Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages « < 8 9 10 11 12 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Starea Drumurilor - Banat

ursul-alb
post 30 Dec 2009, 12:57
Post #271


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




QUOTE(disaster @ 29 Dec 2009, 12:32)
Vreau sa ajung la Timisoara pe 31 si nu as vrea sa imi petrec revelionul la volan tinand cont de faptul ca plec din Bucuresti pe la ora 14.

Cred ca pleci totusi cam tarziu si ai sanse sa patesti exact ceea ce nu-ti doreai, mai ales daca cumva se pune pe nins pe undeva...

QUOTE(s_j_teo @ 29 Dec 2009, 15:55)
ca din banii de aici au asfaltat moldova si oltenia  miticii de la Bucuresti !

Ca unul care sunt mai estic decat tine, cred ca te pot contrazice nitel; poti sa spui orice despre banii pe care statul roman ii strange din impozite, numai NU ca din ei s-au facut drumuri in Moldova...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 30 Dec 2009, 13:31
Post #272


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




@ disaster
Daca pleci din Bucale pe la ora 14 ai toate sansele sa faci Revelionul pe drum. Eu am facut recent drumul TM-B- retur si am prins si blocaj de trafic in zona Armenis. Acolo se circula pe un singur sens, e semafor, dar aproape totdeauna se mai baga 4-5 soferi pe rosu. Am plecat dupa o ora, ca am avut norocul sa vina repede politisti din ambele sensuri sa deblocheze, dar mai ales ca ne-au lasat pe cei din sensul meu sa plecam primii. Coada era kilometrica in ambele sensuri.
In zona blocajului, firul de circulatie era langa versantul vertical de stanca. Pe sensul opus era excavat cam 1 metru, dupa care era balustrada si raul la 5 metri mai jos. E clar ca au trebuit sa dea in marsarier zeci de masini pe sute de metri.
Intre Severin si Orsova sunt lucrari, se circula destul de greu, uneori pe un singur sens, cu semafoare.
Alternativa ar fi pe Sibiu-Deva- Faget- Lugoj dar nu e deloc mai buna. In perioda aceasta intre cele doua trasee e diferenta de 2-3 GR. Celsius, mai rece pe varianta de "sus". Adica, pe vremea actuala, diferenta dintre drum ud sau drum cu polei sau zapada. In plus, e un trafic mult mai mare pe DN 7. Daca mai prinzi si un accident in zona defileului Muresului (se intampla frecvent), ala esti.
In concluzie, dupa experienta mea de ani de zile pe cele doua trasee, in actualele conditii, eu as alege varianta B- Craiova- Severin- Orsova- Caransebes- TM, dar cu plecare cel tarziu la ora 10. Mai ales ca prognoza meteo nu iti este favorabila.
@s_j_teo
Contrazici degeaba. Timisul e pe locul 3 la contributii financiare la bugetul statului, dar pe locul 33 la alocatii bugetare.
In anul 2007 s-au alocat de 14 ori mai multi bani pt. drumuri in jud. Bacau fata de jud. Timis, ultimul judet avand de 4 ori mai multi km. de sosele decat primul. Si atunci de unde acesti bani ? Simplu: de la marii contribuabili.
Asa ca, las-o mai moale.



--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 30 Dec 2009, 14:31
Post #273


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Banuiesc ca mie ai vrut sa-mi replici: te rog doar sa nu confunzi judetul Bacau
(a carui poveste legata de asfaltari o stie toata tara iar eu ca iesean cu atat mai dureros..) cu Moldova.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 30 Dec 2009, 15:29
Post #274


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Am dat doar un exemplu, situatia generala a investitiilor in drumurile din Moldova fata de cele din Banat si o mare parte din Ardeal e elocventa. S-a investit masiv in Moldova si Dobrogea, ca sa ma refer doar la drumurile nationale, de parca Romania s-ar integra in Comunitatea Europeana prin Ucraina si cu bacu' prin Bosfor, nu prin vestul tarii. Niste marlani... dry.gif
In Banat si Crisana majoritatea drumurilor sunt execrabile pentru ca nu au prins aici contracte regii mitici ai asfaltului. Da' stai linistit, ca se "rezolva" problema cat de curand.
Acum sunt nevoiti sa faca drumurile si de aici, numa' ca banii trebuie sa mearga tot la ei. Asa ca, Cocos (cum care Cocos !? sotu' lu' cea mai frumoasa si mai desteapta blonda din Guvern) cumpara acum firmele de constructii din vestul tarii de la Georgica Cornu (IZOMETAL , COMFORT, etc.).


