Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme dupa gropi, Directie defecta

gabelu
post 19 Jun 2008, 16:16
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 19 June 08
From: Iasi




Salutare posesori de reno
Am si eu o problema care nu credeam ca poate fi asa de nasoala dar se pare ca este cu competenta seviceurilor.
Cine imi poate spune ce poate sa mai aiba si megane-ul meu cu care am servit una bucata groapa cu ambele roti pe partea stanga in care am indoit jantele si cauciucurile au facut boalfe.
Dupa ce am schimbat pe casco jante si cauciucuri si dupa 3 saptamani au mai gasit si amortizorul indoit pe fata masina mea tot supravireaza la curbele de pe stanga(fuge spatele spre dreapta). Mentionez ca mi-au facut astia geometria de vreo 3 ori si merge drept dar cand e vba de luat curba devine o problema.
Cei de la Bras Iasi s-au saturat de mine si nu ma cred ca au mers si ei cu masina si nu li se pare ( dar nici prima data cand le-am zis nu m-au crezut si au gasit amortizorul indoit .) Ce poate sa mai fie ca ii dau foc.. am 25.000 km

Am tot citit de bielete de directie paote fi de la asta?
Eu ma mai gandesc ca si roata de pe spate stanga sa se fi mutat un pic mai in spate ceea ce multi zic ca nu e posibil -sau ca s-ar vedea la geometrie - dar cei de la bras mi-au zis ca am geometria buna si cu un amortizor stramb (buni baieti)
ce sa mai fac deci?

This post has been edited by gabelu: 19 Jun 2008, 20:35


--------------------
Renault Megane sedan Luxe privilege 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 19 Jun 2008, 16:40
Post #2


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Schimba amortizoru.


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabelu
post 19 Jun 2008, 19:01
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 19 June 08
From: Iasi




pai am schimbat si tot la fel face. mi-au aratat si listingul de la unghiuri care cica arata ca e bine dar mie tot imi fuge spatele cand fac curba spre stanga.
Poate stie cineva care a patit-o...


--------------------
Renault Megane sedan Luxe privilege 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 19 Jun 2008, 19:19
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




incearca un alt service.dar unul adevarat.


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabelu
post 19 Jun 2008, 19:44
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 19 June 08
From: Iasi




clar ca asa o sa fac
Macar sa imi zica ce are ca e inca in garantie si vreau sa le dau oleaca peste bot ca isi cam bat joc de oameni.
Mi-au schimbat doua jante si doua cauciucuri au luat 30 de mil de la sigurari si cica si-au facut treaba.
Dupa 3 saptamani cand am sesizat ca nu face curba cum trebe si m-am dus la ei si au vazut (la unghiuri din nou) ca si amortizorul e stramb deja ridicau din umeri ca nu pot sa ma ajute ca dosarul de dauna e inchis si bla bla bla. Am facut scandal si imediat au putut sa ma ajute zicand ca isi vor recupera ei de la asigurari amortizorul.
Cam astae cu bras Iasi.
Stiu ca sunt si angajati de la ei pe acest forum dar asta e realitatea. meseriasii lu peste ii doare in fund ca is platiti la norma si isi baga sutu iar noi intram prin copaci din cauza lor.

revenind la oile noastre mai are cineva sugestii dintre cei care au patit-o

This post has been edited by gabelu: 19 Jun 2008, 20:38


--------------------
Renault Megane sedan Luxe privilege 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TRANCA
post 19 Jun 2008, 21:19
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 579
Joined: 29 January 06
From: IALOMITA




... da, problema e ca lovitura a fost destul de ampla si in forta banuiesc, ceea ce probabil s-a transmis in brate si cadrul tren fata, ceea ce este foarte inselator si subtil de depistat ... De asta se spune in general ca o masina lovita nu mai poate fi ca una noua, putand fi subtil afectate elemente structurale si fara urme aparente in urma loviturii ... Ori remanentele acestea fac comportamentul masinii sa fie diferit de una de fabrica ... de, asta nu tine de garantie, ci mai mult de posibilitatea identificarii si diagnosticarii elementelor posibile a fi in cauza (bascula, portfuzeta, bieleta directie, cadru tren fata, lonjeron, semibloc amortizor, punte spate, etc) ... iar pe asigurator nu-l mai intereseaza fiindca eventualele urmari indirecte dupa ce ai ridicat masina nu pot fi anticipate si nici indexate in dauna anterioara ... Astfel problema este de drumuri si cum mergi pe drumurile din Romania...fiindca iti poate solicita toti "nervii"!

This post has been edited by TRANCA: 19 Jun 2008, 21:21


--------------------
A FOST RENAULT MEGANE II SEDAN 2004 1.5 dCi
Ex Megane II Sedan 1.5 dCi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabelu
post 20 Jun 2008, 08:26
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 19 June 08
From: Iasi




multam pt incurajare

Eu inca sper

Le iau pe rand deci biggrin.gif!

