Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane3, Hai la drive-test!

CristiA.
post 24 Apr 2009, 15:32
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 15 April 08




buna!
am fost si eu azi sa testez noul M3;varianta a fost Dinamyque1.6 16V 110cp;de la inceput nu mi-a placut cum trage,eu fiind adeptul diesel-ului;in rest interior copie a la L3,clima asezata naspa rau.pozitia in scaun buna,directie si frana superba,pozitia in bancheta spate cam nasoala(cu predilectie pt cei inalti);in rest,per ansamblu o masina bunicica,f.futurista si cu dotari faine.
astept sa testez duminica si varianta 1.5 dci


--------------------
Renault Laguna 3 2008,Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fuzz
post 24 Apr 2009, 15:34
Post #2


gHIdusul


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 21 October 06
From: RFG




Aveau azi la Serus 1.5 105 cp daca vrei diesel.


--------------------
Renault Megane Sedan Luxe Privilege 2.2 - 1.6 16v 110cp Decembrie 2006 - B-XX-FUZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 24 Apr 2009, 15:34
Post #3


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




cum ai ajuns la concluzia ca e foarte futuristă?


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fuzz
post 24 Apr 2009, 15:36
Post #4


gHIdusul


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 21 October 06
From: RFG




Ar trebui sa incerci un Civic, sa vedem atunci parere biggrin.gif


--------------------
Renault Megane Sedan Luxe Privilege 2.2 - 1.6 16v 110cp Decembrie 2006 - B-XX-FUZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 24 Apr 2009, 17:27
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




Nu am fost cu masina doar am intrat in ea si am examinat.Concluzii
Plusuri
+ interiorul este mai bine lucrat
+ materiale de mai buna calitate
+ bordul este OK si aici ma refer la combinatia turometru vitezometru
+ scaunele par a avea o sustinere laterala mai buna

Minusuri
- scaunele sunt mai inguste ca la Megane si nu sunt prea comode
- maneta de mutare a scaunului fata spate arata mai rau ca la Logan o solutie ieftina de 2 lei
- in spate nu ai loc mai de loc eu am 185Cm si 103 kg la scaunul din fata lasat pentru pozitia mea in spate nu am putut decat sa stau inghesuit ca in autobuz

Restul mai vad cand voi da si o tura cu masina la Timisoara au varianta 1,9 130 Cp


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 24 Apr 2009, 18:44
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.502
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




Acum am venit de la un test-drive cu Megane III 1.5 dCi 105cp Dynamique.
Plusuri:
- la prima vedere pare mai inchegata decat Megane II
- directia, desi criticata aici, mie imi place, desi inselatoare uneori, e mai sensibila decat la M II.2
- bord placut, disparut cozoroc peste ceasuri, acum e tot dintr-o bucata, banuiesc greieri mai putini (crickets free) tongue.gif
- frumos jocul de lumini de la tempomat, mai mult interesant
- portbagaj incapator, mai mare decat la hatchback-ul MII
- telescop la capota motor tongue.gif
- scaune bine conturate, da senzatia de mulare pe spate
- lipsa chederelor pe plafonul masinii
- PDG care nu pare sa inalte masina fata de MII.2

Minusuri:
- loc in spate redus pentru pasageri, distanta pt genunchi fata de scaun fata redusa
- prelungirea cotierei fata pt pasagerii spate urata si foarte in spate (la Privilege e ok, continea aeratoare care vin in pachet cu frana electro-mecanica)
- zgomot interior mare, pronuntat mai tare pe locul pasagerilor spate
- zgomot la denivelari mai pronuntat comparativ cu M II.2
- zgomot tren rulare pronuntat
- interior Dynamique negru - plastice usi anoste si montanti centrali
- imbinare hayon in dreptul stopurilor cu diferente vizibile
- acces card in cititor, daca masina e in marche-arriere sau in treapta 1 nu prea reusesti sa-l introduci, dar daca ai keyless go - nu-i mai simti disconfortul tongue.gif
- jantele cel putin mie nu-mi plac de pe Dynamique

Ar mai fi dar nu imi mai aduc pe moment aminte. Modelul expus un 1.9 dCi 130 cp Privilege cu dotari in plus: faruri cu xenon si spalator, si frana de mana electro-mecanica si aeratoare centrale spate, pret final: 19 mii ci ceva de euro... cam mult parerea mea.
Ce sa zic nu am vazut varianta coupe, "doar pe comanda" zise dealerul.
Asteptam sedanul si breakul, poate, poate ne mai schimbam parerea inspre bine, acum oferim doar suficient ca la scoala generala.