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 30 Dec 2009, 16:46
Post #275


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




QUOTE(Dodone @ 30 Dec 2009, 15:29)
S-a investit masiv in Moldova si Dobrogea, ca sa ma refer doar la drumurile nationale

Da-mi frate si mie niste exemple sa ma duc si eu pe drumurile alea!!!

Legat de drumurile din vestul tarii ti-as putea da numai 2 exemple care ele singure sunt muuuult peste toate reparatiile facute in Moldova (singura cat de cat evidenta, dar care e jumatate in Ardeal e E574 prin Tihuta):
1. Arad-Deva
2. Sibiu-Brasov

Pentru restul sunt 100% de acord cu tine.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 30 Dec 2009, 16:56
Post #276


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




Ursul-alb un lucru este cert drumurile in moldova si aici ma refer strict la cele europene sunt clar mai bune decat cele din banat. Nadlac-Arad-Timisoara-Lugoj-Caransebes-Baile Herculane-Orsova-Severin-Craiova-Calafat este un drum european prost aproape de la un capat la altul de ani de zile. Acest drum este una din portile de intrare in tara,drum tranzitat de sute de camioane zilinic,fiind drumul de acces catre Bulgaria si Turcia. Pe acesta portiune se impunea de acum 10 ani o autostrada care prin taxele percepute putea fii o pusculita de banii pentru restul drumurilor din tara. Noi avem autostarda de la Bucuresti la mare !! Nu zic ca nu este necesar dar nu era o prioritate. Ca sa aduci turistii straini din occident la mare trebuie sa ai autostarda de la intrarea in tara nu doar la capatul drumului.


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 30 Dec 2009, 17:15
Post #277


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Stiu foarte bin cum arata drumurile in Banat, marturie sunt postarile mele aici si daca o sa citesti o sa vezi ca am avut numai regrete legat de asta! Mai stiu de asemenea ca singurul E din Moldova care arata decent e E85 (drum cu 1 banda jumatate pe sens) care a fost reparat "gresit" acum vreo 10 ani si de atunci tine; cred ca e singurul drum din tara asta unde s-a lucrat cu materiale care nu au murit dupa o iarna... De atunci 0 (zero) investitii in europenele din Moldova (pana la E574 pomeni mai sus si la care s-a lucrat vreo 5 ani dupa cum li s-a falfait unor greci. Deci poti sa spui ce vrei, dar banii vostri numai aici nu s-au dus!
Gandeste-te numai ca E85 e singura legatura a Moldovei cu restul tarii!! Toate trecerile spre Ardeal (deci spre vest) sunt DEZASTRU (se vorbeste de vreo 10 ani de o autostrada/drum expres Iasi-Tg.Mures dar e inca la stadiul de basm!

De bine de rau Timisoara are (mai putin spre Lugoj, desi din ce spuneti pe aici e gata si aia) legaturi decente si cu Aradul, si cu Moravita, si cu Resita, si cu Cenadul (nu-s E-uri, dar sunt in stare buna).
Oricum, discutia noastra e fara final, singura realitate e ca Romania e in Evul mediu la infrastructura; ar fi pacat sa ramai cu impresia ca toate drumurile in tara asta sunt facute in Moldova, pentru ca e o mare eroare...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 30 Dec 2009, 17:24
Post #278


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Nu raman cu o o impresie gresita. Stiu sigur ca in Moldova s-a investit in infrastrucutura cu mult mai mult in raport cu drumurile din Banat- Crisana, unde traficul este mult mai mare si mai important pentru dezvoltarea tarii.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 30 Dec 2009, 17:28
Post #279


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




Ai dreptate,tara are in general drumuri inguste si proaste.Acum dupa prima zapada drumul spre Cenad este plin de gropi si carpeli ieftine,spre Arad se tot lucreaza.Drumuri bune sunt intradevar spre Moravita si Resita.Din banat spre moldova mori incet, am neamuri la Piatra-Neamt,Iasi si Bacau am fost mai in vara nasol de tot, am facut pana la Bacau 13 ore (650 de km) ! Tot in 13 ore am ajuns de la Timisoara la Innsbruck Austia (1100 Km) asta spune tot despre drumurile din Romania.


