Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Laguna III dci vs. Golf VI 1.6 tdi vs Logan, Oportunitate alegere Laguna III

myx
post 18 May 2013, 10:23
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 11 December 05




Buna Ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Este timpul sa-mi schimb actuala masina, o Dacia Solenza, si pana acum ceva timp eram nehotarat daca sa-mi iau un Golf VI 1.6 TDI sh, sau un logan nou 1.5 dci (varianta pe care as fi mers numai prin programul rabla).
Acum s-a ivit o noua posibilitate, cineva cunoscut vinde o Laguna III 2.0 dci, 150 CP, din 2008, 95000 km, 8500 euro. Masina este super intretinuta, revizii facute numai la reprezentanta, pe scurt s-a avut mare grija de ea.
Pana acum nici nu m-as fi uitat la masinile din clasa Lagunei, dorindu-mi o masina cu costuri de intretinere cat mai reduse.
Din ce am vazut Laguna III este o masina fiabila, poate mai fiabila decat un Golf, care prezinta si riscuri mai multe la achizitionare . Ce ma ingrijoreaza sunt costurile de intretinere, un pic si faptul ca este o masina mai mare si mai greu de parcat, precum si consumul un pic mai mare. Este rezistenta Laguna la drumuri proaste? In afara de concediu voi merge mult in oras si pe drumuri nationale.

Voi ce ma sfatuiti?

This post has been edited by myx: 18 May 2013, 10:27


--------------------
Renault Laguna III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 18 May 2013, 11:45
Post #2


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Din experieta proprie iti spun ca motorul 2.0dCi nu e facut pentru oras. Si consumul e mare in traficul urban. La drumuri lungi e wub.gif .


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 18 May 2013, 13:28
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Eu unul as merge pe Laguna III, mai ales daca cunosti proprietarul.
E adevarat ca nu e masina de oras.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumitrescuandrei
post 18 May 2013, 13:53
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 619
Joined: 16 December 08
From: Curtea de Arges




Eu mi as lua Logan NOU.Costurile de intretinere sunt mai mici, injectiile la diesel nu mai au probleme, consuma putin si in plus e noua, adica o perioada nu necestita piese inlocuite si alte interventii. Spor!


--------------------
Renault Fan . .
Muuulte Renouri/Dacii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EL-TORO
post 18 May 2013, 14:14
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 31 July 10
From: BUCURESTI




Ca posesor de LIII ti-as recomanda Logan nou 1.5 dci, pt. ca stiu ce inseamna intretinerea la Laguna.
Daca spui ca vei merge doar in oras clar cu Laguna vei avea un consum mai ridicat si vei avea probleme cu FAP daca o subturezi.


--------------------
RENAULT LAGUNA 3 GT Line/2.0 dCI/150 CP/2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
didiland11
post 18 May 2013, 14:51
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 29 May 07
From: Iasi




Daca stii de la cine o cumperi, mergi pe laguna. Am luat-o de noua, acum are 105.000km si merge ca noua, nu am schimbat decat filtre si ulei. Nici macar o bucsa, un capat de bara. Nu e tocmai pt oras, dar pt extern este fff faina.


--------------------
Renault Laguna III 1.5dci 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 18 May 2013, 19:29
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Masinile mai mari in oras nu le mai parchezi pe orice trotuar, in buza intrarii in mall...si romanisme d-astea...
Daca in schimb nu te deranjeaza sa platesti o parcare, sa mergi un pic pe jos de la masina, sa parchezi masina mai departe asa prin parcarile mall-urilor, eu zic ca e perfecta.
Golful la intretinere se apropie de laguna, insa loganul e best-buy-ul in caz de cele mai mici preturi de intretinere. Totusi, depinde si timpul prognozat a fi detinuta masina... valoarea de revanzare e cea mai buna la Golf.
Ambele palesc insa in fata lagunei la TOATE capitolele...o sa bagi 3-4 litri in plus la 100km in oras si vei parca mai departe sa nu te inghesuie toti insa in rest nici nu poti compara. Intretinerea e destul de ieftina, adica sunt comparabile iar ca si fiabilitate sunt ok toate...
Logan = ieftin, spartan, fiabil, zangane a tabla goala, te duce din pct A in pct B..si cam atat..
Golf = pret revanzare bun, fiabil, comfortabil, inchegata.
Laguna = super comfort fata de cele de mai sus, inchegata si antifonata mult mai bine, fiabila, clasa superioara.

