Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Achizitie Megane 3, Sfaturi, Pareri, etc

ssilviu
post 15 Apr 2014, 13:37
Post #91


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




De unde stii tu ca nu au legatura cu reducerile de costuri nevizibile pentru client care s-au dovedit vizibile?


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 15 Apr 2014, 13:54
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Hai ca am pus-o de un multiquote si cu asta inchei discutia:

QUOTE(kissfm @ 14 Apr 2014, 03:29)
Momentan, tu si inca vreo 2-3 latrati ca meganul turcesc e prost. Cei care au asa ceva nu confirma, adica masinile sunt in parametri.
Eu m-am saturat de criticile pe care le aduceti. Daca ar fi cum spuneti voi, toate megane-urile turcesti ar fi pe butuci, in service, permanent.
Ceva pozitiv poti aduce pe forum, in discutia asta?
*


Eu cred ca tonul meu a fost destul de civilizat si iti reamintesc ca nu am zis ca masina ta sau a altuia e proasta, am spus ca este altceva decat originalul. Mahnirea mea se indreapta catre renault, nu catre tine sau posesorii de megane III produs in turcia. Daca cei ce ati cumparat aceasta masina ati stiut de la inceput ce cumparati atunci totul este in regula. Daca nu ati stiut si ati aflat acum de pe forum ... in mod normal ar trebui sa fiti si voi cel putin mahniti pe renault.
E o chestie de principiu...pe care numai oamenii cu principii o pot intelege.
Dupa cum am zis cu fluence nu am o problema...aia e masina, se vinde la fel peste tot.

QUOTE(kissfm @ 14 Apr 2014, 13:02)
Forumul asta pare un sat fara caini.
Nu inteleg de ce sunt tolerati acesti indivizi care - cu orice ocazie - mananca "...." cum ca megane-ul turcesc e mai prost.
Aveti mancarimi de degete? De ce nu faceti un blog ceva sa scrieti acolo? Pentru ca nu v-ar baga nimeni in seama.
Asa, aici, pe forum, va bagati in seama cu posesorii si incercati sa ii enervati - poate poate va injura vreunul si primeste ban.
Din cauza unor TROLI ca voi nu se mai gaseste informatie de substanta pe forum.
Cei care au ceva de spus scriu o data, voi - neavand ce sa spuneti concret si util pentru ceilalti - repetati acelasi lucru ca popa la biserica.
*


Pai hotaraste-te...cum sa fie forumul sat fara caini ca doar cateva posturi mai sus ziceai ca eu si inca cativa latram! smile.gif Asta e un forum de discutii, nu ne bagam in seama. In cazul in care vrei informatie de substanta gasesti cata vrei, totul e sa te intereseze cu adevarat.

QUOTE(Piper101 @ 14 Apr 2014, 20:35)
Si mie imi plac cei cu masini vechi care se iau de astia cu masini mai noi. Ei nu se uita ca au o rabla, da mananca kkt. Si apoi sunt cei cu masini made in nuj ce tara, care au impresia ca ei conduc un maybach sau ceva. Ghici ce? Tot Renault e, tot frustrat ca n-ai avut bani de BeMWeu ramai.
*


Fix atitudine de "baeat de baeat" care dupa ce si-a dat berlina la remat si s-a suit intr-o masina noua are impresia ca este cu ceva superior celor cu masini considerate de el mai vechi sau inferioare. Coca...nu vrei sa iti fac si un bot daca ne intalnim in trafic pt ca am masina mai veche ca a ta? Si vezi ca ce in semnatura e doar ce e cu romb, poate garajul/expozitia aia de vizavi de aeroportul otopeni e al meu...cine stie radmasa.gif


