Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

trosneste la franare si la accelerare

georgefrancezu
post 27 Jul 2012, 15:12
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 9 April 12




salutari tuturor. am devenit acum 4 luni proprietarul unui renault megane 2 hachtback. acum 2 sapt i-am scimbat bucsile de la bascula si acum trosneste ceva pe partea dreapta la orice franare si la orice accelerare. m-am intors cu masina in service le-am rerclamat baietilor problema mea dar dupa ceva verificari au spus ca nu au idee ce se intampla. am realizat ca nu sunt profesionisti si am plecat. i-mi poate spune cineva ce anume se intampla? va rog mult sa ma ajutati.


--------------------
renault megane 1,5 dci 82cp 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nonic
post 27 Jul 2012, 15:46
Post #2


Together we can do more


Group: Members
Posts: 3.964
Joined: 22 May 09
From: Ploiesti




Daca zgomotul este in zona pedalierului este posibil sa fie duse bucsele de la cadru motor, nu ai sesizat acel zgomot pentru ca erau slabe bucsele pe care tocmai le-ai schimbat si o mare parte din socuri nu se mai transmiteau cadrului.
Cel mai bine cauta un alt service pentru o constatare.


--------------------
Renault Megane 2.1 1.5 dci 2004 Privilege Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valikris2002
post 27 Jul 2012, 17:19
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 11 November 05
From: roman,neamt




legat de trosnituri la accelerare si decelerare sau la ridicare de borduri, cand se contorsioneaza caroseria, am avut o revelatie cand mi au aratat de la ce putea fi, daca nu eram de fata puteau foarte usor sa invoce bucsele de la cadru motor, insa surpriza intre cadru motor si caroserie am gasit cel putin 12 pietre nu pietricele, care in momentul in care se misca sa zic caroseria se comprima cadru si trosneau pietrele. Cu ajutorul unui levier am scos pietrele dupa care liniste totala.


--------------------
megan sedan manager 1.5 dci, 85 cp 26-10-2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi13
post 28 Jul 2012, 06:34
Post #4


junior


Group: Members
Posts: 257
Joined: 1 December 09
From: prahova




am avut aceeasi problema.
se pare ca cine ti-a strans surubul cel lung de la bascula dreapta,de fapt nu la strans.vezi ca ai o pozitie in care nu poti tine contra sa il strangi,dar sper ca te descurci.
bafta.


--------------------
renault megane 2.2 1.4 16v 2008/NOIR NACRE/ - PH 01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgefrancezu
post 30 Jul 2012, 19:34
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 9 April 12




am fost cu masina la reprezentanta renault si mi-au spus ca este din cauza pivotilor , ceea ce nu prea cred. au dat comanda de pivoti si astept cateva zile sa vedem ce se intampla. voi credeti ca pivotii ar putea fii de vina?


--------------------
renault megane 1,5 dci 82cp 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valikris2002
post 30 Jul 2012, 20:46
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 11 November 05
From: roman,neamt




asta poti verifica si tu, atat vizual cat si cu ranga daca pivotii sunt dusi, insa eu stiu ca pivotul o sa bata doar in gropa sau denivelare nu la plecari bruste, insa si aici tine de o anumita pozitie a masinii, eu ce am simtit nici o secunda nu am zis de pivot direct la cadru h m am gandit insa stiind cum am exploatat masina aveam dubii, confirmate de cei din sevice, corect.Succes!!


--------------------
megan sedan manager 1.5 dci, 85 cp 26-10-2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgefrancezu
post 31 Jul 2012, 15:53
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 9 April 12




dragilor astazi am fost la reprezentanta renault le-am spus ca asteptam si eu niste piese, m-au cautat in calculator dar nu a gasit nimic. drept urmare m-au rugat sa merg din nou la un control auto ( de data asta gratis) pentru a repetata comanda. sus in service am dat de un mecanic mai in varsta i-am explicat ce sa intamplat la care spune ca pivotii mei sunt perfect sanatosi iar ca tipul de alaltaieri era unul fara experienta. dupa un control amanuntit a gasit cum spune costi13 surubul acela subtire si lung din partea din fata de la bascula dreapta foarte putin strans.mecanicul l-a strans binisor si problema mea s-a rezolvat. un lucru iarasi ciudat mi-a spus mecanicul ca cei de la renault nu trimite niciodata pivoti ca piese de schimb. ei intotdeauna trimite bascula complet echipata cu pivot si bucsi. deci mie urma sa mi se monteze in reprezentanta renault pivoti facuti pe vapor.


--------------------
renault megane 1,5 dci 82cp 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex1988
post 31 Jul 2012, 18:16
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 5 June 09
From: Bacau




eu am patit sa cumpar un brat la 160 lei si bucasa era mai larga si scartaia la orice frnare


--------------------
RENAULT MEGANE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 13:22
Dacia