Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Instalatie GPL secventiala pe Clio Symbol 1.4 8V, Tomasetto Stag 200

adrian2011
post 20 Oct 2012, 10:47
Post #151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 693
Joined: 30 August 11
From: Isle of Man




texasdn vad ca esti singurul cu landi pe aici.spune-mi te rog ai simtit vreo diferenta la incalzire in habitaclu?adica se incalzeste mai greu sau mai putin ca inainte sa ii pui gpl?eu am si clima si nu stiu daca e bine sa ii montez gpl(1.2 16 V). va rog nu va mai certati ca poate ne inchide topicul si e pacat!


--------------------
Renault Symbol 2011 Collection 1.2 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
texasadn
post 20 Oct 2012, 22:51
Post #152


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 11 October 12





Nu am clima ...am un amarat de aer....si o amarata de landi renzo montata de acei inginri francezi(prosti) si un motor de 1,4.....8 valve....dar DA chiar imi consuma exact ca pe benzina.....si nici macar nu-mau chemat sa-mi abgradeze softul cu nu stiu ce soft turcesc sau polonez sau albanez............eu pur si simplu mi-am montat gpl pe ranaultul meu.....atat doar.......si treaba legata de marketingul extern....chiar toti inginerii erau tampiti sau corupti de au ales LANDIRENZO??????.........iti reamintesc val3tino....BMW...CHEVROLET....DACIA....DAIHATSU.....FIAT.....FORD.....SUZUKI.....OPEL.....RENAULT.....SEAT.....SKODA.....WOLSWAGEN......sincer te rog sa nu mai postezi daca nu ai un raspuns clar privind aceasta problema

This post has been edited by cmandrei: 23 Oct 2012, 12:00


--------------------
renault clio 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Val3ntin0
post 20 Oct 2012, 23:52
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 8 September 11
From: Ploiesti




QUOTE(adrian2011 @ 20 Oct 2012, 10:47)
texasdn vad ca esti singurul cu landi pe aici.spune-mi te rog ai simtit vreo diferenta la incalzire in habitaclu?adica se incalzeste mai greu sau mai putin ca inainte sa ii pui gpl?eu am si clima si nu stiu daca e bine sa ii montez gpl(1.2 16 V). va rog nu va mai certati ca poate ne inchide topicul si e pacat!
*




Nu cred ca afecteaza cu nimic, masina oricum merge pe benzina pana se ridica temperatura la 35-40 grade, si pe urma se face trecerea pe gpl, temperatura motor + turatii peste 1600.. Si tinand cont ca vezi gpl pe masini de genul Touareg, BMW cu clima si ele. chiar nu vad cu ce afecteaza...

This post has been edited by Val3ntin0: 20 Oct 2012, 23:53


--------------------
Renault Clio Expression 2004~1.4 / Megane 2007~1.6 16v 82kv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CHYBRYT
post 24 Oct 2012, 11:44
Post #154


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 20 July 05
From: Bucuresti Sector2




Instalatia Landi Renzo este foarte buna dar nu cred ca are nevoie de utilizatori ca texasadn s-o faca de ras, cat priveste consumul este imposibil ca el sa fie identic ca pe benzina in general consumul pe gaz este cu 10% din consumul pe benzina mai mare in aceleasi conditii de mers.


--------------------
Renault Megane 2.2 2007 - B888BAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandan1981
post 24 Oct 2012, 20:36
Post #155


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 16 October 12




salutare
nu stiu daca daca este adevarat ce spune texasadn dar eu pot sa va spun asa :landi renzo after market consum extern 7.0-7.2 iar in oras 8.8-9.2
iar adrian 2011 nu este nici o diferenta la incalzire
dar de ce intrebi?