This post has been edited by dan22y: 24 Apr 2009, 18:46


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 24 Apr 2009, 19:21
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Cel mai deranjant (-) al meganului III il reprezinta spatiul mic pentru locurile spate. In rest masina este o reusita celelalte (-) nefiind chestii foarte grev si care pot fi recute usor cu vedrea.

Oricum fata de MII mi se pare o evolutie in ceea ce priveste calitatea.

This post has been edited by ncristi: 24 Apr 2009, 19:23


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata70
post 24 Apr 2009, 20:31
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 1 September 05




Doar m-am uitat, astazi...Si eu am remarcat ca pare ceva mai bine lucrat decat m2.2,materialele par deasemenea ca fiind de mai buna calitate.Pozitia in scaun mi s-a parut mai joasa decat la modelul precedent,bordul este interesant.Spatiul din spate,mai precis intre bancheta si scaunele din fata,atat la coupe cat si la hatch mi s-a parut prea mic (poate la sedan sa mai faca ceva in aceasta privinta)
Una peste alta,masina pare ok,este frumoasa insa cred ca pentru cineva care are m2 va simti,fie si putin, acel ..deja vu.

This post has been edited by cata70: 24 Apr 2009, 20:33


--------------------
Toyota Avensis 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 24 Apr 2009, 20:55
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.226
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




am mers azi cu M3 si cred ca e o masina ok. cine vrea cuplu mare la turatie mica sa isi ia diesel ca asta este si diferenta intre benzinare si diesel: diesel cuplu mare la turatie mica iar benzinara cuplu la turatie mai mare. chestia este urmatoarea: cind dieselul moare benzinara abia se trezeste.cui ii place meganul 3 isi va lua cu sau fara locul ala mic in spate, diferente la haion, alte chestii. masina este o alegere emotionala sau de trend in unele cazuri sau de mentalitate in altele.personal consider ca m3 este un laguna mai mic mai ales la interior.oricum materialele sint mai bune ca la m2. nu cred ca isi va lua cineva m3 ptr faptul ca are telescop la capota.


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 25 Apr 2009, 14:03
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




Am fost astazi si am facut un drive-test cu Megane 3 varianta 1,9 dci.Masina merge si se comporta excelent nu sunt zgomote de la trenul de rulare,poate ceva mai zgomotos cred ca este motorul fata de generatia Megane 2.In rest pentru cine vrea o masina noua eu cred ca este o optiune interesanta.


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexxis2001ro
post 25 Apr 2009, 16:03
Post #11


mvp


Group: Members
Posts: 213
Joined: 5 February 09
From: Timișoara




daca ai fost la drive test la timisoara, ai testat varianta 1.9 dci confort privilege.
la prima vedere, multe minusuri, pe langa cele indicate mai sus :
- era echipata cu cauciucuri good year efficient grip. de la 100km/h la 0 km/h am avut impresia ca nu se mai opreste ( nu e vina masinii, e vina tarii in care traim si a marketingului de toata jena pe care il practica renault romania )
- indicatoarele interioare de la semnalizatoare stateau aprinse continuu, indiferent ca semnalizai sau nu. initial consultantul de vanzari a spus ca asa trebuie sa stea, dupa care s-a sucit si a spus cu jumatate de gura ca "poate" e un defect electronic.
- chederul exterior al usii din spate mi se pare ca se termina cam naspa ( ma refer la coltul de sus al portierei )
- plasticul de deasupra torpedoului mi se pare de o calitate jenanta, comparativ cu materialul din care e facut bordul in sine
- amplasarea difuzoarelor audio fata este cel putin ciudata, iar designul cu sita proeminenta argintie e de prost gust
- daca are cineva curiozitatea, sa deschida capota si sa se uite un pic si sa vada sistemul de schimbare a eventualelor becuri arse din faruri ( fara comentarii )
- cel mai grav lucru a fost acela ca pe loc, la aproximativ 1100 - 1200 ture, bordul si usile spate au inceput sa scoata un zumzait suspect, vibrand parca in ton cu motorul ( am oprit in prealabil climatronicul si rcd ). nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa se intample dupa 10.000 km pe drumurile noastre toate, mai ales ca eventualii greieri vor fi fff greu de gasit avand in vedere ca bordul este dintr-o bucata, zgomotele auzite venind de undeva din interiorul bordului si din usile spate.

