Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

50 Pages « < 46 47 48 49 50 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Talisman 1.6 dCi 130 BVM6 , drive test, experiente

dantes
post 4 Jul 2017, 09:29
Post #1411


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Fii sigur ca masina nu e noua.
Din fabrica reno sigur a iesit ce trebuie. In schimb da de romanashii nostri si le fac praf, le repara de mantuiala apoi le vand ca noi.
Destocajul se face din stocurile dealerilor nu din stocul reno. Adica dealerul comanda x masini de un tip si cu o anumita dotare care crede el ca se va vinde, unele le pune in showroom, altele la teste, altele le da la evenimente, altele le da in folosire la diversi "formatori de opinie" si ziaristi, apoi face destocaj tongue.gif
Unele sunt ba troznite, ba zgariate ba frecate de toti tantalaii sa vada cat rezista...etc. Apoi le rrpara de mantuiala si le da. Binenteles ca e cea mai legala si clara forma de samsarism posibil.
Ma repet, astea nu sunt stocuri de masini ale reno, sau daca e alta marca, ale fabricantului respectiv. Sunt masinile dealerilor. Nu se mai fabrica pe stoc de demult.

Nu pot decat sa iti urez bafta! Totusi bubele prezentate de tine nu provin din utilizare normala si nu pot fi asociate modelului ci samsarului!


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 4 Jul 2017, 11:42
Post #1412


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




Eu m-am uitat la filmuletele puse de tine. Da se misca stopurile.
de curiozitate m-am uitat aseara la a mea fieratanie si surpriza am apasat si eu pe bucata dinspre interior si la fel se misca. Am apasat cu simt de raspundere si ...nu stiu acum daca se miosca la fel de tare ca la talisman. Ambele stopuri.
Eu oricum dupa 8 ani de utilizare zic ca nu au nimic cine stie poate asa au fost proiectate? au o logica nu stiu. Important e ca nu am avut/am apa in stopuri (nici macar condens), in schimb in faruri dupa primul mers la mare s-au cam umplut de nisip mad.gif


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clamba
post 4 Jul 2017, 11:51
Post #1413


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 8 May 14
From: Bucuresti




doresc sa fac o precizare referitor la destocaje. stocurile sunt ale RCR. ei le administreaza si tot ei stabilesc diferitele discounturi.
cat despre productia pe stoc sau nu: la Reno stocul e folosit pentru jonglarea cu comenzile clientilor/filmele de productie ale uzinelor. cam 15% sunt ordine de fabricatie "pe stoc" gestionate de fiecare tara in functie de specificitatile locale.

cat despre masini cumparate in destocaj: eu am luat una noua cu 6km la bord, stocata vreo 6 luni pe langa Bucuresti. avea ce voiam si pretul similar cu al unui MCV.

This post has been edited by clamba: 4 Jul 2017, 12:06


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer K9K 836 2013
ex Renault Twingo D4F 702 2002
ex Corsa C Z14XEP 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gill_ro
post 4 Jul 2017, 17:05
Post #1414


..Nici paine fara munca, nici munca fara paine..


Group: Members
Posts: 2.349
Joined: 1 February 07
From: Bucuresti




Dealerii Renault nu au pe stoc masini, asa cum a precizat Clamba mai sus stocurile sunt ale celor de la RCR.

Masinile de test drive sunt cumparate de Dealeri de la RCR.

Ca sa schimb un pic subiectul : unde gasesc modurile de functionare pentru climatizarea automata - cele cu mod curat si mod relaxare ?

Am primit pe email poza din atasament dar eu nu am gasit in meniul Rlink-ului de 7" aceasta optiune.. Depinde de echiparea masinii?

Iar senzorul de toxicitate se activeaza automat cand recirularea este setata pe auto?

