Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Skoda Octavia Tour 1.9 TDI, Masina de servici

balanel
post 9 Aug 2008, 17:44
Post #61


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




Depinde de stilul de condus. Daca pune frana inainte de fiecare groapa, tin mai mult, daca trece ca si cum n-ar exista, peste gropi, denivelari, linii de tramvai, etc., normal ca se duc repede. Nu cunosc rezistenta masinilor Skoda, ca sa pot spune, in urma faptului ca au necesitat schimbarea la 50000 km, cum a fost condusa masina.


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 9 Aug 2008, 19:23
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




QUOTE(cj98czh @ 17 Jun 2008, 17:30)

Separat de revizia obisnuita sau mai schimbat discurile de frana pt. ca erau ovalizate, operatie care nu au vrut nici cum sa intre pe garantie pt. ca spun ei s-au folosit necorespunzator, cum ??? nu-mi dau nici eu seama...oricum o sa-i las pe cei de la Transport sa-si bata capul....

*




QUOTE(cj98czh @ 4 Aug 2008, 09:41)
Tocmai am revenit dupa un drum de Germania de 3100 de km...

A revenit in schimb problema cu discurile de frana... bat din nou la viteze de peste 100 de km/h in momentul in care pui frana....ma voi duca sa vad de data asta ce spun...nu au nici 5000 de km de cand au fost schimbate....o sa revin...
*




QUOTE(cj98czh @ 4 Aug 2008, 12:58)

Aceeasi probleme am reclamat-o si data trecuta si sa-u schimbat discurile....problema disparand...o vreme...acum vad ca o luam de la capat..

*




QUOTE(cj98czh @ 8 Aug 2008, 19:25)

Ne intoarcem in service, iarasi roti date jos...miscat de toate prin fata.....si verdictul ..... discurile ovalizate...baietii recunosc ca am avut dreptate...le schimba pe garantie si imi spun ca echilibrarea rotilor este din partea casei... si ca nu am de plata nimic...

Sunt curios daca s-a rezolvat problema sau va reaparea in cateva mii de km...o sa va tin la curent..

*


Eu cred ca folosesti franele in mod excesiv datorita stilului de condus sportiv.Asta insa nu ar cauza decat uzura prematura a placutelor si a discurilor.Dar cand ai incins franele si intri brusc pe o portiune de drum cu ploaie si mai ales balti discurile sunt stropite cu un jet de apa rece care cauzeaza raciri bruste urmate de contractii puternice care produc ovalizari si chiar fisuri fine in materialul discurilor.
Parerea mea.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 9 Aug 2008, 19:34
Post #63


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




domnu' bulan, ai perfecta dreptate, daca intri intr-o balta cu discurile incinse sunt mari sansele sa se ovalizeze.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 9 Aug 2008, 23:35
Post #64


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.856
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




De condus conduc destul de sportiv...dar de ambele dati bataile au inceput pe autostrada in Germania la drumuri de peste 2500 km unde nu prea ai unde frana excesiv si nici balti nu sunt...

Si apropo acelasi stil de condus l-am avut pe Golful avut inainte ca masina de servici, pe R25 ccu care am facut peste 200.000 de km...pe R18, pe Megane....si cu nici unul, niciodata probleme cu discuri ovalizate....deci??? parerea mea este ca discurile nimenrite de mine aveau probleme de fabricatie sau masina are sistemul de franare subdimensionat ceea ce duce la incalzirea excesiva a franelor....oricum nu sunt deloc multumit de cum franeaza la viteze mari...lucru de care m-am plans inca de la inceput.....

Oricum nu vi se pare ciudat....2 seturi de discuri pana in nici 30.000 de km????


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 28 Aug 2008, 18:02
Post #65


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.856
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Recent fiind la tara mi-a spart un capcaun cu un "coupe" propulsat de 2 cai putere stopul stanga spate...masina fiind parcata....nu a avut bunul simt sa intrebe a cui este masina....costul reparatiei a fost de 380 RON cu tot cu manopera in reprezentanta Skoda din Cluj....daca il faceam pe casco trebuia platita o franciza de 100 euro...asa ca cei de la Transport nu s-au mai complicat...

Bine ca a fost numai stopul si nu s-a indoit nimic...