la plusuri, cel mai mare este MOTORUL - impecabil ( cuplu, acceleratie, elasticitate - excelente ), ajutat mai mult ca sigur de greutatea infima a masinii ( un pic peste 1200 kg )
- calitatea mai buna a matarialului din care e facut bordul
- scaunele sunt mai confortabile decat la M II
- centurile sunt atat de fine ca nici nu le simti, comparativ cu M II
- climatizarea asemenatoare cu cea de pe laguna 3 ( excelenta )
- keyless go


--------------------
renault megane II sedan 2004 comfort privilege 1.5 dci - TM - XX - XXX
Daca nu exista intrebari stupide, atunci ce gen de intrebari pun prostii? Devin brusc destepti in timp ce pun intrebarile?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 25 Apr 2009, 16:05
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




oare maine gasesc deschis la bras (iasi)? Ca mi-ar place si mie sa vad cum e noul megane..


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 25 Apr 2009, 16:13
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Fost si eu, dat cu Dynamique 1,5 dCi. Foarte faina masinuta, dar sunt si cateva chestii care nu prea mi-au placut:

- cotiera amplasat prea in spate, n-ajungi sa schimbi vitezele cu cotul sprijinit;
- maneta franei de mana asezata prea langa scaun, ca sa o cobori trebuie sa muti putin piciorul;
- cam subtire spatiul pentru genunchi in spate;
- au disparut spatiile de depozitare din portiere. sad.gif

Plusuri destule printre care: modul cum absoarbe denivelarile, 6 viteze pe orice motorizare, calitatea materialelor, pozitie faina la volan, indicatoare de bord frumoase, etc.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anghelsoso
post 25 Apr 2009, 17:17
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 1 May 08




Eu nu am avut timp sa o analizez la rece, deoarece cum m-a vazut consilierul de la Sima Bayer din Focsani, mi-a inmanat cardul sa dau o tura prin oras, deci nu pot sa va spun parerea mea decat in ceea ce priveste condusul.
Motorul 1.6 nu m-a impresionat decat prin sunet, nicidecum prin putere (ma asteptam la un pic mai mult de la cei 110 cai in raport cu cei 85 cp cu care sunt obisnuit).
Ambreiajul mi s-a parut foarte moale si destul de lung, pedala de frana puternica. Mi-a placut cum intra in viteze, si am observat ca sunt mai scurte distantele intre trepte. Tinuta pe sosea a fost foarte buna si am remarcat manevrabilitatea volanului. Sistemul audio nu m-a atins la inima (era pe radio, la vol 18-19, si nu deranja pe nimeni, iar claritatea sunetului nu mi s-a parut ca s-ar fi imbunatatit fata de megane II).
Nu mi-a mai placut: unde erau asezate butoanele de la tempomat, cum era pozitionata frana de mana, cotiera (pe care o consider prea scurta), butonul pentru avarii si cel pentru reglarea oglinzilor...aaa...si nici claxonul (volanul are un bombeu si a trebuit sa ridic complet mana de pe volan pentru a claxona, nu doar sa intind degetele).
Ce m-a atras: oglinzile laterale, pozitia in scaun, clima, afisajul, materialele, care par a fi mai de calitate, iar pretul mi se pare acceptabil pentru ce ofera masina.
In concluzie, nu mi-as schimba masina actuala pentru un megane III (eventual, dupa ce conduc si un coupe 1.9 dci sa imi schimb parerea), insa daca ar fi sa imi cumpar una noua (neavand o alta), aceasta masina m-ar pune pe ganduri.


