Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Becuri Clio 3, help

IulianSisu
post 30 Dec 2021, 19:21
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 7 June 20




Salut, azi am cumpărat niste becuri H7 de la Osram pentru un Renault clio 3 2007 ,farurile sunt cu lupă, prima data am avut xenon de 35 si bateau slab de tot, și m-am gandit să le schimb, am schimbat si becurile pe faza lungă, si baiatul de la magazin mi-a spus că dacă am h7 pe lungă am h7 si pe scurtă.
am probat becurile si au mers,cam greu că, un papuc nu prea a vrut să intre dar am fortat, si nu intelegeam de ce, din e mai ingust.
acum ,am pus becul,si nu pot să pun siguranta aceea care tine becul, am vazut pe youtube că multi au alt gen de soclu, la mine e siguranta simpla.

ce mă sfatuiti sa fac? este cumva h1 sau care este problema?
p.s. becurile acestea sunt destul de bune

This post has been edited by IulianSisu: 30 Dec 2021, 19:25


--------------------
Renault Clio 3 2006 - Dj48mdc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George Paul
post 9 Jan 2022, 20:07
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 430
Joined: 6 May 07




A mea are far cu lupa, soclu H1 pe faza scurta, H7 pe faza lunga. Soclul becului H1 are un singur piciorus pe care se cupleaza mufa. H7 e cu doua. Nu ai cum sa le confunzi.

La faza scurta, soclul H1: poti atasa becul la far (vezi sa nu-ti cada in far, eu am patit), clema peste bec, apoi infigi mufa. Poti si altfel: strecoara mufa printre cracii clemei, apoi bagi becul in ea (si nu-l mai scapi in far), apoi pui becul in far si clipsezi clema la final. Loc sa ai.

Nu stii ce ai scos din far? Nu compari piesele inainte de a le inlocui?


--------------------
Renault Clio III 08.2007/Dynamique/1.4/3 usi
Iudelor '89-azi:

Cine-au îndragit strainii
Mânca-i-ar inima cânii,
Mânca-i-ar casa pustia
Si neamul nemernicia.

Cititi ''Doina'' - Eminescu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 20:23
Dacia