Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

1066 Pages « < 1062 1063 1064 1065 1066 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Colțul supăraților, un loc la cafenea de vărsat necazuri...

wolfin
post 8 Jan 2023, 18:41
Post #31891


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Fimiu mi a spart usa de la intrare (e de sticla).

Am pus scoch pe ea sa nu cada.

Auzi la el....acum arata ca o opera de arta.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 15 Mar 2023, 10:22
Post #31892


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




PLM.....avarie in parcare, unu' cu carlig de remorca a facut poc in bara mea....si dus a fost.

Bara sparta, suportul de la numar, grila jos, grila sus, logo, suportii din spate pe care sta bara.....asta-i supararea 1.

Supararea 2, de o saptamana stau si nu vin suportii kurului.....cica sunt intarzieri mari pe toate reperele Reno. Alte marci - ok, Reno...intazieri sau "nu putem livra produsul, lipsa stoc"

Supararea 3 - 1500 lei bara, 800 grila, grila de sus , logo, suportii, vopsirea, manopera.....spre mia de euro, pentru o dauna usoara pana la urma. Cateva plastice crapate. Da-l bah in aia calului de Megan, zici ca mi-am luat Ferrari.

Supararea 4 - autor necunoscut, dauna pe CASCO, deci mai multi bani la anu' si s-au si scumpit asigurarile.....

Supararea 5....cand virez maxim mi se pare ca am un mic zgomot la virarea maxima, ca si cum freaca ceva pe undeva.....masina n-are 30 de mii. Dar sa nu ma panichez deocamdata, poate o fi vreun carenaj ceva desprins de la impact.....o sa vad, azi iese de la doctor.

Daca insa e ceva mai grav ma gandesc serios sa schimb marca.....desi Reno-urile de pana acum au fost beton. Insa costuri prea mari de servisare, intazieri la livrat piese.....si Reno nu-i tocmai o prezenta mica in Romania.....ca asta a fost unul dintre argumente cand l-am luat.....fiind atat de vasta reteaua de servisare si piese....am zis ca stau dupa ele mai putin decat la altii.

This post has been edited by vallixx: 15 Mar 2023, 10:29


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 15 Mar 2023, 11:19
Post #31893


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.765
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Uite de aia ii iubesc eu pe aia cu carlig de remorca fara mufa electrica sau cu bila neagra ca nu au avut vreodata o remorca atasata pe ea.... daca dadea cu bara erau cel mult zgarieturi.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 15 Mar 2023, 12:07
Post #31894


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




QUOTE(vallixx @ 15 Mar 2023, 10:22)
Daca insa e ceva mai grav ma gandesc serios sa schimb marca.....desi Reno-urile de pana acum au fost beton. Insa costuri prea mari de servisare, intazieri la livrat piese.....si Reno nu-i tocmai o prezenta mica in Romania.....ca asta a fost unul dintre argumente cand l-am luat.....fiind atat de vasta reteaua de servisare si piese....am zis ca stau dupa ele mai putin decat la altii.
*



Atata costa o bara la orice masina. Astea sunt preturile. Ca d-aia s-a inventat sudura de plastic. Si la fel cu termenele la piese.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 15 Mar 2023, 12:18
Post #31895


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Prin alte tari esti obligat sa demontezi carligul de remorcare dupa ce termini de remorcat.

Stiu ca si bull-bar-urile sunt ilegale, nu ofera nici un fel de protectie pietonilor.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 15 Mar 2023, 12:34
Post #31896


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Nu am gasit nimic in acest sens pe un search pe google. Oricum cred ca e vorba de cârlige mobile, pentru ca exista in continure si cârlige cât se poate de fixe, ne-demontabile, nici macar cu suruburi. Si sunt cât se poate de legale.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 15 Mar 2023, 12:53
Post #31897


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.765
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(Laurentziu83 @ 15 Mar 2023, 12:18)
Prin alte tari esti obligat sa demontezi carligul de remorcare dupa ce termini de remorcat.