This post has been edited by Gill_ro: 4 Jul 2017, 17:06


--------------------
Renault Megane II.1 / Megane IV GT /// 2004 Sedan Privilege 1.5 dci / 2017 GT 1.6 dci - = B-006-ILL
Mi-e grea maturitatea, mi-e greu să fiu docil,
Aș da orice pe lume să redevin copil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razvand
post 9 Jul 2017, 19:52
Post #1415


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 11 August 07




Senzor de toxicitate are, trece ventilatia in mod reciculare cand depisteaza un nivel de poluare mare. La mine in Bucuresti arata doar Foarte Poluat, in afara de cazurile cand ploua si apare Buna, deci cred ca 90 % din timp aerul merge pe recilculare!
Partea cu filtrarea, nu o cred deoarece filtrul de habitaclu este tot un carton!
Partea legata de ionizarea aerului, nu am gasit-o , o aveam la Latitude, dar cu toate ca mergeam cu el mereu pe Relex, tot nervos eram smile.gif)!
Legat de probleme cu Talimanul, in 11.000 Km, am urmatoarele probleme:
-Trosnesc toate flansele amortizoare la bracajul pe loc si la viteze mici(se schimba pe garantie)!
-Plasticul rabatabil care acopera spatiul in care intra broasca de la portbagaj, s-a rupt!
-Capacul cotierei nu mai sta in pozitie verticala.
-R-link-ul s-a blocat decateva ori, ori a ramas ecran negru, ori a ramas pe camera marsalier(rezolvat prin resetare prin apasare buton power, n secunde)
-In momentul in care bag marsalier si invart de volan, se intrerupe imaginea de la camera
-Oglinda interioara, s-a desprins din parbriz, cu tot cu o bucata din parbriz!!! Nu a existat nici-o actiune mecanica aspura oglinzii, am vazut cum in timp, din exteriorul parbrizului, in dreptul suportului de oglinda, a aparut o "floare" din ce in ce mai mare!
-Usa de la sofer, s-a lasat ~ 3mm, acum trebuie sa o trantesc mai tare sa se inchida!
In rest nici-o problema smile.gif)


--------------------
Renault Talisman/ Clio 4 2017 1.6 dci/1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 9 Jul 2017, 22:34
Post #1416


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(Razvand @ 9 Jul 2017, 18:52)
In rest nici-o problema smile.gif)
*


Pentru o masina care se vrea sa tinteasca clasa premium eu zic ca sint destule laugh.gif Da poate ca doar masina ta e exceptie, ai avut ghinion cu ea (desi nu ar trebui)


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 10 Jul 2017, 06:25
Post #1417


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Nu tinteste nicio clasa premium. Cam multe probleme in 11.000 km, iar unele chiar ciudate, cum ar fi aia cu oglinda (mai e un caz pe aria Megane IV). Si flansele au picat mult prea repede. De "tableta" nu comentez, urata inventie smile.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 10 Jul 2017, 12:09
Post #1418


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




Si unde e drive-test-ul? Cred ca ar trebui adaugat un nou topic, de probleme generale Talisman...


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mannick
post 10 Jul 2017, 15:15
Post #1419


Membru


Group: Members
Posts: 270
Joined: 30 April 07




QUOTE(MoneyTalks @ 9 Jul 2017, 23:34)
Pentru o masina care bate 30000 euro eu zic ca sint destule laugh.gif
*



fix'd

Interiorul in general are probleme, daca tragi de plasticele consolei centrale, de consola butoanelor de geamuri, au joc mare, risti sa le desprinzi. Interiorul a fost mereu punctul critic la Renault-uri, dpdv al calitatii materialelor si asamblarii, au facut un pas inainte, dar nu e suficient. Oricum, incearca sa rezolve din mers toate problemele, la modelele pe care le-am testat pe la inceputul anului mai aparea si un scartait enervant de la scaune (pe care nu l-am mai sesizat acum), iar plasticele din partea de jos a consolei sunt ok acum.

Flansele schimbate la 11k? Asta nu ar fi trebuit sa se intample, sa speram ca este doar o intamplare, desi faptul ca troznesc ambele nu e incurajator.

This post has been edited by mannick: 10 Jul 2017, 15:16


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, Clio E-Tech / 2007 Privilege, 2021 Intens
1.9 Dci / 130 CP + ESP, 8 airbag-uri, MP3, scaune incalzite
1.6 Hibrid / 140 CP + Pak Iarna, Pak NAV, Pak Confort, Amb Gris Vision
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 12 Jul 2017, 14:45
Post #1420


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Am dubii mari ca alea care trosnesc (daca trosnesc) sunt flansele. Nici macar la megane 2 nu picau asa repede chiar daca-l foloseai la muncile campului.

