Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sfat achizitie Zoe R110 41kwh

catalin.bulancea
post 18 Mar 2022, 10:46
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 18 March 22




Salut,

Stiu ca nu e cel mai bun moment de achizitie, mai ales ca toate masinile SH s-au scumpit cu cel putin 30%, dar ma gandeam sa cumpar o masina de oras, mica, electrica.

Ce imi puteti spune de Zoe R110 41kwh? E fiabila? Merita achizitia?

Sunt posesori de Zoe modelul anterior pe forum care ma pot sfatui si impartasi experienta lor cu masina?

Multumesc,
Catalin


--------------------
N/A N/A N/A - N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 18 Mar 2022, 11:16
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




masina e misto, nu stiu la ce pret o iei ca sa-ti zic daca merita smile.gif
pentru fiabilitate, citeste aici, dar deja pe ph2 cred ca erau multe rezolvate
https://www.caradisiac.com/fiabilite-de-la-...siac-175383.htm


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin.bulancea
post 18 Mar 2022, 17:02
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 18 March 22




QUOTE(einstein1984 @ 18 Mar 2022, 11:16)
masina e misto, nu stiu la ce pret o iei ca sa-ti zic daca merita smile.gif
pentru fiabilitate, citeste aici, dar deja pe ph2 cred ca erau multe rezolvate
https://www.caradisiac.com/fiabilite-de-la-...siac-175383.htm
*




Bon, je dois apprendre francais ca sa citesc acolo smile.gif
Ce e ph2, platforma noua pe care vine Zoe 50?
Preturile au sarit mult in perioada asta, nu am gasit sub 16 mii euro cu km putini!

Ce ma intereseaza e daca e fiabil modelul anterior, de asta nou nu ma pot apropia la bani.
Doar ca mi-e frica sa nu crape motor, etc (?) la o masina din 2019 care in 2022 nu mai are garantie...


--------------------
N/A N/A N/A - N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 19 Mar 2022, 17:52
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Poți lua liniștit, eu am avut prin 2019 un Zoe din 2015, cu baterie de 22 kwh. Avea aproape 110000 km la achiziție și nu am avut probleme cu ea. La 13 14 k ar tb să găsești o mașină ok. Nou parcă e in jur de 16500...la ce preț ai găsit, dc nu sunt indiscret.


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin.bulancea
post 20 Mar 2022, 22:40
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 18 March 22




QUOTE(speedman @ 19 Mar 2022, 17:52)
Poți lua liniștit, eu am avut prin 2019 un Zoe din 2015, cu baterie de 22 kwh. Avea aproape 110000 km la achiziție și nu am avut probleme cu ea. La 13 14 k ar tb să găsești o mașină ok. Nou parcă e in jur de 16500...la ce preț ai găsit, dc nu sunt indiscret.
*



Nu mai gasesti la banii aia. Acum sare de 16 mii una SH. Noua Zoe 50 135 e de la 21 mii in sus.

Ce garantie are Zoe?
Inteleg ca 3 ani din bara in bara.
Garantie motor 5 ani?
Garantie baterie 8 ani?

Deci daca iau o masina din 2019, voi mai avea:
- inca cateva luni de la producator,
- inca 2 ani pt motor
- si inca 5 ani pt baterie?

Multumesc!

This post has been edited by catalin.bulancea: 20 Mar 2022, 22:52


--------------------
N/A N/A N/A - N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 30 Mar 2022, 07:15
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




https://www.olx.ro/d/oferta/renault-zoe-nou...10-IDffhRh.html
Uite, 16800 nou și îți acorda 600 e reducere dc o iei prin credit la RCI finance
Dc nu vrei nouă, ai răbdare, unele de pe olx de vor acum 15500 e erau la 13200 e și nu se vindeau.. tb sa fii nebun sa iei acum un sh mai scump decât era acum o lună...pe să pice toate in bot...Eu aș lua noua la banii aia...era unu din Periș a vândut cu 12500 e, Zoe 2019 de 41 kwh...eu Zoe intense 2020 cu 19600 km l am dat ieri cu 19800. Avea baterie mare, plus ceva opțiuni extra.


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 13 Apr 2022, 09:01
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Este un Zoe 52 cu 80000 km la 16600 e...pe olx, ar merita banii, chiar daca e posibil sa fi facut uber...are si CCS, pachet iarna, garantie, etc.

