediat, si fara scandal, cum in mod tendentios ați povestit. Intelegem problema, pe care ati avut-o si ne cerem scuze, pentru disconfortul creat. Sincer nu intelegem limbajul, atitudinea dusmanoasa si calificativele generale, pe care le spuneti cu atata usurinta. Ne întrebăm, oare ce motive si interese se ascund in spatele acestor acuzații...? Probabil ca este doar rautate, așa cum reiese din ultima dvs. dorința.

Regretam incidentul avut cu acest client, va asiguram de calitatea superioară a produselor noastre si toată disponibilitatea echipei noastre.



--------------------
Dacia Logan 2006 - b16kyu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tpv
post 30 Aug 2012, 14:37
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 588
Joined: 12 February 09
From: Oradea




Vina va apartine in totalitate, dvs a-ti vandut un produs neconform.
Ar fi trebuit sa platiti si pt disconfortul creat !!!!!!!!!!


--------------------
Nissan X Trail Automat T 31 4x4 2007, 2.0 dci 150 cp distributie lant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 13:41
Dacia