Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Resoftare chiptuning Megane 2 1.4

MateiT.
post 6 Feb 2014, 15:31
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 17 November 13
From: BUCURESTI




Vreau sa fac o resoftare sau un chip tuning la un megane 1.4 16v 98cp... Aveti ceva sfaturi ? indrumari etc ?


--------------------
RENAULT MEGANE II 2006/ 1.4 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 6 Feb 2014, 19:16
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.886
Joined: 13 October 06




Sa nu dai banii pe prostii.
Cuplul ramane infim si inainte si dupa remapare, n-ai cum sa simti vreo diferenta, iar potentialii 5-7cp in plus la 6000 rpm, conteaza in 0.1% din cazuri.
Mai bine bagi banii intr-o revizie serioasa, inlocuieste ce trebuie inlocuit pe la trenul de rulare, si vei simti diferenta din plin.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 6 Feb 2014, 20:11
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




Corect, la benzinarele cu motor mic nu se merita


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
colorix
post 23 Apr 2014, 21:50
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 6 April 14
From: bucuresti




cel mai bine sa nu dai cu banii pe geam...


--------------------
renault megane 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octavian.gagu
post 24 Apr 2014, 07:49
Post #5


Bucuresti


Group: Members
Posts: 437
Joined: 19 April 13
From: hell




Hai sa iti dau exemplu motorul meu. 1.6 16v 113 CP. Am citit ca acesti 113 cai vor fi "completi" ca sa zic asa...in viteza a 5-a la 6000 RPM. Crezi ca vreodata ...tu sau eu...vom merge pe autostrada sa omoram masinile numai ca sa vedem daca intr-adevar avem atatia cai cat scrie pe hartie?
nono.gif


--------------------
Renault / Ford Megan 2 Hatch 2005 Ford Focus Break 2012
Cine se scoala de dimineata...f*te fete care inca mai dorm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 24 Apr 2014, 21:44
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Remapare nu inseamna doar cai mai multi la turatie maxima, ci si cuolu disponibil de la turatii mai mici, limitarea in treptele inferioare dispare...la mine cu treapta a doua la 6000 rpm taia alimentarea, ulterior am urcat catre 6500 rpm fara probleme...iar la o plecare in forta alaturi de un megane 1.6 16v 115 cp (2.1), megane ul meu 1.6 16v 113 cp cu remap tcm, a fost mai fasnet.
Acum fiecare face ce vrea cu banii lui, dar atata vreme cat nu am avut motor 1.4 nu pot fi obiectiv 100%. Din punctul meu de vedere si tinand cont de preturile la chiptuning care acum sunt modice fata de cum erau o data, cred ca merita...vei simti o masina care raspunde mai bine la comenzi, la a mea asa a fost si acum dupa 60000 de la remap trage bine inclusiv pe gpl. 10% se va simti, nu ca la un benzinar turbo sau diesel, dar ceva mai bine decst acum.
Bafta, decizia iti apartine in totalitate!


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ali3n_cop
post 26 Apr 2014, 10:55
Post #7


🎲🎲


Group: Members
Posts: 1.265
Joined: 28 May 12
From: 🏡




La motorul de 1.4, efectele vor fi mai mult de gen "placebo", nu arunca banii aiurea. Pune benzina cu cifra octanica mare, pune-ti bujii Iridium (nu te gandi ca vor avea vreun efect miraculos dar fata de bujiile standard pe care le ai acuma si care sunt probabil si afumate, e ceva in plus), curata-i clapeta accelerare si de restul banilor, fa' un tur al Romaniei wink.gif

This post has been edited by ali3n_cop: 26 Apr 2014, 10:55


--------------------
Mercedes Sprinter "Sārak Edition" 1998
The truth is out there
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twinbubu
post 1 May 2014, 10:15
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 24 August 09




O toba si un filtru sport,bujiile bune,combustibil bun sau pusa in vanzre si cu banii si o diferenta luat ceva mai puternic..Nu am postat la misto,crede ma am studiat si eu ca si tine diverse metode de a mari puterea la un 1.4 de la Fiat,singura solutie este cea de mai sus,am studiat si turbo electric,remapare,etc.Ar mai fi posibilitatea de a modifica motorul,gen evacuari si admisii slefuite,chiulasa planata,etc,dar daca nu esti ruda cu BillGates nu e recomandabil sa te apuci.Bafta .


--------------------
Renaut twingo 2001 - IS 06 TIK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 14:11
Dacia