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 30 Dec 2009, 22:27
Post #280


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




QUOTE(Dodone @ 30 Dec 2009, 17:24)
Stiu sigur ca in Moldova s-a investit in infrastrucutura cu mult mai mult in raport cu drumurile din Banat- Crisana, unde traficul este mult mai mare si mai important pentru dezvoltarea tarii.

Eu ti-as da dreptate daca ai veni si cu ceva concret; asa, sa zic si eu ca stiu sigur si sa ma crezi pe cuvant, e mai greu. Apoi discutia despre cat de importanta sau nu este o zona a tarii duce inevitabil la patriotisme locale care in mod sigur nu ne vor duce la o concluzie!

Ca sa concluzionez, spune-mi si ceva concret.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 31 Dec 2009, 09:52
Post #281


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Faptul ca Europa Occidentala e spre vest (adica mai aproape de Banat si Ardeal) si nu spre est e o chestie ce nu are nici in clin nici in manecă cu patriotismul local.
A spus si fostul comisar european pt. Romania Gunther Verheugen ca "unde se termina autostrazile, acolo se termina Europa ". Se referea la cea civilizata, desigur.
Iar autostrazile spre Europa civilizata se termina in apropierea granitei vestice, nu estice.
Din aceste motive, ar fi fost logic si de bun simt ca infrastructura Romaniei sa fi fost modernizata de la vest spre est iar nu spre nord sau est.
Intr-un fel nu e rau. Sa mearga toti miticii la Marea Neagra pe deosebita A2 si spre miezu' din Poiana, Sinaia, alea alea. Noi, cei din vest, facem cam 100-150 km. pana la cea mai apropiata autostrada din Ungaria sau Serbia si mergem la munte (Austria, Elvetia, Muntenegru, Germania) sau la mare (Adriatica, Mediterana) pe autostrazi. Iar la destinatie riscul de a da peste mitici cu fitze si ifose de Capitala e f. f. scazut. Ceea ce conteaza, ca sa nu ne stricam concediile. Si ajungem mai repede si mai in siguranta decat am merge la Marea Neagra. Si preturile sunt de multe ori mai mici decat la noi, dar serviciile sunt mult mai bune. Nu in ultimul rand, suntem respectati pt. banii ce-i lasam acolo.
Hai c-am dat-o in off topic.
La Multi Ani ! biggrin.gif
L.E.
Nu am nimic cu bucurestenii sadea, cu bun simt. Am prieteni bucuresteni, pentru care am tot respectul.

This post has been edited by Dodone: 31 Dec 2009, 13:45


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neiu
post 31 Dec 2009, 10:50
Post #282


Membru autentic


Group: Members
Posts: 704
Joined: 4 January 09
From: Timisoara




din pacate s-au facut drumuri ,,politic''
cine cotiza unde trebuie si era din partidul care trebuie a primit,cine nu,nu


--------------------
renault laguna 1.8i 1998 berlina - TM 11 RFT
Florin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 31 Dec 2009, 14:09
Post #283


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Tin sa perseverez, poti sa-mi dai vreun exemplu concret de investiti in drumurile din Moldova vs. Banat? Tot postul tau e logic, dar ma contrazice prea putin...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 31 Dec 2009, 15:19
Post #284


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Cu politica nu stiu dar eu stiu bine asa:
- pe E85 megeam "ata", cu mult inainte de reabilitarea lui DN7 sau A1;
- ungurii s-au "strofocat" sa faca A5 pana la Szeged iar noi am facut un "part" spre Cluj, cu toate ca Debrecen este inca departe iar traficul din vest se "scurge" pe DN7 spre interiorul tarii in mare masura.
Nu cred ca este cazul sa iscam dispute partizane dar sigur este ca Ministerul Transporturilor, incepand cu Basescu ("Traficul din Romania nu justifica investitia in autostrazi", "Cartierele traversate de cai ferate vor fi protejate prin panouri fonoabsorbante" s.a.) si in general Guvernele Romaniei, pe rand, nu au avut nici o strategie, exceptand interese obscure de grup.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 31 Dec 2009, 18:22
Post #285