Sper sa va anunt intr-o zi ce a fost smile.gif


--------------------
Renault Megane sedan Luxe privilege 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 20 Jun 2008, 14:46
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




dar inseamna ca ai dat in groapa nu gluma, de ai indoit si janta si a facut galma si cauciucul.


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabelu
post 20 Jun 2008, 15:03
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 19 June 08
From: Iasi




pai ce sa fac daca veneam din austria unde am mers numa cu 180 pe autostrada si cand am ajuns in romania normal ca trebuia sa servesc o groapa sa ma linistesc. (aviz amatorilor)
faza nasoala e ca am luat-o in depasire. m-am asigurat sa nu vina ceva din fata si pe la jumatatea depasiriii ... surpriza ditamai groapa frate nush exact de la ce era da era nasoala (intre cluj si reghin) si poc poc fata si spate. Bine ca nu am franat ca acolo ramaneam. aveam cam 80-90 la ora
Ce e cel mai interesant e ca masina a mers brici chiar daca aveam volanu stramb(sau nu observam eu).
Ce ma deranjeaza cel mai tare e ca le-am explicat la meseriasii lu peste cam ce am lovit masina dar nici in spate nu i-a interesat.
Asa m-am trezit ca mi-au schimbat jantele si cauciucurile si chiar ma felicitau ca am scapat cu bine fara nimic indoit. Toate bune dar ei cred ca nici nu s-au uitat (sunt stupefiat cum de au zis ca unghiurile sunt bune - cu toate ca dupa 3 saptamani cand le-am zis ca nu merge masina au descoperit si amortizorul stramb) Au schimbat saptamana trecuta amortizorul cica au iesit unghiurile bine dar pariez ca altceva nu au verificat, iar acu imi bat capu sa vad ce mai are (banuiesc ca ar fi si bieleta de directie pe stanga - simt nite trepidatii in volan si un zgomot metalic in partea stanga maia mult in viraje). Daca imi luam o masina sh poate nu ma interesa asa mult dar la 16mii cat am dat pe masina le scot par alb pana iese din garantie.


--------------------
Renault Megane sedan Luxe privilege 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 20 Jun 2008, 18:12
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




dar ce faceai daca iti luai o masina sh de 16 mii? sau de 10 mii eu zic ca tot te interesa. stii cand nu o sa te intereseze? cand o sa-ti permiti sa repari absolut orice s-ar strica la masina fara sa simti golul din buzunar prea mare wink.gif

Oricum pe partea aia se stie ca drumul e varza, un prieten era sa cada cu masina dupa drum, ca e sapatura si stanga si dreapta, prapastii unde nici tirurile nu ies decat cu macaraua.
Deci eu zic ca dupa simptomele care le spui tu este ceva legat de suspensia pe spate, ca ai zis mai sus ca atunci cand iei curbele iti cam fuge de spate. poate fi si bieleta dar nu cred ca aia in arunca masina de spate.

This post has been edited by Ryk: 20 Jun 2008, 18:14


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabelu
post 21 Jun 2008, 11:25
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 19 June 08
From: Iasi




multam
ziceam de faza cu sh ca un sh nu stii cum mergea de noua dar la asta stiu cum a fost si vad cum e si clar ca nu e bine. Poate daca cineva merge cu masina mea ar fi f multumit dar eu simt ca nu merge asa cum trebuie.
Lovitura care am luat-o pare ca a fost impactul mai mare pe fata janta de pe fata fiind mai avariata decat pe spate dar daca stau mai bine sa ma gandesc socul ar trebui sa fi fost acelasi pentru ca nu am franat.
asa ca daca pe fata deja am gasit cel putin amortizorul stramb sigur tre sa fie ceva si pe spate... numa ca incompetentii ori nu vor sa zica ori nu mai stiu ce sa cred ca ei zic ca traba e brici. Oricum am dat niste tel sa merg si in alte service la un prieten si sper sa identific ce altceva mai are sa ma duc peste ei.

Apropo daca e cineva care poate sa imi zica in fata cui raspund acesti dealeri ca sa stiu si eu cui sa adresez o plangere dupa ce voi avea o diagnosticare obiectiva.

This post has been edited by gabelu: 21 Jun 2008, 15:20


--------------------
Renault Megane sedan Luxe privilege 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabelu
post 24 Jun 2008, 13:11
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 19 June 08
From: Iasi




In sfarsit am rezolvat problema.
din fericire a fost ceva simplu.
Cu toate ca au facut geometria de 4 ori cei de la Bras niciodata nu au nimerit-o.
Cred ca au ceva dereglat la standul de unghiuri... le-au lasat prea deschise.

Am fost in alt service si din prima meseriasu a zis ca e din unghiuri imi statea incordata toata coloana de directie si nu aveam deloc stabilitate... mai ales in curbe cand dadea si senzatia ca fuge spatele)

Acum merge brici ( ca noua) sa nu fie de deochi:D

Aviz celor care au de facut unghiuri la bras... mai bine va duceti in padure.

