Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Check injection system/Check anti-pollution system, Grand Scenic 3

HER.210
post 27 Oct 2023, 00:11
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 13 October 23




Salutare tuturor ,asa cum a-ti văzut și in titlu este vorba de un Grand Scenic 3 ,cu motorul de 1.6 diesel .Astăzi mergeam cu el si din senin mi-au apărut aceste două mesaje,împreună martorul pentru service.
Din informațiile gasite pe fugă,cel mai des sunt probleme la injectoare sau ocazional furtune fisurate.Nu am sesizat nici o schimbare de sunet in mersul motorului si nici de vreo altă natură ,merge normal.Pe măsură ce investighez am sa mai scriu aici,poate mai ajută pe cineva.


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2015 1.6 dci Bosse Edition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 27 Oct 2023, 02:54
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Salut,
Da, pot sa fie injectoarele sau furtune fisurate (si sunt probleme destul de des intalnite), dar vezi atasat potentialele cauze (sunt mai multe, vezi si cele “comune”) ale aparitiei celor doua mesaje pentru un Grand Scenic III 1.6 dCi motor R9M, si chiar daca “…Nu am sesizat nici o schimbare de sunet in mersul motorului si nici de vreo altă natură ,merge normal, …” iti sugerez sa faci o diagnosticare conforma (si NU doar citire eventual stergere erori) preferabil cu un tester dedicat Renault pentru a identifica mai usor cauza (sau cauzele).
Iar despre cele doua mesaje gasesti foarte multe informatii, experiente, rezolvari atat in aceasta sectiune cat si in MeganeIII.


Attached thumbnail(s)
GrandScenic3Mesaje.png ( Size: 191.75k ) Number of downloads: 91


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tek_IDs
post 27 Oct 2023, 06:43
Post #3


....


Group: Members
Posts: 533
Joined: 13 May 08
From: PrazBurg




Salutare,
Un trafic cu acelasi motor, avea mesaje pe ceasuri identice cu ale tale, la diag aparea o problema electrica la inj 3 (nu mai stiu acum exact codul de eroare). La fel ca in cazul tau, masina mergea impecabil, insa la momentul aparitiei erorii masina avea un "zvac" aproape insesizabil, dupa care mergea perfect. Nu intra in limitare .
Inceoe cu o diagnoza si pune aici rezultatele.
Toate Bune!


--------------------
Dacia / Renault, 1300 / 1.5 1973 / 2014 . - DJ-98-@@@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
HER.210
post 27 Oct 2023, 19:47
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 13 October 23




Deci am făcut astăzi o verificare pe tester si au apărut două posibile probleme.Prima dar mai putin probabilă ar fi un senzor pe admisie iar a doua care probabilitate mai mare de a fi defectă ar fi turbina .


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2015 1.6 dci Bosse Edition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 28 Oct 2023, 08:20
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Deci asa cum am scris anterior cauza (sau cauzele) celor doua mesaje nu neaparat sunt injectoarele, pot sa fie dar la fel de bine nu, vezi si “lista” atasata cu potentiale cauze, iar o diagnoza facuta in mod corespunzator poate ajuta, cine a facut-o poate identifica cauza si rezolva problema, daca nu atunci poti sa oferi detalii despre rezultatele \analiza diagnozei si sa primesti ajutor de la colegii de forum (si este bine sa se faca toate verificarile necesare inainte de a schimba orice componenta).
Bafta si spor!


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tek_IDs
post 30 Oct 2023, 08:16
Post #6


....


Group: Members
Posts: 533
Joined: 13 May 08
From: PrazBurg




@HER.210 - daca vrei ajutor sau sfaturi , trebuie sa postezi codurile de eroare si cateva detalii, cum bine a zis colegul Gil26, asa pe "probabilitate" se pare ca nici cel care a facut diag. nu te-a lamurit cu ceva.
Toate Bune!


--------------------
Dacia / Renault, 1300 / 1.5 1973 / 2014 . - DJ-98-@@@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 20:47
Dacia