QUOTE(ionutm82 @ 14 Apr 2014, 22:54)
Dar de unde ati scos voi ca Megane-ul produs in Turcia e mai ieftin? Am configurat acum unul cu optiunile pe care le am si eu si am ajuns cam la acelasi pret, 16100 cu mentiunea ca nu am gasit cat costa vopseaua metalizata. La vremea respectiva (2009) eu am avut un discount de 1400 euro. Acum e mai generos, 3950 euro.
Daca luam in considerare diferenta de tva, 19% in 2009 fata de 24% acum vom observa ca pretul Megane-ului produs in Turcia, fara discount-uri, este cam la fel cu pretul pe care l-am platit eu in 2009 pe Megene-ul produs in Spania.
*


Ionut, mi-ai servit-o la fileu: multi care au luat megane III de turcia si au aflat doar ulterior ca nu au cumparat un megane III cu pedigree, se supara pe cine i-a anuntat acest lucru in loc sa supere pe cine "nu i-a anuntat" la momentul cumpararii. Si se amagesc cu faptul ca au platit mai putin pentru asta. dar realitatea e ca RenaultRomania vinde scump, chiar si megane III de turcia e scump. Am spus-o de 785 de ori in diverse locuri pe forum(simt ca devin redundant): din germania poti cumpara renault nou(si original smile.gif ) in general la preturi mai bune.
Doar doua exemple:
http://www.europe-mobile.de/
http://juetten-koolen.de/CM/index.php
Cine e baiat destept, stie doua boabe de engleza/germana, stie sa dea un mail +1 telefon si nu ii e lene sa iasa din tara se poate descurca. Mai bine asa decat sa faca pe desteptii pe forum...pt ca in relatia cu RenaultRO cu siguranta nu cumparatorul e cel destept. Preturi bune chiar sunt acum la RenaultRO ca au reducerea aia mare, cat a fost program rabla au avut reducere mica.

This post has been edited by papa_mulo: 15 Apr 2014, 14:14


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 15 Apr 2014, 14:07
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




QUOTE(kissfm @ 14 Apr 2014, 12:02)
Forumul asta pare un sat fara caini.

Nu inteleg de ce sunt tolerati acesti indivizi care - cu orice ocazie - mananca "...." cum ca megane-ul turcesc e mai prost.

Aveti mancarimi de degete? De ce nu faceti un blog ceva sa scrieti acolo? Pentru ca nu v-ar baga nimeni in seama.

Asa, aici, pe forum, va bagati in seama cu posesorii si incercati sa ii enervati - poate poate va injura vreunul si primeste ban.

Din cauza unor TROLI ca voi nu se mai gaseste informatie de substanta pe forum.

Cei care au ceva de spus scriu o data, voi - neavand ce sa spuneti concret si util pentru ceilalti - repetati acelasi lucru ca popa la biserica.
*


trolule, pe langa diferentele din mapa reno mai este una de substanta, PAVILIONUL. o sa zici ca nici aia nu e importanta, lume rea, ceasu rau, pisica neagra etc.

ps ai inteles macar cu ce se mananca diferentele din mapa aia reno, unde turcaletul este identificat ca lower cost cu skin de megan full?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 15 Apr 2014, 14:38
Post #94


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.882
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Ok, cred ca s-au expus ambele puncte de vedere .. ne oprim aici?

Multumesc!


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Piper101
post 15 Apr 2014, 14:40
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 30 March 14




QUOTE(papa_mulo @ 15 Apr 2014, 14:54)
[color=blue][/color]
Fix atitudine de "baeat de baeat" care dupa ce si-a dat berlina la remat si s-a suit intr-o masina noua are impresia ca este cu ceva superior celor cu masini considerate de el mai vechi sau inferioare. Coca...nu vrei sa iti fac si un bot daca ne intalnim in trafic pt ca am masina mai veche ca a ta? Si vezi ca ce in semnatura e doar ce e cu romb, poate garajul/expozitia aia de vizavi de aeroportul otopeni e al meu...cine stie  radmasa.gif
*



Daca asta ai dedus tu din ce am spus ai inseamna ca ai un spirit de deductie mai defect ca meganeul turcesc. Ti-am spus, atitudinea ta este de frustrat care nu`si permite BeMWeu, nu a mea, si asta o demonstrezi din nou prin incercarea de a etala ce nu ai. Si cu asta inchei offtopicul.