This post has been edited by speedman: 13 Apr 2022, 09:01


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marculescu.
post 15 May 2022, 17:18
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 26 March 14
From: Bucuresti/Prahova




ZOE 40 e mai ok decât Zoe 52. No să crezi dar au autonomie aproape identică.
Foarte fiabil, nu am auzit de vreuna căzută de când se fabrică, de 10 ani Zoe 22 .
Preturile au crescut, din 2019 una cu km putini ( -50k) nu găsești sub 15000€ minim. E drept că ai costuri zero.
Nu te lua după vrajeala dealerilor cu ...16500€ nou, în realitate pleacă de la vreo 22000€ minim cu toate bonusurile incluse, asta dacă îndeplinești criteriile, în realitate pregătește vreo 25000...😛

This post has been edited by marculescu.: 15 May 2022, 17:18


--------------------
dacia logan Preference 1.5 dci 2010 - b17plu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 15 May 2022, 18:33
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Ai avut ambele variante și n au fost diferente intre ele? Dacă te iei după ce postează lumea pe facebook probabil e cum spui tu, dc ai merge cu ele ai observa că cel.cu baterie de 52 kwh are autonomie mai bună. Înainte să îmi iau tesla standard range, am.urmarit diverse clipuri pe yt, am citit articole, date din diverse medii, inclusiv de la posesori. Am ajuns la concluzia că nu ar merita diferența de 9000 euro următoarea echipare...in realitate însă, ar fi meritat pt range mai mare. La Zoe 52, cu 12 kwh in plus mai mergi minim 70 80 km.

This post has been edited by speedman: 15 May 2022, 18:34


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RacerVTM
post 16 May 2022, 04:28
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 6 May 22
From: Brasov / Cluj




...........in plus mai mergi minim 70 80 km.............

Asta cam face diferenta intre a fi multumit de o autonomie si de alta nu ..
Sunt doua zile de mers in oras in plus , sau , iarna o sa vezi cea mai mare diferenta .
La drum , exact atat iti trebuie sa ajungi pana la primul post de incarcare ,,, sau ramai in drum cu ea fara baterie

This post has been edited by RacerVTM: 16 May 2022, 04:29


--------------------
Renault Talisman 2016 1.6 DCI 160
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 29 Dec 2023, 19:27
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08






--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeT
post 29 Dec 2023, 21:59
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 112
Joined: 15 August 06




Pe scurt, mi-aș face drum/timp sa vad mașina pe viu. Prețul este atractiv, intră in buget, e ZOE ..
ZOE Phase 2 este considerată un pas măricel înainte la fiabilitate și arhitectura generală față de Phase 1, chiar dacă "ambalajul" este același.

Văd că are "încărcare rapidă". Are opțiunea CCS ? Era măcar disponibilă la Life ?
Am văzut de mai multe ori ZOE ZE50 Life care refuzau să încarce pe Type2.
În cazul ăsta va fi limitată la range-ul din jurul casei.

Încă ceva. 2020 an fabricație, 23k km. Mai mult a stat decât a mers. Întrebarea de baraj este cu ce SoC a stat ? În poză are 21%, nu e un semn bun.
Neapărat să ai la tine un OBD dongle (bluetooth pentru Android, WiFi pentru iOS) si CanZE pe mobil, sau altă modalitate să măsori SoH-ul.

Alt lucru de verificat - ce update-uri de firmware a făcut în service.
In particular ACTIS 64453.

https://www.goingelectric.de/forum/viewtopi...962918#p1962918

A, și nu în ultimul rând nu uita că mașina aia nu mai beneficiază de servicii conectate .. era unul care se văita pe aici dry.gif .. nu mai ai cum sa precondiționezi de la distanță sau să programezi intervalul de timp de încărcare, îți trebuie o stație Type2 care să aibă wifi/aplicație ..

Eu am înlocuit stația Schneider 7kw "neinteligentă" pe care am primit-o cu mașina cu un Trydan V2C, înainte programam încărcarea din MyRenault, acum din aplicația stației.
Dar dacă ar fi să iau acum o stație aș lua un Tesla Wall Connector.
https://shop.tesla.com/ro_ro/product/wall-connector

Dacă te uiți la placa electonică în stație, Schneider-ul era un tanc iar Trydan-ul este o chinezărie.
Funcționează dar nu m-a impresionat calitatea. Și a fost mai scump decât Wall Connector-ul.

