Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Antifonare pasaje roti Clio IV, cum se face?

tuneam
post 22 Aug 2014, 21:03
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 851
Joined: 1 March 04
From: Bucuresti




Nu stiu cum e la voi, dar la masina din semnatura, la rulaj pe autostrada, peste 120km/h se aude ff tare zgomotul cauciucurilor. Sunt niste Continental 5. Masina nu pare sa aiba nici un fel de antifonare la nivelul contra-aripilor sau a pasajelor de roti(asa cum are Pasat-ul de exemplu).
Oare ce am putea face? nu mi-am dat seama ce materiale am putea lipii pe pasajele de roti(pe exterior). O soluite ar fi niste pasla antifonica pe contra-aripile spate, din poartbagaj, dar nu cred ca e suficient. Stiu ca s-a discutat pe forumul de Laguna despre asta, dar nu am gasit si o rezolvare. sad.gif


--------------------
Renault/Ford Clio IV 2014 - bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutmar
post 23 Aug 2014, 12:00
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 9 July 06






--------------------
Renault Clio IV 2014 Expression 0,9 Tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuneam
post 23 Aug 2014, 23:50
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 851
Joined: 1 March 04
From: Bucuresti




Da, e ok, dar nu merge pe pasajele rotilor, pe exterior. Acolo trebuie un fel de pasla ff rezistenta la mizerie, presiune(la spalatorie) si care sa lipeasca pe plastic.


--------------------
Renault/Ford Clio IV 2014 - bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 24 Aug 2014, 16:43
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Daca te referi la Laguna 3 eu am deschis topic-ul.
Vestea proasta pentru tine e ca nu ajunge sa rezolvi doar pasajele spate: zgomotul de rulaj va intra in continuare prin usi. sad.gif
Dar evident trebuie rezolvate si pasajele alea.

Eu am facut tot portbagajul in strat dublu de material textil antifonic si in fata nu a influentat cu mare lucru. De abia cand am facut si usile m-am putut intelege decent cu pasagerii fata si spate. Acum mai am de pus al doilea strat sub bancheta si de "rezolvat" si montantii B.

Dar daca ma intrebi pe mine solutia cea mai simpla dar si costisitoare e schimbarea cauciucurilor. La mine urmeaza in primavara viitoate cand oricum trebuiau schimbate din cauza uzurii. Deocamdata fac parte din bancul de probe. radmasa.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 15 Sep 2014, 14:54
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(tuneam @ 24 Aug 2014, 00:50)
Da, e ok, dar nu merge pe pasajele rotilor, pe exterior. Acolo trebuie un fel de pasla ff rezistenta la mizerie, presiune(la spalatorie) si care sa lipeasca pe plastic.
*



Fii serios, cum sa pui pasla? Se foloseste vopsea insonorizanta cauciucata si alte solutii din gama asta...cauti pe net si gasesti.
Cand eram copil era regula la Dacii sa ii faci asa ceva in spatele blocului cu Teroson(e un brand care facea solutie de genul asta si s-a generalizat termenul "Teroson" pt toate solutiile similare - precum Xerox la copiatoare si Adidasi la pantofi sport). Pe langa antifonare servea in acelasi timp si la hidroizolare impotriva ruginei.

This post has been edited by papa_mulo: 15 Sep 2014, 14:56


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 10th May 2024 - 01:17
Dacia