--------------------
Renault Fluence Privilege 1.5 dci 105cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
75AIM
post 16 Apr 2014, 08:53
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 691
Joined: 23 March 14
From: Constanta




Eu nu inteleg cum 2-3 posesori de Fluence au introdus in mentalul colectiv al forumului ideea ca au nimerit mai proasta masina de la Renault made in Turkey....spre deosebire de ei si altii de pe aici suntem multumiti de masina si cred ca am rezolvat multe din problemele mici legate de insonorizare iar ca idee va spun ca amortizoarele spate nu au aceeasi prindere ca la Logan apoi vad ca revine obsesiv ideea cu rotita la aeratoare-fratilor eu daca inchid ventilatia numai vine aer deloc, la Megane 2 cu rotita si ventilatia inchisa tot mai intra dar la asta nu.
Se face comparatie cu Megane break, pai acolo ai mai mic spatiu in habitaclu si designul fata de facelift Fluence nu stiu cat mai atrage apoi intervine si pretul care la Sportourer este mult mai mare cu un motor decent, oricum 1.6 dci sta lejer in fata lui 1.4 tce care e varf de gama parca la Megane-dupa spusele celor din service.

This post has been edited by 75AIM: 16 Apr 2014, 08:56


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege,Clio 3 2007 - ex 99AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danbravoksv
post 16 Apr 2014, 12:36
Post #97


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 20 April 07
From: brasov




Imi cer scuze ca ma bag si eu in discutie, dar ca si proaspat posesor de Megane 3 (second-hand), cred ca nu se va supara nimeni pe mine.
Am citit tot topicul si am constatat ca agregatul meu este turcesc. M-am ingrozit ca am facut o alegere proasta dar m-am linistit repede cand constatam de la o zi la alta ca masina e super ok si corespunde pretentiilor mele (carcotasii o sa spuna ca abia m-am dat jos din Dacia 1100).
Am incercat sa vad diferentele la interior comparativ cu Meganul 3 "original". Diferentele constatate: tetiera e dintr-o bucata fata de "spaniol" care o are ca un "V" intors, lipsa mult discutata a rotitei de la aeratoarele fata (se poate rezolva, cred, prin inlocuirea cu una de la dezmembrari care are rotita respectiva), lipsa manerelor verticale de pe portierele usilor fata, aeratoarele laterale de pe plansa bord nu sunt vopsite ci lasate la culoarea de plastic negru brut si...cam atat am descoperit.
La exterior, n-am sesizat vreo diferenta, iar in ceea ce priveste tinuta de drum, mie unul, mi s-a parut foarte buna, desi nu am condus modelul "original". Directie, ruliu, filtrare denivelari, franare, toate sistemele de siguranta eficiente(ABS, ESP) mi s-au parut a fi foarte in regula. Insonorizarea, se putea si mai bine, dar asta e dorinta care o are orice posesor de auto, indiferent de marca (exceptie Mercedes). Un domn, intr-un alt topic, a afirmat ca a condus toate modelele de Megane 1,2,3...facute in Franta,Spania sau Turcia, si a constatat ca, intr-adevar e diferenta la tinuta de drum intre ele, evident in favoarea Megane-lui "capsunar". Problema e ca nu ne-a spus si noua in ce constau acele diferente, desi factorul subiectiv poate fi mare. De aceea, va rog sa veniti cu impresii concrete, pe care le-ati sesizat cu propriile dumneavoastra simturi, pe care sa le puteti descrie in mod pertinent.
Un alt user a spus: "In fond nu e nimeni vinovat ca cei de la reno au dorit sa-si complementeze vanzarile prin crearea unui model low-cost cu acelasi look ca megane-ul, accesibil oamenilor care in mod normal nu si-ar fi permis niciodata un megane." As dori, daca mi se permite, sa-l contrazic. Masina luata de mine, facuta cu sudoarea low-cost a turcaletilor, a costat pe fostul proprietar cam 18 000+ euro, factura vorbeste. Deci ce dracu` e atat de accesibil la acest Megane pentru oamenii de rand? Si eu am zis ca, la banii astia, putea sa-si ia Golf sau Focus, dar asta e alta discutie.
Una peste alta, cred ca ambele modele sunt ok pentru drumurile din tara noastra, nu cred ca "turcul" nu poate tine iataganul sus in fata "spaniolului" si pana la urma este fier si tine de norocul fiecaruia, de cum il exploateaza, intretine, etc. Mi-aduc aminte de problemele "spaniolelor/francezelor" Megane 2 pe la 2004-2005, cand cadeau pe capete 1.5 DCi-urile din cauza injectiei Delphi. "Turcul" meu de la acea vreme, un sedan phase 2.2, DCi, a trecut de 130k fara aceste probleme reclamate de "spaniole/franceze".
Concluzia: Trompeta mea "turceasca" e ok, momentan...dupa 2 saptamani de utilizare...
Ce va mai placea guma "TURBO" si jeansi din bazar de la `Stambul! Atunci nu mai faceam nazuri ca e turceasca marfa...Deh, suntem in UE, avem si noi standardele noastre!
Stima.