Stiu ca si bull-bar-urile sunt ilegale, nu ofera nici un fel de protectie pietonilor.
*


daca carligul acopera placa de inmatriculare da, altfel e voie cu el, din pacate. La noi multi au demontabile (fara scule,s a fie clar) si le tin la vedere, stiti toti de ce

This post has been edited by einstein1984: 15 Mar 2023, 12:53


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 15 Mar 2023, 13:30
Post #31898


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.596
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Anumiti colegi imprastie dezinformari doar din cauza ca stiinta lor e limitata. Totusi, sa nu le-o luam in nume de rau si sa-i indrumam pe calea cea dreapta, a cunoasterii bazate pe fapte. Asadar:
Bullbar-urile nu sunt ilegale decat daca-s luate de pe ebay, aliexpres sau home-made din teava sudata si montate "dupa ureche".
Cadrul normativ care reglementeaza montarea si utilizarea acestor dispozitive in trafic este reglementat de Directiva 78/2009/EC care, in esenta, permite montarea barelor de protectie suplimentara in anumite conditii si cu respectarea anumitor prevederi.
La fel, legislatia rutiera germana, austriaca, maghiara, ceha, italiana, franceza nu prevad obligativitatea demontarii dispozitivelor de tractare daca sunt nefolosite. Nu am cunostinta despre UK, Benelux, tarile nordice, peninsula iberica, dar sunt gata oricand sa imi extind orizontul cunoasterii.


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 15 Mar 2023, 15:06
Post #31899


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Sambata seara ne-au fost furate ambele biciclete, in centrul orasului, erau legate impreuna cu doua antifurturi de un grilaj, in fata unui bancomat deasupra caruia era o camera de supraveghere mad.gif . Militia a zis ca sunt slabe sanse sa le mai gaseasca.
Mai aveam o luna sa faca anul de cand de luasemde noi, biciclete de teren Rockrider ST nu stiu cat, cu frane cu disc si sei comfort…sa se bucure de ele cine le-o cumpara ieftin pana la primul camion…cu tot familionul din dotare…degeaba exista site-uri unde treci seria bicicletei furate, lumea cauta chilipiruri…la urmatoarele le fac asigurare, la astea nu facusem ca nu ieseam in oras sa le lasam pe undeva, ieseam la cate o tura dus-intors si atat…sambata am iesit la un suc cu mai multa lume si a vrut consoarta sa mergem cu bicicleta, ca era vreme frumoasa…


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 15 Mar 2023, 16:31
Post #31900


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(Bwwlan @ 15 Mar 2023, 14:30)
Anumiti colegi............
*


Bah, tu nu ma pusesei pe ignore?

This post has been edited by Laurentziu83: 15 Mar 2023, 16:31


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 15 Mar 2023, 16:48
Post #31901


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 15 Mar 2023, 18:26
Post #31902


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.071
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Daca te citeaza altul se vede ce ai scris......


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 15 Mar 2023, 19:05
Post #31903


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.596
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




QUOTE(Relu11 @ 15 Mar 2023, 18:26)
Daca te citeaza altul se vede ce ai scris......
*



Confirm. Cu tristete. Ej inevitabil.


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 16 Mar 2023, 10:03
Post #31904


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Get a room you guys! radmasa.gif


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 10 Sep 2023, 16:18
Post #31905


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.596
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Is nervos cu spume. mad.gif

De trei zile ne-am pricopsit cu Corona.
De la inceputul pandemiei ne-am protejat cu masca, am facut eforturi supraomenesti sa ne protejam copilul care are o deficienta imunitara, evitam contactul cu multimile, practic ne-am izolat social si s-au dus dreq toate relatiile noastre cu prietenii, ca sa ce? Ca sa vina maica-mea sa-si vada nepotul, sa ne behaie in casa aproape non stop si sa ne aranjeze pe toti trei.

Ba, si i-am zis inainte sa vina, femeie, daca esti si usor bolnava sau racita nu veni, ca nu e bine pentru Matei. Bine, mama, am inteles.
A venit, behaia prin casa, zicea ca e ba de la aerul uscat, ba de la perna, ba de la stres, de la orice numai de la raceala nu.
Na, a stat trei zile, ne-a incaltat cu Corona dupa care s-a carat inapoi in Franta, la viata ei fara masca. Noi am ramas aici sa tragem pomoasele.