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




100% de acord.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drumaru
post 31 Dec 2009, 21:01
Post #286


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 21 March 05




Programul de reabilitare a drumurilor nationale
Etapa I - proiecte finalizate 1996-2000
Pitesti - Rm. Valcea - Sibiu - sebes - deva - arad - nadlac
sebes - turda - cluj - oradea - bors
arad - tm - moravita
comarnic - brasov
bucuresti - urziceni - slobozia - hrasova
constanta - mangalia - vama veche
constanta - negru voda

Deci peste 750 km in ardeal si banat, vreo 300 km in muntenia si dobrogea, 0 KM in moldova!

Etapa II - finalizate 1996-2005
Brasov - Sighisoara - Tg. Ms. - Turda
Cluj - zalau - satu mare - petea
pitesti - craiova
bucuresti - alexandria
urziceni - buzau - focsani
campina - comarnic
bucuresti - targoviste

Deci vreo 330 km in ardeal, 410 km in muntenia si oltenia, vreo 30 km in moldova

Etapa III - finalizate dupa 2001
Lugoj - Tm
Bucuresti - giurgiu
Focsani - bacau - tg. frumos - iasi
focsani - tecuci - barlad
centura craiova
centura tm

De-abia in etapa a a3-a de reabilitare se schimba situatia - 420 km in moldova, vreo 50 in muntenia, vreo 15 in oltenia, vreo 65 in banat.

In primele trei etape de reabilitare - ardeal si banat - 1145 km, muntenia, oltenia si dobrogea - 775 km, moldova - 450 km. Subliniez inca o data ca, in anii '90, proiectele din ardeal si banat au avut clar intaietate in fata celor din restul tarii.

Qed!

This post has been edited by drumaru: 31 Dec 2009, 21:03


--------------------
Captur 1,5 dci 90 CP
Kadjar 1,3 tce 140 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 31 Dec 2009, 21:37
Post #287


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Sant cu un picior pe scara dar trebuie sa raspund.
Pai ia compara suprafata, kilometri de drum E, N si judetean in Ardeal+Banat, ca sa nu mai vorbesc de traficul (greu in special) dinspre Bors si Nadlac spre Bucuresti, respectiv Bulgaria si vei avea un raspuns!
Disputa asta regionala nu are nici un rost!
Ideea este ca nu s-au "croit" intr-o strategie nationala arterele principale, care sa preia traficul greu si rapid, dupa care se puteau trage "la linie" restul drumurilor.
S-a procedat la reabilitarea unui tronson, s-a deviat traseul autobasculantelor de 30t incarcate la 50 cu balast pe partea reabilitata si pe cand au terminat un tronson, o puteau lua de la inceput. Cam asta a fost "strategia".
DN7, stiu din surse autorizate, a fost reabilitat in perioada la care faci referire, exclusiv din fonduri externe, nerambursabile, in ideea ca ne "conectam" la vest. Daca ai circulat in anii 90-95 pe DN7, nu ar mai fi cazul sa-ti spun de ce ne-au dat pomana!
As face pariu ca "baronii" asfaltului, carierelor si al balastierelor au castigat lozul dar ma grabesc la un pahar de vorba cu prietenii.
Hai sa avem parte de drumuri bune in toata tara, la multi ani!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 1 Jan 2010, 15:00
Post #288


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Spunea cineva ca deja au aparut gropi si plombe pe Timisoara - Sannicolau Mare- Cenad.Pai cum mama-masii au aparut ca in vara acest tronson a primit un nou covor asfaltic.Din ce l-au facut,din plastelina?La fel si spre Moravita tot atunci se asfalta.

Si daca vreti drumuri proaste,mergeti prin Caras-Severin,sa vedeti acolo dezastru!