--------------------
renault twingo;1,2 16 V;75 c.p. 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 16 Apr 2014, 12:45
Post #98


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Problema nu e ca masina e facuta in Turcia. A se vedea Megane 2, unde nu existau diferente calitative fata de masinile produse in Spania. Problema e ca, Renault a decis sa faca o masina mai ieftina, pastrand acelasi ambalaj, si sa o vanda ca si cum ar fi tot megane 3. Dar intrebarea care se pune e urmatoarea: daca toate reducerile astea de costuri nu sunt sesizabile, de ce nu le-au aplicat la toate modelele din productie? smile.gif


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 16 Apr 2014, 12:50
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




nu pune cineva o factura cu turcaletul, sa vedem cum este identificat de catre renault romania?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ali3n_cop
post 16 Apr 2014, 13:33
Post #100


🎲🎲


Group: Members
Posts: 1.265
Joined: 28 May 12
From: 🏡




Are un T sub presul de la sofer radmasa.gif


--------------------
Mercedes Sprinter "Sārak Edition" 1998
The truth is out there
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ValentinRS
post 16 Apr 2014, 13:38
Post #101


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 3 November 13
From: Bucuresti




radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif vreau si eu sa rad cu tine


nu am gasit factura..

This post has been edited by ValentinRS: 16 Apr 2014, 14:03

Attached thumbnail(s)
2014_04_16_15.01.24.jpg ( Size: 1.94mb ) Number of downloads: 875


--------------------
Renault Megane 3 1.6 16V 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Piper101
post 16 Apr 2014, 15:00
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 30 March 14




QUOTE(ssilviu @ 16 Apr 2014, 13:45)
Problema nu e ca masina e facuta in Turcia. A se vedea Megane 2, unde nu existau diferente calitative fata de masinile produse in Spania. Problema e ca, Renault a decis sa faca o masina mai ieftina, pastrand acelasi ambalaj, si sa o vanda ca si cum ar fi tot megane 3. Dar intrebarea care se pune e urmatoarea: daca toate reducerile astea de costuri nu sunt sesizabile, de ce nu le-au aplicat la toate modelele din productie? smile.gif
*



Probabil mai intai au testat piata (adica estul europei) sa vada cum reactioneaza la schimbari si dupa vor implementa reducerile si in celelalte variante. Doar nu crezi ca Renault are vreo afinitate pentru francezi, singura afinitate e banul.