Concluzia...nu-ti permiti, ia-ti logan, ai putea sa o intretii, nu ezita si ia laguna...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myx
post 19 May 2013, 09:29
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 11 December 05




Multumesc pentru raspunsuri.
Masina intentionez sa o tin 7-8 ani. Deci va fi o investitie pe termen mai lung.
Laguna nu are FAP (+). Considerati bun pretul?
In legatura cu amortizarea, diferentele de pierdere fata de Laguna ar fi la Logan (1500e +), Golf (~300e, estimez la 10000e un Golf de 3 ani), la Laguna amortizarea ar fi cea mai mica. La Laguna adaug 50e/an (400e in 8 ani) dif. taxe (impozit+ RCA).
Eu socotisem ca Laguna imi va cere mai multi bani la intretinere (cauciucuri de 17'' - 700 ron un cauciuc bun, consumabile, filtre mai scumpe). Un + este ca are distributia pe lant. Elementele de directie, (capete de bara, bielete) am vazut ca sunt ceva mai scumpe. Normal este o clasa superioara.
Jantele de 17'' sunt bune pentru drumurile noastre? ma refer la amortizarea gropilor.
EL-TORO ce probleme ai avut cu Laguna?
Consum in oras pe drumuri scurte ~4 km estimez vara la 10+, iarna 1-2 l in +. Pe drumuri nationale, condus linistit, din ce am citit ia 6-6,5; pe distante mai lungi ~6. Corectati-ma daca gresesc.

This post has been edited by myx: 19 May 2013, 09:31


--------------------
Renault Laguna III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 19 May 2013, 13:53
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Casco nu iei in calcul?


Sincer vorbind, incearca sa vezi daca iti permiti intr-adevar Laguna. Ea e fiabila si foarte corecta in banii pe care ii dai (atat noua, in general, cat si in cazul tau particular), dar, obrazul subtire cu cheltuiala se tine (revizii, Casco, motorina, pneuri iarna/vara etc).
Daca nu, Logan nou e cea mai buna alegere. Si benzina daca nu faci km multi.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EL-TORO
post 19 May 2013, 14:23
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 31 July 10
From: BUCURESTI




@myx
Am aproape 120.000 km, masina este ireprosabila, merge ca noua.
Pe langa reviziile normale, am schimbat pana acum doar placutele de frana, un capat de bara si ambreiajul, moft pt. ca nu intra usor in viteza.
Suspensia este un pic cam rigida cu cauciucuri pe 17'' dar compenseaza pe viraje prin stabilitate.


--------------------
RENAULT LAGUNA 3 GT Line/2.0 dCI/150 CP/2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
didiland11
post 19 May 2013, 17:58
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 29 May 07
From: Iasi




Un cauciuc bun de vara (goodyear excellence) pe 17 este 490 lei cumparat la final de sezon, prin octombrie. Iar daca unele elemente (bucse, capete de bara) poate sunt mai scumpe decat la golf si logan, in 7-8 ani sigur ar trebui sa schimbi distributia macar o data- la laguna nu mai ai nevoie, deci prin aspectul asta se compenseaza.
Pune aceiasi intrebare si pe forumul vw, vezi ce-ti zic si colegii; iar... zornaiala de logan nu cred ca-ti doresti smile.gif


--------------------
Renault Laguna III 1.5dci 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antique
post 19 May 2013, 21:06
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 7 September 06
From: iasi




Tot va trebui sa mai schimbi cate ceva la laguna respectiva(ca la orice masina sh). As lua laguna si nu golf. As lua masina noua si nu sh.


--------------------
renault clio 3 2008, 1.2 confort-dinamique -> sora
Kia Cee'd 2008 -> eu
God bless reno
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin000
post 19 May 2013, 22:43
Post #13


Just a member


Group: Members
Posts: 517
Joined: 16 April 08
From: Marte




Nu stiu daca doar mie , dar versus-ul asta mi se pare putin deplasat.
Pentru ca ai pus din start problema asa , parerea mea e ca loganul este masina potrivita pentru tine si nevoile tale. Tinand cont si de faptu' ca vrei s-o tii 7-8 ani. wink.gif


--------------------
Renault Megane IV facelift 2021 ZEN TCe
Audi A4 2016 TFSI S-tronic
Ex. Megane Sedan II 2008 Lux privillege dCi

"Dacă mașina mea era ruptă ca tine , nu trecea de RAR..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myx
post 21 May 2013, 14:53
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 11 December 05




sorin000, pana acum o luna nu m-as fi gandit la Laguna III. Dar a aparut aceasta ocazie si vreau sa analizez daca merita; iar apoi in functie de diferente sa aleg, daca merita sa platesc in plus pentru ele; sau daca imi pot permite acel plus.
Potrivit calculelor de costuri anuale (TCO) pe care le-am facut, la Logan am ~2520 euro/an, Golf ~2630 euro/an, Laguna ~2790 euro/an. Am inclus aici amortizarea, combustibil, revizii, consumabile (anvelope, sist de franare), elemente de directie.