Ce ma irita la maxim e ca in ultimii trei ani, de cand s-a nascut copilul, tot canta placa aia a invinovatirii ca vai, o sa moara ca are 70 de ani si nu o sa apuce sa-si tina in brate macar odata nepotul. Acum cand i-am zis ca ok, poate veni, dar sa aiba grija, m-a mintit, desi stia ca e racita si ca are tuse convulsiva iar cand am intrebat-o de ce a venit daca stia ca e racita (pe atunci nu stiam ca e Corona, asta am aflat de-abia dupa ce a plecat), a zis "pai si ce, voiai sa pierd banii de bilet de avion?"

Cred ca daca aflam ca e Corona cat era inca aici, o strangeam de gat mad.gif

This post has been edited by Bwwlan: 10 Sep 2023, 16:20


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 10 Sep 2023, 20:41
Post #31906


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Rezonez maxim cu supararea ta, taica-miu e fix la fel, trebuie sa ii fac analiza vocii la telefon inainte sa merg cu cel mic in vizita.
Am ratat glontul de 2 ori pana acum, doar in ceea ce il priveste, pentru ca, citez, "a baut rece" sau "e doar o raceala". Nu era. Daca am dubii, il rog sa poarte masca. Daca am dubii serioase, facem drum intors.
Pana acum nici eu, nici sotia, nici copilul nu am facut Covid. Iar eu zbor destul de des, destul de departe, nu e deloc fun sa porti masti FFP3 pe fata tot zborul de 10-14 ore, daca nu luam masuri de preventie cred ca erau 0% sanse sa il ratez.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 11 Sep 2023, 11:34
Post #31907


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Nu mai intru in detalii legate de raceala.....sau corona....ca e si asa un subiect delicat.

Evident ca atunci cand e vorba de copii discutia e mult mai serioasa, mai ales in cazul unui copil cu probleme imunitare, insa daca vorbim de adulti....nu stiu daca precautiile astea aproape exagerate vor rezolva ceva. Corona e un virus de gripa, ca orice alt virus de gripa, pe care pana la urma nu-l vom putea evita iar de eradicat....nu se pune problema cel putin acum si in viitorul apropiat.

Si poate e mai bine sa-l facem acum cand nu mai e presiune pe sistemul medical, deja exista tratamente, pastile..etc.....si sa capatam imunitate naturala. E o problema de timp, nu cred ca de scapat, scapa cineva de el. Dar cum am mai spus, cand e vorba de copii, e altceva, deci inteleg toate precautiiile.....pe care le am si eu cand vizitez pe cineva cu copii....mai ales ca atunci cand sunt in preajma lor, toti sunt calare pe mine.

Referitor la parinti.....nu am copii si situatiile nu se compara, dar toti sunt asa. Varsta isi spune cuvantul. Si asa vom ajunge si noi desi acum speram sa nu.....dar da. tongue.gif

Ma uit la ai mei....pe care nu ii mai recunosc.
Numai prostii fac.....ma suna pentru toate tampeniile irelevante insa cand e ceva important si ar trebui sa ma sune ca sa-i invat de bine....fac cum ii taie capul....si de cele mai multe ori...prost.
Isi inventeaza probleme pe care nu le au, se ieftinesc unde nu trebuie, aleg intotdeauna calea mai complicata.... asta este....incerc sa nu ma cert cu ei pentru ca sunt convins ca nu o fac cu intentie.....
Si jur ca nu erau asa. Si fix la fel ziceau si ei de bunici.....si ei au sperat sa nu ajunga la fel....si au ajuns. E inevitabil.

Si ai vostri la fel, Sunt convins ca nu doreste niciun bunic sa faca rau nepotului.....dar ratiunea nu mai e cum o aveau cand ne cresteau ei pe noi.