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Extreme 1.5dci 85Cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata70
post 25 Apr 2009, 17:38
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 1 September 05




QUOTE(anghelsoso @ 25 Apr 2009, 17:17)
       In concluzie, nu mi-as schimba masina actuala pentru un megane III (eventual, dupa ce conduc si un coupe 1.9 dci sa imi schimb parerea), insa daca ar fi sa imi cumpar una noua (neavand o alta), aceasta masina m-ar pune pe ganduri.
*


Exact asta am gandit si eu dupa intalnirea cu m3... smile.gif Bine,asa cum am spus ,doar am vazut,eram grabit si nu am mai asteptat sa fac drive test
A testat cineva 1,6 16 , dar care are aceasta motorizare, pe m2 ?M-ar interesa cum se comporta tr.6 si cum este cu zgomotul motorului(asta in conditiile in care a fost posibil asemenea testare) fata de modelul precedent...

This post has been edited by cata70: 25 Apr 2009, 17:40


--------------------
Toyota Avensis 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adymateo
post 25 Apr 2009, 17:42
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 27 July 06
From: Homeland Security




Astazi am testat si eu un Megane III 1.9 dci, echipare Privilege! Desing-ul exterior este ok, insa nu e prea in aria preferintelor mele intrucat sunt pasionat de sedan-uri! Interiorul....seamana izbitor cu cel de pe Laguna III, numai ca ai senzatia ca a intrat la apa! Asadar un prim minus la originalitate! Surpriza cea mai mare a fost pozitia in scaun: mereu am fost incantat de pozitia inalta la volan, datorita inaltimii de 1,70! Asa ca am avut un soc cand am vazut cat de jos poate fi coborat scaunul soferului! Cu toate astea, in timpul testului am observat ca stai foarte bine in el! Calitatea materialelor este net superioara celor de pe Megane II, ceea ce este imbucurator! Oglinzile laterale sunt excelente!
Pedale de ambreiaj si frana foarte foarte moi! Chiar prima data am oprit motorul cand am vrut sa plec de pe loc! blush.gif Pentru ca, apoi cand am revenit la masina mea, sa constat ca imi par exagerat de dure comparativ cu ale noului M III.
Plusul numarul unu mi s-a parut a fi manevrabilitatea! Masina sta foarte bine in viraje, in ciuda PDG-ului! Apoi dotarile precum dublu climatronic, scaun electric, cutia de viteze in 6 trepte (mai ales ca vine cu o cursa a schimbatorului mai scurta ca la modelul precedent). O alta chestie care mi-a placut a fost sunetul de avertizare atunci cand introduci masina in Reverse.
Nemultumirea numarul unu vine din asemanarea, in destul de multe chestii, cu masinile nemtesti: pozitia joasa din scaun, butoanele colturoase (mai ales cele de la reglajul oglinzilor). Apoi faptul ca masina este mai mica la interior decat M2. Bine, a castigat prin scaunele fata extrem de confortabile! Dar spatiul pentru pasageri s-a diminuat extrem de mult!
La fel si cotiera: o tampenie! Arata izbitor cu cea de pe seria 3: Mica, ingusta!
O alta chestie neplacuta a fost lipsa spatiilor de depozitare din usi!
Ca si concluzie, este o masina mult mai manevrabila decat modelul precedent! Si, ca prima impresie, mult calitativa!


--------------------
Renault Talisman 2016 TCE 200 Intens, 4Control, BOSE
2016 TCe 200 Intens, 4Control, BOSE, Pack asist, Pack securitate, Pack Easy Parking
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 25 Apr 2009, 21:42
Post #17