--------------------
dacia logan 2010 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian2011
post 25 Oct 2012, 07:23
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 693
Joined: 30 August 11
From: Isle of Man




intreb de incalzire pt ca inainte la fostul logan cu tomasetto stag 200 daca ramaneam pe gpl se incalzea mai greu in interior.eram curios daca si la LRZ este la fel


--------------------
Renault Symbol 2011 Collection 1.2 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandan1981
post 26 Oct 2012, 08:05
Post #157


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 16 October 12




salutare
la mine (eu am lr) nu am nici o problema cu incalzirea in interior
o sa mai intreb sa vad daca cineva cu lr a avut o asemenea problema
dar eu zic ca poate nu au legat bine apa sau aveai o problema cu caloriferul din interior


--------------------
dacia logan 2010 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 26 Oct 2012, 09:59
Post #158


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




@texasadn: Ok, ai spui tot ce aveai de spus. Daca ai posibilitatea in continuare sa porti un dialog logic si argumentat, esti liber s-o faci, insa posturi ca ultimul pe care l-am sters nu vor mai fi pe acest topic.

Si te rog foloseste punctuatia corect si nu mai cita mesajele anterioare. Inscriindu-te pe acest forum ai fost de acord si cu regulamentul acestuia, pe care te invit sa-l recitesti.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 26 Oct 2012, 12:03
Post #159


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Unii montatori de GPL pun plamanul in serie cu caloriferul. De aceea apa care circula prin calorifer va fi racita, indiferent de tipul instalatiei. Corect instalatia se monteaza in paralel, adica se pun coturi tip "T" pentru devierea apei separat de circuitul de incalzire.
In plus, la montajul in serie, un alt neajuns este daca ai caloriferul infundat. Nexam incalzire a gazului, adica tot o belea.
Plamanul trebuie montat in paralel. Eu am avut aceeasi problema. Aveam caloriferul infundat, masina trecea greu pe gaz, in plus nu mai baga nici caldura.
Dupa montarea teurilor s-a remediat problema trecerii pe gaz. Atelierul la care am montat instalatia nu recunoaste ca am avut dreptate, dar asta este o alta poveste. Lor le este mai usor sa se intepe in furtunele originale decat sa traga altele.
Este bine de stiut asta cand montati. Indiferent de ce spun montatorii. Si repet, indiferent de tipul de instalatie montat.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Val3ntin0
post 31 Oct 2012, 21:34
Post #160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 8 September 11
From: Ploiesti




Instalatia Tomasetto este italiana, doar partea electrica este facuta in Polonia.
Au existat cateva replici facute in Ungaria daca am inteles bine, se distribuiau din Timisoara.. dar am auzit ca au fost calcati de baietii cu costume si masca.. si nu cred ca mai sunt acum smile.gif


--------------------
Renault Clio Expression 2004~1.4 / Megane 2007~1.6 16v 82kv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Val3ntin0
post 24 Nov 2012, 00:16
Post #161


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 8 September 11
From: Ploiesti




Stand pe langa baietii de la service.. mai vezi diverse probleme si inveti cate ceva..
Ex un logan cu multi km.. filtru de gpl , cel mic si galben (cand este nou) era atat de imbacsit incat ziceai ca a bagat cineva pietricele in el.. Omul venise cu urmatoarea problema: in oras ii mergea pe gpl, dar cand iesea in afara si ajungea sa mearga cu 80-100 km/h ii trecea pe benzina si nu mai vroia sub nici o forma sa treaca pe gpl. Filtrele erau neschimbate de peste 20 mii km si omul a recunoscut ca pune gpl de unde poate, nu tine cont de peco.. da sincer arata rau de tot acel filtru.. in fine, sa trec la rezolvarea problemei.. La inceput omul nu a crezut, dar dupa schimbarea termostatului problema sa s-a rezolvat.. Masina in oras se incalzea si mergea pe gpl, dar in afara ii scadea temperatura sub 35-30 grade si atunci masina trecea pe benzina..

La relanti masina pe tester nu se ridica cu temperatura peste 30 grade cu greu.. Si ca sa faci o calibrare temperatura trb sa fie de minim 50-55 grade, atat cere calculatorul.
Termosstatul parca a fost 70 lei.. si s-a cunoscut diferenta din momentul schimbarii lui..