This post has been edited by cj98czh: 28 Aug 2008, 18:04


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 28 Aug 2008, 18:44
Post #66


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




380 RON un stop?


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 19 Sep 2008, 21:25
Post #67


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.856
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




De ce te miri...asta este pretul de reprezentanta...eu tot spun ca toate reprezentantele sunt scumpe indiferent de marca....si ca o comparatie pun mai jos preturile reviziei...poate intereseaza pe cei cu renault sa faca comparatii...


......costurile revizie de 30.000 care la mine s-a facut la 32.000 din cauza ca masina in primul an de la cumparare nu facut decat 2000 de km...

Filtru ulei - 27.35 RON+TVA
Filtru aer - 54.53 RON+TVA
Filtru polen - 37.06 RON+TVA
Filtru motorina - 100.94 RON+TVA
Ulei Aral High Tronic 5W40 4l - 115.35 RON+TVA
Ulei Aral High Tronic 5W40 1l - 29.69 RON+TVA
Materiale mici (nu stiu ce sunt) - 13.54 RON+TVA
Bec dublufil 21/5W - 6.30 RON+TVA
Manopera - 180.50 RON+TVA

Total 565.26 RON +TVA

Si ca o completare am luat pt. un coleg set capace originale pt. Octavia 2...ca el le pierduse...pret pt. 4 bucati.....388 RON (pret cu TVA)....

This post has been edited by cj98czh: 19 Sep 2008, 21:42


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 21 Sep 2008, 09:50
Post #68


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.856
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Am uitat sa mentionez...au trecut vreo 3000 de km si problema cu discurile de frana nu a reaparaut...deci o consider rezolvata...cel putin deocamdata...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 21 Sep 2008, 10:11
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




In exploatare apar cele mai nebanuite defectiuni!!Chiar te rugam sa ne tii la curent cu problema discurilor!


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 14 Oct 2008, 10:09
Post #70


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.856
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




mama ei de rabla...cu "pretentii".... 053.gif post-336-1110552483.gif

aseara ma intorceam inspre casa de la Lugoj....si pe drumul care face legatura dintre Lugoj si Deva....la un moment dat ....un umblator cu 2 cai tractiune a iesit de pe un drum lateral....imediat dupa o curba....in timp ce ieseam din curba....bineinteles ca nu avea nici o lumina de semnalizare (era aprox. ora 21 deci bezna)...eu aveam aprox. 80 km/h... franat brutal....Skoarba....normal ca nu franeaza calumea.... din fata venea un logan....asa ca aveam 3 alternative...sa iau caruta din spate...frontal cu ala ce venea sau santul....am ales ultima varianta...noroc ca santul nu a fost mare si am trecut peste el....masina nu a patit nimic...si cei mai important nici eu....

ABS-ul a intrat foarte repede....si masina a capatat o traiectorie foarte ciudata....

Cel cu caruta normal ca a "accelerat" si dus a fost....poate a fost mai bine asa pentru ca, cred ca-i suceam gatul.... daca ramanea acolo....

Nu vreau sa spun iar de batranul meu R25 sau de Megane unde franele erau excelente...si ABS-ul lucra ireprosabil.... dar ma gandesc la cei care dau o caruta de bani pe o masina din asta... mare tampenie fac....totusi a costat 14.700 euro...

Inca odata.....franele la masina asta sunt de toata jena....de altfel, lucru de care se plang toti colegii mei...... si care suspina toti dupa Golfurile dinainte si dupa Octaviile cu discuri si pe spate.... dar a trebuit innoit parcul cu tampeniile astea...

This post has been edited by cj98czh: 14 Oct 2008, 10:13


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 14 Oct 2008, 18:17
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Bine ca nu ai patit nimic!Probabil ca franele la testul pe bancul de probe se incadreaza in parametrii dar uite ca in exploatare nu satisfac.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 14 Oct 2008, 20:28
Post #72


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.856
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Se incadreaza....este clar la acest model de masina o problema cu ele...in mod sigur sistemul de franare a fost gandit pt. frane cu discuri pe spate...si la echiparea Tour sunt tamburi...

La Octaviile dinainte nu exista aceasta problema...dar pe spate....erau discuri...

Sunt 12 Octavii in firma si cu toti cu care am vb. mi-au comfirmat...ineficienta sistemului de franare...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 14 Oct 2008, 20:39
Post #73


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Toti au condus Renault anterior? Dacă da, se explică senzația...

Tamburi sau discuri, la frânare oricum puntea spate are un aport mic... Mult mai mult contează anvelopele...