Daca era una as fi zis ca este un defect...dar ambele?


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 13 Jul 2017, 23:04
Post #1421


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Dintre utilizatorii de Talisman cu R-Link...cati dintre voi aveti activate serviciile de date pentru a avea net in masina?Cum merge Youtube sau google pe tableta mare?


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 14 Jul 2017, 10:04
Post #1422


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Serviciile de date nu sunt ptr asa ceva. Sunt doar ptr email, weather si update-uri. In rest...cand o sa mai apara si alte aplicatii.
Youtube nu e accesibil nici ca app in rlink nici in android auto.

...sau cel putin nu am descoperit inca altceva.....


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gill_ro
post 14 Jul 2017, 14:27
Post #1423


..Nici paine fara munca, nici munca fara paine..


Group: Members
Posts: 2.349
Joined: 1 February 07
From: Bucuresti




Stie cineva ce reprezinta mufa mama libera? E normal sa fie asa?


--------------------
Renault Megane II.1 / Megane IV GT /// 2004 Sedan Privilege 1.5 dci / 2017 GT 1.6 dci - = B-006-ILL
Mi-e grea maturitatea, mi-e greu să fiu docil,
Aș da orice pe lume să redevin copil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vvede
post 14 Jul 2017, 20:01
Post #1424


Membru autentic


Group: Members
Posts: 563
Joined: 12 September 06
From: Bucuresti




Unde e pozitionata? Spate stanga si e indreptata spre motor?


--------------------
Renault Clio 0.9TCe Expression
Mazda 6 2.0, Attraction

Ex: Renault Clio Symbol 1.5 dCi 82CP | Opel Astra H 1.6 Twinport 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gill_ro
post 14 Jul 2017, 21:38
Post #1425


..Nici paine fara munca, nici munca fara paine..


Group: Members
Posts: 2.349
Joined: 1 February 07
From: Bucuresti




Cum te uiti la masina din spate in dreapta spate..


--------------------
Renault Megane II.1 / Megane IV GT /// 2004 Sedan Privilege 1.5 dci / 2017 GT 1.6 dci - = B-006-ILL
Mi-e grea maturitatea, mi-e greu să fiu docil,
Aș da orice pe lume să redevin copil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 15 Jul 2017, 07:56
Post #1426


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Poate o fi vreo preechipare ceva ptr un ceva care nu e pe masina. Am mai vazut mufe in aer asa si la alte masini dar parca nu in exterior...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zdrunovai
post 17 Jul 2017, 21:49
Post #1427


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 28 June 17




Ia sa va spun eu cate ceva ce am observat la talismanu meu - dupa 6000 km

1. - blocurile optice fata au crapaturi de stres al plasticului (deja am vbit la service sa mi le inlocuiasca, pt ca n as vrea sa crape de tot si sa intre apa si sa se duca pe apa sambetei minunatiile de led uri)
2. scartaie puntea spate ceva de groaza - peste orice groapa - zici ca sunt cu caruta prin sat - aparent de vina ar fi cv bucse de conexiune a telescoapelor - e necesara o zi intreaga de interventii sa unga ce trebuie acolo...(informatia va fi update ata in momentul in care voi avea posibilitatea sa las masina 6 ore la service)
3. anumite imbinari de plastic (masca fata) cu elemente de tabla incep sa cam iasa smile.gif) din locas...pesemne de la trepidatiile mersului..sau habar n am...
4. la puntea fata cand virez maxim la dreapta (doar la dreapta) ori de la flanse ori de la altceva, se aud niste trosnituri in habitaclu - aparent afara e mai putin greu de sesizat...(informatie in curs de dezvoltare - deoarece n am avut vreme nici pt asta la service inca sa verific)
5. abia astept sa vad daca se poate rezolva ceva cu scaunul soferului a carui lateral dreapta se freaca enervant de mult de cotiera (de fiecare data cand dau fata-spate sau sus jos scaunul..sau cand ma misc in el, respectiv in curbe). Mi e sa nu se frece indeajuns incat sa se strice cusatura...