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 2 Jan 2010, 12:39
Post #289


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




@drumaru: mai mult decat QED; merci!
@adi_ar: iti apreciez mult postarile, mereu la obiect; totusi, in tampenia generala care guverneaza politica guvernelor Romaniei dupa 90 (dar si inainte...), Nu Moldova a fost favorizata si nu Moldova a papat banii plecati din Banat ca impozite si taxe (desi abordarea asta e una extrem de simplista, sa zicem...); ti-o spun ca unul care a mers destul de mult prin toata tara si pot avea o imagine cat de cat obiectiva (a se vedea si alte posturi ale mele), chiar daca sunt iesean.

Un an nou mai bun.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 2 Jan 2010, 14:58
Post #290


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Multumesc pentru aprecieri ursul-alb!

In fiecare perioada, investitiile locale dintr-o zona sau alta au fost mai mult sau mai putin favorizate de "culoarea" autoritatii locale in raport cu puterea!
Este un fapt incontestabil si nici nu cred ca va putea fi schimbat vreodata.
Faptul ca E85 a fost modernizat inaintea DN7 are, poate, legatura cu guvernarea PSD si afinitatea electoratului din Moldova pentru Iliescu si PSDul dar reteaua de drumuri in Moldova nu se rezuma la E85, asa ca disputa cu favoritismele nu-si prea are rostul.
In Ardeal si Banat, in general, exista o anumita sensibilitate in legatura cu aportul la bugetul de stat si ceea ce se intoarce dar rezolvarea (exceptand segregarea) este foarte complicata intr-un stat unitar.

Din pacate, inclusiv proiectele de modernizare sunt facute de diletanti - exemplul este chiar Aradul, cu artere modernizate, asfalt nou si luminofori dar unde nu se "imbina" benzile in intersectii si sensuri giratorii. Rasul lumii!
In absenta autostrazilor, daca se extindea sistemul de benzi suplimentare in pante si zone cu vizibilitate redusa, cel putin, pentru "selectia" traficului rapid, se rezolvau multe din problemele actuale!
De ce spun toate astea?
Deoarece in tot acest talmes-balmes, ceea ce lipseste este gandirea strategica rationala si o mana de fier (o dictatura constructiva) care s-o puna in practica.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 2 Jan 2010, 20:55
Post #291


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




mai moale cu dorinta de dictatura ... nu de alta dar orice dictatura a venit ambalata intr-un ambalaj al naibii de frumos...si dupa..............

This post has been edited by eugeniuz2004: 2 Jan 2010, 20:56


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drumaru
post 3 Jan 2010, 14:55
Post #292


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 21 March 05




QUOTE(adi_ar @ 2 Jan 2010, 14:58)
Multumesc pentru aprecieri ursul-alb!

Faptul ca E85 a fost modernizat inaintea DN7 are, poate, legatura cu guvernarea PSD si afinitatea electoratului din Moldova pentru Iliescu si PSDul
*



Vezi te rog postul meu de mai sus - DN7 a fost modernizat TOT in anii '90, din E85 prin 2000 de-abia era gata bucuresti - buzau si era in lucru tronsonul de la buzau pana pe la marasesti. Prin 2001 se lucra pana spre bacau, iar la iasi s-a ajuns, din cate imi amintesc, prin 2003.


--------------------
Captur 1,5 dci 90 CP
Kadjar 1,3 tce 140 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 3 Jan 2010, 17:04
Post #293


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Imi amintesc ca DN7 era in lucru, cu portiuni bune/rele, cand faceam Bucuresti-Bacau pe drum ca masa. La Iasi n-am fost in acea perioada.
Posibil sa ai dreptate oarecum, nu in totalitate insa nu asta era important!
Am facut o precizare, pe langa citatul tau, ca DN7 s-a modernizat pe bani primiti din strainatate, nerambursabili, pe baza unui proiect initiat in vremea cand Romania era in apogeul prestigiului international iar vestul inca manifesta simpatie deschisa.
E85 a fost finantat integral de la buget.
Adica DN7 s-a facut ca au vrut altii, nu noi si din banii lor. In acea perioada, noi aveam probleme mari de insolvabilitate, urma privatizarea (mult discutata) a Romtelecom si altele iar onoratul domn Basescu afirma, cand s-a pus problema de cofinantare pentru autostrada pe Culoarul 4, ca tara n-are nevoie de autostrada, traficul n-o impune si asa am ramas cu un DN7 modernizat in loc de autostrada.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 3 Jan 2010, 19:32
Post #294