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




Am testat azi Megane 3. Atat benzina, cat si diesel.
Impresii generale: e ca un fel de Laguna mai mic. Aceeasi calitate perceputa.
E spatios, are un design placut, nu foarte original sau inspirat, dar ce sa facem, trebuie sa se adreseze unui public cat mai larg.
Ergonomia insa e de nota 10. Mi-am gasit o pozitie de condus perfecta.
Franele perfecte: usor de dozat, efort mic la pedala, efect progresiv, eficacitate foarte buna. Pe scurt, la fel de bune ca cele de la Fiat sau Citroen.
Directia, aici am fost absolut impresionat. Este cu asistare variabila, dar nu se simte trecerea brusca de la un nivel de asistare la altul, ca la Peugeot, de exemplu. Efortul la volan este pe placul meu, scazut la manevre, si ridicat la viteza. Desi asistarea e electrica, pot spune ca, desi nu simti in volan influentele drumului, directia e foarte comunicativa, si poti sa apreciezi exact cat sa rotesti de volan ca sa imprimi masinii trasa dorita.
Scaunele confortabile, si cu sustinere medie. Suspensia ceva mai tare ca la Megane 2. Tinuta de drum e buna, totusi, am avut impresia unor usoare ezitari in anumite situatii. Poate se datoreaza pachetului de drumuri grele. Oricum, aceasta impresie este mult mai pronuntata la diesel. Ma gandesc ca poate mai lucreaza un pic Renault la aspectul asta.
Tot ca impresie generala, la varianta diesel, unde am stat un pic si in spate, dar banuiesc ca si la benzina trebuie sa fie la fel, este studiat un sunet al evacuarii, care da o senzatie de masina nervoasa. E un sunet discret, dar prezent, exact cun imi place mie.

Acum cele doua motoare.

Am inceput cu dieselul de 1.5 si 105 cai. E un motor puternic. Se simte clar diferenta fata de al meu. Ce nu mi-a placut a fost turbo-lag-ul cam mare (desi masina are turbina cu geometrie variabila), dar pun aceasta impresie pe baza faptului ca nu eram obisnuit cu masina, si ca era foarte noua, sub 100 km. Tin minte ca si masina mea nu avea performante foarte bune cat era noua. Alt minus a fost insonorizarea la relanti, care e mai slaba ca la noul Symbol. Cum se trece insa de regimul de relanti, nu prea se mai aude nimic, nici de la motor, nici de la turbina, si nici de la rulare. Nici cutia de viteze nu e etajata cum mi-as fi dorit. Avand 6 trepte, fata de 5 la mine, m-as fi gandit la o etajare ceva mai scurta ca la mine, pastrand totusi a 6-a treapta un pic mai lunga decat a 5-a de la Symbol. Dar nu e asa: etajarea e identica in primele 5 trepte, iar a 6-a e foarte lunga, ceea ce reduce consumul pe autostrada. Un aspect care mi-a placut, dar a carui cauza nu am inteles-o, a fost faptul ca frana de motor e mult mai puternica decat la mine. Poate ma lamureste cineva.
Revenind la performante, sunt mult mai bune. Adica au fost cazuri in care am accelerat exact cu aceeasi treapta si turatie cum as fi facut cu masina mea, moment in care masina nu a facut nimic in primele clipe, facandu-ma sa cred ca nu voi mai avea timp sa efectuez respectiva manevra. Insa, o data trecut timpul turbo-lag-ului, masina a accelerat atat de puternic, incat nu numai ca am recuperat timpul pierdut si am putut efectua manevra, dar, am si iesit din respectiva situatie, ca timp total, ceva mai repede decat as fi putut cu Symbol-ul. Recunosc insa ca motorul de 1.6 HDI 110 cai de la PSA e net superior, atat din lipsa absoluta a turbo lag-ului, cat si ca performante.

Motorul pe benzina de 1.6 si 110 cai, cu distributie variabila, e un motor foarte reusit. Este silentios si suplu, creste cu usurinta in turatie, trage bine de la turatii joase. Nu este liniar, astfel ca pe la 4 mii si ceva de ture, cand isi face treaba defazorul distributiei, se schimba treaba. Avem un moror docil, silentios si plin de cuplu pana la respectiva turatie, dupa care devine un animal fioros. Sunetul se schimba, ca si viteza cu care creste in turatie. Ce mi-a placut insa e faptul ca la turatia la care se trece intre cele doua moduri, nu e ca un prag, ca un soc, ci trecerea se face fara ca soferul sa simta ceva, eventual vreun "sut", cum era la vechile VTEC. De fapt, nu putem vorbi de o turatie la care se intampla asta, ci un interval de turatie.
Cutia de viteze insa mi-a placut de data asta. Etajata foarte scurt, e o placere sa conduci cu asa cutie. Nu e la fel de scurta ca cea de la Fiat, ca nu e genul Renault, nu e masina in primul rand sport, ci in primul rand confortabila.