@danbravoksv: Stii cum e romanu? Iubeste Turcia pentru serviciile oferite, turism cazare plaja distractie si merge acolo in vacanta cu prima ocazie. Si cand se intoarce injura turcaletii ca le fabrica masinile. biggrin.gif


--------------------
Renault Fluence Privilege 1.5 dci 105cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 16 Apr 2014, 16:00
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




QUOTE(madhorsefuzzy @ 15 Apr 2014, 12:13)
Daca intra in discutie evolutia tehnica a L3 fata de L2 ... eu zic ca platforma tehnica a modelelor cu 4 roti directoare de pe L3 este un pic peste platforma tehnica a lui L2.
Nu e standard si nu e vanduta in RO e adevarat.  mad.gif
Dar au implementat-o pe L3 si e o imbunatatire tehnica.
*



Laguna Berlina si Coupe au 4 roti directoare si pentru Romania acum.


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danbravoksv
post 16 Apr 2014, 16:04
Post #104


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 20 April 07
From: brasov




@ssilviu: Problema nu ar trebui sa fie fabricarea masinii in Turcia. Dar o parte dintre userii care au postat aici, infiereaza productia ei acolo, motivand calitatea slaba la toate capitolele. Nu vreau sa-i contrazic, dar nici nu le pot da dreptate.
In ceea ce priveste aplicarea reducerilor de costuri la cele comercializate in Vest, daca tot aceste diferente sunt insesizabile, raspunsul e simplu, dupa parerea mea: francezul, neamtul,italianul, etc., prefera sa dea 500, 1000 euro in plus pentru cea fabricata in Vest, ca trotineta lui sa aiba rotita de la aeratoarele centrale, sa aiba tetiere nu stiu cum, bordul dintr-o bucata...Altfel, s-ar orienta catre un Logan la jumatate de pret si cu rotite mai multe, basca bordul dintr-o bucata!
In orice caz, nimeni nu a afirmat ca diferentele nu sunt sesizabile intre Turcia si Spania. Chiar si eu am amintit ceva diferente iar altele probabil nu le-am sesizat. Dar revin cu ideea din postul anterior, cei care au descoperit diferente de tinuta de drum sa ne spuna si noua exact in ce constau acestea. Poate doar asa, cei care avem turcisme, ne vom da seama si noi de alegerea "proasta" facuta.
Asa ma intreb si eu de ce Dacia se vinde sub sigla Renault in Rusia, Brazilia, Argentina si alte tari.
As vrea de asemenea sa stiu pe ce se bazeaza afirmatia userului cu privire la lipsa de siguranta a celui fabricat la Bursa? Chiar ma preocupa siguranta familiei si a mea. Suntem in pericol? A avut cineva un accident si a iesit urat din cauza "turcului"? A fost testat pe undeva si au cazut cateva stele din cele 5? Poate o sa mi se spuna de puntile fata sau spate care nu au nu stiu ce fiare in plus si care la un impact nu ar absorbi din energie si astfel voi fi pus in pericol. Ceva concret, gasim?
Stima.


--------------------
renault twingo;1,2 16 V;75 c.p. 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 16 Apr 2014, 16:15
Post #105


Membru


Group: Members
Posts: 4.194
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(Modus @ 16 Apr 2014, 16:00)
Laguna Berlina si Coupe au 4 roti directoare si pentru Romania acum, dar nu si pe Break.
Am subliniat ce trebuie si am adaugat ce lipseste pentru o informatie completa. radmasa.gif

P.S. Mie mi-a trebuit break. Culmea e ca se gaseste SH la dealer-i Rino. radmasa.gif
P.S.2 Daca ai acces la informatii ne poti spune pana acum cate "4 roti directoare" s-au putut comanda in RO de la lansarea L3?

Dar aici e vorba de Megane 3: da ori ba. L3 e tangentiala subiectului.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 16 Apr 2014, 17:46
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




QUOTE
Si eu am zis ca, la banii astia, putea sa-si ia Golf sau Focus, dar asta e alta discutie.