Logan pierde mult la amortizare, Golf pierde mai mult la revizii (distributie in special).
La acestea se adauga costul pieselor care pica datorita uzurii, sau defectelor de fabricatie. Si in acest cost sta de fapt fiabilitatea masinii.

La Logan esti scutit de cheltuieli in primii 3 ani, pe urma exista probabilitatea sa schimbi un ambreiaj, etc.
La Golf fiind mai rulat, ai sansa sa schimbi 1 ambreiaj + volanta, 1 FAP, 1 EGR, o sansa poate ceva mai mica la turbina.
La Laguna ma astept sa schimb in urmatoarea 100.000 km la 1 ambreiaj (am inteles ca la laguna sunt sanse mult mai mici sa pice ambreiajul impreuna cu volanta ca la VAG.), debitmetru ?; eventual senzori.

In alta ordine de idei, cam ce piese sunt suspectibile a pica la Laguna in intervalul 100-200 mii
km?

Dincolo de aceste calcule intervine placerea de a conduce si de a te bucura de masina. Insa am nevoie de ele pentru a stii pana unde sa ma intind.

Si inca ceva, in care masina, nu neaparat acum ci si peste 5-6 ani v-ati duce departe de casa in concediu fara teama de a se strica pe drum?

Va multumesc.

This post has been edited by myx: 21 May 2013, 14:55


--------------------
Renault Laguna III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 21 May 2013, 15:20
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Mergi pe Laguna si gata,daca zici ca sti masina.Pe parcurs te descurci tu cu intretinerea.Nu ai distiributie de facut,consumabilele nu-s scumpe.... .E diferenta enorma intre Laguna si Logan.

Daca sti ca nu-ti permiti sa-i faci un CASCO,sau sa dai 1000 de lei odata in caz de o problema,atunci mergi pe Logan.


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 21 May 2013, 15:37
Post #16


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




8500 de euro pentru un Renault SH de 5 ani, personal mi se pare enorm. Conaum mare la motorul ala, fiabilitate dubioasa, electronica prea multa, si plastice la greu, la banii aia gasesti un VW daca tot vrei SH, sau un Logan nou daca vrei masina sa-ti faci treaba cu ea fara fite.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 21 May 2013, 21:26
Post #17


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




QUOTE(argon @ 21 May 2013, 15:37)
8500 de euro pentru un Renault SH de 5 ani, personal mi se pare enorm.
*



asta netinand cont ca de noua, laguna sare de 20.000, mai ales un privilej.
2.0 dci-ul nu e motor de mers in oras, mai mult de tr 3-a nu prea ai ce face.
sa nu te astepti sa bea sub 8% urban,
confortul este net superior loganului, si peste (destul) peste golf.
e greu sa primesti un raspuns concret,
vrei, de fapt, o comparatie intre un low cost (logan), un hatch (mic / mediu - golf), si o berlina (medie / mare - laguna).
Costurile de intretinere vor fi clar mai mari la laguna.
Si eu am luat laguna din semnatura cu 8.000 la vremea ei, nu regret nici o secunda, cand nu mai opt sa o intretin / apar alte prioritati pot oricand sa trer la logan (sau megan unupatru ca sa fiu putin acid cu unii)
Daca stii masina de noua, pe proprietar, stii cum s-a mers cu ea - dar mai ales il stii pe proprietar - ia-l la un ciuc (radler numaidecat) si vezi cam care sunt cheltuilile pe un an cu masina, sau de cand o are.

in intervalul 100.000 - 200.000 sa te astepti la un set de discri de frana, un set de amortizoare (posibil, dar putin probabil si flansele), niste capete de bara, bielete antiruliu, pivoti, si alte eventuale mici maruntisuri.
toate cele enumerate mai sus sunt consumabile, uzura normala in intervalul 100 - 200 K.
Ambreiajul - depinde pe unde circuli, cum circuli si cat de intens dormi pe pedala.
Cere masina pt un drive test (laguna), mergi la reprezentata - plimba-te si cu loganul - ai sa te hotarasti foarte repede.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luko13
post 22 May 2013, 08:38
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 21 August 08




