Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Distributie, 1.6 16v

ionutt daniel
post 13 May 2008, 21:07
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




Ma gandesc sa schimb distributia la masina din semnatura, dar nu stiu nici o schema, iar daca cineva a facut-o singur l-as ruga sa imi spuna 1zhelp00.gif daca:
-are semne repere vizibile pe motor/curea
-fulia arborelui cotit este pe pana sau con(caz in care trebuie blocat cu dispozitive speciale)
Am mai schimbat singur (ajutat de un prieten) la Ford Sierra 1.6 OHC, Tico si Solenza 1.4(ocazie cu care am schimbat si ambreiajul blush.gif ), deci nu e chiar prima data cand fac acest lucru. Daca e ceva de care sa tin seama special sau o anumita cheie/scula anormala va rog sa precizati. Daca ajung la concluzia ca este prea complicat merg la mecanic death.gif . Multumesc. cheers.gif
Am incercat sa caut pe forum dar nu am gasit informatiile cerute, dar daca am fost chior icon_mrgreen.gif rog moderatorii sa ma ierte ... 166.gif


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutt daniel
post 16 May 2008, 00:05
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




Nu a schimbat nimeni ? Nu aveti o schema cu punctele de reper sau ceva asemanator?


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutt daniel
post 17 May 2008, 22:28
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




Mda... Am rezolvat si am schimbat singur distributia, dar nu recomand asa ceva decat daca stiti sigur ce faceti.
In primul rand este foarte putin spatiu, dar cu ajutorul unui cric se ridica/coboara motorul. Apoi importante sunt sculele -crichet+prelungitor+tubulara de 10/13/16/18, imbus parca de 8, chei torx de dimensiuni mici si alte scule uzuale.
In al doilea rand faceti rost de o carte service(am sa atasez eu ceva gasit pe forum) si atentie mare ca fulia la arbore nu are pana ci doar semn de pana, iar ea se strange pe con. Inainte de a desface fulia trasati mici semne pe rolele de la axele cu came, in prealabil aduse in punctul mort superior, avand gaurile aliniate vertical, iar inainte de a scoate cureaua trasati doua semne alaturate pe cele doua roti care sa fie reper dupa ce tensionati cureaua(dupa tensionare axa dinspre masina are tendinta de a urca doi dinti mai sus decat cealalta, deci cand asezati cureaua aceasta axa sa fie mai jos cu doi dinti, dupa tensionare venind la semn) . Va sfatuiesc ca inainte de desfacerea fuliei sa scoateti captorul de turatie si sa faceti un semn pe un dinte cu putina oja, si in dreptul sau, pe carcasa de aluminiu alt semn, apoi ajutati de o surubelnita si de un prieten tineti contra pe un dinte inainte de a scoate surubul de la fulie.Pentru axele cu came exista o tabla blocatoare si pentru vibrochen o tija, care nu se gasesc in trusa obisnuita de mecanic ci doar in service Renault,dar cu putina indemanare si intuitie se poate rezolva. Repet: daca nu stiti exact ce faceti nu va apucati.
Daca mai vreti informatii, in masura in care le am va raspund cu placere.
E vorba de K7M

This post has been edited by ionutt daniel: 17 May 2008, 22:30

Attached File(s)
Attached File  motorul_renault.pdf ( 6.67mb ) Number of downloads: 1170


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 17 May 2008, 22:36
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Poate vrei sa spui K4M?


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutt daniel
post 18 May 2008, 12:06
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




Da, scuze, oboseala si-a spus cuvantul...


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian tapu
post 10 Aug 2008, 13:17
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 25 July 08
From: Bucuresti




Poti sa-mi spui si mie de unde ai cumparat piesele si care a fost pretul?


--------------------
Renault Megane 1.6 16V 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 21:00
Dacia