Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Fluierat motor

danman
post 20 Oct 2009, 13:07
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 23 October 08




Am 250mii km si chiar inainte de a implini termenul de schimb al distributiei a inceput sa fluiere. Am vruit sa vad de unde vine zgomotul, am dat jos cureaua de accesorii si s-ar parea ca e rola mica de plastic de pe curea. Mi-am dat seama de un lucru si vi-l impartasesc: Se face confuzie intre kitul de distributie si kitul de accesorii (cureaua de accesorii si cele 2 role ale ei, una simpla de plastic si una metalica cu intinzator, care pot crea si ele neplaceri - zgomot). De multe ori se recomanda schimbarea kitului de distributie si a curelei de accesorii doar (fara cele 2 role ale ei) si de aici si problemele ce pot aparea. Eu mi-am dat seama de asta abia la 250mii km, deci pana acum nu mi s-au schimbat niciodata rolele de pe cureaua de accesorii. Noroc ca nu s-a lasat decat cu fluierat... depistat la rola mica de pe cureaua de accesorii (rola fara intinzator). Deci mare atentie pt cine nu vrea probleme, sa ceara expres cand schimba distributia cu cele 2 role ale ei si schimbarea celor 2 role de pe cureaua de accesorii, deci in total 2 curele si 4 role plus pompa de apa.


--------------------
Renault Trafic & Laguna Sport tourer Combi 8+1 / 2006 & Laguna 2007
Trafic 1,9 dci 2006 500.000 km - fara probleme majore
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diag
post 23 Nov 2009, 23:58
Post #2


Membru simplu


Group: Members
Posts: 133
Joined: 22 November 09




Intru totul de acord cu tine "danman",
curelele totdeauna se recomanda a fi schimbate cu role impreuna,de obicei la reviziile periodice,sau cind o cere,altfel exista posibilitatea de a plati manopera pentru role din nou (daca se schimba separat),asta la accesorii,ca la distributie daca nu schimbi rolele odata cu cureaua,exista posibilitatea de a o face "lata" la bani.Am vazut (n are importanta tipul de masina) rola care n a fost schimbata la 60000 km odata cu cureaua de distributie,cind a ajuns la 78000 bilele din ea au zburat,odata cu ele si cureaua de distributie de la locul ei de pe pinioane,rezultatul 16 supape deteriorate si pistoane lovite,ghiduri supape rupte,ajunge in mare nu?In moneda noua cam 5000 Ron.Sper ca este de inteles.
off topic Nu lucrul scump este scump,ci lucrul ieftin este scump,ca l platesti de 2 ori.(in cazul mai fericit)


--------------------
Suzuki GSX R 1000 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rick23ro
post 10 Apr 2010, 13:35
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 24 September 09
From: Botosani




Imi poate da cineva niste coduri pt. rolele respective? Tocmai am schimbat cureaua de accesorii si fluieratul nu a disparut in totalitate.


--------------------
Renault/Dacia, Kangoo/Logan Van, 1.9D 2003/1.5dci 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 23:40
Dacia