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 25 Apr 2009, 22:01
Post #18


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Am testat si eu azi varianta 1,6 16v. Am condus-o doar 8 km, asa ca nu stiu cat de cuprinzatoare poate fi parerea mea. M-am dat jos din a mea si m-am suit in masina de drive test, asa ca am avut material proaspat de comparatie...
Parerea mea (cu trademark-ul de rigoare...):

Incep cu minusurile:

- modalitatea de reglare a cursei fata-spate a scaunului - bara aceea pare cam rudimentara comparativ cu levierul de la MII
- reglarea spatarului cu rotita - din nou, MII castiga, dupa parerea mea
- antifonare - acelasi motor ca al meu, in reprize se aude semnificativ mai tare, nu stiu cum se reflecta asta asupra unei viteze de croaziera de 110 km/h
- cotiera - cam mica
- au renuntat la "mansa" franei de mana - probabil o fi ceva legat de fiabilitate, nu stiu, dar era un element original, care mie imi placea mult
Cam atat am gasit eu ca sofer, locurile din spate neinteresandu-ma prea mult in test.

Plusuri:
- cutia de viteze - ajuta mult motorul comparativ cu MII, treptele fiind mai scurte mi-a dat o impresie de vivacitate mai mare
- levierul schimbatorului scurtat, de asemenea si cursa acestuia - schimbatul vitezelor e o placere
- pozitia la volan - mult imbunatatita fata de MII
- climatizarea
- centurile de siguranta (cel putin cea a soferului)
- spatiu mai mare intre pedala de acceleratie si cea de frana comparativ cu MII
- oglinzi retrovizoare foarte mari
- sunet motor - suna mai agresiv decat MII, dar dupa cum spuneam mai sus, nu stiu cum suna la drum lung cu viteze mari
- directie oarecum mai precisa decat MII - aici recunosc ca ma aflu printre putinii carora le place directia de pe MII, toata discutia cu "lipsa feedback-ului" pe mine ma depaseste
- tinuta de drum - aici nu prea am multe de zis, am luat 2 curbe cu 80 km/h, pare ca sta bine pe drum, dar n-am avut cum si unde s-o duc la limita
- interior placut, bine construit si inchegat - am apreciat unirea "cozorocului" cu restul bordului, dar ramane capacul ecranului mp3-ului ca potentiala sursa de greieri
- pozitionarea butonului de activare a cruise control/limitatorului de viteza - mult mai bina decat la MII, unde trebuie sa orbecai pe sub bord ca sa-l gasesti
- prezenta intrarii AUX - un USB n-ar fi stricat, dar tot e un pas inainte
- meniu "Advanced settings" in computer - in sfarsit
- si tot in sfarsit, se poate naviga prin functiile computerului in ambele directii (ca de exemplu la Clio 3), nu numai inainte ca la MII, chestie care era extrem de enervanta uneori.

Cam atat, pe scurt. In general, mi se pare o evolutie fata de MII, nu una spectaculoasa, dar totusi una pozitiva.

This post has been edited by xcss: 25 Apr 2009, 22:13


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviumc
post 26 Apr 2009, 08:43
Post #19


Members


Group: Members
Posts: 309
Joined: 17 January 03
From: Bucuresti




QUOTE(xcss @ 25 Apr 2009, 22:01)
- prezenta intrarii AUX - un USB n-ar fi stricat, dar tot e un pas inainte
Eu am vazut expus un model Privilege care avea si AUX (mufa jack 3.5 mm) si USB. Insa cel cu care am facut drive-test, echipare Dynamique, avea doua intrari care nu stiu cum se numesc, una alba si una rosie, pentru canale stereo left/right.


--------------------
Renault Megane 3 hatchback 2011 Sporty Dynamique TCe 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 26 Apr 2009, 09:00
Post #20


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Da, un Dynamique am testat si eu. Banuiesc ca sunt RCA-uri.