Asta a fost un ex de problema vazuta de mine, care pe viitor poate pica bine cuiva.. smile.gif

O problema intalnita de mine a fost la treapta a 2 sau 1 cateodata, ca o inecare a motorului..
Acum 2000 de km sa zic asa schimbasem bujiile dar nu se rezolvase in totalitate, acum cateva zile am schimbat fisele.. 35 lei setul.. si totul merge ok acum... Asta dupa 87 mii km ai masinii si dupa 22.000 km parcursi pe gpl..

This post has been edited by Val3ntin0: 24 Nov 2012, 00:16


--------------------
Renault Clio Expression 2004~1.4 / Megane 2007~1.6 16v 82kv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
25kuc
post 2 Dec 2012, 12:43
Post #162


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 2 December 12




Buna ziua.
Am o masina cu Stag200, 4 cilindri, si mai am una in 6 cilindri pe care vreau sa pun GPL, marca masinii nu cred ca e relevanta. Instalatia (stag300-6, isa2) mi-am adus-o din Polonia, impreuna cu interfata, filtre de rezerva, si alte prostii. Ma intereseaza un lucru anume: cum este facuta legatura intre computerul masinii si cel de GPL?
Mai precis, cand stiu injectoarele de benzina sa nu mai bage combustibil in acelasi timp cu cele de GPL?
Multumesc.


--------------------
Bmw 323i 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 2 Dec 2012, 16:40
Post #163


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Salut

se taie alimentarea electrica a injectorului pe benzina la trecerea pe gaz, din cate stiu eu.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
texasadn
post 4 Dec 2012, 09:22
Post #164


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 11 October 12





Din cate stiu eu cablajul instalatiei de gpl e prevazut cu mufe pt injectoare.Mufele instalatiei gpl se cupleaza cu mufele injectoarelor masinii(de la benzina).Acestea actioneaza ca niste relee adica atunci cand injectoarele de gpl primesc plus pe a le deschide taie alimentarea injectoarelor de benzina si invers.De curiozitate daca zici ca ai luat instalatia de la mama ei poti sa ne zici si noua un pret?

This post has been edited by cmandrei: 4 Dec 2012, 11:01


--------------------
renault clio 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mishulici
post 6 Jan 2013, 19:48
Post #165


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 28 August 05




La multi ani!

Iata cum arata filtrul schimbat dupa 22.000 km - alimentare numai de la Lukoil.
DSC01614_____.jpg ( Size: 151.7k ) Number of downloads: 1154


--------------------
RENAULT CLIO SYMBOL Expression 1.4 GPL 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
texasadn
post 13 Jan 2013, 09:38
Post #166


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 11 October 12





Am mai auzit "laude "despre gazul de la LUK ,eu am fost sfatuit de baietii care mi-au montat instalatia sa alimentez de la statiile care au presiunea pana in 7-8 bari,astfe consumul si randamentul e mai bun

This post has been edited by cmandrei: 21 Jan 2013, 10:06


--------------------
renault clio 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Val3ntin0
post 17 Jan 2013, 19:29
Post #167


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 8 September 11
From: Ploiesti




Mishulici al meu arata chiar bine la 15 mii km inseamna, este cu o pagina in urma pozat..
Alimentat 80% doar Petrom. Si acum doar la Petrom alimentez.. sa vedem la 30 mii smile.gif
Acum chiar ca m-am convins si 15 mii km sunt suficienti pt un astfel de filtru.. Ambele le-am schimbat atunci cu 60 lei.. si este o intretinere ieftina parerea mea pentru un randament bun al masinii.