This post has been edited by MAERSK: 14 Oct 2008, 20:50


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 14 Oct 2008, 21:55
Post #74


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.856
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




De acord...dar partea cu anvelopele pica...ca sunt cu cele de vara (Continetal Super Contact) ca sunt cu cele de iarna...Pirelli SotoZero...tot prost franeaza..

Nu, colegii mei, nu au condus toti renault...majoritatea au condus Golf IV...cele avute inainte de tampeniile astea si Octavia 1 Elegance... de ambele au fost multumiti...

Eu am condus Renault...si afirm din nou...porcariile astea de Octavia Tour nu-si merita banii...cel putin nu pt. ce ofera..

This post has been edited by cj98czh: 15 Oct 2008, 08:34


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 15 Oct 2008, 08:20
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




Merg zi de zi pe ruta Bucuresti-Ploiesti cu Octavia Tour. Pana mai acum 3 luni am facut 56000 km cu o Octavia Tour 1.6 cutie automata.
Ce pot spune de aceasta masina: ai perfecta dreptate in ceea ce priveste franele, era extrem de gurmanda-consumuri uriase, foarte puturoasa, motor extrem de zgomotos (asta poate pt ca trebuia turata des la 4-5000 ture ca sa poti face o depasire si tot degeaba ca tot imi era frica cu ea).
Singurul plus era lipsa de greieri.
prin iulie am luat un diesel tot de la firma care avea 100000 km la bord. Asta avea ceva greieri dar era o masina la care se vedea clar ca cineva si-a batut joc de ea.
Era tot Tour cu motor 1.9 tdi, manuala. Motorul tragea bine, patina ambreiajul, zgomotoasa la relanti si plecari de pe loc dar ok in mers.
De 2 saptamani, merg cu Octavia 2 diesel cu DSG. Are 1 an si 26000 km.
DSG e foarte tare. Imi place cum schimba, are 6 trepte.
Dupa 26000km pot spune ca nu are nici un greiere, sunt uimit. Din pacate nu pot spune asta despre Mgeanul personal.(test facut pe aceleasi drumuri din oras cu ambele).
Alte aspecte care imi plac si pe care Mgeanul nu il are. Sunt nimicuri, dar conteaza.:afiseaza mereu pe display numele melodiei si climatizarea pentru pasagerii din spate.
Ca minus, din nou, motor foarte zgomotos.
Sper ca nu te superi ca am scris in topicul tau dar am considerat ca e ok avand in vedere ca vorbim aproximativ de aceeasi masina.


--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 15 Oct 2008, 08:31
Post #76


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Eu am zis aici pe prima pagină că nu e normal să coste atât de mult o mașină concepută în 1995, dar ai șters...

Dragoș, DSG are un minus, pe D schimbă mult prea jos și de aceea zgomotul înfundat... I-ar trebui un update de soft și atunci ar fi perfectă. biggrin.gif

This post has been edited by MAERSK: 15 Oct 2008, 08:45


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 15 Oct 2008, 08:33
Post #77


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.856
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nu este nici o problema...poti sa ne spui impresiile tale de cate ori doresti...

Eu am niste greieri la bancheta din spate pe care nu pot sa-i omor...nu le-am gasit cuibul inca... biggrin.gif biggrin.gif

Dar nu asta ar fi problema... pe mine aspectul franelor ma deranjeaza teribil...mai ales ca am un stil de condus mai sportiv....


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 15 Oct 2008, 08:45
Post #78


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Gizas craist. Si ma gandeam sa iau Octavia Tour..... Oare chiar asa sa fie? Sau e doar o impresie personala a ta?

Sincer, crezi ca raspunsul se regaseste in discurile spate? Eu nu as crede, cel putin la o masina disproportionata rau din punct de vedere a distributiei maselor pe punti. Mai degraba m-as gandi la materialele folosite la discuri si placute, la cauciucuri. La o frana dinasta, mai ales la o masina de familie, greul il duce puntea fata, ea franeaza cel mai mult masina. Avand discuri pe spate crezi produceau forta de franare peste ce pot niste tamburi? M-as mira. Sincer. Am Lancer cu discuri pe spate, dar sincer la asta parca nu e asa mare transferul de masa in fata ca la o Octavia. Are supensii ceva mai tari, cred ca e mai joasa, oricum centrul de greutate cred ca e mai jos putin. La mine dupa 5000km discurile spate NU au inca uzura deloc. Parca un disc are ceva urma, dar probabil e o mizerie care a prins-o intre disc si placuta.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 15 Oct 2008, 08:50
Post #79


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.856
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nu, nu este o parere de-a mea...cum am mai spus si colegii mei se plang de acelasi lucru, vad ca su Dumid comfirma...deci clar este o problema....