This post has been edited by GeT: 29 Dec 2023, 22:14


--------------------
Renault Zoe ZE50 2020
Clio III 1.5 dci - erat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 30 Dec 2023, 09:39
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Multumesc mult pentru raspunsul detaliat si "bazat", cand vad cate am de verificat si ce cunostinte trebuie sa aprofundez, mai ca-mi vine sa fac o facultate speciala smile.gif))
Deci daca imi iau stati, obligatoriu Tesla!?
Cum e cu serviciile alea conectate, trebuie platit ceva sau nu mai beneficiezi deloc?


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeT
post 30 Dec 2023, 10:40
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 112
Joined: 15 August 06




Prin 2020 ZOE Phase 2 era cea mai vândută mașină electrică din Europa, și sunt multe forumuri prin Franța, Germania, UK, de unde poți afla multe despre mașină. Nu trebuie să faci altceva decât să le frunzărești. Nu este rocket science.

https://renault-zoe.forumpro.fr/c2-la-renault-zoe-z-e
https://www.speakev.com/forums/renault-zoe/
https://www.goingelectric.de/forum/viewforum.php?f=20
https://elbilforum.no/index.php?board=47.0


Nu am spus altceva decât că, în acest moment, mie mi se pare că Tesla Wall Connector oferă cea mai bună valoare pentru banii dați. Construcție solidă, software la fel de solid (funcționează cu aplicația Tesla).
Nu este obligatoriu, nici pe departe, poți automatiza și cu un charger portabil și o priză smart wifi/zigbee de 16A.
Sau poți programa intervalul de încărcare din tableta EasyLink, în mașină, atât că în practică este al naibii de util să poți face asta din casă, se mai schimbă planurile și socotelile.

De fapt, dacă ai să spunem un branșament monofazat de 25A, n-o să poți folosi altceva decât încărcătorul portabil, o stație chiar și de 7kW (32 A pe o fază) ar fi o cheltuială nejustificată.
Dacă în schimb ai măcar perspectiva într-un viitor previzibil să ai branșament trifazat, eu zic că merită Wall Connector-ul, cu care poți merge până la 22kW (32A pe trei faze). Altceva să poți fi gata într-o oră în caz de neprevăzute, când tu erai cu mașina la 50% și plan de chill în weekend. Chiar dacă în mod uzual o ții setată pe 11 kW, că acolo ai randamentul maxim și nu stresezi bateria cu o încărcare prea rapidă.

Despre serviciile conectate am povestit pe aici : Renault vinde ZOE (și orice alt model cu EasyLink) cu trei ani de servicii conectate. Asta îți dă posibilitatea să ai în aplicația MyRenault pe iOS, Android, starea mașinii, ceva istoric de încărcare, să setezi din aplicație ora la care să facă o eventuală încălzire/răcire, și cel mai important să setezi din aplicație intervalul orar în care mașina se încarcă.
Cunoscând puterea stației este ușor să transformi asta în procente.

Dar, ce să vezi : în România, Polonia, Republica Cehă, și alte câteva, prelungirea acestor servicii nu este posibilă.
Este disponibilă în tot vestul Europei și Slovacia. Am povestit în thread-ul respectiv cum am verificat asta. Și da, am încercat inclusiv să jur pe cravata mea de pionier că am domiciliul în țara respectivă și să încerc cumpărarea online, tranzacția eșuează în momentul în care vede card de RO.

Vocea clientului dă un răspuns de limbă de lemn că da, urmează să implementăm. Eu cred că mai întâi dă faliment Renault.

Așa că am căutat soluții alternative de acces pe mobil la datele mașinii. Există OVMS și AutoPi. OVMS vine cu un modul bazat pe ESP32 care consumă infim din bateria 12V, AutoPI are o soluție cu un Raspberry PI. Eu am ales OVMS. Pentru citit datele mașinii funcționează impecabil, incomparabil mai bine decât MyRenault. Însă nu poți trimite nici o comandă de la distanță, motivul fiind OBD Gateway-ul care "păzește" conectorul OBD și nu poate fi activat pentru scriere decât de Renault. Eu am luat-o ca o chestie bună pentru că nu te poate hăcui nimeni în caz de vulnerabilități OVMS.

