Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Distributie Scenic 2.0 dci, Inlocuire kit lant distributie la Scenic II

Kolean
post 4 Feb 2021, 23:12
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 6 May 19




Va salut stimati colegi,

Detin un Grand Scenic 2 din 2006 cu motorizare 2.0 dci. De doua saptamani a aparut un zgomot ciudat, ca dintr-o cutie metalica de conserve, in zona capacului de distributie. Zgomotul nu e constant, exista zile cand nu se aude deloc si de regula se manifesta la cald.

Ne stiind ce rulaj are motorul, acesta fiind schimbat de dl. samsar de la care am cumparat masina, ma astept la orice. Si cum nu am in plan sa-mi iau altceva in viitorul apropiat, i-as schimba distributia ca sa stau linistit.

Intrebarea mea suna cam asa, exista colegi care au schimbat lantul la masina aceasta? Din cate am auzit procedura e destul de anevoioasa, necesitand scoaterea motorului de sub masina si implicand multe ore de manopera. Ma refer doar la Scenic 2, pentru ca la Laguna, Trafic, Espace, etc. se poate opera cu motorul pe masina.

La reprezentanta mi s-a spus simplu: "Pregateste-te cam la o mie de $$$, piese + manopera" ce mi se pare enorm de mult pentru o masina de 2000-3000 de Euro.

Daca sunt persoane cu experienta pe zona aceasta v-as fi reconoscator pentru orice detaliu inclusiv service-ul la care s-a facut operatia.

Va multumesc!






--------------------
Renault Grand Scenic II 2.0 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 5 Feb 2021, 09:19
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Mergi la un service normal dar priceputi si o sa fie cu 35-40% mai ieftin.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:50
Dacia