Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Directie haotica, pareri,sfaturi ce sa verific.

Manolache Daniel
post 5 Mar 2024, 19:42
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 5 March 24




Salutare,am fost in diferite *servisuri*controland directia,toate articulatiile sunt bune ,capete bara,bielete directie,bascule,geometrica ok,dar avand un joc mic in caseta de directie si gripata dupa constatarea mecanicului
,

Problema este ca dupa ce volanul devine mai rigid dupa 40/50km/h directie este haotica.insatbila fuge stanga dreapta chiar daca tind volanul drept.
Iau putin drapta de volan zboara in dreapta ,iau stanga putin sa o aduc in punctul 0,zboara stanga ,nu pare a avea un punct fix,si foarte instabila pe drum,pe curba mai larga dreapta/stangga volanul virat putin nu mai tinde sa vina in punctul 0,
In curbe mai stranse nu observ ca masina sa depuna o forta ca sa duca volanul in punctul 0,problema este din caseta ? sau coloana de directie nu-si face treaba?rulmentii din flanse sa ingradeasca? chiar daca nu se aude asta?
Nu am niciun martor aprins in bord,caucicurile sunt noi si nu toceste pe nici o parte.,
Sper ca m-am exprimat corect si e de inteles ce am scris aici,nu vreau sa ma arunc sa schimb caseta de directie si sa nu fie din aia.

This post has been edited by Manolache Daniel: 5 Mar 2024, 20:00


--------------------
Renault Megane 4 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 6 Mar 2024, 09:04
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




vreunul din aia a verificat cu tester daca senzorul de unghi volan vede ce trebuie? Jocul in caseta e usor de constatat pe elevator.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manolache Daniel
post 6 Mar 2024, 18:10
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 5 March 24




Nu,nimeni nu a verificat cu testarul nimic,banuiesc daca facea senzorul figuri trebuie sa se aprinda si un martor in bord ,nu? sau nu in toate cazurile?


--------------------
Renault Megane 4 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 07:28
Dacia