Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Scade anitgelul din vas dupa fiecare drum

vrock92
post 21 May 2022, 16:03
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 31 May 18
From: Cluj-Napoca




Salutare,

Imi cer scuze de topic nou, dar ma confrunt cu o situatie foarte aiurea in ultima vreme, auto Renault Talisman 1.6 160 cp, 120k km

Totul a inceput in luna aprilie cand gaseam o mica balta de antigel in parcare sub Talisman, intre timp am dus masina in service si s-a constatat ca era termostatul care scapa lichid de racire.
Am inlocuit termostatul si imediat dupa am dat de o alta belea ( am atins baia de ulei) care a fost rezolvata ulterior.

Problema e ca de cand am scos masina in service nu imi mai sta antigelul la nivel. Am bagat in ultimii 90 de km de cand am scos masina aproximativ 1,5 litri de antigel.

Ce se intampla? : Reglez nivelul la peste minim si dupa un drum sa zic de 20-30 de km cand ajung la destinatie iara constat ca vasul este sub minim, aproape de fund. Nu am pic de pierdere pe niciunde, ceasul de apa sta la 90, nu am alte simptome, nivelul la ulei este ok ( doar ce l-am schimbat).

Ce cred eu ca s-a intamplat e ca atunci cand am dat jos baia de ulei si altele, s-au scos aprox. 3 litri de antigel dupa spusele mecanicilor si cand au completat nu au facut aerisirea bine.
Singura solutie imi ramane sa o pogramez la reprezentata sa ii faca un schimb de antigel complet cu acea pompa de vacuum.

Ma dispera deja, imi e teama sa ma duc la un drum lung ca poate calez naibii motorul, fac doar drumuri scurte de 10-20 de km.

Multumesc mult pentru orice parere, poate mai aveti ceva idei.

This post has been edited by vrock92: 21 May 2022, 17:16


--------------------
Renault Talisman 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 21 May 2022, 17:17
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




QUOTE
Problema e ca de cand am scos masina in service nu imi mai sta antigelul la nivel. Am bagat in ultimii 90 de km de cand am scos masina aproximativ 1,5 litri de antigel.....
Reglez nivelul la peste minim si dupa un drum sa zic de 20-30 de km cand ajung la destinatie iara constat ca vasul este sub minim, aproape de fund....
Ce cred eu ca s-a intamplat e ca atunci cand am dat jos baia de ulei si altele, s-au scos aprox. 3 litri de antigel dupa spusele mecanicilor si cand au completat nu au facut aerisirea bine.....

La Talisman 1.6 dCi motor R9M(452) in instalatia de racire intra cam 7 litri de antigel (daca este golita complet) GlaceolRX TypeD diluat 50% cu apa distilata, trebuie avut grija la golire aerisire si umplere la nivel si mai ales cum se face acesta operatie, atasat si cateva capturi, poate te ajuta (sau pe alti colegi).

PS: verificarea antigelului se poate face cu motorul caldut (temperatura mai mica de 50C) iar nivelul trebuie sa fie pana la marcajul ”Maxim”

This post has been edited by Gil26: 21 May 2022, 17:22

Attached thumbnail(s)
TalismanR9MRacire1.png ( Size: 680.88k ) Number of downloads: 272
TalismanR9MRacire2.png ( Size: 181.04k ) Number of downloads: 279
TalismanR9MRacire3.png ( Size: 171.43k ) Number of downloads: 271
TalismanR9MRacire4.png ( Size: 360.67k ) Number of downloads: 263
TalismanR9MRacire5.png ( Size: 129.57k ) Number of downloads: 259


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vrock92
post 21 May 2022, 17:33
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 31 May 18
From: Cluj-Napoca




Da, cu ce ai atasat adineauri tot mai mult tind sa cred ca nu a fost facuta ok completarea. Imi ramane sa il schimb complet, de data asta la reprezentanta.


--------------------
Renault Talisman 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 21 May 2022, 18:06
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Da, instalatia trebuie golita, curatata, aerisita si umpluta conform, acum poti verifica\face asta, un exemplu cand a fost facuta bine si corespunzator in ”regie proprie” de catre colegul @ 77sky up.gif este detaliat si practic aici: Link post schimb antigel Talisman

This post has been edited by Gil26: 21 May 2022, 18:11


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
77sky
post 21 May 2022, 21:36
Post #5


Membru ocazional


Group: Members
Posts: 182
Joined: 22 March 08




Am patit o faza asemanatoare, la logan, dupa schimbarea distributiei. Desi nu se vedea nicaieri pata de scurgere sub masina, completarea era absolut notabila!
Ma luasera toate scenariile.
Am luat o sursa luminoasa puternica si am puricat tot motorul si...am inteles!
Explicatie foarte simpla: busoanele (precum niste capacele de ventil de roata, la fel este si la Talisman, sunt 2 si un furtun de supraplin, dedicat aerisirii) NU erau stranse complet, astfel incat se pierdea consistent DAR se si evapora intr-un mod rapid, astfel incat nu prea vedeai lichidul.
Am inteles cand am observat o pata verzuie, in jurul unuia si am pus mana pe ventil, fiind slabit.

De verificat acest detaliu! (inclusiv busonul vasului de expansiune!)


--------------------
_ _ _______________
Logan Ambâț 1.5 DCi, 70HP (dopat la 95), JR5 AH, vara lu' 2007 nasterea & "Taz" 1.6 dCi 160 CP, Ints EDC, tot vara, dar lu' 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vrock92
post 22 May 2022, 08:54
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 31 May 18
From: Cluj-Napoca




M-am gandit si la busoane sau acele capace de aerisire, mai ales ca cel de la radiator este pus intr-o alta pozitie fata de cum era original.
O sa verific si eu acest aspect.
Multumesc tuturor de raspunsuri.


--------------------
Renault Talisman 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vrock92
post 29 May 2022, 08:24
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 31 May 18
From: Cluj-Napoca





Aparent am rexolvat problema, am mai facut aerisirea inca odata si pare ok. Antigelul sta la minim, dar macar sta smile.gif)


--------------------
Renault Talisman 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 03:28
Dacia