Ia sa aud si problemele voastre smile.gif)

30.000 euro...Renault de 30.000 euro...blasfemie smile.gif)) daca ar fi costat 20.000 nu mai postam nimic si doar ma bucuram de ea!


--------------------
Renault Talisman 2017 dci 1.6 160 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 18 Jul 2017, 13:58
Post #1428


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Dupa 12000 km , nu am nici o problema din ce este scris mai sus . Oricum citesc si mai minunez cum poate sa scartie o suspensie spate cu punte rigida care are 4 bucsi mari si late , in comparatie cu un multi link care are o sacosa de bucsi si articulatii ????? Scaunul se freaca de cotiera ?? la mine are 2 cm pana sa atinga cotiera ??? Oare toate masinile Renault Talisman sunt fabricate in acelasi loc / fabrica ????

This post has been edited by stefandinescu70: 18 Jul 2017, 17:30


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 18 Jul 2017, 14:26
Post #1429


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(stefandinescu70 @ 18 Jul 2017, 13:58)
Oare toate masinile Renault Talisman sunt fabricate in acelasi loc / fabrica ?

DA...la fabrica Renault din Douai-France.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 18 Jul 2017, 18:55
Post #1430


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(zdrunovai @ 17 Jul 2017, 20:49)
Ia sa va spun eu cate ceva ce am observat la talismanu meu - dupa 6000 km

1. - blocurile optice fata au crapaturi de stres al plasticului (deja am vbit la service sa mi le inlocuiasca, pt ca n as vrea sa crape de tot si sa intre apa si sa se duca pe apa sambetei minunatiile de led uri)
2. scartaie puntea spate ceva de groaza - peste orice groapa - zici ca sunt cu caruta prin sat - aparent de vina ar fi cv bucse de conexiune a telescoapelor - e necesara o zi intreaga de interventii sa unga ce trebuie acolo...(informatia va fi update ata in momentul in care voi avea posibilitatea sa las masina 6 ore la service)
3. anumite imbinari de plastic (masca fata) cu elemente de tabla incep sa cam iasa smile.gif) din locas...pesemne de la trepidatiile mersului..sau habar n am...
4. la puntea fata cand virez maxim la dreapta (doar la dreapta) ori de la flanse ori de la altceva, se aud niste trosnituri in habitaclu - aparent afara e mai putin greu de sesizat...(informatie in curs de dezvoltare - deoarece n am avut vreme nici pt asta la service inca sa verific)
*


Nasol ce ti se intimpla, dar ma gindesc ca poate ai nimerit tu o lemon, nu se poate sa fie asa toate talismanurile. Sau stiau francezii ce drumuri bune sint prin orasele din Ireland si UK de nu vind aici? blink.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zdrunovai
post 19 Jul 2017, 16:29
Post #1431


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 28 June 17




Habar n am sincer...faza cu scaunul soferului sigur e o anomalie de montaj - care se poate rezolva f usor - cat despre problema puntii rigide spate care scartaie, am inteles ca si la megane e o problema similara...si ca se rezolva relativ usor doar ca, na, prin metode neortodoxe smile.gif)) Sper ca astea sa fie singurele probleme ce le voi intampina macar i perioada de garantie (vorba aia..150.000 km sa ma tina) =))


--------------------
Renault Talisman 2017 dci 1.6 160 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 19 Jul 2017, 16:33
Post #1432


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Ti-am mai zis noi de ce nu se vinde Talisman la tine acolo, da' vad ca intra greu...
Incepi sa semeni din ce in ce mai mult cu individu' de mai jos.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gill_ro
post 19 Jul 2017, 17:54
Post #1433


..Nici paine fara munca, nici munca fara paine..


Group: Members
Posts: 2.349
Joined: 1 February 07
From: Bucuresti




Imi puteti confirma ca bara spate are alta nuanta fata de restul masinii ?


--------------------
Renault Megane II.1 / Megane IV GT /// 2004 Sedan Privilege 1.5 dci / 2017 GT 1.6 dci - = B-006-ILL
Mi-e grea maturitatea, mi-e greu să fiu docil,
Aș da orice pe lume să redevin copil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zdrunovai
post 20 Jul 2017, 00:05
Post #1434


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 28 June 17




QUOTE(Gill_ro @ 19 Jul 2017, 17:54)
Imi puteti confirma ca bara spate are alta nuanta fata de restul masinii ?
*



Eu asa o vad!