Poate...
La un pret similar eu am luat Megane ST, preferandu-l unor Astra ST, Octavia (versiunea de la data cumpararii), Golf Variant (idem). Noul Focus tocmai aparuse, nu m-a interesat.
Drive test-ul a fost efectuat cu un hatch Spania, 1.6 (care mi-a lasat impresia ca este lenes).


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mezym
post 16 Apr 2014, 17:58
Post #107


Mandru proprietar de Fluence Privilege 1,6 16v 2010


Group: Members
Posts: 430
Joined: 29 December 13




Din pacate Focus reprezinta astazi ce-a reprezentat Megane-ul II in anii lui. Adica varful tehnologiei. Ford are preturi cam mari, dar pe masina lor exista toata tehnologiile de le gasesti in clasa medie si lux.


--------------------
Megane II Sedan Fluence 1.6 16v Expression 2006/ 1.6 16v Privilege 2010 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 16 Apr 2014, 18:14
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




Off topic: Nu stiu daca Focus e varf, insa un Mazda 3 Revo+ e tehnologic peste Focus Titanium + toate optionalele (ajungi cam la acelasi pret). ;-)


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mezym
post 16 Apr 2014, 20:35
Post #109


Mandru proprietar de Fluence Privilege 1,6 16v 2010


Group: Members
Posts: 430
Joined: 29 December 13




Un 1.6 ecoboost de 180 de cai nu discuta cu multe masini, inclusiv cu acea Mazda. Si cel de 150 e impresionant.


--------------------
Megane II Sedan Fluence 1.6 16v Expression 2006/ 1.6 16v Privilege 2010 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rMegane
post 17 Apr 2014, 09:27
Post #110


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 27 March 14




Sa revenim totusi la topic.
Poate sa-mi zica cineva care e diferenta de greutate dintre "spaniol" si "turc"? Reducerile ar trebui sa se regaseasca si in greutatea masinii.


--------------------
Renault Megane 2014, 1.5dci 95cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 17 Apr 2014, 09:54
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.902
Joined: 13 October 06




Eu zic ca sunt foarte apropiate ca greutate, au disparut repere (-kg), au fost inlocuite repere din aliaj cu unele de fier (+kg), m-as mira sa fie mai mult de 3-4% diferenta in masa.

LE: discount-urile pentru Focus se invart pe la 3700 de Euro, la care daca faci ca reno si adaugi si tichetul rabla ajungi pe la 5200. Iar un 1.6 ecoboost de 150 de cai la 16000 Euro nu discuta cu nimic din curtea reno.

This post has been edited by mircea_aq: 17 Apr 2014, 09:57


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remesh
post 17 Apr 2014, 10:26
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 May 08
From: Braila




atasez un excel cu specif pentru vechiul vs noul megane.
Doar megane hatch se produce in Turcia --> coupe-ul, gt-line-ul si sport torer-ul se produc tot in Spania.

17 Apr 2014, 10:58:
Nu stiu daca persoana care a deschis topicul a luat decizia de achizitie, dar o sa postez un link cu un m3 http://www.auto.ro/renault-megane/2029740.html , fara a dori sa ii fac publicitate site-ului sau masinii. Nu e a mea dar am vazut masina. E ca noua revizii doar la reprezentanta, km reali.

This post has been edited by remesh: 17 Apr 2014, 10:58

Attached File(s)
Attached File  m3.xls ( 39.5k ) Number of downloads: 83


--------------------
Renault Megane 3 ST 2013 / ex M2 2007 / Ex. Clio 2
decat mult si fara rost, mai bine putin dar prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius_Jay
post 17 Apr 2014, 12:02
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 293
Joined: 8 February 10
From: Galati




Valorile acelea de catalog pentru greutate nu stiu cat de relevante sunt. Ma gandesc ca is calculate cu greutate standard pentru caroseria Megane + greutatea motorului. Nu cred ca sunt luate in calcul diferentele de caroserie.(daca aceste diferente de caroserie afecteaza greutatea.)