This post has been edited by vallixx: 11 Sep 2023, 11:42


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 11 Sep 2023, 12:20
Post #31908


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Nu stiu cum naiba, da' cind eram eu copil toamna/iarna citeodata era juma de clasa cu mucii la piept si behaiau de numa - numa
Stat acasa... numa de ci febra de la 38 in sus

Acuma cind e unu racit intra clasa in carantina, cind sint 2-3 intra scoala in "on line"

PS! referitor strict la corona, ce a fost nasol a trecut - am facut vro 4 vaccinuri, masca ca talibanii...izolat ca Simion stilpnicu
Si tot am muscat-o- cred.... ca nu m-am testat sa verific
Am avut bafta forma foarte usoara


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 11 Sep 2023, 12:22
Post #31909


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.596
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Vali, pe mine nu ma deranjeaza ca am facut corona, asta-i viata, nu-mi imaginam ca o sa pot evita glontul la nesfrasit. Ce ma infurie cu spume e ca m-a mintit maica-mea verde-n fata ca sa-si atinga ea scopul de a-si vedea nepotul, indiferent de consecinte si in asa fel incat sa nu piarda ea banii pe care i-a dat pe biletul de avion.
Ma frec in aia 100 de euro, i-as fi dat 1000 sa stea dracului acasa.


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 11 Sep 2023, 13:01
Post #31910


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Stiu man si te inteleg perfect.

Zic altceva insa. Tot ai Corona, tot stai acasa, ce e facut e deja facut. Da-i un telefon si stai cu ea de vorba, chit ca ai draci acum. Asa mai la sentiment, de la fiu la mama....si trage-o un pic de limba.

Daca e o chestie data de varsta, o ambitie personala....din chestiile de care vorbeam mai sus....aia e.

Sa nu fie insa si altceva la mijloc....mi-e nu stiu cum sa si scriu...sa nu cumva sa influentez....desi stiu ca e o prostie.

Dar....sa nu fie ceva mai mult....nu stiu....sa-i fi iesit niste analize rele si sa se fi speriat ca are ceva grav ....si sa se fi gandit ca nu mai are cand sa-si vada nepotul.....sau....Doamne Fereste.....sa nu fie chiar ceva grav.....nu stiu...ma gandesc si eu.

Stiu ca se baga placa asta cu...."sunt batran, maine poimaine mor si nu apuc sa....", o stiu, nu numai parintii tai o baga.....cred ca toti o baga. Dar sa nu cumva sa fie ceva de genul asta pe bune.....dupa care sa iti para rau ca .....intelegi ce zic.

Daca e sa fi fost doar o ambitie personala.....da, inteleg sa te enervezi, dar poate daca descoperi ca e asa, macar te bucuri ca e doar atat si nu e mai mult.




--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 11 Sep 2023, 13:23
Post #31911


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Unii incearca sa tina bunicii cat mai departe de nepoti, io incerc sa-i plasez la bunici cât mai des radmasa.gif Cand s-a dat drumul la scoala cu masca etc, inainte de vaccin in toamna lui 2020 le-am zis ca aia e si daca o fi sa luam ceva din scoala, om lua. Si din scoala a si venit carcalacul atunci.

P.S. Bunica e bine? Cum e copilul?


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 11 Sep 2023, 13:35
Post #31912


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Depinde de bunici. Ai mei, asa cum sunt ei....ca i-am bombanit un pic mai sus....cand vine vorba de nepoti sunt foarte responsabili. Cand mai vine frate-miu cu ala mic...pe la ei.....sau cand il mai iau pe la tara.....stiu ca copilul e ok, in siguranta.

Mama are in casa tot timpul orice fel de medicamente daca e cazul, e tot timpul cu ochii dupa el...etc etc.

Acest lucru nu se poate spune despre soacra-sa. De cateori a fost copilul la ea, vine bolnav, ea nu are nimic in casa niciodata, o apuca plimbarea cu el de mana pe caldurile alea infernale de la ora 14....i-a dat apa din fantana de s-a umplut ala de bube......de a ajuns sa nu ii mai dea copilul in vacanta.....il vede doar cand vine pe la ei si atat.