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 26 Apr 2009, 10:41
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




testa si eu model coupe de 1,6 16v.....

pe langa tot ce au zis colegii mai sus...cam aceleasi remarci/comentarii am si eu...... am observat si altceva.....

desi luneta de la coupe e f mica.... in mometul in care vrei sa parchezi cu spatele......parchezi f f usor.....acest lucru este datorat oglinzilor laterale f bune...


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 26 Apr 2009, 15:29
Post #22


-


Group: Members
Posts: 21.857
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(xcss @ 25 Apr 2009, 23:01)
- antifonare - acelasi motor ca al meu, in reprize se aude semnificativ mai tare, nu stiu cum se reflecta asta asupra unei viteze de croaziera de 110 km/h[...]- sunet motor - suna mai agresiv decat MII, dar dupa cum spuneam mai sus, nu stiu cum suna la drum lung cu viteze mari


Deja le amesteci. Sunt 3 mari surse de zgomot: motor, esapament si legatura cu solul. Am fost mai mult incantat de Megane3, decat de Laguna3. A fost schimbata tonalitatea zgomotelor in bine. Combinatia intre nivelurile celor 3 este foarte buna (desi se putea un zgomot de rulare mai mic). Un compromis destul de bun pentru suspensii, modul de filtrare pentru denivelarile mici este acceptabil avand in vedere echiparea cu pdg.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOG
post 26 Apr 2009, 15:30
Post #23


Riders on the Storm


Group: Moderatori
Posts: 1.364
Joined: 16 August 05
From: Bucuresti/Botosani




Eu am gresit dealerul....am fost la Auto Marcus. Coupe-ul era pus in fata pe stativ care se rotea, iar in showroom era un 1.5 dCi chel.

Masina pentru test nu stiu ce motorizare avea dar tot o versiune putin echipata ( erau 3 la coada asa ca am vazut M 3 ruland).

Erau vreo 5-6 angajati adunati la un birou care deja se vedeau in drum spre casa si deloc doritori sa poarte vreo discutie, asa ca am renuntat sa mai cer detalii.

Mi-a placut interiorul dar, fata de alta lume, mie mi s-a parut ok distanta dintre cotiera si schimbator.

Mai aveau un showroom o Laguna Coupe...alba...sa moara dusmanii....

Cel mai interesant insa pentru mine a fost ca aveau un M 2 RS negru cu multe optionale la 17.900 cu toate taxele. Cea mai buna oferta... biggrin.gif


--------------------
Reno M 2.1/CD 2005/1.6 16 V - B xx BOG
Ce este adevarul?, a aruncat sfidator Pilat din Pont, dar nu a asteptat raspunsul! (Bacon)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 26 Apr 2009, 15:45
Post #24


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Am facut si eu test-drive cu noul megane.

Ce sa zic.. 1.5 DCi 105 cp dinamique

Plus-uri - Suspensiile, volanul de piele, sustinerea laterala a scaunelor, cutia de viteze, lipsa greierilor
Minus-uri - Designul interior / exterior (fetele de usi arata mai bine la kangoo-ul meu biggrin.gif ), coloana de directie scartaia, motorul trage slab, cu capota deschisa se vedea motorul tremurand ca vai de el.

Concluzia: o masina fada care nu-si merita banii deocamdata, depinde cu ce reduceri va veni Renault in viitor.

Am vazut si noua laguna coupe in showroom. Arata mai bine in realitate decat in poze. Totusi garda la sol e prea mare.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 26 Apr 2009, 15:55
Post #25


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




Nu vreau sa para ca strugurii sunt acrii , insa megane 2 mie personal mi se pare mai reusita , chiar daca interiorul este din 2003 si la exterior a suferit un facelift . Cupe-ul salveaza masina asta , ala arata bine , varianta in 4 usi mie unul nu mi se pare prea frumoasa , il duc si pe ala spre ceed .

Cand aparuse megane II si era reclama asta mie sincer mi-a ramas o alta impresit despre masina , una mult mai buna decat o am despre megane III , celalat parea avea mai multa personalitate .