Masina mea a venit cu 100 kg mai grea decat in catalog. trebuie sa vine pe la 1220kg (pe datele de achizitie scria 1220), si greutate din carte este 1334 kg.

Cu stima,
Marius.


--------------------
Dacia Solenza 2003-Scala
Renault Megane 3 Privilege 1.4 Tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 17 Apr 2014, 13:26
Post #114


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Motorul de 1,6 nu e la fel la manuala si la automata, nu? La manuala a 1,6-le vechi de pe megane 2 iar la cvt e ala de la Nissan, nu?


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 17 Apr 2014, 13:41
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




samsungul adevarat a fost echipat de la inceput cu 1,6 si cvt de origine nissan.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rMegane
post 17 Apr 2014, 15:15
Post #116


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 27 March 14




QUOTE(remesh @ 17 Apr 2014, 10:26)
atasez un excel cu specif pentru vechiul vs noul megane.
Doar megane hatch se produce in Turcia --> coupe-ul, gt-line-ul si sport torer-ul se produc tot in Spania.

Specificatiile alea nici macar nu sunt corecte. Motorul de 1.5dci 110 cai apare ca are acelasi cuplu ca si 1.5dci 95cai. De fapt motorul de 110cai are 260Nm. In plus motorizarea de 95cai nu era disponibila pe modelul vechi.


--------------------
Renault Megane 2014, 1.5dci 95cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remesh
post 17 Apr 2014, 15:41
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 May 08
From: Braila




smile.gif sunt specificatiile produsului puse la dispozitie de Renault Romania, de ce ar fi corecte


--------------------
Renault Megane 3 ST 2013 / ex M2 2007 / Ex. Clio 2
decat mult si fara rost, mai bine putin dar prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rMegane
post 17 Apr 2014, 21:12
Post #118


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 27 March 14




Motorul de 95cai sigur nu era pe versiunea anterioara. Tin minte ca ma tot jucam cu configuratorul de megane 2014 si ba imi aparea motorul de 95 cai..ba cel de 90. Pana si excelul de la dealer avea ambele motorizari dar la acelasi pret. Intr-un final au afisat doar versiunea de 95cai. smile.gif

This post has been edited by rMegane: 17 Apr 2014, 21:31


--------------------
Renault Megane 2014, 1.5dci 95cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 17 Apr 2014, 22:59
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.902
Joined: 13 October 06




95 si cutie in sase trepte, cu a sasea lunga cat o zi de post.
Pe versiunile anterioare era la 90 cai cuplat la o manuala in 5 trepte.
Au facut treaba buna din acest punct de vedere.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 18 Apr 2014, 16:42
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(remesh @ 17 Apr 2014, 11:26)
Doar megane hatch se produce in Turcia --> coupe-ul, gt-line-ul si sport torer-ul se produc tot in Spania.

Din nou confuzia cu GT line...
GT Line este un pachet/echipare ce se poate pune pe orice varianta de caroserie a megane 3:
-coupe
-hatchback
-sport tourer(kombi)
-CC(coupe-cabriolet)
Dintre aceste caroserii doar hatch se face in turcia pe platforma low cost, in acelasi timp existand si hatch de spania pe platforma megane 3.


QUOTE(mircea_aq @ 17 Apr 2014, 23:59)
95 si cutie in sase trepte, cu a sasea lunga cat o zi de post.
Pe versiunile anterioare era la 90 cai cuplat la o manuala in 5 trepte.
Au facut treaba buna din acest punct de vedere.
*


Pacat ca nu vad nimic pe renault.ro despre un megane sport tourer 1.5dci95. Este combinatia care m-ar interesa pe mine, dar vad ca 1.5dci95 si 1.5dci110 Energy nu exista in oferta pt sport tourer.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 22nd May 2024 - 13:18
Dacia