Hai sa-ti spun de unde cred ca pleaca problema si asta facand o mica comparatie tot cu Ocataviiile 1 1.8 20V turbo care le-am avut inainte..

Mentionez ca si la benzinara care avea 150 de cai...erau aceleasi discuri si aceleasi etrire pe fata, aceeasi marime de anvelope...acelasi model..etc, etc....dar nu avea PDG....deci....principala problema zic eu ca vine de le PDG....Tour este mai inalta...si de aici se schimba centrul de greutate...masina pune botul jos mult mai tare in caz de franare...

Si discurile spate au un aport destul de mare...dar principalul vinovat este PDG-ul..

This post has been edited by cj98czh: 15 Oct 2008, 08:54


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 15 Oct 2008, 08:57
Post #80


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Deci vezi? tongue.gif Tot la transfer mare de masa se reduce in mare treaba, cum bine ai punctat si tu si ai indicat chiar sursa problemei biggrin.gif

Sub masina te-ai uitat? Sigur a scapat complet nevatamata? tongue.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 15 Oct 2008, 09:04
Post #81


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.856
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Da, am dus-o in reprezentanta si s-au uitat baietii....noroc ca are un scut metalic de tanc...si a lovit cu ala...si noroc ca santul nu a fost mare...

This post has been edited by cj98czh: 15 Oct 2008, 09:04


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 15 Oct 2008, 09:10
Post #82


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Cool. Oare sa incep sa ma agit sa ghicesc ceva scut si pentru Lensar ? tongue.gif

La greieri cum sta masina? In afara de ala din spate.

This post has been edited by driverx: 15 Oct 2008, 09:10


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 15 Oct 2008, 09:13
Post #83


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.856
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Acceptabil....mai este unul in usa soferului....dar ala este lenes si nu face galagie decat rar....oricum mai bine decat un renault biggrin.gif, dar are alte multe -.....sunt enumerate in primul post mi se pare...si daca faci drumuri lungi te vor rupe scaunele la spate....mie mi se par foarte incomode...

This post has been edited by cj98czh: 15 Oct 2008, 09:13


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 15 Oct 2008, 09:14
Post #84


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Poate ar fi bine sa schimbi si etrierele fata.
Se intampla, daca sunt proaste sa-ti ovalizeze discurile.
Poti deasemenea sa-ti iei anvelope mai late un pic si/sau sa le umfli mai tare.
Cand franezi, se transfera masa din spate in fata, mai ales daca ai suspensie moale, rezulta ca se incarca rotile fata, cauciucul se deformeaza si nu mai asigura stabilitatea.
Daca e umflat la 2,1 bar e mai stabila, cel putin asta am observat.


This post has been edited by dizzy: 15 Oct 2008, 09:22


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 15 Oct 2008, 09:16
Post #85


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




De ce mai tare?


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 15 Oct 2008, 09:23
Post #86


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.856
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Hai sa o lamurim...este masina de servici.... este greu sa faci si sa ti se accepte lucruri ...

Eu zic ca s-ar imbunatatii considerabil daca s-ar renunta la PDG...

Cat despre roti eu le tin la 2,3 pe fata si 2,1 pe spate...comform specificatiilor producatorului.... afisate pe capacul de la rezervor..

This post has been edited by cj98czh: 15 Oct 2008, 09:24


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 15 Oct 2008, 10:21
Post #87


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Stiu cum e, ca si eu am d'aia. smile.gif
Mai e o singura solutie, mergi mai incet, in limitele sistemului de franare.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 15 Oct 2008, 12:41
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




eu la nici una din ele nu am avut pdg. Si eu am uitat sa spun despre scaunele foarte incomode. La Octavia 2 altfel stau lucrurile.


--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 16 Oct 2008, 22:20
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.259
Joined: 10 January 05




Ce naiba e acest PDG?


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 16 Oct 2008, 22:23
Post #90


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




pachet drumuri grele


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 17:13
Dacia