--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 26 Apr 2009, 15:55
Post #26


-


Group: Members
Posts: 21.857
Joined: 19 April 05
From: Romania




Pedalierul mai atent studiat, inclusiv distanta intre pedale un pic mai mare. Pedala de frana are coltul din dreapta taiat, pentru cei care nu ridica calcaiul drept de pe podea si doar muta varful intre frana si acceleratie.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ThunderRa
post 26 Apr 2009, 16:12
Post #27


posesor posedat


Group: Members
Posts: 412
Joined: 8 April 05
From: Piatra Neamt




Mi-a placut masina insa nu m-a dat pe spate. Am testat un 1.6 16v.
Singurul lucru pentru care mi-as schimba masina actuala este cutia in 6 trepte sau una din motorizarile pe benzina nedisponibile in Romania. Masina din afara n-am bani sa-mi iau (noua) si cum e mai simplu sa-mi schimb cutia, se pare ca raman cu Megane II. Cat o fi o cutie de Megane 1.6 16v cu 6 trepte? Sau o fi posibila o modificare care sa nu implice schimbarea cutiei?

This post has been edited by ThunderRa: 26 Apr 2009, 16:13


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2008 - Lux Privilege 1.6 16v - NT-23-DAC
Dacia MCV Laureat 1.6 16v recolta 2007
http://radunastasa.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 26 Apr 2009, 16:25
Post #28


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




as fi vrut sa testez azi noul megane, la amat pitesti. dar surpriza. cica a avut incident masina de test asa ca am ramas cu buza umflata. si nici macar nu au habar ce vor primi. unsure.gif si incep sa il trag de limba pe reprezentant daca pot sa aduc la comanda o configuratie personala, normal cu o alta motorizare decat cele oficiale pe romania. nu mica mi-a fost mirarea cand mi-a raspuns cat se poate de categoric ca NU. ohmy.gif sub nici o forma. adica eu, clientul vreau sa le dau bani pe o motorizare aleasa de mine, nu conteaza ca e ceruta sau nu de piata din romania din cercetarilor lor, nu am posibilitatea. procedurile si normele lor nu le permit asa ceva. slabut, foarte slabut in conditiile in care alti producatri auto nu stiu cu ce sa te imbie sa cumperi de la ei un model. intr-adevar, astepti cateva luni ca sa se produca masina TA, dar o primesti asa cum o vrei tu (cat timp, normal optiunile exista pe acel model din fabrica)


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 26 Apr 2009, 16:42
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Mie masina mi s-a parut un pas inainte...repet smile.gif Daca au rezolvat problemele de fiabilitate ale MII respectiv - macarale geam, flanse, bobine, fulie defazoare atunci clar merita.

Mie mi-a placut doar prin faptul ca atunci cand mergi pe pitra cubica (sau drumuri proaste) ai senzatia unui lucru bine facut - nu mai ai parte de harmalaia din megane II sau de cloncanelile idioate ale coloanei de directie.

Eu daca as schimba meganul actual masina asta ar fi in lista de optiuni clar. Singurul lucru deranjant (pentru mine) fiind spatiu din spate cam mic.

In rest o evolutie - functie de fiabilitate pe care o va dovedi (sau nu) poate fi o revolutie. Masina (alturi de celelalte noi cretii) cred ca are rolul de scoate reno de pe lista neagra a marcilor nefiabile. Au reusit cu laguna si clio si cred ca va reusi si cu megane.


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ThunderRa
post 26 Apr 2009, 16:45
Post #30


posesor posedat


Group: Members
Posts: 412
Joined: 8 April 05
From: Piatra Neamt




Nici megane-ul II nu face urat cand e noua.... Da-i cativa km pe drumurile patriei sa vedem daca nu cumva apar greierasii de megane III. Dupa asta abia poti face comparatii... In plus, eu unul nu am parte de problemele descrise de tine la megne 2.2. Poate la megane 2.1 erau mai evidente... poate au mai fost rezolvate... nu stiu...


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2008 - Lux Privilege 1.6 16v - NT-23-DAC
Dacia MCV Laureat 1.6 16v recolta 2007
http://radunastasa.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 21:49
Dacia