Bine punctat pishky wink.gif


--------------------
Renault Laguna3 2008/Estate/Initiale Paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan.stavar
post 22 May 2013, 08:52
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.226
Joined: 24 April 10
From: Braila




dupa cum spunea si colegul mai sus nu poti compara, ar fi nedrept, cele 3 masini pentru ca nu fac parte din aceasi clasa. E clar ca laguna este net superioara celor 2. Pretul masinii nu e mare, daca km sunt reali, acum depinde si echiparea ce o are, daca are piele, navigatie etc. Despre motor..2.0 dci e unul dintre cele mai bune motoare de pe piata iar de la reno e cel mai bun motor al lor scos pana acum...l au folosit pe laguna 2 si apoi si pe laguna 3. Intretinerea masinii, deinde de cum te descurci...daca te duci la reprezentata si le dai cheia si le spui tot ce ai nevoie...sa te astepti la costuri pe masura...


--------------------
Renault Laguna II 2005 / Initiale Paris / 2.2 DCI Cutie Automata
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 23 May 2013, 08:21
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




QUOTE(myx @ 21 May 2013, 14:53)
Si inca ceva, in care masina, nu neaparat acum ci si peste 5-6 ani v-ati duce departe de casa in concediu fara teama de a se strica pe drum?
*


Iti zic cum a fost acum 2 ani cand pur si simplu m-am suit in laguna si am plecat departe de casa vreo 6000km si nu am facut nici macar asa o verificare pe la mecanic sau vreo revizie.. Nope... Am calculat cam cat mai am pana la urmatoarea revizie, am vazut ca se incadra..nu mi-am batut capul. I-am pus apa la stergatoare, motorina si m-am bucurat de drum. La logan...nu stiu iar la golf...iar nu stiu ce sa zic...

QUOTE(pishky @ 21 May 2013, 21:26)
vrei, de fapt, o comparatie intre un low cost (logan), un hatch (mic / mediu - golf), si o berlina (medie / mare - laguna).
*


laguna e doar berlina medie. mare e latitudele. Spatiul din spate sincer imi pare destul de mic. In spatele meu niciodata nu putea sta cineva decat cu mult scandal. Lucrul asta la megane de ex nu prea il pateam. E desenat prost locul unde iti tii picioarele...dar ma rog....


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 23 May 2013, 13:14
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




ideea este daca ti-a picat vreuna din ele la suflet mai mult, pana la urma iti iei masina pentru 8 ani, iar eu unu nu cred ca in 8 ani de zile nu vei baga destui bani in golf .
c-am cati km faci pe an , ca sa vezi daca se merita sa dai banii pe un diesel, pentru ca in anumite cazuri benzinarul este mai avantajos si nu se compara cu dieselul.
la benzinar ai costuri mai mici de intretinere si ai si mai multe variante la alegere.
oricum alegerea iti apartine.
bafta la alegere

si ca ultima idee , loganul nu este chiar asa rau , asa cum spun unii colegii de forum , este o masina normala cu care iti poti face treaba.

This post has been edited by adytym: 23 May 2013, 13:17


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myx
post 24 May 2013, 16:11
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 11 December 05




Pe an fac 12-14000 km. Nu prea multi. Cam 1/3 in oras, 1/3 local, pe nationale; si 1/3 in concediu pe europeana si autostrazi. M-am gandit si la benzinar, dar daca are turbina, tot trebuie sa ai mai multa grija de el, si aspirate - sunt pe cale de disparitie.

In cele din urma, cred ca merg pe Laguna. Am sa va tin la curent cu primele impresii.

Eu personal as fi ales Golful, mi se pare mai fasneata in oras, si ok in afara; dar sotiei ii place foarte mult Laguna.

This post has been edited by myx: 24 May 2013, 16:17


--------------------
Renault Laguna III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pit-bull
post 24 May 2013, 17:18
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.182
Joined: 9 October 05
From: Banat




Eu la fel consider ca pentru nevoile descrise de tine se preteaza mai mult Golful. Tinand cont de restul taxelor si costurilor de intretinere dar si nonsumul iarsi golful iese castigator. Orice alegi tie sa iti placa si sa aiba dotari multe ! Bafta.


--------------------
DACIA Solenza 2004 Confort
Renault Megane Sedan Facelift-2007/Lux P/1,5dci/106CP/6+1/MP3/Beige Poivre+Bandouri
Renault Clio 3 Facelift-2009/1.2 16v Dynamique/AC-Auto/Bleu Gris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myx
post 26 May 2013, 19:07
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 11 December 05




pentru oras voi pastra si Solenza, cel putin o perioada de timp.


--------------------
Renault Laguna III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 18:23
Dacia