Insa cu ai mei n-au niciun stres.....deci....cum ziceam.....depinde si de bunici.

This post has been edited by vallixx: 11 Sep 2023, 13:36


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 11 Sep 2023, 21:15
Post #31913


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.596
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Nu-i vorba de cobe, Vali, femeia e cu capu'.
Ea cand isi pune ceva in cap, face tot posibilul sa isi atinga telul. In anumite circumstante, chestia asta s-ar numi perseverenta si ar fi o calitate. Cand insa procedezi machiavelic, se numeste "a calca peste cadavre" si nu stiu zau daca e o chestie pe care vrei sa o faci cu propriul copil.
In fine...

Nimic nu m-ar incanta mai mult sa-i pot cadorisi pe bunici cu nepotul asa, vreo patru luni pe an, ca sa putem face orice altceva. Greut, insa, cu un copil cu o boala genetica, cu sistem imunitar periclitat, care la trei ani mananca doar mancare pasata fin, nu solida, asa cum fac 99,9% dintre copii, care are probleme de echilibru si nevoie permanenta de fizioterapie, ergoterapie si logopedie.

Bunicii (si parintii mei si socrii) ne spun tot timpul sa gandim pozitiv, ca o sa fie bine, ca o sa treaca, indiferent cat ne chinuim noi sa le explicam ca nu are ce sa treaca, o boala genetica nu trece, nu e o raceala sa iei un piramidon si gata, hocus pocus. Aia e, stas. Ce poti face, e ca prin terapie intensiva sa ameliorezi manifestarile bolii si sa il faci integrat social. Atat.

Dar daca nu exista nicelul de intelegere, degeaba incercam.


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 12 Sep 2023, 06:26
Post #31914


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Acum na, tu îți știi mai bine părinții așa că numai tu poți știi dacă gestul mamei tale e doar ambiția ei sau ceva mai mult. Chiar si daca e doar ambiția ei, iti dai seama că nu mi-aș fi permis eu sa o acuz, tu poti ca esti fie'su, eu nu, pana la urma.sunt un străin.

Doar ca neștiind persoana m-am gandit sa nu cumva sa fie mai mult de atat.

Acum na.... bunicii, toti 4....ce sa zica si ei altceva decat sa incerce sa te încurajeze. Da, bolile genetice sunt nenorocite, pentru ca ....da, nu trec, stiu am in familie. Si desi nu i-am zis persoanei in cauza (mamei copilului) ca "o sa fie bine, poate o sa treaca", pentru că stim toti ca nu e asa, in afară de a-i oferi tot ajutorul....n-ai ce sa faci si de multe ori nici nu stii cum sa reacționezi.

Si sa nu uitam că părinții nostri au crescut si s-au format în comunism, nivelul de informații disponibile pentru orice era limitat si s-au obișnuit sa funcționeze asa, cu informații limitate. Iar acum cand le au disponibile, nu le folosesc. Vad la ai mei asta. Si oricat încearcă sa se adapteze vremurilor, ceva ii trage inapoi. Asa incerc sa-mi explic si eu o mare parte din comportamentul lor de acum....plus varsta...., nu cred ca mama ta a facut treaba asta cu intenția sa faca rau, pur si simplu nu s-a gandit. E de acuzat, nu zic......doar incerc sa explic cat ma pricep.

Anyway....voi sa fiti bine, juniorul mai ales....asta e tot ce contează.

This post has been edited by vallixx: 12 Sep 2023, 06:32


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 12 Sep 2023, 06:39
Post #31915


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.596
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Mulțam cheers.gif


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tomageorgian
post 13 Sep 2023, 10:33
Post #31916


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 22 February 10
From: Franta




QUOTE(Bwwlan @ 11 Sep 2023, 21:15)

Bunicii (si parintii mei si socrii) ne spun tot timpul ca o sa fie bine, ca o sa treaca

*



Nu o baga pe aia ' lasa ca o sa fie bine , dumnezeu e mare si maicuta domnului , doamne ajuta'?