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




DN-ul dintre Lugoj si Timisoara s-a facut cu un imprumut f. avantajos (dobanda mica, perioada de gratie ) oferit de jure Consiliului Judetean Timis (de facto Primariei Timisoara) direct de catre guvernul Japoniei, dupa ani de solicitari la Bucuresti, dar refuzate. Incredibil, dar adevarat! Mi-e scarba de politicienii care si-au batut joc de banateni si ardeleni. 38.gif
DN-ul dintre Orsova si Timisoara se face cu credite europene, o parte nerambursabile iar o parte cu aport de 20% de la bugetul local.
Deci, iar nu de la bugetul statului.
Cu bani din credite europene, doar de data asta atrase si garantate de Guvern, s-a inceput autostrada AR-TM. Dar stati linistiti, nu de dragul celor din vestul tarii, ci pentru ca ca Romania s-a angajat prin aquis-ul comunitar sa construiasca partea romana a coridorului lV paneuropean, intr-o perioada cat mai scurta. Si "bat" la usa sanctiunile (infrigements).



This post has been edited by adi_ar: 3 Jan 2010, 22:30


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 3 Jan 2010, 21:14
Post #295


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Si in timpul asta Moldova se umple de autostrazi si de drumuri exprese... ca sa nu mai vorbesc de covoarele asfaltice impecabile care caracterizeaza restul drumurilor.
Dodone, imi pare rau, dar pari setata pe o singura directie si cam vorbesti ca un politician.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 3 Jan 2010, 21:53
Post #296


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Nu "setata", ca nu-s de sex feminin. Nu sunt politician, am vorbit cu argumente. La datele pe care le-am expus mai sus americanii au o vorba: facts. Adica lucruri care s-au intamplat, spuse fara echivoc. Lucruri care s-au intamplat exact cum le-am aratat mai devreme, indiferent ca mie sau tie nu-ti convine.
Moldova a primit muult mai multi bani pt. infrastructura decat Ardealul si Banatul. Ca in Moldova nu sunt atatea sosele pe cat de multi bani s-au investit e alta problema. De abia acum e oportun sa folosesti cuvantul politician. Adica sa-ti intrebi politicienii din Moldova unde sunt banii. Ca sosele spui ca n-aveti...
Sintagma de baroni locali si de regi ai asfaltului nu s-a inventat in Banat sau Ardeal. It's a fact, too. Oare de ce ? Intrebarea e retorica, desigur... sleep.gif


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 3 Jan 2010, 22:36
Post #297


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Bun, acum va opriti aici cu disputa ca altfel "bat la usa sanctiunile" ! cool.gif
E prea multa patima offtopic pe aici !

Si daca tot este Starea drumurilor - Banat, maine sa aveti mare bagare de seama cu soferia prin Banat ca-i rost de polei si zapada !


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 3 Jan 2010, 23:02
Post #298


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Ai dreptate. In seara asta am simtit cum patinez pe bulevarde circulate prin TM, cu Sava Eskimo noi. Ce-o fi extraurban, D-zeu cu mila... sad.gif

This post has been edited by Dodone: 3 Jan 2010, 23:04


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drumaru
post 4 Jan 2010, 10:29
Post #299


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 21 March 05




QUOTE(Dodone @ 3 Jan 2010, 19:32)
DN-ul dintre Lugoj si Timisoara s-a facut cu un imprumut f. avantajos (dobanda mica, perioada de gratie ) oferit de jure Consiliului Judetean Timis (de facto Primariei Timisoara) direct de catre guvernul Japoniei, dupa ani de solicitari la Bucuresti, dar refuzate.

DN-ul dintre Orsova si Timisoara se face cu credite europene, o parte nerambursabile iar o parte cu aport de 20% de la bugetul local.
Deci, iar nu de la bugetul statului.
*



Daca ai sti macar un pic cum functioneaza lucrurile ti-ai da seama ca ce spui nu are nicio noima - este ILEGAL ca o autoritate publica sa finanteze un proiect care nu este in ograda proprie - in acest caz, administratia publica locala nu poate finanta reabilitarea unui drum aflat in administrarea Ministerului Transporturilor.