Update - se pare ca si sistemul R-Link 2 se blocheaza/inceteaza sa functioneze normal - trebuie sa l resetez prin apasare lunga butonul On/Off si dupa cateva zeci de secunde isi revine...cam ciudata treaba - mergea perfect pana in cei 6200 km efectuati.

Altcineva mai are probleme de genu?


--------------------
Renault Talisman 2017 dci 1.6 160 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 20 Jul 2017, 07:09
Post #1435


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




QUOTE(Gill_ro @ 19 Jul 2017, 18:54)
Imi puteti confirma ca bara spate are alta nuanta fata de restul masinii ?
*



Da. Totusi, eu zic sa nu te stresezi pe tema asta. La foarte multe masini noi am vazut problema asta...nuanta de pe bara e usor diferita fata de cea de pe caroserie, si asta doar din anumite unghiuri. Vopseaua nu arata la fel pe plastic si pe metal, de acolo diferenta. Se intampla in special la nuantele mai pretentioase, asa cum e si masina ta


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 20 Jul 2017, 07:53
Post #1436


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Eu zic ca e OK. Si la Megane, si la Laguna, din anumite unghiuri se vede diferenta intre tabla si plastic.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 20 Jul 2017, 14:00
Post #1437


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




Idem si la Koleosul din dotare.
Prima data cand am vazut masina am zis ca au fost vopsite barile wink.gif insa am fost linistit de mai multi dealeri, inclusiv cel care a vandut masina din DE, ca asa a fost masina... e din cauza plasticului si a tablei... proceduri de tratare inainte de vopsire diferite banuiesc.


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 20 Jul 2017, 15:43
Post #1438


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(R19/16v @ 19 Jul 2017, 17:33)
Incepi sa semeni din ce in ce mai mult cu individu' de mai jos.

*




radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif up.gif up.gif up.gif up.gif up.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
todhiere
post 23 Jul 2017, 18:28
Post #1439


Membru autentic


Group: Members
Posts: 625
Joined: 8 June 09




QUOTE(Gill_ro @ 19 Jul 2017, 17:54)
Imi puteti confirma ca bara spate are alta nuanta fata de restul masinii ?
*



Bara poate fi vopsita in prealabil in alta parte decat in uzina unde se fabrica/asambleaza produsul finit.

Este o practica foarte des intalnita in industria auto ca unele elemente de caroserie sa fie fabricate si vopsite de furnizori independenti mai mici pentru Renault.

Bandouri de portbagaj cu sigla pentru Renault Logan si Dacia Logan sunt injectate la Titu, vopsite in Oradea si trimise la Dacia Pitesti pentru asamblare.

Carcasele de oglinzi Talisman vin in Oradea pentru vopsire si merg la Renault Turcia pentru asamblare. Ulterior sunt trimise in Franta pentru a fi montate pe masini.


Diferenta e vizibila insa nu e ceva ingrijorator.


--------------------
Renault Laguna 2004 dynamique 6 speed 1.9 dci 120 caluti
Renault... Jean Renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vvede
post 24 Jul 2017, 06:40
Post #1440


Membru autentic


Group: Members
Posts: 563
Joined: 12 September 06
From: Bucuresti




@todhiere - mi se pare total neproductiv sa vopsesti niste repere la sute de km distanta de locul de asamblare. Unde mai pui ca pe perioada transportului reperele se pot deteriora. Ma rog, e doar parerea mea
@Gill_ro - la culorile inchise apare "mai vizibila" diferenta si nu e doar la Renault. In primul rand apare pentru ca bara este plastic vs aripa care este metal. Am vazut astfel de diferente la Opel (Vectra C, Astra H), Mazda. Cel mai usor se poate vedea in lumina soarelui cu ochelari de soare smile.gif - eu cel putin asa am sesizat aceste diferente


--------------------
Renault Clio 0.9TCe Expression
Mazda 6 2.0, Attraction

Ex: Renault Clio Symbol 1.5 dCi 82CP | Opel Astra H 1.6 Twinport 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
50 Pages « < 46 47 48 49 50 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 20:08
Dacia