--------------------
Renault Clio Expression 2004~1.4 / Megane 2007~1.6 16v 82kv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
texasadn
post 18 Jan 2013, 22:41
Post #168


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 11 October 12





Da ai dreptate ......cam 15000 km sunt suficienti...de fapt filtrele se schimba la 15000km...eu asa am in cartea de garantie(momentan eu sunt in aia doi ani de garantie deci la mine e gratis),dar te sfatuiesc sa bagi de la pompele cu presiune mina 7-8-9 bari si ai sa vezi cat conteaza

This post has been edited by cmandrei: 21 Jan 2013, 10:06


--------------------
renault clio 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandan1981
post 30 Jan 2013, 14:43
Post #169


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 16 October 12




asa stiu si eu ca la fiecare 15000 trebuie sa iti faci revizia la gaz(am un landi renzo si asa scrie si la mine)
dar de ce zici ca este gratis?
eu platesc filtrele si manopera.


--------------------
dacia logan 2010 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serban24
post 1 Feb 2013, 23:50
Post #170


Membru autentic


Group: Members
Posts: 586
Joined: 30 September 09
From: BUCURESTI




eu nu am auzit pe niemeni sa schimbe consumabilele pe garantie... poate ofera ei o promotie asa ca sunt destul de ieftine...


--------------------
toyota yaris 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
texasadn
post 2 Feb 2013, 08:00
Post #171


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 11 October 12




QUOTE(serban24 @ 1 Feb 2013, 23:50)
eu nu am auzit pe niemeni sa schimbe consumabilele pe garantie... poate ofera ei o promotie asa ca sunt destul de ieftine...
*


Da e posibil sa ai dreptate....eu asa am prins oferta....norocul meu tongue.gif


--------------------
renault clio 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 7 Feb 2013, 08:22
Post #172


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




off. topic.
Eu vorbesc serios. Oricum intrebarea este retorica, deoarece ai o masina fabricata in turcia. Dar mai ai pretentii sa iti montezi o instalatie fara turcisme. Snobisme cu galeata. Iarta-ma ca sunt direct, dar aluzii nu ai prins. Nu am nimic personal cu nimeni, dar consider ca atunci cand participam activ la o discutie, trebuiesc respectati si ceilalti.
Repet. Ia-o de la inceput cu ideile, si daca tot ce ti-ai propus este sa tastezi fara noima, spune-ne, sa nu ne ma obosim sa iti raspundem. Dar daca ai de spus ceva, fa-o cu sens si fara ocolisuri de genul "nu iti spun ca este culoarea verde". Nu este lumea retardata si vii tu sa faci lumina.
Este un topic care chiar intereseaza, cata vreme benzina este asa cum este si buzunarele asa cum sunt. Nu il transforma intr-un gunoi de discutie specific scolii gimnaziale gen "tata il bate pe tactu" sau"bruzli este mai bun decat geakicean"

Daca mai insisti pe topicul asta dupa ce am scris, inseamna ca nu prea mergi sa vanezi pe aici... Imi pare rau ca te supar, dar crede-ma ca iti vreau binele.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandan1981
post 7 Feb 2013, 11:12
Post #173


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 16 October 12




salutare
am avut o problema cu instalatia(nu mai trecea pe gaz) si am fost la baietii aceia de la podul inalt
au pus laptopul pe ea si avea o eroare de presiune (au zis ei) au sters-o si masina merge
nu m-a costat nimic pentru ca instalatia era in garantie


--------------------
dacia logan 2010 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian2011
post 7 Feb 2013, 14:54
Post #174


Membru autentic


Group: Members
Posts: 693
Joined: 30 August 11
From: Isle of Man




salut.informatii "mai ascunse"(adica acele chestii care nu se zic atunci cand se monteaza instalatia ci le afli singur dupa) despre Landirenzo LSI-10 are cineva sa imi zica?dupa cum vad evolutia tot in sus a pretului la benzina chiar as monta o astfel de instalatie.


--------------------
Renault Symbol 2011 Collection 1.2 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandan1981
post 11 Feb 2013, 10:05
Post #175


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 16 October 12




salut adrian2011
eu am un landi renzo(cred ca este lsi 10)
ce anume ai vrea sa sti mai exact?