"Ministrul Transporturilor, Radu Berceanu, a inaugurat marti DN 6 Lugoj-Timisoara, în lungime de 52,2 km, în prezenta ambasadorului Japoniei si a reprezentantului Agentiei de Cooperare Internationala din Japonia, transmite corespondentul NewsIn. Lucrarile pe DN 6 au costat peste 30 de milioane de euro, bani proveniti de la Banca Japoneza si Guvernul României. Reabilitarea DN 6, care leaga Timisoara de Lugoj, a început în 8 ianuarie 2003" (presa)

"Reabilitarea DN6, secțiunea Drobeta Turnu Severin – Bahna, km 332+150 – km 358+000, inclusiv varianta de ocolire a orașului Drobeta Turnu Severi (lot 1).
Contractul a fost semnat în data de 16.04.2008 și are o valoare de 35.539.503,7, din care:
•26.484.377,78 euro fonduri ISPA
9.055.126 euro fonduri de la bugetul de stat
Termene de finalizare: aprilie 2010 pentru Reabilitare și noiembrie 2010 pentru Ocolire" (de pe site-ul Ministerului Transporturilor)


Deci, ori esti prost informat, ori esti rau intentionat.

4 Jan 2010, 11:05:
QUOTE(adi_ar @ 3 Jan 2010, 17:04)
Imi amintesc ca DN7 era in lucru, cu portiuni bune/rele, cand faceam Bucuresti-Bacau pe drum ca masa. La Iasi n-am fost in acea perioada.
Posibil sa ai dreptate oarecum, nu in totalitate insa nu asta era important!

Am facut o precizare, pe langa citatul tau, ca DN7 s-a modernizat pe bani primiti din strainatate, nerambursabili, pe baza unui proiect initiat in vremea cand Romania era in apogeul prestigiului international iar vestul inca manifesta simpatie deschisa.
E85 a fost finantat integral de la buget.
Adica DN7 s-a facut ca au vrut altii, nu noi si din banii lor.
*



Iti amintesti gresit si ai informatii eronate privind finantarea:

DN7 - Finantare BEI sau BERD si co-finantare guvernul romaniei, anul finalizarii - 1997-1998!!!

Reabilitare DN7, Deva - Lipova Antreprenor: Contransimex Deva 100.00km 34.3mil. euro BEI - Guvernul României 1994-1997
Reabilitare DN7, Lipova - Nadlac Antreprenor: EDICT (EDILE Italy + SCT km Deva) 100.00 27.8 mil. euro BEI - Guvernul României 1994-1997
Reabilitare DN1, Vestem - Sibiu - Cluj (tronsonul vestem - sebes comun cu DN&) Antreprenor: Callisto Pontello Italy 156.60 km 45.1 mil. euro BERD - Guvernul României 1995-1998

"Lucrarile de reabilitare cu fonduri B.E.I. de pe raza DRDP Timisoara executate in intervalul 1994-1997 se refera la 317 km de drumuri nationale: DN 7 Sebes-Deva (...)" (presa)

Nu am gasit datele exacte pt. pitesti - calimanesti si calimanestri - vestem ("dealu negru" si "valea oltului"), dar mi-a duc aminte ca n-aveam inca prmis cand erau ca-n palma, iar avand in vedere ca permisul l-am luat in 1998...

Pe de alta parte, E85:

Reabilitare DN2, Bucuresti - Urziceni Antreprenor: SCT Bucuresti 40.00 km 27.6 mil. euro BIRD - Guvernul României 1993-1997 (50 km)

Restul au fost finalizate dupa 2000, marea majoritate in 2002-2003:

Nu am gasit datele exacte pt. urziceni - ramnicu sarat (circa 75 km)

"Miercuri, 22 ianuarie 2003 / 18:01:00
BUCUREȘTI (MEDIAFAX) - Administrația Națională a Drumurilor (AND) a recepționat, miercuri, lucrările de reabilitare a tronsonului Rîmnicu Sărat-Mărășești, în lungime de 48 de kilometri, situat pe DN 2, valoarea totală a proiectului fiind de peste 18 milioane euro.
Lucrările aferente acestui contract au fost finanțate printr-un program al Comisiei Europeană"

Restul tronsoanelor - la fel ca la DN7, finantare Banca Europeana pentru Investitii si co-finantare buget, anul finalizarii: 2002- 2003.

