Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Schimbător de viteză, Problemă?

xcristina
post 16 Jul 2007, 21:09
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 350
Joined: 18 April 07
From: Ploiești/Tîrgu Mureș




Azi de dimineață am observat ceva ce ar putea fi o problemă. Pe scurt, când sunt într-a cincea, pe undeva între 60 și 90 km/h, când accelerez, maneta schimbătorului "sare" puțin înapoi, vizibil, la mână se simte ca un clanc. Le fel, când iau piciorul de pe accelerație, maneta are acceași mișcare, dar în față.

Chestia asta se întâmplă numai în condițiile menționate; până acum n-am sesizat, și-așa am observat întâmplător, că nu stau de obicei cu mâna pe schimbător într-a cincea...
Nu sare din viteză, nu scoate niciun zgomot, se vede și se simte la mână clancul descris.

Vă mai menționez că am vulcanizat roțile față, din cauza unor binevoitori care le-au înțepat, de fapt pe stânga merg cu rezerva de vreo lună, o s-o schimb vineri, iar pe dreapta e vulcanizată. Să fie de la faptul că n-am făcut o echilibrare când le-am schimbat, zic și eu?! O să fac oricum vineri...

A mai observat cineva, e normal, "așa face toate", nu e grav? O să mă trimiteți la service, dar acum chiar nu se poate, din motive obiective, poate peste vreo lună... Până atunci, aștept părerile voastre. unsure.gif unsure.gif unsure.gif

This post has been edited by xcristina: 16 Jul 2007, 21:10


--------------------
Renault Clio III 1.2 2006 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 16 Jul 2007, 21:57
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




asa face toate smile.gif

chiar si la clio-ul bicorp vechi e aceeasi problema: cand apesi sau iei piciorul de pe pedala se misca schimbatorul putin


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcristina
post 16 Jul 2007, 22:04
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 350
Joined: 18 April 07
From: Ploiești/Tîrgu Mureș




Hm! Deci să nu mă îngrijorez, nu? Și-așa, constatam cu destulă mulțumire că secțiunea Clio III nu prea e aglomerată, deci lumea are mai multă treabă cu condusul mașinii decât cu criticatul ei...
Și totuși, de ce face așa? Mi-ar plăcea să știu și cauza, " așa face" ăsta e liniștitor doar într-o măsură. Nu dați cu parul, defect profesional!! blush.gif


--------------------
Renault Clio III 1.2 2006 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 16 Jul 2007, 22:15
Post #4


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Asa face si la mine, e normal! Schimbatorul de viteze e legat de cutia de viteze iar aceasta la randul ei e legata de motor (intr-o exprimare mai putin elaborata). Cu cat motorul e mai turat cu atat vibratiile produse de acesta sunt mai mari. Cand accelerezi brusc sau ridici piciorul brusc de pe acceleratie datorita fortelor de inertie motorul se deplaseaza putin inainte sau inapoi si de aici rezulta si miscarea schimbatorului de viteze.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcristina
post 16 Jul 2007, 22:21
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 350
Joined: 18 April 07
From: Ploiești/Tîrgu Mureș




Mulțam fain, acu mă declar lămurită! Și totuși, tongue.gif , face la turații nu prea ridicate... Culmea, de la 3500 încolo îi place tare de tot, nu se mai mișcă...


--------------------
Renault Clio III 1.2 2006 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 16 Jul 2007, 22:34
Post #6


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Pentru a te lamuri iti recomand un "experiment". Cu capota ridicata roaga pe cineva sa tina motorul turat pe la 2000rpm iar apoi sa apese pedala de acceleratie brusc. Bineinteles, tu va trebui sa stai langa masina si sa te uiti la motor.
Bafta! Aveti grija sa nu va raniti! biggrin.gif


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 16 Jul 2007, 23:04
Post #7


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




@xcristina: Daca citesti si topicurile astea: http://www.reno.ro/index.php?showtopic=45203&hl=schimbator si http://www.reno.ro/index.php?showtopic=40109 vei fi si mai lamurita! smile.gif


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcristina
post 16 Jul 2007, 23:12
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 350
Joined: 18 April 07
From: Ploiești/Tîrgu Mureș




Mulțumesc tuturor! Bănuiesc că se poate închide topicul... sleep.gif


--------------------
Renault Clio III 1.2 2006 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 15:05
Dacia