Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Conducte frana, Renault symbol 2008

Andrei_du
post 16 Feb 2022, 23:05
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 18 February 19




stii cumva codul lor?
Trebuie indoite la forma celor originale, nu?

Multumesc pentru informatie!


--------------------
--- --- --- - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mick65
post 17 Feb 2022, 22:51
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 1 December 10




Buna seara,trebuiesc indoite,cod 3801815000.

18 Feb 2022, 22:40:
Buna seara,atasez o fotografie cu conductele de frana.CONDUCTE.jpg ( Size: 198.28k ) Number of downloads: 145


This post has been edited by mick65: 18 Feb 2022, 22:40


--------------------
RENAULT CLIO SYMBOL 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
janos
post 19 Feb 2022, 11:16
Post #33


User


Group: Members
Posts: 610
Joined: 24 January 11
From: Tg Mures




Niciodata nu am vazut de fabrica conducte postate peste aparatori. Fotografia este pentru montaj final ?


--------------------
CMF-C/D Renault–Nissan–Mitsubishi Alliance 2015 - MS 2 cifre 3 litere
Life is a bitch. Arguing with the mods is allowed, winning an argument against the mods will get you banned.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 19 Feb 2022, 11:20
Post #34


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Nu e cumva chiar rezervorul? laugh.gif


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
janos
post 19 Feb 2022, 11:24
Post #35


User


Group: Members
Posts: 610
Joined: 24 January 11
From: Tg Mures




Acum ca ai scris...dupa cod: exact ala e !
Halucinant ...asta daca e montajul final...


--------------------
CMF-C/D Renault–Nissan–Mitsubishi Alliance 2015 - MS 2 cifre 3 litere
Life is a bitch. Arguing with the mods is allowed, winning an argument against the mods will get you banned.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
a_daniel1980
post 4 Oct 2022, 13:02
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 22 November 07
From: Galati




O fi halucinant, dar peste rezervor trec conductele de frana.

Acum cazul meu:
Pentru ca la ITP mi s-a atras atentia asupra conductelor de frana care erau ruginite (motiv de respingere) am decis sa le schimb.
Este cunoscut faptul ca nu se gasesc conducte gata formate, ceea ce inseamna ca fie cumperi conducta la metru si trusa de bercuit si iti faci singur conductele, fie apelezi la un meserias care face (la mine in oras varianta era una foarte scumpa), fie gasesti de cumparat conducte la dimensiuni, bercuite si cu nipluri.

Cum am procedat: mai intai m-am bagat pe sub masina si cu o sarma subtire am incercat sa masor conductele. Masurarea cu sarma a conductelor pe masina nu este una precisa, dar poate oferi o idee aproximativa.
Pe mine ma interesau cele doua conducte care pleaca de la rotile spate pana sub locul pasagerului spate stanga si cele doua conducte lungi din spate pana sub pedalele sofer (aproximativ).
Am comparat ce am masurat cu dimensiunile indicate in schema dintr-un catalog online de piese, rezultatele fiind urmatoarele:
- conducta spate stanga: masurat 56 cm, dim. catalog 57,5 cm,
- conducta spate dreapta: masurat 136 cm, dim. catalog 139,4 cm,
- conducta mijloc stanga: masurat 177 cm, dim. catalog 177,8 cm,
- conducta mijloc dreapta: masurat 170 cm, dim. catalog 174 cm.

Avand dimensiunile, am cautat pe un site de piese auto conductele. Folosind si catalogul firmei producatoare a conductelor comercializate pe site am cumprat urmatoarele conducte:
- 1 conducta 600 mm, cod produs site S76-0060AA, index producator WP-009,
- 1 conducta 1400 mm, cod produs site S76-0140AA, index producator WP-003,
- 2 conducte 1800 mm, cod produs site S76-0180AA, index producator WP-023.
Cost conducte 111 lei + 30 lei transport.

In plus am cumprat si cele doua racordurile flexibile dupa codul de origine 7700416273. Racordurile cumparate au lungimea de 190 mm si sunt cu 10 mm mai lungi decat cele originale.

Montaj

Atentie! Nu sunt mecanic, iar operatiunea descrisa in continuare este experienta personala a unui amator.
Avand in vedere ca este vizat un sistem de siguranta al autovehiculului, apelati la personal calificat!

Inainte de a trece la desfacerea conductelor de frana trebuie blocata pedala de frana apasata ca sa nu se scurga lichidul cat se face operatiunea.
Pentru desfacerea niplurilor si apoi strangerea lor cheie de 11 mm. E foarte indicat sa se foloseasca cheie pt conducte (o cheie semideschisa), cu o cheie normala riscul de a rotunji hexagonul este foarte mare. Pentru desfacerea conductelor in partea din fata e nevoie si de cheie de 13 mm. Pentru acces la conductele de la mijoc este nevoie de demontarea unui scut lung de aluminiu, 2 piulite de 10 mm si 2 suruburi de 13 mm.
Racordurile flexibile fiind ruginite au iesit cam greu. S-a folosit cleste papagal si ciocan.
Conductele de cupru le-am format cu mana dupa cele vechi. Formarea lor a fost una aproximativa, fiind destul de greu sa urmezi intocmai unghiurile. Important e sa se respecte cat de cat unghiurile unde se cupleaza cu racordurile flexibile, acolo fiind spatiu destul de restrans.
Conductele de la roti le-am montat mai intai in racordurile flexibile si apoi in cilindrii de frana de la roti.
Conductele de la mijloc le-am montat mai intai in partea din fata si apoi in racordurile flexibile.
Am ales aceasta ordine de montaj pentru ca este mai usor sa mai ajustezi forma si traseul conductelor, tinand cont ca nu au fost la lungimea exacta ca cele vechi.
Dupa montajul conductelor se face aerisirea franelor.
Se verifica daca sunt scurgeri de lichid.

Poze: schema conductelor, dimensiuni, poze conducte ruginite


1_schema_conducta_frana.png ( Size: 56.07k ) Number of downloads: 120
7_dimensiuni_catalog.jpg ( Size: 38.53k ) Number of downloads: 115
conducte__1_.jpeg ( Size: 347k ) Number of downloads: 125
conducte__2_.jpeg ( Size: 180.84k ) Number of downloads: 123
conducte__3_.jpeg ( Size: 287.74k ) Number of downloads: 54
conducte__4_.jpeg ( Size: 322.68k ) Number of downloads: 41


--------------------
renault Symbol Fidji 1.5 dci, 2005, 60 kw 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 10:53
Dacia