Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Parbriz gazat(cu vopsea)

nikoro
post 20 Oct 2004, 12:11
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 24 May 04
From: Timisoara




Am un Megane albastru metalizat si de ceva timp, niste cretini de la o hala in constructie mi-au pulverizat vopsea f fina peste masina. Era o zi cu vant si ata ete. Cu ochiul liber nu e prea vizibil dar se simte la atingere ca fiind mai abraziva.
Oricum, nu asta ma roade cel mai tare. Pb mea e ca, de la acest incident, atunci cand ploua si folosesc stergatoarele imi ramane pt cateva secunde o pojghita de apa pe parbriz si creaza un efect de lentila, de unde si dureri de cap . Adica nu mai sterg bine stergatoarel.
Intrebare: Cu ce ar trebui sa sterg parbrizul pt a scapa de particulele de vopsea , avand in vedere ca am geam atermic, teoretic cel putin ? Un prieten zicea ca diluantul ar face ca sa ramana un strat de grasime, sau asa ceva. Idei?


--------------------
Megane II Sedan 1.5dci 80 CP, 2004
Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 20 Oct 2004, 19:19
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




poi curatal cu un diluant puternic ( acetona ceva ) si dupa aia il speli cu detergent si asta e ! e ca nou !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
istione
post 26 Sep 2008, 12:41
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 26 September 08




Am avut si eu o problema asemănătoare, am avut mașina în service pentru revopsit bara fata, smecherii n-au pus hârtie autocolanta pe parbriz și m-am ales cu parbrizul gazat.
Când ploua aveam și eu aceeași problema de vizibilitate. Am încercat cu diluant dar n-am rezolvat nimic. Am fost azi la un service parbrize si m-au rezolvat băieții. Au îndepărtat asperitățile de pe parbriz cu o unealta precum cuterul si acum e ca nou. M-a costat 35 lei.
Problema e ca stergatoarele s-au deteriorat de la frecare și trebuie schimbate și ele.


--------------------
opel astra g 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
band1tu
post 26 Sep 2008, 18:25
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 3 March 08




am avut masina gazata toata..
geamurile le'am rezolvat cu racleta aia de cureti parbrizu iarna de gheata...apa si frecat cu grija si se rezolva fara nicio problema..
restul masinii...cat mai repede un polish smile.gif vreo 200-300 ron


--------------------
Renault Megane 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 13:49
Dacia