Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema martor aprins

Pelicanul
post 7 May 2023, 16:57
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 7 May 23




Salutare

Am si eu o problema de vreo 3-4 ani. Masina este un Renault Clio 2 Storia 1.2 benzina + gaz din 2007 , motor BB3KEF 43 kw.

In timpul mersului, nu mereu, apare din cand in cand acest martor in bord si nu prea mai trage, maxim 70/80 in treapta a 5-a de viteza.


Am facut o diagnoza mai demult si mi s-a spus ca masina nu are nimic, si ca pe calculator nu apare nici o eroare. Nici in bord nu este afisata nici o eroare nu se aprinde nici un bec de service, etc.

Apoi am facut o diagnoza la alt service si mi s a spus ca este de la senzorul de la pedala de acceleratie, am schimbat acel senzor si nimic.

Ce e de facut in continuare, deoarece problema incepe sa ma enerveze.


Repet, problema este de 3-4 ani si nici nu s-a agravat, nici nu s-a rezolvat.

Martorul de SERV este din cauza instalatiei de GPL, nu au mai pus alt soft si a ramas asa, dar nu am nicio problema cu el.

Ce ma sfatuiti sa fac? In cazul in care cineva a avut o problema similara, am rugamintea sa imi spuna cum a rezolvat-o.

Multumesc anticipat,

ALexandru.


Attached thumbnail(s)
WhatsApp_Image_2023_05_07_at_17.51.32.jpeg ( Size: 65.14k ) Number of downloads: 93


--------------------
Renault Clio 2007 2 Storia - TR97ASM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgeleus
post 8 May 2023, 08:36
Post #2


georgeleus


Group: Members
Posts: 129
Joined: 1 July 21
From: Ploiesti




QUOTE(Pelicanul @ 7 May 2023, 16:57)


Apoi am facut o diagnoza la alt service si mi s a spus ca este de la senzorul de la pedala de acceleratie, am schimbat acel senzor si nimic.


ALexandru.
*



Salut,

Ce zici tu suna a Limp Mode in prezenta acelui martor.
Nu ma pot pronunta la RENAULT, dar ce stiu sigur este ca pedala de acceleratie functioneaza cu impuls diferential, nu e "un senzor" acolo sau daca e nush cu ce se mananca, stiu doar ca se ia in calcul variatia inductantei a doua bobinutze in functie de pozitia pedalei.

...cel putin asa era la Opel-ul meu si era problema consacrata acolo.
Dar nu trebuia intervenit asupra mecanismului in nici un caz, ci trebuia desfacuta cutia cu sigurante din compartimentul motor, scoasa partea superioara (Cea cu sigurante infipte), ramanand vizibile doar contactele si curatat cu spray de contacte si apoi lasata la aerisit.

Si eu si un vecin si alti preteni cu Astra H ne-am rezolvat definitiv problemele astfel.


DISCLAIMER: exista o foarte mare posibilitate ca la RENAULT sa nu fie acelasi lucru, aceeasi cauza, aceeasi rezolvare.

Mai asteptam opinii.



--------------------
Renault Megane IV 2017 KH2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pelicanul
post 8 May 2023, 16:09
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 7 May 23




Dar in limp mode, nu trebuie sa ti apara si martorul motor? mi e nu mi apare
o sa incerc si varianta ta, multumesc oricum pentru raspuns.


--------------------
Renault Clio 2007 2 Storia - TR97ASM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 21:28
Dacia