În altă ordine de idei, 2024 pare să fie anul în care încep să apară modelele compacte, în zona 25k - 30k eur. Mai toate cu V2L / V2H - Renault 5, Citroen eC3, MG4.
Renault 5 se laudă cu V2G. Ca să nu mai povestim de viitoarea Tesla compactă. Dar divaghez.



--------------------
Renault Zoe ZE50 2020
Clio III 1.5 dci - erat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai popa
post 30 Dec 2023, 18:36
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 4 January 17




11900€ megane4,edc,sedan,2019,77k km.pe olx parcă.E mașină.


--------------------
renault megane 2 1.5 dCi hatch 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 1 Jan 2024, 18:42
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




QUOTE(mihai popa @ 30 Dec 2023, 18:36)
11900€ megane4,edc,sedan,2019,77k km.pe olx parcă.E mașină.
*


radmasa.gif Adevarat, sa stii ca uneori pun in balanta daca merita sa iau masina electrica, cu toate ca saptamana viitoare imi pun fotovoltaice

@GeT, nu am trifazic, ar mai costa si ala 1000euro, daca le pun pe toate cap la cap, toate gandurile mele duc in aceeasi directie: E prea scump sa fii electric, cel putin azi, maine nu stiu...! Masina e scumpa, statia e scumpa, vorba ta, nu faci nimic cu statie pe monofazic, punctele de incarcare insuficiente, nu sti daca sunt libere cand ai nevoie! Pai unde e economia, ca ajungi sa dai de trei ori cat pe o termica, sa ai stresul incarcarii, sa necesite zece ore pe monofazic, dar sa te bucuri ca esti ECO!? radmasa.gif
Din ce studiez mai tare, din aia parca le-as intoarce spatele.




--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeT
post 2 Jan 2024, 11:53
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 112
Joined: 15 August 06




La Mulți Ani !

Eu am enumerat variantele...
Nu-i adevărat că nu faci nimic pe monofazic. Poți foarte bine să te descurci cu o priză de 16A și încărcătorul mobil, ajunge să încarci peste noapte ce ai nevoie pentru a doua zi. Poți să și automatizezi. Adaptezi pe măsură ce ai nevoie și poți.

Câți nu bagă de 50 de lei la termică ? tongue.gif

La electrică ai n variante să o alimentezi. Na poftim: Până pe 6 ianuarie puteți încărca o sesiune gratuit la Tesla Superchargere (conturi noi, trebuie să aveți card setat în aplicația Tesla)

Când au dat Petrom sau OMV ultima dată un plin gratis ?

Adevărul este că lucrurile evoluează rapid. Dacă ai acum o termică care merge bine, și nu te dau afară din casă banii, mai așteaptă doi-trei ani.
La mine, în 2020 Clio dădea semne de oboseală și mi-am făcut socoteala că un ZOE este o opțiune verificată și mă poate trece perioada asta de valley of death până când se mai schimbă lucrurile.

This post has been edited by GeT: 2 Jan 2024, 11:56

Attached thumbnail(s)
vod.jpg ( Size: 119.85k ) Number of downloads: 118


--------------------
Renault Zoe ZE50 2020
Clio III 1.5 dci - erat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 3 Jan 2024, 07:36
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




QUOTE(Axe @ 1 Jan 2024, 18:42)
radmasa.gif Adevarat, sa stii ca uneori pun in balanta daca merita sa iau masina electrica, cu toate ca saptamana viitoare imi pun fotovoltaice

@GeT, nu am trifazic, ar mai costa si ala 1000euro, daca le pun pe toate cap la cap, toate gandurile mele duc in aceeasi directie: E prea scump sa fii electric, cel putin azi, maine nu stiu...! Masina e scumpa, statia e scumpa, vorba ta, nu faci nimic cu statie pe monofazic, punctele de incarcare insuficiente, nu sti daca sunt libere cand ai nevoie! Pai unde e economia, ca ajungi sa dai de trei ori cat pe o termica, sa ai stresul incarcarii, sa necesite zece ore pe monofazic, dar sa te bucuri ca esti ECO!?  radmasa.gif
Din ce studiez mai tare, din aia parca le-as intoarce spatele.
*