Ma pregatesc sa fac un mail la vocea clientului. Urati-mi succes!

Sa auzim de bine!

This post has been edited by gabelu: 24 Jun 2008, 13:14


--------------------
Renault Megane sedan Luxe privilege 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghertzoi
post 24 Jun 2008, 13:32
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 640
Joined: 18 March 07
From: varza a la cluj




teribila treaba dar e bine ca ai rezolvat, si ca ai postat toata povestea! Pentru cine se loveste de asa ceva sa incerce la mai multe serviceuri daca nu isi fac treaba.


--------------------
Renault Megane 2.2 2007/privilege Sedan 1.6 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 24 Jun 2008, 13:36
Post #14


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Si mai zici ca te omoara doctorii... 166.gif


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adimegane
post 24 Jun 2008, 17:27
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 18 June 07
From: Bucuresti




Eu am luat o groapa si acuma e deformat si cauciucul prezinta o umflatura si janta e putin presata, fara sa fie zgariata.

Cum procedez ca sa declar problema, iau puncte de penalizare la politie ?


--------------------
Renault Megane 2 2008 - 2.2 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Coro
post 24 Jun 2008, 17:34
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 18 May 07
From: Bucuresti




QUOTE(gabelu @ 21 Jun 2008, 11:25)
Lovitura care am luat-o pare ca a fost impactul mai mare pe fata janta de pe fata fiind mai avariata decat pe spate dar daca stau mai bine sa ma gandesc socul ar trebui sa fi fost acelasi pentru ca nu am franat.
*



Socul nu are cum sa fie acelasi, deoarece pe fata ai o greutate (motor+cutie) mai mare decat pe spate (vezi certificat de inmatriculare) iar roata fata a intrat in groapa mai mult decat roata spate.

...la care mai punem si suspensia diferita intre fata si spate

Bine ca ai depistat buba in cele din urma.


--------------------
Renault MEGANE 1.5 dCi 2008 EXTREME
Renault Safrane 2.0 Vi 1993 RT BVA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabelu
post 24 Jun 2008, 19:06
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 19 June 08
From: Iasi




te duci la politie sa iti dea dovada. nu iti da amenda si nici puncte ca ai dat in groapa. ii zici ca iti trebe pt asigurari. restu e alergatura.
fara asigurari nush ce facem cu drumurile astea. la mine 2 jante si 2 cauciucuri 30 de mil. cam mult parerea mea.


--------------------
Renault Megane sedan Luxe privilege 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caktuss
post 24 Jun 2008, 21:46
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.433
Joined: 7 May 05
From: Iasi




tocmai am vazut un megane 1 cu cadrul motor indoit.... bine ca n-a fost asta si la tine

la ce service ai facut unghiurile, ca ma intereseaza si pe mine >?

poate ne vedem intr-o sambata la intalnirile reno iasi wink.gif


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16v 05-2005 - numar cu gaura
m2 sedan expression 1.6 16v 06/2005
20 000 km (1/09/2006)
33 600 km (26/09/2007)
45 000 km (o3/01/2009)
50 000 km (03/06/2009)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TRANCA
post 24 Jun 2008, 23:03
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 579
Joined: 29 January 06
From: IALOMITA




QUOTE(gabelu @ 24 Jun 2008, 13:11)
...  imi statea incordata toata coloana de directie ...

*




radmasa.gif ... RO_flag.gif

This post has been edited by TRANCA: 24 Jun 2008, 23:09


--------------------
A FOST RENAULT MEGANE II SEDAN 2004 1.5 dCi
Ex Megane II Sedan 1.5 dCi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabelu
post 27 Jun 2008, 19:21
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 19 June 08
From: Iasi




QUOTE(caktuss @ 24 Jun 2008, 21:46)
tocmai am vazut un megane 1 cu cadrul motor indoit.... bine ca n-a fost asta si la tine

la ce service ai facut unghiurile, ca ma intereseaza si pe mine >?

poate ne vedem intr-o sambata la intalnirile reno iasi  wink.gif
*



Unghiuri am facut la un service inainte de basarabia pe dreapta o hala albastra. fac unghiur bune (mi-a recomandat un prieten)

Cand se tin intalnirile la iasi?
Stiu ca sambata parca.
da-mi si mie un semn si trec sa vedem care e traba.

Tranca nu mai rade de exprimarea mea .., ce vrei nu is mecanic:D.

Apropo sa va mai intreb ceva ... singura chestie care nu am rez inca (dar care era de inainte de a lua groapa) e zdranganitul volanului mai ales in curbe cu denivelari daca merg drept nu prea il simt probabil e un joc ceva. Cineva mi-a zis ca e de la coloana de directie, voi ce imi ziceti?
Astept pareri.

This post has been edited by gabelu: 28 Jun 2008, 10:05


--------------------
Renault Megane sedan Luxe privilege 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 21:28
Dacia