--------------------
dacia logan 2010 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Saint
post 23 Feb 2013, 08:25
Post #176


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 8 June 05
From: Romania Bucuresti




Salutare,
Nu am mai scris pe forum de ceva vreme.
Avand in vedere ca fac lunar 2000km cel putin vreau sa montez GPL.
Unde imi recomandati sa fac montajul (service-uri din Bucuresti si Ilfov) si ce instalatie sa aleg.
Masina este un Clio Bicorp 1.4 16v din 2005.
Multumesc!


--------------------
Renault Clio Bicorp 2005 1.4 16v
Renault Clio II Bicorp, Pack Extreme, 1.4 16V 98cp, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mishulici
post 24 Feb 2013, 00:20
Post #177


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 28 August 05




Salutare tuturor!
Pana astazi, 26.000 km parcursi pe GPL, fara probleme.

A instalat cineva un sistem suplimentar pentru protectia supapelor? Am citit pe internet ca, in special la montajele pe masinile japoneze, se recomanda folosirea acestor sisteme (Flashlube). Motoarele noastre au nevoie de asa ceva? Se justifica investitia? 250-750 RON pentru kit-ul manual, respectiv cel electronic, plus pretul aditivului. Sau este de ajuns sa folosesc un ulei de calitate mai buna si sa il inlocuiesc la timp?

Despre GPL. Dupa ultima revizie, am vrut sa schimb statia de la care alimentam si am trecut de la Lukoil la MOL. Fata de Petrom am o mica aversiune, mai ales cand vad ce profituri anunta. Dupa doua luni, nu pot spune ca am observat diferente pe care sa nu le atribui mai mult autosugestiei decat altui motiv obiectiv. Pana acum cateva zile cand, vrand sa alimentez, am vazut cum rezervorul de la benzinaria MOL era umplut tot dintr-o cisterna Lukoil. Am plecat convins ca mi se vinde acelasi gaz cu adaos comercial mai mare smile.gif Vanzatorul nu stia sa imi spuna daca MOL mai adauga un ingredient secret gazului sau il vinde pur si simplu mai departe. Oare se justifica diferenta de pret?

Am observat in ultima vreme ca masina mea scoate un fum albicios/abur, chiar si dupa ce motorul se incalzeste, in timp ce functioneaza pe gaz (il vad mai ales noaptea in lumina masinilor din spate). Cand comut pe benzina, si motorul e cald, fumul albicios dispare. Care ar fi explicatia? Ce difera in emisiile masinii in cazul celor doua tipuri de combustibil? Banuiesc ca este ceva care provoaca condensarea vaporilor de apa din atmosfera, si nu efectiv fum propriu-zis.

Drumuri bune tuturor!


--------------------
RENAULT CLIO SYMBOL Expression 1.4 GPL 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandan1981
post 25 Feb 2013, 12:12
Post #178


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 16 October 12




salut Saint
ai putea sa mergi pe mana producatorului de la Mioveni si sa iti pui pe masina ceea ce monteaza si ei adica un Landi Renzo


--------------------
dacia logan 2010 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 25 Feb 2013, 12:31
Post #179


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Salut Saint.
Uite un link, merita sa te uiti prin el inainte. Si mai poti cauta pe net diverse surse, dar decizia tot tu o iei.

forum gpl


Bafta si poti sa revii sa zici niscaiva picanterii dupa.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandan1981
post 26 Feb 2013, 19:26
Post #180


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 16 October 12




adevarat fiecare alege ceea ce vrea dar sa fie atent pe ce da banii adica sa se bucure acum ca a dat putin pe instalatie si apoi sa aiba numai probleme

26 Feb 2013, 19:28:
am incercat si eu link-ul da nu merge
mai da-l inca o data

This post has been edited by dandan1981: 26 Feb 2013, 19:28


--------------------
dacia logan 2010 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 08:11
Dacia