Statie nu ai neaparat nevoie, o poti incarca linistit la priza, peste noapte. Nu o vei incarca 100% dar pt ce nevoi ai prin oras, este suficienta o incarcare peste noapte. Eu am electrica din iarna lui 2020, incarcam acasa la priza si nu am intampinat probleme.
Statii de incarcare putine, gresit, sunt statii mai peste tot, iar de cand sunt marea majoritate cu plata, ce sa vezi, gasesti statii libere smile.gif
90% din deplasari probabil vor fi in oras, ce nevoie ai avea de statii de incarcare din moment ce pleci de acasa cu masina incarcata...Pt drum lung, necesita planificare, adica te uiti pe plug share sa vezi unde ai statii disponibile, sansele sa nu mearga sau sa fie toate ocupate sunt foarte mici.
Eu am statie de 7 kw montata in vara, insa reglez din aplicatia masinii cu cat sa incarce...in mare incarc cu 3 kw, n am nevoie de mai mult (poate vara cand panourile produc mai mult, ii dau sa traga cu 5 kw). Zilnic am in jur de 30 km, iar in procente se traduce in 6%. Cand ajung daca vreau o pun la incarcat, daca nu, o las pt weekend. Practic Intr o saptamana consum 30% din baterie doar casa munca...daca apar si alte deplasari, consum mai mult din baterie


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 5 Jan 2024, 06:38
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Voi cati km aveti acum pe bord? Daca ati luat sh, cat avea cand ati achizitionat masina? Intreb pt ca am gasit asta si are cativa km, nu-s multi dar nici putini:
https://www.olx.ro/d/oferta/vand-renault-zo...son=observed_ad


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clau166
post 6 Jan 2024, 12:45
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 422
Joined: 29 May 10
From: Arges




Parerea mea e ca a parcurs relativ multi km in doi ani dar altfel nici nu scadea atat la pret. Pare o oferta buna de pret. Daca intri in discutie cu el poate afli ca a facut ride sharing cu masina.

Parerea mea ar fi sa verifici bateria. Mai bine am face un tabel in functie de kilometraj-varsta masinii pe unde ar trebui sa fie ca degradare bateria in conditii de exploatare normala. La 2 ani vechime ma astept la 92% soh baterie.


--------------------
Renault Megane III PH2 1.5 dci K9K 636 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 8 Jan 2024, 11:52
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Am discutat si zice ca locuieste in Campina dar lucreaza in Bucuresti si se aici numarul de km?!?!?! La cum arata interiorul, pare masina personala si ingrijita, cat despre baterie, aici e la noroc, la orice electrica, chiar si noua! smile.gif


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 11 Apr 2024, 12:02
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Salutare!

Apropo de sfaturi de achizitie Zoe second.
M-ar tenta sa iau una.
Intrebarea e: mai merita varianta cu baterie de 22kw de prin 2010-2013?
Au pret bun dar sincer nu stiu cati km autonomie mai au dupa atata timp. Cred ca max 100km.
Poate doar varianta 40kwh?

Daca aveti ceva sugestii ar fi bine.
Mersi!


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 11 Apr 2024, 12:38
Post #23


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Depinde de exploatare, dar deja cred ca un spring sta mai bine la autonomie decat aia. cea de 40kWh cred ca e o alegere mai buna.
Atentie cu preturile bune la alea de 22kWh, sa nu fie cu baterie inchiriata pretul ala, mai ai si chiria lunara a bateriei dupa aia.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeT
post 12 Apr 2024, 22:36
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 112
Joined: 15 August 06




Un Leaf de primă generație cu baterie sever degradată, pe care îl poți lua ieftin, plus tot ce înseamnă înlocuirea bateriei, poate fi o variantă care să se încadreze în bugetul total, cu rezultat final o autonomie de Zoe 40 kw.

Ideea fiind că pentru acel Leaf există acum soluție open source de reprogramare, nu mai ești legat de un producător meschin.

https://github.com/dalathegreat/Nissan-LEAF...ry-Upgrade/wiki

Mai pui un OVMS și ai și soluție de conectivitate.

Dar este un proiect de bricolaj avansat.

This post has been edited by GeT: 12 Apr 2024, 22:42


--------------------
Renault Zoe ZE50 2020
Clio III 1.5 dci - erat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 06:24
Dacia