--------------------
. . .
Latitude 2.0dCI
Laguna 3 2.0dCI
ex C5 x7 2.0hdi
Logan 1.6mpi
Bmw e39 530D
Laguna 3 2.0dCi
Qashqai 1.5dCI
Twingo 2 1.2i
Bmw e28 520i
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 13 Sep 2023, 19:07
Post #31917


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.596
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Nu, mai degraba pe aia cu "ganditi pozitiv, fiti optimisti".
Acelasi copac, alta creanga dry.gif


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 14 Sep 2023, 08:20
Post #31918


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Aia e totusi buna....pentru ca daca gandesti pesimist....e oare mai bine? Evident nu.
Daca tot nu poti schimba nimic, macar ganditul optimist mai ajuta cat de cat la starea de spirit.
Zic si io....

Adica...si eu cand am o situatie mai idioata....pe care stiu ca nu o pot schimba sau influenta, ma ajuta cu ceva sa-mi termin nervii cu ea? Deloc, o accept ca si cum asta e, incerc sa scot tot ce e mai bun din situatie......dupa care merg mai departe.

This post has been edited by vallixx: 14 Sep 2023, 08:21


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 28 Sep 2023, 17:15
Post #31919


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Deci.... s-a schimbat stuctura de organizare in firma, practic s-a mai adaugat un administrator ca sa nu mai fie nevoie tot timpul peste tot de delegatii, imputerniciri......mai ales ca mai nou au inceput sa se ceara procuri notariale....ca na...trebuie sa bagam bani in kur si la notari, ca o hartie oficiala de la firma, cum ca se imputerniceste X sa faca Y activitate.....nu mai e buna. mad.gif

Boon, ies actele de la Reg Com si ma apuc de actualizari.

La ANAF, totul online, semnat electronic, a doua zi totul acceptat, confirmat pe mail.
La DGITL Sector 6 totul online, tot semnat electronic, acceptat si confirmat totul in 10 minute.

La ING mergea tot la fel, dar tot aveam drum la ei oricum, imi iau dosarul cu originale, in 15 minute, totul rezolvat. La BT a durat vreo 30 ca "ne merge greu sistemul", dar a mers.

La BCR.....circ.
-Aveti programare?
-N-am, ca online puteam cel devreme marti pe 3, iar eu n-am timp sa stau de joi pana marti pentru 3 lulele, mai ales ca nu inteleg de ce pe 3, ca e doar o persoana la ghiseu...nu pare full de oameni.
Mi se face o "favoare"... -Bine, haideti ca va iau.

OK, ii dau aceleasi acte pe care le-am dat la ING, BT, ANAF, DGITL, TREZORERIE....

-Aaaa, pai va mai trebuie o AGA, (adica Hotararea Adunarii Generale a Actionarilor).
-Firma are asociat unic, nu se mai face AGA, se face o Decizie a Asociatului Unic, o aveti in fata.
-Pai nu e buna.
-Ba e buna, ca este aprobata de Reg Com, alta nu se emite in cazul unul SRL cu Asociat Unic.
-Nu e buna ca nu scrie pe ea ca pentru BCR.
-Pai nu scrie ca nu-i IMPUTERNICIRE, este o Decizie a Asociatului Unic pe care scrie "cu puteri depline pentru 50 de ani". Depline adica TOATE. In relatia cu oricine, ca sa poata face orice.
-Nu, nu, imi trebuie AGA.
-Femeie, ASTA e ce stii tu ca si AGA.
-Io vi le trimit asa, daca mi le accepta bine, daca nu, va trebuie AGA. wacko.gif
-Cum adica "le trimiteti". Fa-o acum pe loc...cum a facut ING si BT.
-Nuuu, fac dosar si-l trimit in centrala.

VA urma........astept raspunsul din "centrala". laugh.gif

This post has been edited by vallixx: 28 Sep 2023, 17:16


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 28 Sep 2023, 18:56
Post #31920


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




doh.gif sad.gif


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1066 Pages « < 1062 1063 1064 1065 1066 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:44
Dacia