Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Carminat TomTom, sistemul de navigatie de pe Laguna si Latitude

Sage
post 22 Feb 2012, 16:32
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 24 February 04
From: la birou in Bucuresti




Am Laguna de aproximativ 6 luni, dar pana acum nu mi-am permis sa ma exprim cu privire la navigatia TomTom.
Abia dupa ce am facut 7500 km si am trecut prin 4 tari (inclusiv Romania) pot sa va spun mai multe si sa fiu cat de cat obiectiv.

Inainte de achizitie user-ul naighba mi-a oferit un link destul de util, asa ca puteti incepe de aici Prezentare in franceza

Pana acum am mai folosit unitati cu soft Mio si Igo. In afara de functionalitatea oferita de ecranul touch screen al celor doua, TomTom mi s-a parut ca ofera instructiuni ceva mai clare si de aceea este superior celor doua.

Altfel, are cam aceleasi optiuni si te duce la destinatie, ceea ce este esential.

Carminat TomTom

Functii in plus:

- ofera o imagine a intersectiei inainte de a ajunge la ea pentru a te ghida mai usor pe banda potrivita
- are o optiune de ocolire ceva mai facil de accesat (recunosc ca nu am gasit functia la Mio si Igo, dar asta ar putea sa fie vina mea)
- TMC-ul functioneaza si iti ofera alternative pentru a evita blocajele
- update regulat (la 6 luni), dar pe bani (parca vreo 30 de euro)

Minusuri:

- Ecranul nu este de tip touch screen si introducerea unor adrese este mai dificila
- Nu are nicio functie de player multimedia

Acoperire

- in Romania este oficial 13% - adica decenta in Bucuresti (in general nume si numar de strada), slaba in alte orase (vede toate rutele si nu te baga pe sens interzis, dar nu stie numele strazilor si nici nu are prea multe POI), stie drumurile nationale
- buna la vest de Romania, chiar daca pe centura Budapesta a vrut sa ma bage pe un drum ce nu era inca terminat sau era in lucru ( nu stiu ce l-a apucat, dar ne-am impacat ulterior)

Pentru device-urile care se vand in Romania pe Renault nu se ofera acces la serviciile de tip Live (care presupun un card de telefon 3G integrat): Meteo, HD Trafic, Goolge etc

Am ramas impresionat de functia de rerutare in cazul in care sistemul primeste prin TMC informatia ca exista un ambuteiaj. Iti apare posibila intarziere (42 minute) si esti intrebat daca vrei sa folosesti o ruta alternativa prin care sa economisesti 32 de minute. Am folosit asta si m-am tinut departe de orice stau. Intre noi fie vorba, poate m-a pacalit ca oricum nu a avut cine sa-mi spuna daca am evitat ceva sau si-a batut GPS-ul joc de mine... tongue.gif

Va astept cu intrebari sau completari pentru a cunoaste cat mai bine acest sistem.


--------------------
Renault Laguna Navi Dynamique 180 CP/Megane Estate GT 2011/2018
Jurnal de Laguna III - 180 CP http://www.reno.ro/index.php?showtopic=219603&st=0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
piratul002
post 22 Feb 2012, 20:14
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 2 November 09
From: constanta




Buna,am o masina laguna 3 cu gps tomtom carminat,dar numai cu franta,te rog,daca se poate,ajuta-ma si pe mine pentru harta cu romania,atat cat este,va trebui sa-mi dai "mura-n gura" cum sa procedez,multumesc


--------------------
renault laguna 3 1,5 dci, cu GPS-carminat tomtom 2009 - CT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sage
post 23 Feb 2012, 09:53
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 24 February 04
From: la birou in Bucuresti




Salut,

Instaleaza pe calculator aplicatia TomTom Home. Inregistreaza-te si urmeaza instructiunile oferite. Conecteaza cardul de memorie la computer.

Mai departe ai optiunea sa cumperi orice harta doresti. Succes!


--------------------
Renault Laguna Navi Dynamique 180 CP/Megane Estate GT 2011/2018
Jurnal de Laguna III - 180 CP http://www.reno.ro/index.php?showtopic=219603&st=0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 23 Feb 2012, 10:38
Post #4


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Am folosit si Carminat DVD-ul si TomTom-ul, cea mica are suficiente avantaje, incat am inceput sa o vad pe multe masini pe afara, mai ales la o cautare aleatorie pe mobile.de, 2/3 din Megane-urile produse dupa 2009 o aveau.

Personal folosesc si navi auto cu touchscreen si pot spune ca nu este stralucita, iar joystick-ul de comanda este foarte comod si accesibil ca locatie. Ca nu reda multimedia este un minus, dar oricum daca vroiai filme, te obliga sa stai cu frana de mana pusa, pentru a le viziona, cel putin Columbus-ul de pe Skoda asa face.

Avantajul ca foloseste mediu de stocare solid state (cardul de memorie) o face de nepretuit in masina, la celalte cu DVD traiesti cu spaima ca se zgarie discul sau se uzeaza blocul optic al unitatii, care sunt mai scump de inlocuit decat un amarat de SD.

Oricum moda asta cu SD-ul au prins-o si altii si este de viitor, mai ales ca pentru update nu cumperi un disc intreg cu N harti ci doar harta de care ai nevoie. Daca merg doar pana in Austria, Germania si Grecia, de ce sa cumpar tot continentul pentru 3 tari? Pe cand la Prius pentru astea 3 harti am luat tot pachetul cu Europa de 150E blink.gif , care in mod curios are suficiente drumuri prin tara.

This post has been edited by connectorxp: 23 Feb 2012, 10:40


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
piratul002
post 14 Mar 2012, 20:03
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 2 November 09
From: constanta




QUOTE(Sage @ 23 Feb 2012, 09:53)
Salut,

Instaleaza pe calculator aplicatia TomTom Home.  Inregistreaza-te si urmeaza instructiunile oferite. Conecteaza cardul de memorie la computer.

Mai departe ai optiunea sa cumperi orice harta doresti. Succes!
*


Salut,revin,am incercat si imi cere un cod,sau daca exista o alta cale sa nu mai am nevoie de acel cod,multumesc


--------------------
renault laguna 3 1,5 dci, cu GPS-carminat tomtom 2009 - CT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaitza83
post 28 Sep 2012, 08:02
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 18 May 07
From: Pitesti




chiar nu are nimeni un card de navigatie pt laguna 3 full europa? se poate face backup la card si incarca pe undeva backup-ul ala sa avem si noi ceva biggrin.gif


--------------------
Renault Megane MK3 / Duster Ph2 / BMW 320D / PGT 4007 2011 1.5 DCi EDC / 2015 1.5 DCi 80KW 4x4 / - AG-83-WTF
chei auto, biciclete si altele :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 20:40
Dacia