Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

bucsi versou, sau ceva de genu

catran
post 28 Feb 2006, 21:55
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 8 August 05
From: Bucuresti




m-am intrebat vreo 4-5 luni ce e ala verso sau versou sau cum naiba se numeste el
am aflat acum 2 saptamani cand am schimbat articulatiile pe fata
dar...mai bine nu aflam
pe partea dreapta sub prag mai pe la vreo 20 cm spre interior am observat o prindere cu piulita si la mijloc numai somoioage de cauciuc
am intrebat mecanicul "ce e aia?" si mi-a rapuns ca trebe schimbata ca e facuta mai ceva decat salata
intr-un final mi-a spus si ce este..adk ala e ..versou si aia e o bucsa sau ar trebui sa fie mi-a spus deasemena ca e greu de schimbat si ca nu se baga
care este adevarul????
ce e aia de acolo si cat de greu se schimba????


--------------------
renault 21 ts 1986
renault laguna 2 ph2 1.9 dci 85kw 2007
RENAULT LAGUNA 3 2.0 DCI 110KW 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 28 Feb 2006, 22:15
Post #2


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.727
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Sefu', o mica corectie : nu e versou ci "berceau", adicatelea pe romaneste cadru motor. Intr-adevar este nasol de schimbat acele bucsi, care se intampla sa cada. Procedeul este simplu :
- se ridica masina pe capre, puse sub praguri.
- se prinde motorul bine cu o macara si se tine asa, dupa care se desfac prinderile sale de pe cadrul motor. Se desfac de asemenea basculele si bara stabilizatoare.
- se ridica motorul numai putin, se asigura strans pe pozitie si se desfac cele 4 suruburi de prindere.
- se scoate berceau-ul de pe masina si se schimba bucsile (depresare bucsi vechi, curatare locas si presare bucsi noi). In total, la mine a durat 4.5 ore toata distractia.
O bucsa nu costa mult, maxim 80 RON. Total 320 RON. Asta e deja mult insa. Pentru info, la mine cele originale au durat cam 130.000 km, dupa care nu mai stiu, am mai schimbat vreo doua randuri, ca am schimbat si vreo doua cadre.
Greutatea rezulta din necunostinta mecanicului si din faptul ca e mult de desfacut/prins la loc dupa aia.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 13:49
Dacia