Contract nr. 503, Reabilitare DN2 Tisita - Vrancea Limita judet Antreprenor: Roichman Bros 36.23km 14.4 mil. euro BEI - Guvernul României 1999-2003
Contract nr. 504, Reabilitare DN2 Vrancea Limita judet - Gh. Doja Antreprenor: SCT Bucuresti 26.17km 9.1 mil. euro BEI - Guvernul României 1999-2002
Contract nr. 505, Reabilitare DN2 Gh. Doja - Filipesti Antreprenor: Etane-Efklidis / Attikat S.A, JV 39.00km 14.2 mil. euro BEI - Guvernul României 1999-2002
Contract nr. 506, Reabilitare DN2 Filipesti - Sabaoani Antreprenor: Roichman Bros 39.90km 15.0 mil. euro BEI - Guvernul României 1999-2003
Contract nr. 507, Reabilitare DN28 Sabaoani - Podu Ilioaiei Antreprenor: CCCF Bucuresti 46.00km 17.6 mil. euro BEI - Guvernul României 1999-2003
Contract nr. 508 Reabilitare DN28 Podul Ilioaiei - Iasi Reabilitare DN24 Iasi - Sculeni Antreprenor: Secol SpA 22.20 km 19.50 km 16.3 mil. euro BEI - Guvernul României 1999-2002

Oricum, este ultima oara cand mai iau parte la aceasta discutie, stiu ca datele si cifrele n-o sa reuseasca sa va convinga ca miturile in care credeti voi sunt doar atit - mituri.
Deci, da, in infrastructura rutiera din moldova s-au pompat miliarde de euro, nu numai drumurile nationale sunt perfect asfaltate acolo, dar si cele judetene si comunale, ba chiar si aleile din spatele blocurilor, ulitele din sate si tarcurile unde taranii moldoveni cresc gaini si porci au fost acoperite, inca din 1990-91, cu un strat gros de bitum. De altfel, unul din doi moldoveni lucreaza pentru o firma de asfaltare. Mai mult, desi traficul si pozitia geografica nu o justifica, toate resedintele de judet din moldova sunt legate intre ele printr-o retea densa si moderna de autostrazi si drumuri expres, starnind invidia germaniei, frantei si italiei.

This post has been edited by drumaru: 4 Jan 2010, 11:05


--------------------
Captur 1,5 dci 90 CP
Kadjar 1,3 tce 140 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 4 Jan 2010, 11:18
Post #300


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.229
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(ursul-alb @ 30 Dec 2009, 16:46)
...
Legat de drumurile din vestul tarii ti-as putea da numai 2 exemple care ele singure sunt muuuult peste toate reparatiile facute in Moldova (singura cat de cat evidenta, dar care e jumatate in Ardeal e E574 prin Tihuta):
1. Arad-Deva
...
*


Fix... are un an si deja infloresc gropile intr-o veselie.


QUOTE(drumaru @ 4 Jan 2010, 10:29)
...
Reabilitarea DN 6, care leaga Timisoara de Lugoj, a început în 8 ianuarie 2003" (presa)
...
Deci, ori esti prost informat, ori esti rau intentionat.

*



Si tu te iei dupa ce scrie la gazeta.

Reabilitarea DN6, in cel mai bun caz, a RE-inceput in 2003. Drumul ala e varza (in lucru) din '98 sau '99. Dar in prima faza s-a acordat contractul unei nenorocenii de firme care n-a facut mai nimic, dupa care o urmat o pierdere incredibila de timp si peticiri maiestre ca ajunsesem sa prefer sa merg la Sibiu via Arad.

Dar pentru bucata aia de drum, ca au trecut 10 ani sau doar 6 pentru reabilitare, e tragic.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages « < 8 9 10 11 12 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 04:13
Dacia