Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ramane becul aprins in portbagaj!

gabriel05
post 14 Jan 2008, 14:37
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 369
Joined: 28 March 07
From: Bucuresti




Va salut! Ma vad nevoit sa deschid un nou topic. Am mai postat in alta parte, insa nimeni nu mi-a dat nici un sfat. Am si eu o problema... o alta problema...pe langa cea recenta cu radio-cd-ul : Imi ramane aprins becul din portbagaj !!! 256.gif Masina se incuie dar alarma percepe imediat o sursa ramasa aprinsa si imi da semnal de 3 ori beep. Ma gandesc ca pe undeva trebuie sa fie un intrerupator ca la frigider care s-a stricat? A mai patit cineva asa ceva? Stie cineva unde poate fi acel intrerupator? Ca eu nu l-am gasit. Pana una - alta am rezolvat-o romaneste - am scos pur si simplu becul! Constat ca masina asta e varza la partea electrica! Astept pareri... Multumesc anticipat.


--------------------
Renault Megane Sedan Manager Mai 2007 1,5 dci 85 CP rouge vif
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DUDU D
post 14 Jan 2008, 14:45
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 21 May 07




Ai incercat sa apesi mai tare cand inchizi portbagajul?
S-ar putea sa nu se inchida din prima


--------------------
renault MEGANE SEDAN 4/1,5DCI, INTENS 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 14 Jan 2008, 14:50
Post #3


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Senzorul nu este de tip "frigider"
Daca usa portbagajului se inchide (nu este semnalizata in bord neinchiderea), dar becul ramane aprins este, zic eu, o eroare soft sau o izolatie proasta care pune in scurt circuitul de bec.
Masina fiind in garantie, pentru primul caz poti incerca sa "resetezi" prin desfacerea bateriei dar mai bine viziteaza service-ul !


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 14 Jan 2008, 21:06
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Daca becul ramane aprins, logic asta inseamna usa deschisa..dar pe bord nu iti arata care usa e deschisa?Sau, plafoniera nu ramane aprinsa si ea?
Atentie sa nu ai izolatia strapunsa si sa iti alimenteze acel bec pana iti termina bateria!


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabriel05
post 14 Jan 2008, 22:42
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 369
Joined: 28 March 07
From: Bucuresti




Nu ramane usa deschisa si nici bordul nu imi semnalizeaza problema. Doar alarma face beep de 3 ori la cateva secunde dupa ce inchid cu telecomanda si
iar de 3x beep dupa ce o deschid cu telecomanda. I-am scos becul ( incredibil de prost pus - parca ar fi fost pus de mine biggrin.gif ) si nu m-a mai avertizat alarma ca ar mai fi vreo problema. Azi am lasat masina in pace. O sa incerc zilele urmatoare sa pun becul la loc si sa scot borna (-) sa vedem ce se intampla. La service o sa ma duc cand o sa am timp. Intre timp o sa cumpar o lanterna, poate o sa am nevoie sa caut ceva noaptea prin portbagaj tongue.gif


--------------------
Renault Megane Sedan Manager Mai 2007 1,5 dci 85 CP rouge vif
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 15 Jan 2008, 09:56
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




Am patit si eu ceva asemenator in conediu asta. AM tot plimbat masina peste tot, am inchis-o, am deschis-o si era totul ok. Insa cand am plecat cu ea din statiune la restaurantul de revelion, imbracati toti de revelion, si am parcat-o la restaurant, facea exact ca tine. Stiu doar ca am trantit usile de mai multe ori si pana la urma n-a mai facut. Bineinteles ca la plecarea de la restaurant si apoi n-a mai facut defel....


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabriel05
post 15 Jan 2008, 12:55
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 369
Joined: 28 March 07
From: Bucuresti




P tongue.gif us astazi becul la locul lui. Se pare ca s-a rezolvat de la sine!

15 Jan 2008, 13:56:
In consecinta, declar inchis acest topic.

This post has been edited by gabriel05: 15 Jan 2008, 12:56


--------------------
Renault Megane Sedan Manager Mai 2007 1,5 dci 85 CP rouge vif
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adila16
post 15 Jan 2008, 14:56
Post #8


mecanic aero (sau aerian?)


Group: Members
Posts: 848
Joined: 14 October 06




Din cate am sesizat, intrerupatoarele sunt in broaste (n-am vazut nimic gen ''frigider'' sau Dacia 13xx...).
Posibil sa fi prins ceva condens -firesc, la atata ceata- care a inghetat pe palpatorul microswitchului si nu-i mai dadea voie sa deschida circuitul. Iar la socurile mecanice incasate, sa se fi curatat inr-un fel care sa-i permita functionarea.
Un pic de spray degripant nu cred c-ar strica, pulverizat in doua reprize generoase in broastele usilor si porbagajului (aceeasi treaba am patit-o si eu; initial a parut ca s-a rezolvat de la sine, apoi a reaparut, si ca sa nu sparg luneta trantind haionul, am dat cu degripantu-n broasca...si n-a mai aparut...).
Posibil, insa, si sa ''dea la masa'' vreun fir care nu mai are izolatie.


--------------------
Renault Megane BiCorp 1.6 16v Confort Dinamique / Beige Angora (TEA19) 2004 - / aka Kurulina
...The more I get to know people, the more I like my dog...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rino
post 20 Jan 2008, 02:40
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 838
Joined: 9 December 07




Asta e "furt de topic" mai era cineva brumbrum parca care a deschis acelasi topic

revenind

e asa cum ai observat numai ca e cu temporizare deci stai calm (probabil francezu nu s-a gandit la ochiul dibaci al romanului econom care vede lumina (recte consumul) prin al 3-lea stop)


--------------------
Renault Megane 2005, 2009
DIY / open source fan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 23:37
Dacia